Jump to content

Αστροβραδιές σε δημοτικά σχολεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα το πρωί έκανα μια συζήτηση με τον διευθυντή του δημοτικού σχολείου που πηγαίνει ο γιός μου και βρήκε πολύ ενδιαφέρουσα την πρόταση μου να κανονίζουμε αστροβραδιές για τα παιδιά του δημοτικού. Πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο θα παρακινηθούν αρκετά παιδιά ώστε να αγαπήσουν την αστρονομία. Από το νέο σχολικό έτος, μιας και το φετινό λήγει και επίσημα σήμερα όταν βρίσκουμε ιδανικές συνθήκες θα καλούμε τα παιδιά μιας τάξης να δούνε μέσα από τηλεσκόπιο το φεγγάρι και ότι άλλο αξιόλογο υπάρχει την κάθε βραδιά.

Έχω αρχίσει να φτιάχνω στο μυαλό μου ένα πλάνο για το τι να τους δείχνω και να τους λέω κάθε φορά, αλλά η συμβουλές σας θα είναι ανεκτίμητες και θα βοηθήσουν πολύ στο να τραβήξουμε μερικά νέα παιδιά προς την αγαπημένη μας απασχόληση.

Επίσης θα είναι καλό αν βρεθούν και άλλοι γονείς σε άλλα σχολεία να δώσουν την ευκαιρία σε ακόμα περισσότερα παιδιά να αποκτήσουν αυτή την εμπειρία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή η ιδέα σου, άλλωστε η ενασχόληση με την αστρονομία έχει άμεση σχέση με την εκπαίδευση και την παιδεία γενικότερα.

Σήμερα στο 3 δημοτικό σχολείο Κορδελιού είχε βραδιά αστρονομίας, δυστυχώς το έμαθα αργά οπότε δεν πήγα.

Φέτος νομίζω που θα αρχισω τις παρατηρήσεις μου με το dob θα είμαι άσχετος για να μπορέσω να δείξω ή να πω δυο λόγια σε μαθητές που θα έχουν όρεξη να δουν και να λύσω απορίες, αλλά μπορώ σίγουρα να βοηθήσω με τον εξοπλισμό μου να δουν κάποια βασικά πράγματα μαθητές και να γουστάρουν..

Μπράβο και μακάρι να το κάνουν και οι οργανωμένοι σύλλογοι.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Το Σάββατο 20/10/18 πραγματοποιήθηκε η τρίτη αστροβραδιά στο 2ο δημοτικό Παλλήνης. Η συμμετοχή ήταν ικανοποιητική μιας και παραβρέθηκαν πάνω από 40 παιδιά.

Οι συνθήκες δεν ήταν και οι καλύτερες αλλά παιδιά , γονείς και δάσκαλοι έφυγαν ευχαριστημένοι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δαναέ έχω κάνει κι εγώ κάτι ανάλογο σε δημοτικά της περιοχής μου και μόνο πολλά μπράβο μπορώ να σου πω. =D> =D> =D>
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης