Jump to content

Δαχτυλίδια για Celestron C8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Προσπάθησα σήμερα να χρησιμοποιήσω τα δαχτυλίδια του νευτώνιου 200/1000 που έχω στο Celestron C8 μου, αλλά ο σωλήνας κολυμπάει ... θεωρούσα πως θα έσφιγγε μια χαρά

 

Υπάρχουν ειδικά δαχτυλίδια για το C8 ?

 

Τα χρειάζομαι για να βάζω την οδήγηση από πάνω όταν θα θέλω να φωτογραφίσω

 

Ευχαριστώ

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν βάζεις μια dovetail στην πάνω πλευρά;

Έχει βίδες για να στηριχτεί. Δεν ξέρω πως έχεις στημένο το οδηγητικό σου σετάπ αλλά μια dovetail όπως η παρακάτω (vixen) θα σου έκανε. Υπάρχει και σε 3".

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5324_Baader-Dovetail-Bar-Vixen-style-for-Celestron-C8-and-8--EHD.html

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμ, καλή σκέψη ... θα το κοιτάξω, ευχαριστώ

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο η σκέψη του Στάθη είναι καλή, αλλά επειδή έχω δοκιμάσει στο παρελθόν οδηγητικό με SCT, το όλο θέμα είναι λίγο δύσκολο. Σώσε τον εαυτό σου από πολλές σκοτούρες και περιττά έξοδα και πήγαινε κατευθείαν σε λύση OAG. Είναι η μόνη λύση για οδήγηση που δουλεύει σωστά με SCT - εδώ που τα λέμε, δουλεύει σωστά με οτιδήποτε..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το είχα σκεφτεί ... αλλά επειδη δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και δεν έχω εμπειρία, σκέφτηκα πως αφου ειχα που ειχα δαχτυλίδια θα κάνουν ... φευ ... επίσης τα ήθελα για να χρησιμοποιώ το C8 με την φαρδιά μπάρα που έχω για το μεγάλο μου ποτήρι η οποία δεν δένει πάνω στο C8 κάπως

 

ευτυχως πριν από Μάρτιο δεν θα φωτογράφιζα με αυτό οπότε έχω το χρόνο να δω επιλογές

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε βαση για φωτογράφηση piggyback και βάλε ένα μικρό οδηγητικό-ερευνητή εκεί. Η αλλη λύση με το δεύτερο dovetail είναι καλύτερη. O off axis guider δεν ειναι χωρίς προβλήματα. Μπορεί να δυσκολεύεσαι να βρεις κατάλληλο άστρο για οδήγηση με το μικρό πεδίο που έχει.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

καλή η χρήση του OAG αλλά όπως λέει και ο Γιώργος μπορεί να δυσκολεύεσαι να βρίσκεις άστρα.

Επίσης θα χρειαστείς και Lodestar οδηγητική για να αποφύγεις το παραπάνω πρόβλημα που κοστίζει αρκετά χρήματα.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Γιώργος και ο Στάθης έχουν ένα δίκιο: γενικά έχει τη δυσκολία του μέχρι να σετάρεις τον OAG, αλλά όταν το ρυθμίσεις είναι plug-and-play σε όλα τα τηλεσκόπια, ενώ η ποιότητα οδήγησης δεν έχει σχέση σε σύγκριση με το οδηγητικό.

Επίσης, ναι θα χρειαστείς μια ευαίσθητη κάμερα αλλά όχι κατ' ανάγκη Lodestar. Υπάρχει και το Meade DSI που μπορείς να βρεις από 50-100 ευρώ. Ίδιος αισθητήρας και ευαισθησία με το Loadstar χωρίς ψύξη και χωρίς έξοδο για ST4 που σημαίνει ότι θα χρησιμοποιήσεις το καλώδιο της στήριξης και EQmod.

Όμως, ακόμα και με αυτή την κάμερα (Meade DSI II pro) με μεγάλο καταδιοπτρικό (C11) είχα θέμα να βρω αστεράκι - έβρισκα αλλά με δυσκολία κάθε φορά. Όμως με C8 με 6.3 F/R, νευτώνεια και διοπτρικά δεν υπάρχει ζήτημα- ακόμα και από Αθήνα. Έχεις πάντα να διαλέξεις αστεράκι από 2-3 έως καμιά 10αριά ανάλογα το τηλεσκόπιο. Άσε που θα σου βελτιώσει και το ζύγισμα κατεβάζοντας το κέντρο βάρους και μειώνοντας τις περίεργες ροπές.

Επιπλέον, στα καταδιοπτρικά υπάρχει και το ζήτημα με τις μικρομετατοπίσεις του πρωτεύοντος το οποίο μπορεί να αντιμετωπιστεί μόνο με OAG.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης