Jump to content

Αγορα τηλεσκοπιου για παρατηρηση και για αστροφωτογραφηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας. Θα ηθελα τις συμβουλες σας καθοτι απο μικρος μου αρεσε η αστρονομια και εκανα και παρατηρησεις με ενα μικρο τηλεσκοπιο που ειχα!! Ενεκα εργασιας και γενικα τροπου ζωης εχω χρονια να ασχοληθω αλλα οπως και να εχει η λατρεια για αυτη την ασχολια δεν εξαλειφεται και ελεγα τωρα καθως μεγαλυτερος και διαθετειμενος να δαπανησω ενα ποσο γυρω στα 700 να με συμβουλεψετε για αγορα τηλεσκοπιου ρομποτικου αφου στοχος μου θα ειναι και η αστροφωτογραφηση στο μελλον!! Για φωτογραφικη μηχανη εχω την DSLR της Nikon D7000 οποτε φανταζομαι θα μπορουσα να την χρησιμοποιησω ανετα!! Οποτε τα φωτα σας παρακαλω ετσι ωστε να μπορεσω να αγορασω ενα αξιοπρεπεστατο τηλεσκοπιο με το οποιο θα ευχαριστιεμαι την παρατηρηση και το οποιο να χρησιμοποιεται η να μου δινει την δυνατοτητα για μελλοντικη πιθανη αστροφωτογραφηση!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά με 700€ δεν παίρνεις καν την βάση. Εκτός και αν πας για μεταχειρισμένη, αλλά και πάλι θα πάρεις μόνο την βάση κι αυτή με το ζόρι. Αρχικά έτσι για δοκιμές και μέχρι να μάθεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις την dslr με μέτρια αποτελέσματα. Κάποια στιγμή θα πας σε κάμερα ειδική γι αυτή τη δουλειά. Οπότε ή αναθεωρείς το μπάτζετ σου ή τις ανάγκες σου. Εγώ θα σου πρότεινα πρώτα απ όλα να διαβάσεις αυτό το βιβλίο https://www.planitario.gr/nightwatch-enas-praktikos-odhgos-gia-na-deite-to-sumpan-new.html

Θα σου λυθούν πολλές απορίες και θα μάθεις τα βασικά ώστε να μην κάνεις περιττές και πολυέξοδες αγορές.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι εύκολο, όπως σου είπαν και παραπάνω, και η βάση θα ζορίζεται με αποτέλεσμα να πετάς 1 στις 4 φωτογραφίες, αλλά στον προυπολογισμό σου και για αρχή, νομίζω οτι αυτο το setup, σε καλύπτει και για παρατήρηση και φωτογράφηση.

https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-130p-ds-eq3-pro-goto.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με το παραπάνω....αλλά εναλλακτικά σου προτείνω να αφήσεις για τώρα την αστροφωτογράφηση και πάρε με αυτό το ποσό κανα dob 10" ή μεγαλύτερο μεταχειρισμένο να ευχαριστηθείς παρατήρηση για αρκετό διάστημα. Στο μέλλον μαζεύεις το ποσό που χρειάζεται για φωτογραφία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα φιλε! Το dob 10 ειναι και για εμενα μια καλη λυση σχεστικα με παρατηρηση. Παρολα αυτα αφου εχεις καμερα ισως θα μπορουσες να πας σε μια star adventurer και να κανεις widefield φωτογραφηση η΄ακομα καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω και να παρεις μια καλυτερη ποιοτητας βαση απο δευτερο χερι. Το θεμα εδω ειναι οτι θυσιαζεις το dob. Η επιλογη ειναι δικια σου! :)

Το ραδιοτηλεσκόπιο PICTOR:

https://pictortelescope.com/

https://github.com/0xCoto/PICTOR

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια. Να ταιριαξουμε και dob και βαση goto απο οτι βλεπω ειναι το ιδανικοτερο αλλα εκτοξευεται το κοστος. Σωστα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην πραγματικότητα θα πας για ένα από τα δύο. Οπότε πρέπει να διαλέξεις το θες για αρχη, παρατήρηση ή φωτογραφία. Στην φωτογραφία θα βάση, οπότε τα λεφτά αυτόματα πάνε ψηλά. Στην παρατήρηση είναι πιο απλά τα πράγματα.

 

Είναι θέμα επιλογής σου όμως

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμμμ.....και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος δεν γίνεται. Αν θες goto που να σηκώνει αξιοπρεπώς θες απο heq5 και πάνω....Αλλιώς πας σε dob με synscan goto με μεγαλύτερο κόστος φυσικά. Γνώμη μου είναι για αυτό το ποσό μείνε σε dob για αρχή με ένα χάρτη (ή tablet ή και laptop με αντίστοιχο πλανητάριο s/ware) και έτσι θα μάθεις και τον ουρανό που ούτως ή άλλως χρειάζεται να ξέρεις 5-6 βασικά πράγματα στον ουρανό. Πολλοί άλλωστε βρίσκουν διασκεδαστικό την εύρεση του θέματος...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι εύκολο, όπως σου είπαν και παραπάνω, και η βάση θα ζορίζεται με αποτέλεσμα να πετάς 1 στις 4 φωτογραφίες, αλλά στον προυπολογισμό σου και για αρχή, νομίζω οτι αυτο το setup, σε καλύπτει και για παρατήρηση και φωτογράφηση.

https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-130p-ds-eq3-pro-goto.html

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο diorip!

Μια πολύ καλή all around επιλογή. Γενικά όσον αφορά τη φωτογραφία, πλεόν η τεχνολογία βοηθά πολύ τον χρήστη, χωρίς να χρειάζεται να διαθέσει πάντα την ποσότητα των χρημάτων που απαιτούνταν στο παρελθόν. Από το να πάρεις λοιπόν μια βάση τύπου heq5, που είναι πολύ ακριβή και βαριά, μπορεις να δοκιμάσεις την τύχη σου με κάτι απλότερο, κι όταν τελειοποιήσεις την τεχνική σου, ή εξαντλήσεις τις δυνατότητες του εξοπλισμού σου, τα πουλάς και παίρνεις κατι καλυτερο (heq5 ή/και καλύτερο).

Για την απόδοση του συγκεκριμένου τηλεσκοπίου στο φωτογραφικό κομμάτι, δλδ τι να περιμένεις, μπορείς να ρίξεις μια ματιά κι εδώ:

https://stargazerslounge.com/topic/210593-imaging-with-the-130pds/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειλικρινα παιδια σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας που αφιερωνεται για τις αποριες μου!!! Δεκτες ολων η γνωμη και τωρα εναποκειται σε μενα για το τι μελλι γενεσθαι!!! Να ειστε καλα!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντυπωσιαστηκα με τα αποτελεσματα αυτου του τηλεσκοπιου https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-130p-ds-eq3-pro-goto.html οπως φαινεται και εδω https://stargazerslounge.com/topic/210593-imaging-with-the-130pds/.

 

Ειλικρινα με μια D7000 θα εχω την δυνατοτητα για τετοιου ειδους λεπτομερεις για τα δικα μου στανταρ φωτογραφιες;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και κατι ακομα να ρωτησω ή καλυτερα να υποθεσω. Παρατηρηση με αυτο το τηλεσκοπιο θα ειναι εξισου ιδια εντυπωσιακη;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου μην εντυπωσιάζεσαι εύκολα. Οι φωτογραφίες που βλέπεις εκεί να έχει βγάλει το ταπεινό 130mm τις έχουν βγάλει με πολύ καλύτερες βάσεις απ την eq3 που πωλείται σετ και σίγουρα πολύ έμπειροι αστροφωτογράφοι. Το καλύτερο που μπορείς να πετύχεις με αυτή τη βάση είναι να σου σπάσουν τα νεύρα. Θα καταλάβεις τι θέλω να πω αν δεις και τις κακές φωτογραφίες όπως αυτές που έχει βγάλει ο HenryW λίγο πιο κάτω απ τη μέση των ποστ. Αστέρια σαν αυγό, με χρώμα γύρο τους κλπ. Τέλος πάντων δε λέω πως είναι ακατόρθωτο να βγάλει κανείς καλές φώτο με αυτό το τηλεσκόπιο, απλά λέω πως είναι δύσκολο. Ειδικά με αυτή τη βάση σχεδόν ακατόρθωτο. Αν το πάρεις όμως όπως προτάθηκε απλά για να κάνεις τα πρώτα σου βήματα μέχρι να μάθεις κλπ κλπ, τότε πάω πάσο. Αλλά δεν θα ευχαριστηθείς παρατήρηση γιατί είναι μικρό. Οπότε θα έχεις δώσει 700€ και δεν θα κάνει καλά ούτε παρατήρηση, ούτε αστροφωτογράφιση. Επίσης δε θα το πουλήσεις εύκολα γιατί δεν έχει μεγάλο αγοραστικό κοινό. Οπότε θα το ψιλοσκοτώσεις και θα χάσεις αρκετά χρήματα. Για να ξεκινήσεις με ασφάλεια φωτογράφιση και να μην σπάσουν τα νεύρα σου από τις αποτυχίες, πρέπει να ξεκινήσεις με μία καλή βάση, https://www.firstlightoptics.com/skywatcher-mounts/skywatcher-az-eq5-gt-geq-alt-az-mount.html ή αυτή καλύτερα https://www.firstlightoptics.com/skywatcher-mounts/skywatcher-az-eq6-mount.html

και ένα αποχρωματικό 60 -80mm. (αυτά να δεις τι φώτο βγάζουν όχι το νευτώνειο 130mm)

https://www.firstlightoptics.com/pro-series/sky-watcher-evostar-72ed-ds-pro-ota.html ή αυτό https://www.firstlightoptics.com/pro-series/skywatcher-evostar-80ed-ds-pro-ota.html

Αυτά τα τηλεσκόπια δίνουν

1) μικρή μεγέθυνση (οπότε συγχωρούν λάθη οδήγησης και απειρίας και δεν ζορίζουν τη βάση)

2) Έχουν μεγάλο πεδίο (βγάζουν τους εκτεταμένους στόχους) οπότε είναι απαραίτητα και σίγουρα θα πρέπει να έχεις ένα τέτοιο στην συλλογή σου.

3) είναι μικρά κι ελαφριά (δεν ζορίζουν τη βάση).

4) Δεν θέλουν συντήρηση και ευθυγράμμιση.

5) Αν και μικρούλια έχουν θέση στην παρατήρηση μιας και χρειάζονται σε εκτεταμένους στόχους, και είναι ιδανικά για grub and go τηλεσκόπια.

6) Πωλούνται εύκολα χωρίς να χάνει πολύ απ την αρχική του τιμή.

Και μετά σιγά σιγά μαζεύοντας εμπειρία και χρήματα παίρνεις και ένα για μεγαλες μεγεθύνσεις να βγάλεις και μικρούς στόχους.

 

Ακόμη και dob να πάρεις θα χρειαστείς και κάποια προσοφθάλμια. Οπότε τα 700€ για αρχή καλά είναι αλλά μόνο για παρατήρηση. Πάρε ένα dob 8" ή 10" και ένα ή δύο καλά προσοφθάλμια και ξεκίνα παρατήρηση. Αλλά (πάντα υπάρχει ένα αλλά) πρέπει να σκεφτείς αν μπορείς να τα μεταφέρεις σε σκοτεινό ουρανό, αν χωράει στο αμάξι, αν αντέχει η μέση σου κλπ κλπ. Οπως καταλαβαίνεις αν κάτσω να γράψω για όλα τα κλπ θα φτιάξω βιβλίο. Οπότε πάρε το βιβλίο που σου πρότεινα που τα έχει γράψει πολύ ωραία ο Dickinson και ξεκίνα το διάβασμα. Μέχρι να έρθει το βιβλίο διάβασε κι εδώ για τους τύπους αστροφωτογραφίας https://www.astrovox.gr/avat/

 

Οπως καταλαβαίνεις τα βήματα που πρέπει να κανεις είναι: α) Βιβλίο, β) εξόρμηση σε αστροπάρτι να δεις εξοπλισμούς άλλων παιδιών για να καταλάβεις μεγέθη τι σε βολεύει κλπ, γ) Αγορά τηλεσκοπίου για παρατήρηση για να μάθεις ουρανο κλπ, δ) αγορά εξοπλισμού για στροφωτογάραφιση.

Το γ) μπορεί και να παραληφθεί.

Ελπίζω να μην σε απογοήτευσα ξανά, αλλά είχα καιρό να γράψω και ξέσπασα. :mrgreen: :mrgreen:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιωτη μου σε ευχαριστω. Το ριχνω λοιπον στην μελετη και θα επανερθω. Να εισαι καλα για τον χρονο που μου αφιερωνεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ήλθες φίλε μου και απο μένα. Επειδή καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου να μπεις στο χώρο η δική μου πρόταση θα ήταν να ξεκινήσεις με μεταχειρισμένα κυάλια για παρατήρηση και μεταχειρισμένο αστροστάτη όπως τον skywatcher star adventurer για αστροφωτογραφία. Το κυάλια θα σε κατατοπίσουν στο γαλαξιακό στερέωμα και θα σου χαρίσουν πολύ όμορφες εικόνες μεγάλου πεδίου. Απο την άλλη μιας και έχεις dslr ο αστροστατης με κάποιον φακό 50mm, 85mm,135mm,200mm θα σε μυήσει στις βασικές διαδικασίες και απαιτήσεις της αστροφωτογραφισης προετοιμάζοντας το εδαφος για το deep space. Τα υπόλοιπα χρήματα θα τα έβαζα στην άκρη μέχρι να πάρω μια καλή βάση όπως αυτές που σου πρότεινε ο Παναγιώτης.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα προσθέσω το εξής:

Το συχνότερο "λάθος" που κάνει ένα άτομο που αποφασίζει να ασχοληθεί με την παρατηρησιακή αστρονομία ή /και την αστροφωτογραφία, είναι η έλλειψη expactations management. Δλδ να ξέρει τι να περιμένει με τον εξοπλισμό που έχει, ή/και γενικότερα με το τι κυκλοφορεί εκεί έξω. Και κυρίως να καταλάβει τους λόγους για το οποίο αυτό δεν γίνεται. Γιατί ας πούμε δεν μπορούμε να βγάλουμε φωτογραφίες σαν του Hubble και του Cassini, ή γιατί τα περισσότερα αντικείμενα βαθέος ουρανού, με average τηλεσκόπια φαίνονται ασπρόμαυρα, και όχι τόσο εντυπωσιακά πολύχρωμα όπως στις φωτογραφίες.Ή γιατί υπάρχουν προσοφθάλμια που κάνουν όσο ένα τηλεσκόπιο, και άλλα που κάνουν 15 ευρώ.

Για αυτά που έγραψε ο χρήστης filiatra, δεν θα διαφωνήσω, γιατί είναι λίγο φάση αυτονόητο. Προφανώς ο εξοπλισμός που αναφέρει είναι πολυ πολυ καλύτερος, και γι'αυτό το λόγο είναι και 3 φορες ακριβότερος από το ποσό των 700 ευρώ που αναφέρθηκε σαν ταβάνι. Το θέμα για μένα είναι αν θές και έχεις να διαθέσεις ένα τόσο μεγαλύτερο ποσό ή όχι, για κάτι που δεν είσαι σίγουρος ότι θα σου αρέσει. Και επιπλέον αν έχεις λύσει πρακτικά θέματα όπως το γεγονός ότι μια καλή ισημερινή βάση είναι πολύ βαριά πχ, ή ένα μεγάλο dobsonian θα σου δώσει φανταστικές εικόνες αλλά καταλαμβάνει αρκετό όγκο.

Γενικά λύσεις που μπορεί να βόλεψαν κάποιον μπορεί να είναι δυσλειτουργικές για κάποιον άλλον. Και γιάυτό ένας πολύ έμπειρος φίλος αστρονόμος όταν τον ρωτάνε ποιο είναι το καλύτερο τηλεσκόπιο για μένα, απαντά ότι το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που θα χρησιμοποιείς συχνότερα.

Τέλος,πολύ σημαντικός είναι κι ο χρόνος και το προσωπικό διάβασμα που θα επενδύσεις σε αυτό το hobby. Υπάρχει κόσμος με πανάκριβο εξοπλισμό που δεν ξέρει τα βασικά, και κόσμος που με ένα 4αρι εντοπίζει όλα τα αντικείμενα του καταλογου messier.

Αυτα τα ολίγα σαν τροφή για σκέψη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν και εχω πραγματικα μπερδευτει με το ολο εγχειρημα και σε αυτο σιγουρα δεν φταιτε εσεις 😃 αποφασισα οπως στο παρον σταδιο τουλαχιστον αφησουμε την αστροφωτογραφηση και να επικεντρωθω μονο στην παρατηρηση. Οποταν αναθεωρουμε και θα ηθελα τις γνωμες σας για ενα καλο τηλεσκοπιο με goto βαση για τα πρωτα βηματα στον ιδιο προυπολογισμο με τον αρχικο. Να χορτασει το ματι πρωτα απο πλανητικη και βαθεως ουρανου παρατηρηση και οπως ειπε και ενας φιλος μου αφου ο ουρανος θα ειναι εκει να περιμενει σε μεταγενεστερο σταδιο να ασχοληθω με την φωτογραφια

 

Σας ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ckyriacou καλώς ήρθες κι από εμένα.

Μιας κι αποφάσισες το θέμα να το θέσεις σε νέα βάση, πρώτα παρατήρηση - αργότερα φωτογράφηση, που για μένα αλλά και για τους περισσότερους είναι πιο σωστό, αποφάσισα να σου γράψω κι εγώ την γνώμη μου.

Κοίταξε λοιπόν. Από αυτά τα χρήματα που θέλεις να διαθέσεις, τουλάχιστον το 50% θα στα φάει το goto. Γνώμη μου λοιπόν είναι ότι αυτό θα πρέπει να το παρακάμψεις. Να επενδύσεις δηλαδή κατά βάση στο οπτικό μέρος του συστήματος που θέλεις να αγοράσεις κι όχι στο ηλεκτρονικό. Στο κάτω – κάτω της γραφής, εκεί είναι και η αξία του τηλεσκοπίου σου. Βέβαια είμαι σε θέση να καταλάβω ότι το goto σου δίνει μία αίσθηση ασφάλειας στο να ξεκινήσεις. Και καθότι παιδιά πλέον της ηλεκτρονικής εποχής, σου δίνει και μία αίσθηση οικειότητας με τον άγνωστο για εσένα νυχτερινό ουρανό και τον υπόλοιπο εξοπλισμό τον οποίον δεν έχεις συνηθίσει. Πίστεψέ με αυτό είναι μόνο απλά μία αίσθηση και τίποτα παραπάνω που για αρχή, να αξίζει τόσο πολλά χρήματα τα οποία θα σου λείψουν για πιο ουσιαστικά κι απαραίτητα πράγματα.

Την μέγιστη λοιπόν απόδοση που θα έχουν τα χρήματά σου με την παραπάνω φιλοσοφία, είναι κάποιο Dob διότι η βάση είναι φτιαγμένη από νοβοπάν και δωρεάν. Στα «μικρά» όμως Νευτώνεια, μέχρι 10 ίντσες, τα πλεονεκτήματα αποδώσεις χρημάτων – τηλεσκοπίου τελειώνουν εδώ. Διότι μετά την πάροδο κάποιων θεάσεων, θα θελήσεις να μένεις σε κάποιους στόχους με τις ώρες και να τα απολαύσεις με μεγάλες μεγεθύνσεις. Όμως κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο και πάρα πολύ κουραστικό, διότι η βάση έτσι όπως αγοράστηκε δεν μπορεί να τα παρακολουθεί!

Στο σημείο αυτό υπάρχουν δύο λύσεις που η δεύτερη είναι η πιο δημοφιλής.

Αγορά goto το οποίο προσαρμόζεις στην βάση. Όμως ένα τέτοιο αξιόπιστο σύστημα, έχει μία μέση τιμή 700 ευρώ.

Η δεύτερη και πιο η δημοφιλής. Αγορά προσοφθαλμίων με μεγάλα οπτικά πεδία. Αυτά δίνουν εντυπωσιακές εικόνες του βαθέως ουρανού και απαιτούν λιγότερα σπρωξίματα στο Dob για να μένει στο πεδίο. Όμως το κάθε ένα από αυτά έχει μία μέση τιμή 250 ευρώ. Εν ολίγης με λιγότερο από ενάμιση τέτοιο κομμάτι αγοράζεις μία ισημερινή στήριξη, (χωρίς goto) και μένεις με τις ώρες στον στόχο σου ακόμα και χωρίς μοτέρ παρακολούθησης, στις πιο οριακές μεγεθύνσεις. Διότι οι ισημερινές στηρίξεις έχουν κοχλίες μικρομετρικής κίνησης και κινείς μόνο τον ένα άξονα όταν κάνεις παρακολούθηση, κι όχι και τους δύο στα AZ συστήματα. Τέλος με 60 μόνο ευρώ (ή και πιο λήγω), βάζεις μοτέρ στον άξονα της ορθής αναφοράς και δεν γυρνάς την ντίζα με το χέρι. Εγώ έβαλα μοτέρ όταν θέλησα να ασχοληθώ με την φωτογραφεία. Δεν χρειάζεται goto η ισημερινή για να παρακολουθεί τα ουράνια αντικείμενα.

Τέλος με την EQ3-4 και την EQ5 μπορεί κανείς να στοχεύσει αόρατα δια γυμνού οφθαλμού αντικείμενα, χρησιμοποιώντας τους κύκλους θέσης. Mε τέτοια ακρίβεια και ταχύτητα που φέρνουν σε αμηχανία και τα ακριβότερα goto.

Δεν χρειάζεται goto μία ισημερινή στήριξη από αυτές τις δύο που ανέφερα.

 

Όπως καταλαβαίνει εγώ είμαι κάπως αιρετικός και προτείνω απερίφραστα σαν πρώτο τηλεσκόπιο την δαπάνη για μία ισημερινή κι ας είναι αυτό το κόστος σε βάρος της διαμέτρου σε σχέση με ένα άλλο επάνω σε μία βάση από νοβοπάν.

Επομένως σου προτείνω να κοιτάξεις το Νευτώνειο 6 ιντσών με την EQ3-4, έχει 499 στο πλανητάριο, και το 8ιντσο με την EQ5 (σαν το δικό μου) που έχει 774 ευρώ.

Το δεύτερο θα έλεγα ότι δεν είναι το κλασικό πρώτο τηλεσκόπιο, αλλά το τηλεσκόπιο για μια ζωή. Τούτο το υπογράφω με χέρια και πόδια. Το έχω από το 2003.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς όπως τα λέει ο Γιάννης είναι. Με 700€ δεν μπορείς να πάρεις goto και ικανή διάμετρο. Ή το ένα θα ρίξεις ή το άλλο. Αυτό είναι του Γιάννη https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-200p-eq5.html και αυτό είναι το ίδιο με goto https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-200p-eq5-goto.html

Δεν πρέπει να ξεχνάς πως θα χρειαστείς και προσοφθάλμια, (τουλάχιστον ένα αρχικά πέρα από αυτ΄α που δίνει το πακέτο).

Επίσης μην ξεχνάμε και τι σημαίνει ικανή διάμετρο. Οι περισσότεροι λένε πως το 8" είναι το μικρότερο μεγάλο τηλεσκόπιο και δεν αντιλέγω. Ομως υπάρχουν και κάποιοι σαν εμένα που το 8" το βλέπουν για finder. Υπάρχουν και κάποιο άλλοι που με 6" λένε πω πω τι μπαζούκα έχω εγώ. Εσύ σε ποιους ανήκεις? Σιγά μην ξέρεις. Οτι και να νομίζεις πως ξέρεις δεν ξέρεις τίποτα μέχρι να τα δεις από κοντά. Είναι η τρίτη φορά που το γράφω και φοβάμαι πως θα καταντήσω γραφικός. Πήγαινε να τα δεις από κοντά. Θα βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα για το τι μπορείς να μεταφέρεις. Ακόμη και το πόσο σου αρέσει ένα όργανο παίζει ρόλο. Προσωπικά όταν πήγα και είδα από κοντά τα τηλεσκόπια έκανα στροφή 180 μοιρών. Ναι να καλά τα παιδιά στον Ωρίωνα απ την Πάτρα που με υπομονή μου έδειξαν όλα τα είδη τηλεσκοπίων και τελικά δεν πέταξα 1500€ σε ένα όργανο που ποτέ δεν θα χρησιμοποιούσα. Ακόμη και σε μαγαζί να πας θα βγάλεις κάποια συμπεράσματα. Αν παρόλα αυτά δεν έχεις την δυνατότητα ή δε θες να πας σε αστροπάρτυ ή σε κάποιο μαγαζί, τότε το φθηνότερο 8" goto (με κάθε επιφύλαξη) είναι το δεύτερο που σου προτείνω. Η λύση του Γιάννη όπως το πρώτο είναι η πιο σοφή.

 

Τέλος με την EQ3-4 και την EQ5 μπορεί κανείς να στοχεύσει αόρατα δια γυμνού οφθαλμού αντικείμενα, χρησιμοποιώντας τους κύκλους θέσης. Mε τέτοια ακρίβεια και ταχύτητα που φέρνουν σε αμηχανία και τα ακριβότερα goto.

Δεν χρειάζεται goto μία ισημερινή στήριξη από αυτές τις δύο που ανέφερα.

Γιάννη δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αυτό. Αν δηλαδή κάνεις μία καλή πολική μπορείς απλά με τις συντεταγμένες να πας με ακρίβεια στον στόχο ή στο περίπου?

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου ρε σεισμόπληκτε. Ελπίζω να μην έγιναν μεγάλες ζημιές.

Λοιπόν, επειδή για κάποια χρόνια μας είχες ξεχάσει, έχεις χάσει τεύχη κι επεισόδια. Σου στέλνω λοιπόν την μέθοδο μου για στόχευση με κύκλους θέσης, που όμως επειδή αυτοί είναι γελοιωδώς μικροί σε αυτές τις στηρίξεις, τους καταργούμε και βρίσκουμε τους στόχους γυρνώντας τους κοχλίες της μικρομετρικής κίνησης της στήριξης μας. Το αποτέλεσμα είναι ότι κεντράρεις στόχους ακόμα και στις 330Χ! Ακόμα κι αν οι στόχοι είναι στις πολικές περιοχές του ουρανού!! Ακόμα κι αν αντί για πολική ευθυγράμμιση, το μόνο που έκανες είναι να βάλεις τον πολικό στο κέντρο του σωλήνα της ορθής αναφοράς με το μάτι χωρίς πολική διόπτρα!!! Να γιατί τα goto του εμπορείου έρχονται σε αμηχανία. Έχουμε κάνει πολλούς αγώνες με αρκετούς φίλους που έχουν την EQ6 με τα εργοστασιακά goto κι έχει πολύ πλάκα. Είπα 330Χ διότι δεν έχω μεγαλύτερη μεγέθυνση.

Τώρα γιατί μόνο οι ισημερινές EQ3-4 EQ5 κι όχι οι μεγαλύτερες όπως η EQ6; Διότι οι στηρίξεις μετά την EQ5 ΔΕΝ έχουν κοχλίες μικρομετρικής κίνησης κι επομένως δεν γίνεται. Τι για κορόιδα πέρασες τις εταιρίες; Αν ήταν έτσι κανείς σχεδόν δεν θα πλήρωνε για goto. Διότι σαν να μην φτάνει που κάτι τέτοιο θα το έκανε δωρεάν, με απείρως μεγαλύτερη ακρίβεια και πολύ πιο απλά, (δεν χρειάζεται να σημαδεύεις άστρα και να πληκτρολογείς γεωγραφικές συντεταγμένες ημερομηνία κλπ για να κάνεις την ευθυγράμμιση του goto), πάνω απ’ όλα θα το ευχαριστιόταν κιόλας.

Λοιπόν στο «κατασκευές και τεχνικές ανεπικαιρότητας», (στο επάνω) είναι σε συνημμένο όλη η μέθοδος αναλυτικά με φωτογραφείς και τα λοιπά. Θα το βρεις στην Σελίδα 2.

Στο «ΑΠΟ – ΠΡΟΣ ένα χειροκίνητο goto» είναι η εξέλιξη του, με πρόγραμμα στο Excel.

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17550&start=15&postdays=0&postorder=asc&highlight=

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=23770&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου ρε σεισμόπληκτε. Ελπίζω να μην έγιναν μεγάλες ζημιές.
Μπα τίποτα. Εγώ γύρισα απ το άλλο πλευρό.

 

Λοιπόν, επειδή για κάποια χρόνια μας είχες ξεχάσει, έχεις χάσει τεύχη κι επεισόδια.
Τεύχη όντως έχω χάσει. Αλλά ποτέ δεν σας ξέχασα.

 

Σου στέλνω λοιπόν την μέθοδο μου για στόχευση με κύκλους θέσης, που όμως επειδή αυτοί είναι γελοιωδώς μικροί σε αυτές τις στηρίξεις, τους καταργούμε και βρίσκουμε τους στόχους γυρνώντας τους κοχλίες της μικρομετρικής κίνησης της στήριξης μας.
Ρε τρελέ τι έφτιαξες εδώ? =D> =D> =D> =D> Για να σου πω την αλήθεια είδα μόνο τις φωτογραφίες και οι μαστροβοξιές δεν είναι τι φόρτε μου. Θα το διαβάσω όμως άλλη μέρα που θα έχω χρόνο και αν μπορώ να το φτιάξω θα το εφαρμόσω στο ταπεινό breeser skylux
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο filiatra έγραψε:

Τεύχη όντως έχω χάσει. Αλλά ποτέ δεν σας ξέχασα.

 

Εν τάξη ντε! Δεν σε είπαμε και καμπούρη. :P

 

Αν το breeser skylux έχει κάποια από τις αντίστοιχες EQ3-4 ή EQ5 της SW τότε χωρίς μοτέρ γίνεται.

Επειδή έγραψες ότι οι «μαστροβοξιές δεν είναι το φόρτε μου», αν αποφασίσεις να το φτιάξεις τότε γράψε μου για να σου στείλω έτοιμα τα δύο ροδάκια. Εντελώς δωρεάν. Δωράκι από εμένα. Ευκαιρία και για εμένα να βάλω δύο καινούρια μιας και όταν φτιάχνω τέτοια κάνω καμιά δεκάδα.

Τώρα στο όσο αφορά το διάβασμα, αυτό με το συνημμένο έχει φωτογραφίες και ασχολείται με το τεχνικό μέρος. Την Μαστροβοξιά. Η περίληψη της μεθόδου υπάρχει και στο επόμενο, το «ΑΠΟ – ΠΡΟΣ ένα χειροκίνητο goto». Αυτό διαβάζεται σε τρία λεπτά.

Επίσης αν το κάνεις θα σου στείλω και το τελευταίο πρόγραμμα, διότι μιας και πείρες λαπ τοπ στην γυναίκα σου, Εε... να μην το χρησιμοποιήσεις κι εσύ λιγάκι;

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το breeser skylux έχει κάποια από τις αντίστοιχες EQ3-4 ή EQ5 της SW τότε χωρίς μοτέρ γίνεται.
Τόσο χάλια που είναι η βάση του την ΕQ μηδέν θα έχει :cheesy: :cheesy:

 

Επειδή έγραψες ότι οι «μαστροβοξιές δεν είναι το φόρτε μου», αν αποφασίσεις να το φτιάξεις τότε γράψε μου για να σου στείλω έτοιμα τα δύο ροδάκια. Εντελώς δωρεάν. Δωράκι από εμένα.
Αν το πάρω απόφαση θα σου στείλω. Τέτοιες προσφορές δεν τις χάνω. χα χα. Οπως και να έχει σ ευχαριστώ πολύ.

 

Επίσης αν το κάνεις θα σου στείλω και το τελευταίο πρόγραμμα, διότι μιας και πείρες λαπ τοπ στην γυναίκα σου, Εε... να μην το χρησιμοποιήσεις κι εσύ λιγάκι;
Αυτό λέω κι εγώ. Αν και ακόμη δεν το έχω πάρει. Αλλάξανε οι ανάγκες τις και ίσως να μην χρειαστεί τελικά. Οπως πάντα οι γυναίκες ξέρουν τι θέλουν ](*,) ](*,)
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα σας!! Μετα απο εκτεταμενη ερευνα και αναθεωρησμο του προυπολογισμου προς τα πανω 😁😁 κατεληξα σε αυτην εδω την επιλογη www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-n-200-1000-explorer-bd-neq-5-pro-synscan-goto/p,20291

 

Θα ηθελα τις γνωμες σας!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης