Jump to content

Τα κιάλια μου χρειάζονται επισκευή...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα μετά από πολύ καιρό,

Το δικό μου θέμα έχει να κάνει με την επισκευή κιαλιών όπως λέει και ο τίτλος άλλωστε, αφού ένα ζευγάρι που αγόρασα πρόσφατα από το ebay, διαπίστωσα εκ των υστέρων ότι είχε σπάσει ένα μικρό τμήμα από το πρίσμα στον αριστερό σωλήνα και πλέον περιφέρεται εντός του. Τα κιάλια μου είναι της Bushnell το μοντέλο Natureview 8*42 porro prism.

 

Αυτό είναι ορατό σαν μια μικρή θολούρα όταν κοιτάζεις κανονικά μέσα από τα κιάλια στο αριστερό μάτι, ενώ αν τα γυρίσεις ανάποδα και βλέπεις μέσα από τον αντικειμενικό φακό, γίνεται φανερή η βλάβη.

 

Το θέμα είναι πως όταν τα παρέλαβα τους έριξα μια γρήγορη ματιά, εξωτερικά ήταν άψογα, πραγματικά σαν καινούρια, και δεν κατάλαβα να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, οπότε άφησα στον πωλητή θετική αξιολόγηση και πως όλα είναι εντάξει και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και τώρα είμαι σε δύσκολη θέση να του πω ότι δεν είναι έτσι όπως θα έπρεπε. Ενώ έχω και μια υποψία ότι μπορεί να έγινε και κατά την μεταφορά αν και ήταν πολύ καλά συσκευασμένο το πακέτο.

 

Μετά από σχεδόν ένα μήνα που τα έβγαλα για να παρατηρήσω, διαπίστωσα ότι σαν να με ζαλίζει λίγο η παρατήρηση και έτσι αντιλήφθηκα το πρόβλημά τους.

 

Όπως και να έχει το θέμα είναι ότι τα κιάλια χρειάζονται επισκευή και εδώ θα ήθελα την βοήθειά σας.

Γνωρίζετε αν υπάρχει κατάστημα επισκευής οπτικών οργάνων που να μπορεί να αναλάβει να μου επισκευάσει τα κιάλια μου?

 

Για να υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία εδώ στην Ελλάδα και να αναλαμβάνει κάτι τέτοιο, δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση έτσι?

 

Κάθε βοήθεια δεκτή πάντως,

 

Παναγιώτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από μια γρήγορη ματιά που έριξα, είδα ότι δεν υπάρχει official distributor στην Ελλάδα για να σε κατατοπίσει.

 

https://www.bushnell.com/Support/Contact-Us/International-Distributors

 

Στη θέση σου θα περίμενα αν έχει κάποιος να μου προτείνει κανάν καλό ανεξάρτητο επισκευαστή στην Ελλάδα, αλλιώς θα έστελα αναλυτικό εμαιλ με φώτος, κλπ στους κοντινότερους distributors που είναι στην παραπάνω λίστα, έστι ώστε να έχω μια κατά προσέγγιση εκτίμηση του κόστους επισκευής, στο οποίο θα άθροιζα τα μεταφορικά για το πηγαινέλα και θα έκρινα εν τέλει αν με συμφέρει να τα φτιάξω ή όχι.

 

Όπως και ναχει, σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλά ξεμπερδέματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από μια γρήγορη ματιά που έριξα, είδα ότι δεν υπάρχει official distributor στην Ελλάδα για να σε κατατοπίσει.

 

https://www.bushnell.com/Support/Contact-Us/International-Distributors

 

Στη θέση σου θα περίμενα αν έχει κάποιος να μου προτείνει κανάν καλό ανεξάρτητο επισκευαστή στην Ελλάδα, αλλιώς θα έστελα αναλυτικό εμαιλ με φώτος, κλπ στους κοντινότερους distributors που είναι στην παραπάνω λίστα, έστι ώστε να έχω μια κατά προσέγγιση εκτίμηση του κόστους επισκευής, στο οποίο θα άθροιζα τα μεταφορικά για το πηγαινέλα και θα έκρινα εν τέλει αν με συμφέρει να τα φτιάξω ή όχι.

 

Όπως και ναχει, σου εύχομαι καλή επιτυχία και καλά ξεμπερδέματα.

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση

Ναι και εγώ σε αυτό ευελπιστώ βασικά, στο ότι ίσως κάποιος να έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και να έχει βρει κάποιον τον οποίο και να μου προτείνει.

Αλλιώς θα απευθυνθώ σε κάποιον επίσημο μεταπωλητή για να δω τι θα μου πει από εκεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η δική μου άποψη είναι να ενημερώσεις τον πωλητή, έστω και αν του έχεις αφήσει θετική αξιολόγηση. Αν δεχτεί ότι είχε εξαρχής το πρόβλημα, μπορεί να επέμβει.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης