Jump to content

Αυτοματοποίηση


theoatc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ εδώ και μήνες να αυτοματοποιησω το tracking , guiding , και λήψη φωτογραφιών. Μέχρις στιγμής έχω καταφέρει ,με το sequence generator pro , το ξεπαρκαρισμα της βάσης , plate solve και go to στο στόχο με ακρίβεια, εναρξη guiding, ολοκλήρωση των λήψεων και παρκάρισμα.

Αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι να σβήνει αυτόματα η βάση και η κάμερα ,τα οποία παίρνουν ρεύμα κατευθείαν από παροχή και όχι μπαταρία ,μεσω πολυμπριζου και τους σχετικούς μετασχηματιστές σε 12v.

Ερώτηση , τι είναι πιο ασφαλές;

α)Να μένει η βάση ανοιχτή έως ότου την κλείσω χειροκίνητα; Υπάρχει κάποιος κίνδυνος να μένει τόσες ώρες ή ακόμα και μέρες ,μιας και ο απώτερος σχεδιασμός είναι να τοποθετηθεί το τηλεσκόπιο μακριά σε απόσταση και να ελέγχεται remotely.

β) τοποθέτηση χρονοδιακόπτη on /off timer ,ώστε να κόβει και να δίνει ρεύμα στην βάση και στην ccd , σε συγκεκριμένους χρόνους. Είναι επικίνδυνο να δίνουμε /κόβουμε ρεύμα χωρίς την χρήση του on/off διακόπτη της βάσης;( Η κάμερα δεν νομίζω να έχει θέμα γιατί απλά δεν έχει on/off, απλά βγάζω το καλώδιο της για να διακόψω την λειτουργία της).

Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Ευχαριστώ

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου καλησπέρα,

 

αφού έχεις λύσει το θέμα της λήψης με το SGP τότε θα χρειαστείς μια πρίζα με χειρισμό μέσω του υπολογιστή. πχ κάτι τέτοιο https://www.e-shop.gr/gembird-msis-pm-programmable-usb-surge-protector-silver-p-PER.584331 για να ανοίγεις και να κλείνεις το ρεύμα μέσω προγράμματος που έρχεται μαζί με την πρίζα. Υπάρχουν και πολύπριζα που μπορείς να διαχειριστείς την κάθε πρίζα ξεχωριστά σε περίπτωση που χρειάζεσαι παραπάνω από μια.

 

Για την βάση σου δεν ξέρω γιατί δεν αναφέρεις ποια έχεις αλλά εγώ που έχω την eq6, έτσι την δουλεύω και δεν έχει κανένα πρόβλημα, το ίδιο και την ccd (αφού βέβαια την επαναφέρω σε θερμοκρασία περιβάλλοντος στο τέλος των λήψεων).

 

Καλό θα ήταν να μην δουλεύει ο εξοπλισμός για ώρες ή μέρες.

 

Δεν ξέρω πως σκέφτεσαι να το δουλέψεις remotely αλλά θα χρειαστείς αρκετούς αυτοματισμούς για να μην πηγαινοέρχεσαι άδικα.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη , ξέχασα , εχω την eq6 r pro. Η αυτοματοποίηση έχει δοκιμαστεί ήδη αρκετές βραδιές και δουλεύει. Θα δοκιμαζεται όλο τον χειμώνα , από κοντά, ταράτσα ή μπαλκόνι , ώστε να δω τι προβλήματα μπορεί να υπάρξουν.

Οπότε ,συμπεραίνω από τα γραφόμενα ότι η διακοπή παροχής ρεύματος , χωρίς τον διακόπτη και η επαναπαροχή του , δεν προκαλούν πρόβλημα.

Ο χειρισμός remotely, τεχνικά τουλάχιστον , είναι εύκολο.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την δουλεύω έτσι από το 2015, αν ήταν να πάθει κάτι θα είχε πάθει.

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος έχω φτιάξει στην ταράτσα του σπιτιού μου ένα μικρό αστεροσκοπείο αλλά λόγω δύσκολης πρόσβασης τα δουλεύω όλα remotely μέσα από το σπίτι.

 

Το είχα ψάξει αρκετά παλαιότερα για τους αυτοματισμούς αλλά το κόστος τους ήταν πολύ υψηλό (υπερτιμημένα πολλά εξαρτήματα για αυτό που προσέφεραν) έτσι έκατσα, τα σχεδίασα και τα έφτιαξα όλα πάνω σε arduino. Έχω φτιάξει την δική μου εφαρμογή και από εκεί ελέγχω τα πάντα (όσα δεν έχουν να κάνουν την λήψη).

 

Κάποιες τεχνικές δυσκολίες οι οποίες όμως λύνονται εμφανίζονται πλην μιας του να μείνεις τελικά από ρεύμα. Ακόμα και το pc αν κολλήσει με τηλεχειρισμό το επανεκκινώ.

 

Αν χρειαστείς κάποια βοήθεια σε οτιδήποτε απλά πες μου.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

. Υπάρχουν και πολύπριζα που μπορείς να διαχειριστείς την κάθε πρίζα ξεχωριστά σε περίπτωση που χρειάζεσαι παραπάνω από μια. .

 

Έχεις κάποιο λινκ για κάτι τέτοιο;

 

Εγώ απλά χειρίζομαι το laptop , μέσω team viewer. Το sgp κάνει όλα τα υπόλοιπα. Για διακοπή ρεύματος με εναν non breaker διακόπτη και την κλασική μπαταρία αυτοκινήτου , συνδεδεμένο παράλληλα , εξασφαλίζεις και παροχή σε περίπτωση που κοπεί το ρεύμα. Αλλά όντως πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες,όταν έρχεται στον αυτοματισμό. Μια εταιρία πουλάει ένα USB controlled μηχανισμό που κλείνει το καπάκι του τηλεσκοπίου ,250 ευρώ...

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση στο συγκεκριμένο κατάστημα από εκεί είχα πάρει αυτό εδώ : https://www.e-shop.gr/energenie-eg-pm2-programmable-power-strip-black-me-diakopti-p-PER.584201 σε προσφορά στα 35 ευρώ.

 

Αλλά βλέπω πως έχει και αυτό https://www.e-shop.gr/energenie-eg-pms-programmable-surge-protector-black-me-diakopti-p-PER.701560 λίγο φθηνότερα.

 

Ήθελα σε περίπτωση βροχής να κλείνει αυτόματα η οροφή και θυμάμαι πως για έναν αισθητήρα υγρασίας / βροχής με ρελέ για 220v ζητούσαν γύρω στα 150 ευρώ. Με καμιά 30αριά ευρώ το έφτιαξα μόνος μου.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, τώρα το είδα. Πρόκειται για διακόπτη (ρελαί) ελεγχόμενο μέσω wifi. Μπορείς να το βάλεις σε ένα πολυμπριζο ή στην τροφοδοσία της βάσης, αρκεί το ρεύμα να είναι μικροτερ από 10Α
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις προτάσεις . Το τελευταίο φίλε diorip , πρέπει να ψάξω πως τοποθετείται. Δεν έχει οδηγίες στο ebay

. Παρατήρησα όμως ότι αυτά που μου έχετε προτείνει ,έχουν θερμοκρασιακό εύρος ,για χρήση εντός σπιτιού. Εκεί που θα είναι το τηλεσκόπιο , δύσκολο το χειμώνα να έχει πάνω από δέκα βαθμούς που λειτουργούν.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

προτείνω να χρησιμοποιήσεις κάποιο powerbox προκειμένου να τροφοδοτείς με ρεύμα (12v) βάση και κάμερα και όχι απευθείας με 220v και τροφοδοτικά αφού το σημείο είναι σε μέρος με χαμηλές θερμοκρασίες και υγρασία. Υπάρχουν αξιόπιστα powerbox που τα διαχειρίζεσαι μέσω bluetooth σαν αυτά της pegasus astro. Εκτός του ότι μπορείς να ανοίγεις, κλείνεις πρίζες 12v, διαχειρίζεσαι και dew heaters, και έχεις και τιμές θερμοκρασίας, υγρασίας του χώρου.

 

Αυτό που έστειλε ο φίλος παραπάνω από το ebay είναι ένα ρελέ που μπορείς να διαχειριστείς μέσω wifi για ρεύμα 7-30v. Χωρίς σχεδιάγραμμα και οδηγίες όμως μη το πάρεις. κατά πάσα πιθανότητα είναι αντίγραφο κάποιου "επώνυμου" ρελέ. Θα χρειαστείς οδηγίες και σίγουρα κάποιο κουτί να το βάλεις μέσα.

 

Τροφοδοτικά και ρεύματα θα μπορούσες να τα προφυλάξεις από την υγρασία αν τα μονώσεις ανάλογα (πχ μέσα σε κάποιο κουτί) αλλά αν έχει υψηλή υγρασία έτσι και αλλιώς δεν θα μπορέσεις να κάνεις λήψεις.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, τα 7-30v είναι η τροφοδοσία της πλακέτας, το ρελαί κλείνει μια επαφή της οποίας το χαρακτηριστικό είναι η μεγιστη ένταση ρεύματος που μπορεί να περάσει χωρίς να την κάψει και είναι 10Α.( Είτε σε 12V ή σε 240V). Αν το θες σε κουτι και με τροφοδοσία 240v δες και αυτό:

https://www.ebay.com/itm/Hot-App-Control-Alexa-Phone-Remote-Control-Wifi-Switch-Smart-Switch-Timer-Relay/132679619133?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20131003132420%26meid%3D6c7d152dc9dd428692da1bc0ae3d3ffb%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D12%26sd%3D202373949838%26itm%3D132679619133&_trksid=p2047675.c100005.m1851

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπερα και από έμενα αν κατάλαβα καλά ψάχνεις κάτι σαν κι αυτό https://pegasusastro.com/products/ultimate-powerbox/ είναι και ελληνική εταιρεία με πολύ καλό support.

Nομίζω δεν χάνεις κάτι να το κοιτάξεις. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, τα 7-30v είναι η τροφοδοσία της πλακέτας, το ρελαί κλείνει μια επαφή της οποίας το χαρακτηριστικό είναι η μεγιστη ένταση ρεύματος που μπορεί να περάσει χωρίς να την κάψει και είναι 10Α.( Είτε σε 12V ή σε 240V). Αν το θες σε κουτι και με τροφοδοσία 240v δες και αυτό:

https://www.ebay.com/itm/Hot-App-Control-Alexa-Phone-Remote-Control-Wifi-Switch-Smart-Switch-Timer-Relay/132679619133?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20131003132420%26meid%3D6c7d152dc9dd428692da1bc0ae3d3ffb%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D12%26sd%3D202373949838%26itm%3D132679619133&_trksid=p2047675.c100005.m1851

 

Ναι σωστά έχεις δίκιο είναι η τροφοδοσία του δεν το πρόσεξα.

Το ρελέ που έχει πάνω είναι rated στα 10Α αλλά εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα τον εξοπλισμό μου πάνω σε κάτι τέτοιο. To δεύτερο που έστειλες είναι διαφορετικό και γενικά οι επιλογές είναι αρκετές σε ότι έχει να κάνει με on-off πρίζας, ρελέ ή διακόπτη.

 

Το powerbox πιστεύω πως είναι η πιο σωστή λύση για τον εξοπλισμό. Από εκεί και πέρα το πως θα ελέγχεις την τροφοδοσία του powerbox ίσως είναι καλύτερα μέσω usb παρά wireless.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, τα 7-30v είναι η τροφοδοσία της πλακέτας, το ρελαί κλείνει μια επαφή της οποίας το χαρακτηριστικό είναι η μεγιστη ένταση ρεύματος που μπορεί να περάσει χωρίς να την κάψει και είναι 10Α.( Είτε σε 12V ή σε 240V). Αν το θες σε κουτι και με τροφοδοσία 240v δες και αυτό:

https://www.ebay.com/itm/Hot-App-Control-Alexa-Phone-Remote-Control-Wifi-Switch-Smart-Switch-Timer-Relay/132679619133?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20131003132420%26meid%3D6c7d152dc9dd428692da1bc0ae3d3ffb%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D12%26sd%3D202373949838%26itm%3D132679619133&_trksid=p2047675.c100005.m1851

 

Ναι σωστά έχεις δίκιο είναι η τροφοδοσία του δεν το πρόσεξα.

Το ρελέ που έχει πάνω είναι rated στα 10Α αλλά εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα τον εξοπλισμό μου πάνω σε κάτι τέτοιο. To δεύτερο που έστειλες είναι διαφορετικό και γενικά οι επιλογές είναι αρκετές σε ότι έχει να κάνει με on-off πρίζας, ρελέ ή διακόπτη.

 

Το powerbox πιστεύω πως είναι η πιο σωστή λύση για τον εξοπλισμό. Από εκεί και πέρα το πως θα ελέγχεις την τροφοδοσία του powerbox ίσως είναι καλύτερα μέσω usb παρά wireless.

Η πλειοψηφία των switchers είναι για εσωτερικού χώρο. Χρησιμοποιείς κάποιο από αυτά που αντέχει σε εξωτερικό περιβάλλον;

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα προιόντα τους είναι πολύ ποιοτικά, και χαίρομαι να παρακολουθώ σε fora του εξωτερικού, θετικές αξιολογήσεις για τα προιόντα μιας Ελληνικής εταιρίας. Απλά οπως εγραψα και σε άλλο νήμα θέλω να τους δώ να προχωρουν σε έλεγχο μέσω wifi (Internet Of Things IOT) :wink: =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πλειοψηφία των switchers είναι για εσωτερικού χώρο. Χρησιμοποιείς κάποιο από αυτά που αντέχει σε εξωτερικό περιβάλλον;

 

Αυτό που έχω για εσωτερικό χώρο είναι και δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα σε χαμηλές θερμοκρασίας (γύρω στους 2-5 βαθμούς), αλλά οι συνθήκες της Αθήνας είναι πολύ πιο ήπιες συγκριτικά με της εξοχής.

Δεν νομίζω να υπάρχει αντίστοιχο για εξωτερικό χώρο οπότε θα πρέπει να κάνεις κάποια πατέντα για να το προστατέψεις.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα προιόντα τους είναι πολύ ποιοτικά, και χαίρομαι να παρακολουθώ σε fora του εξωτερικού, θετικές αξιολογήσεις για τα προιόντα μιας Ελληνικής εταιρίας. Απλά οπως εγραψα και σε άλλο νήμα θέλω να τους δώ να προχωρουν σε έλεγχο μέσω wifi (Internet Of Things IOT) :wink: =D>

 

Όντως,καταπληκτικά προϊόντα.Αλλά χαλεποί καιροί για τόσα χρήματα...

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πλειοψηφία των switchers είναι για εσωτερικού χώρο. Χρησιμοποιείς κάποιο από αυτά που αντέχει σε εξωτερικό περιβάλλον;

 

Αυτό που έχω για εσωτερικό χώρο είναι και δεν είχα ποτέ κάποιο θέμα σε χαμηλές θερμοκρασίας (γύρω στους 2-5 βαθμούς), αλλά οι συνθήκες της Αθήνας είναι πολύ πιο ήπιες συγκριτικά με της εξοχής.

Δεν νομίζω να υπάρχει αντίστοιχο για εξωτερικό χώρο οπότε θα πρέπει να κάνεις κάποια πατέντα για να το προστατέψεις.

 

Μάλλον θα πάω σε μία λύση απο τις πρώτες που πρότεινες και θα βρω μια πατέντα να το έχω φυλαγμένο..

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης