Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Με την υγρασία σε πολύ υψηλά επίπεδα πλέον, θα ήθελα να σας ρωτήσω την άποψη σας για τα dew shields ή αλλιώς παρεκτάματα δρόσου. Κάνουν δουλειά, βοηθούν; Επιπλέον έχει προσπαθήσει να κατασκευάσει κανείς μόνος του ένα τέτοιο; Κι αυτό το λέω, και διορθώστε με αν κάνω λαθος, αλλά αυτά που πωλούνται μου φαίνονται λίγο ακριβά για τα υλικά τους.

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω αν έχουν νόημα και για τα νευτώνια τηλεσκόπια. Προσωπικά μου έχει τύχει να παρουσιασθεί δρόσος στο πρωτεύον, το οποίο με άγχωσε κι αρκετά μέχρι να διαβάσω πως και τι να κάνω με δαύτον 😓

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα, ναι κανουν δουλιτσα!

Εγω εχω φτιαξει ενα dew shield για ενα schmidt newtonian απο κονσερβα και μετα εβαλα απο πανω υφασμα. Φυσικα για να ερθει και να μπαινει μεσα το τηλεσκοπιο εβαλα αυτα τα πατακια για τις καρεκλες μεσα απο το dew shield.

Τα dew heaters απο την αλλη ειναι πολυ πιο αποτελεσματικα κατα τη γνωμη μου.

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, κάνουν δουλειά και για τα νευτώνεια! Μπορείς εύκολα να φτιάξεις κάτι από υλικό ματ που μπαίνει κάτω από τα sleeping bag ή οτιδήποτε άλλο εύκαμπτο υλικό σκεφτείς και αυτοκόλλητα velcro κατά μήκος του παρεκτάματος. Τα dew heaters στα νευτώνεια είναι λίγο φασαρία και θέλουν ειδική εγκατάσταση/πατέντες γύρω από το δευτερεύων κλπ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά μου έχει τύχει να παρουσιασθεί δρόσος στο πρωτεύον

Σε νευτώνιο στο πρωτεύον στη βάση του σωλήνα; Παράξενο μου φαίνεται ακόμα και αν το εχεις στο ζενίθ να κοιτάζει όλη νύχτα. Συνήθως στο δευτερεύον αν παρουσιαστεί στα νευτώνια. Φταίνε και οι μεταλλικοί σωλήνες. Μεταλλικός σωλήνας στο ύπαιθρο είναι ότι χειρότερο για την υγρασία. Για το C8 μου έχω φτιάξει κάλυμα δρόσου από το υλικό που είπε ο Ηλίας πιο πάνω (carry mat) και velcro και κάνει καλή δουλειά ενώ το κόστος του είναι μηδαμινό. Μπορείς να φτιάξεις από διάφορα υλικά. Παρεμπιπτόντως το χειροποιητο ντόμπ μου με πλαστικό παχύ πορτοκαλί σωλήνα από PVC ενώ εξωτερικά έσταζε στον Πάρνωνα εσωτερικά δεν είχε καθόλου υγρασία ούτε ίχνος. Ο μονωμένος σωλήνας είναι και αυτός λύση για την υγρασία.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω φτιάξει κι εγώ για το νευτώνειο μου με τα υλικά που λένε τα παιδιά και μια χαρά δουλεύει για τον δευτερεύων. Συγκεκριμένα με αυτό που βάζουν κάτω για να κάνουν γυμναστική. Μια χαρά κρατάει το σχήμα του. Του έχω ράψει βέλκρο στις άκρες όπου εφάπτεται, και κάθεται τέλεια. Μην ξεχάσεις να μετρήσεις και να κόψεις τρύπες όπου χρειάζεται για να χωράει να μπει αν είναι πολύ έξω ο ερευνητής ή ότι άλλο έχεις στην άκρη του σωλήνα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Υπάρχει κάποιος εμπειρικός κανόνας για το πόσο πρέπει περίπου να είναι το μήκος του shield σε σχέση με το μήκος του σωλήνα;

Θέλω να φτιάξω shields για ενα 5 ιντσο κατοπτρικό και για ένα 127 mak

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιάμιση φορά περίπου την διάμετρο του σωλήνα. Μπορείς να το φτιάξεις και ελαφρά κωνικό προς τα έξω.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης