Jump to content

Επιλογή dslr camera


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να κάνει μία εκτίμηση μεταξύ των παρακάτω Φ.Μ. που κάνουν για αστροφωτογραφία?

 

canon 750D , canon 200D , canon M100 canon 800D

 

η μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια άλλη σε παραπλήσια τιμή ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

αν σε ενδιαφέρει μόνο η αστροφωτογράφιση γιατί δεν κοιτάς για κάποια αστρονομική κάμερα με cmos αισθητήρα; Από τις dslr που αναφέρεις καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις. Άσε που θα χρειαστούν και mod.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις δίκαιο αλλα πρέπει να δικαιολογηθεί στη σύζυγο οπότε αν πάω σε ccd cam θα πρέπει να κατέβει ο προυπολογισμός. :)

Δώσε μου παντως μία λύση για deep sky .

 

thanksss

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις δίκαιο αλλα πρέπει να δικαιολογηθεί στη σύζυγο οπότε αν πάω σε ccd cam θα πρέπει να κατέβει ο προυπολογισμός. :)

Δώσε μου παντως μία λύση για deep sky .

 

thanksss

 

Έχω την εντύπωση ότι δεν θα μπορείς να την χρησιμοποιείς μετά το modification, για κανονική φωτογραφία, οπότε την γκρίνια δεν την γλυτώνεις. :cheesy:

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι όλες που αναφέρεις είναι πολύ αξιόλογες.

Εγώ προσωπικά θα κοιτούσα αυτήν με την μεγαλύτερη μπαταρα, το μικρότερο βάρος, και μια λεπτομέρεια που δεν είχε η δική μου, και μου λείπει τώρα που θέλω να δοκιμάσω πλανητική φωτογράφιση, είναι το βίντεο σε 640 χ 480.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφου βγει το φιλτρο IR-cut , για επιγεια φωτογράφιση δε μπορει να μπει μπροστά στον φακό κάποιο φιλτρο ir-cut ?

Υπάρχει άλλη λύση ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει φίλτρο ναι όπως το astronomik OWB (original white balance) αλλά μπορείς και με custom white balance εύκολα.Τέλος μπορείς να φτιάξεις τα χρώματα και στην επεξεργασία μετά αφού έχεις τραβήξει raw
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να φωτογραφήσεις και χωρίς τροποποίηση της μηχανής, ανάλογα βέβαια με τις απαιτήσεις σου όσον αφορά το αποτέλεσμα. Ρίξε μια ματιά

https://www.astrovox.gr/forum/album_search.php?mode=user&search=konpan

οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί με canon 450d ατροποποίητη και για μένα ήταν ικανοποιητικό το αποτέλεσμα για τις απαιτήσεις μου. Αλωστε το κόστος μιας αστρονομικής κάμερας ταξιδεύει σε αστρονομικές τιμές και κάνει μόνο για αστρονομία ενώ η dslr...

Ακόμα την έχω και λειτουργεί θαυμάσια. Ασε που κάποια στιγμή μπορεί να σου περάσει η κάψα για την αστροφωτογράφηση και να ψάχνεσαι να την πουλήσεις μισοτιμής...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης