Jump to content

αγορά τηλεσκόπιου


JohnnyC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους, ειμαι αρχάριος στο χώρο και θέλω να αγοράσω ενα τηλεσκόπιο με go to.

Εχω κατάληξη σε δυο τηλεσκόπια το ενα είναι κατοπτρικό με διάμετρο 150mm και το αλλο είναι καταδιοπτρικό με διάμετρο 125mm

STAR DISCOVERY P150I GOTO WiFi και

ASTROFI 5"

Θα ήθελα τα φώτα σας ...και τις προτάσεις σας!!!

ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου και τα δύο είναι μικρά τηλεσκόπια, και πληρώνεις κυρίως για τα ηλεκτρονικά τους. Τι ακριβώς θέλεις να παρατηρείς και από που? Εχεις εμπειρία? Με τι θα τα μεταφέρεις? Πες μας δυο λόγια. Στο λέω γιατί εκτός από τα φτηνιάρικα δεν υπάρχει κακό τηλεσκόπιο. Υπάρχει όμως το σωστό τηλεσκόπιο που θα ικανοποιήσεις τις ανάγκες μας.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φίλε μου,

Δεν έχω καθόλου εμπειρία, θέλω να μπορώ να το μεταφέρω εύκολα σε βουνό ή παραλία

Θέλω να παρατηρώ πλανήτες αλλά θα ήθελα περισσότερο βαθύ ουρανο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ανάμεσα σε αυτά τα δύο θα προτιμούσα εύκολα το STAR DISCOVERY P150I GOTO , μιας και το ένα είναι 6ιντο ενώ το άλλο όχι.

Επίσης εγώ συμφωνώ με την επιλογή goto για έναν χρήση, και ειδικά αρχάριο, γιατί λύνει πολλά προβλήματα, και κάποιος μπορεί εύκολα να ξεκινήσει εύκολα και γρήγορα το σετάρισμα και την παρατήρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εφόσον θέλεις να το μεταφέρεις εύκολα, τότε ένα τηλεσκόπιο σαν αυτά που έχεις δει είναι μια χαρά είναι. Είναι εισαγωγικά τηλεσκόπια με κάποιους περιορισμούς. Κι εγώ θα σου πρότεινα το 6" όχι πως το έχω δοκιμάσει, αλλά είναι λίγο μεγαλύτερο. Να ξέρεις όμως τηλεσκόπιο και παραλία δεν είναι καλός συνδυασμός. Το αλάτι της Θάλασσας καταστρέφει τα οπτικά. Επίσης πάρε να διαβάσεις το nightwatch πριν πάρεις τηλεσκόπιο. https://www.planitario.gr/nightwatch-enas-praktikos-odhgos-gia-na-deite-to-sumpan-new.html

Ισως σε γλιτώσει από άσκοπες αγορές.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια,

Οπότε λέτε να πάω προς το 6"

 

.

 

εγω θα ελεγα ναι , εκτος αν ειναι για εσενα πολυ σημαντικη η ευκολια στη μεταφορα. το καταδιοπτρικο πιανει λιγοτερο χωρο στο πορτ μπαγκαζ , μεταφερεται με μια μικρη θηκη και γενικοτερα ειναι πιο "ευκολο"

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης