Jump to content

Αγορα τηλεσκοπιου για παρατηρηση και για αστροφωτογραφηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας!! Μετα απο εκτεταμενη ερευνα και αναθεωρησμο του προυπολογισμου προς τα πανω 😁😁 κατεληξα σε αυτην εδω την επιλογη www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-n-200-1000-explorer-bd-neq-5-pro-synscan-goto/p,20291

 

Θα ηθελα τις γνωμες σας!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

 

Χωρις να εχω την τεραστια εμπειρια οπως οι προηγουμενοι εγω θα προτεινα αυτο σε σχεση με αυτο που εβαλες:

 

https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-200pds-heq5-pro.html

 

Ναι ξερω ειναι 180 παραπανω αλλα η βαση, χωρις να εχω δοκιμασει την απλη eq5, η heq5 ειναι βαση που παιζει να την κρατησεις για παντα. Και προσεξε τον εστιαστη σε αυτο που εβαλες και τον εστιαστη σε αυτο που προτεινω εγω.στο δικο σου ειναι ο απλος ενω στο δικο μου ειναι ο dual speed ο οποιος ειναι 100% απαραιτητος σε φωτογραφιση!τους εχω δοκιμασει κ τους 2 οποτε αυτο μπορω να στο εγγυηθω!το απλο που εβαλες εσυ ειναι αυτο.

 

https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-200p-heq5-pro.html

 

Παντως για εμενα το πιο κουραστικο-εκνευριστικο ειναι οι ανταπτορες και ολα τα μικρα παρελκομενα που πρεπει μετα να αγορασεις κυριως για την φωτογραφιση.θα τα δεις στην πορεια.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως είδα δεν σε έπεισα να μην πάρεις goto με αυτήν την στήριξη. Κρίμα. Διότι είσαι σχεδόν 400 ευρώ επί πλέον. Επίσης στο σετ απ που μας δείχνεις ο σωλήνας δεν έχει δύο ταχύτητες εστίασης, και την μιρομετρική κίνηση στην εστίαση σε αυτόν τον σωλήνα θα την χρειαστείς. Η Αναβάθμιση θα κοστίσει + 150 ευρώ. Ψάξε και αλλού. Το πλανητάριο έχει αυτή την στήριξη χωρίς goto αλλά ο σωλήνας είναι DUAL SPEED FOCUSER (DFS) 774 Ευρώ. Κοιτά λοιπόν και κάπου αλλού μήπως με λίγα παραπάνω πάρεις αυτό με το goto αλλά ο σωλήνας να έχει τον εστιαστή που έχει του πλανηταρίου. Διότι όπως σου είπα αν θελήσεις να τον αλλάξεις (που θα θελήσεις) πας για 150 Ευρώ επί πλέον.

 

Ο murcielago650 επάνω, σου βρήκε με λίγα μόνο ευρώ πιο πολλά την HEQ5 που είναι απείρως καλύτερη από την απλή EQ5 και σε αυτήν ναι τα goto πιάνουν τόπο. Μάλιστα έχει δύο προσφορές. Σε αυτή με τα 1059 Ευρώ ο εστιαστής είναι DFS. Εγώ εδώ που έφτασες αυτήν θα έπαιρνα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

gianni μου αφου μας πηρε που μας πηρε το ποταμι και αυξησαμε προυπολογισμο γυρω στα 1200 ευρω τι πιστευεις εσυ οτι ειναι καλυτερο με μια βαση goto? Δηλαδη εσυ με αυτα τα λεφτα και οπωσδηποτε μια βαση καλη goto τι θα επαιρνες ετσι ωστε να συνδιαστουν ολα οσα θελω στο μεγαλυτερο δυνατο βαθμο;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Οχι, αυτο που βαζεις ειναι το 2ο που σου εδειξα με τον απλο εστιαστη.

Για να καταλαβεις δες εδω

 

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fwww.365astronomy.com%2Fimages%2FP%2F20176-skywatcher-Crayford-focuser-for-Newtonians-1.25-2-inch.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.365astronomy.com%2FSkyWatcher-1.25-inch-2-inch-Crayford-Focuser-for-Newtonians-WHITE.html&docid=dvaNIwEvbI-XdM&tbnid=D1pUwocdwjQfsM%3A&vet=10ahUKEwjCvcfQkr3eAhVE2KQKHXC8A5kQMwhjKBowGg..i&w=650&h=778&bih=929&biw=1280&q=dual%20speed%20focuser%20skywatcher&ved=0ahUKEwjCvcfQkr3eAhVE2KQKHXC8A5kQMwhjKBowGg&iact=mrc&uact=8

 

και εδω

 

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fwww.teleskop-express.de%2Fshop%2FBilder%2Fshop%2Fsky-watcher%2Fokularauszug%2Fskywatcher-skfocn2g-newton-okularauszug.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.teleskop-express.de%2Fshop%2Fproduct_info.php%2Flanguage%2Fen%2Finfo%2Fp4634_Skywatcher-Quattro-2--Crayford-Newtonian-Focuser.html&docid=HToJc9Jx3aEamM&tbnid=QonUw2Vg06whhM%3A&vet=10ahUKEwjCvcfQkr3eAhVE2KQKHXC8A5kQMwhLKA8wDw..i&w=360&h=300&bih=929&biw=1280&q=dual%20speed%20focuser%20skywatcher&ved=0ahUKEwjCvcfQkr3eAhVE2KQKHXC8A5kQMwhLKA8wDw&iact=mrc&uact=8

 

Τωρα ξαναπηγαινε στα 2 τηλεσκοπια που σου εστειλα εγω και σε αυτο που βαζεις εσυ και προσεξε τον εστιαστη.ο 2ος που εβαλα τωρα ειναι ο καλος ή αλλιως dsf ή dual speed focuser ή εστιαστής μικρομετρικής ρύθμισης που ειπε ο giannhs60.Αν θες να κανεις φωτογραφιση αυτο το τηλεσκοπιο θα παρεις.Τα +150 που σου ειπε ο giannhs60 ειναι αν εχεις το απλο τηλεσκοπιο και θες να του βαλεις τον διπλο εστιαστη εκ των υστερων.

 

Επισης επειδη βλεπω οτι ντε και καλα θες να παρεις απο αστροσοπ τοτε κατω απο την τιμη του τηλεσκοπιου λεει too expensive?πατα εκει και βαλε το λινκ απο το first light optics που σου εδειξα και πες οτι εδω το βρηκα πιο φθηνα.συχνα σου κανουν την ιδια τιμη και σχεδον παντα εχουν τα λιγοτερα μεταφορικα.

 

:-note :-note :-note :-note :-note :-note :-note

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ συμφωνώ απόλυτα με την πρόταση του φίλου murcielago650. Δλδ 200pds και HEQ5 PRO. Είναι εξοπλισμός και για visual και για imaging δουλειά που θα τον κρατήσεις για πάντα. Μια μικρή συμβουλή μόνο, μιας κι είναι αρκετά τα χρήματα: ενημερώσου για τον όγκο και το βάρος του εξοπλισμού, καθώς και το χρόνο στησίματος, ώστε να είσαι σίγουρος, ότι μπορείς να τον αποθηκεύσεις, μεταφέρεις κτλ, ώστε να μην απογοητευτείς αργότερα. :)

(Προφανώς και θα χρειαστείς και μια θήκη μεταφοράς/αποθήκευσης του σωλήνα)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελεια!! Οποταν παμε για αυτο https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-n-200-1000-pds-explorer-bd-heq-5-pro-synscan-goto/p,19169 και ελπιζω να μου κανουν καλυτερη τιμη!! Καλα τα μεταφορικα ειναι πολυ πιο φθηνα απο το astroshop για αυτο θελω να υο παρω και απο εκει
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή το ποσό είναι αξιόλογο, να υποθέσω πως έχεις δει κάποια πράγματα μέσα από τηλεσκόπιο και είσαι σίγουρος πως θα πιάσει τόπο! Έχω δει πολλούς που αγόρασαν πανάκριβο τηλεσκόπιο και απογοητεύτηκαν γιατί δεν είδαν αυτό που περίμεναν.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού λοιπόν άλλαξες τον αρχικό προϋπολογισμό σου και έφτασες στα 1200+, τότε πάρε ένα καλομεταχειρισμενο ed80 σε Heq5 με 800-850 και ένα 10" dob με τα υπόλοιπα 400
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακόμη και με τα μεταφορικά έχουν 200 € διαφορά έτσι πρόχειρα που κοίταξα. Νομίζω πως σε συμφέρει να το πάρεις απ τους Αγγλους.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

gianni μου αφου μας πηρε που μας πηρε το ποταμι και αυξησαμε προυπολογισμο γυρω στα 1200 ευρω τι πιστευεις εσυ οτι ειναι καλυτερο με μια βαση goto? Δηλαδη εσυ με αυτα τα λεφτα και οπωσδηποτε μια βαση καλη goto τι θα επαιρνες ετσι ωστε να συνδιαστουν ολα οσα θελω στο μεγαλυτερο δυνατο βαθμο;

 

 

Κατ΄ αρχήν δεν πρόσεξα χθες ότι η τιμή στο τηλεσκόπιο που σου έστειλε ο murcielago650 ήταν σε λίρες, οπότε είναι σχεδόν 1500 ευρώ. Περισσότερο από τα διπλά του αρχικού σου προϋπολογισμού που ήταν 700 ευρώ. Εγώ προσωπικά δεν έχω την εμπειρία για τέτοια μεγέθη ως πρώτη επαφή με το άθλημα. Θέλω να πω ότι είναι πάρα πολλά τα σετ απ που μπορείς να πάρεις με τόσα λεφτά. Κατ΄ επέκταση μη λάβεις υπόψη τα όσα σου έγραψα. Αυτά έχουν αξία (αν έχουν) για προϋπολογισμούς γύρω στα 700 ευρώ, που διαμορφώνουν μία εικόνα ως εξής: Ένα DOB 10ιντσο, ή ένα 8ιντσο επάνω σε ισημερινή χωρίς Goto.

Σου εύχομαι πάντως να πάρεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει και να το ευχαριστηθείς. :)

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

gianni μου αφου μας πηρε που μας πηρε το ποταμι και αυξησαμε προυπολογισμο γυρω στα 1200 ευρω τι πιστευεις εσυ οτι ειναι καλυτερο με μια βαση goto? Δηλαδη εσυ με αυτα τα λεφτα και οπωσδηποτε μια βαση καλη goto τι θα επαιρνες ετσι ωστε να συνδιαστουν ολα οσα θελω στο μεγαλυτερο δυνατο βαθμο;

 

 

Κατ΄ αρχήν δεν πρόσεξα χθες ότι η τιμή στο τηλεσκόπιο που σου έστειλε ο murcielago650 ήταν σε λίρες, οπότε είναι σχεδόν 1500 ευρώ. Περισσότερο από τα διπλά του αρχικού σου προϋπολογισμού που ήταν 700 ευρώ. Εγώ προσωπικά δεν έχω την εμπειρία για τέτοια μεγέθη ως πρώτη επαφή με το άθλημα. Θέλω να πω ότι είναι πάρα πολλά τα σετ απ που μπορείς να πάρεις με τόσα λεφτά. Κατ΄ επέκταση μη λάβεις υπόψη τα όσα σου έγραψα. Αυτά έχουν αξία (αν έχουν) για προϋπολογισμούς γύρω στα 700 ευρώ, που διαμορφώνουν μία εικόνα ως εξής: Ένα DOB 10ιντσο, ή ένα 8ιντσο επάνω σε ισημερινή χωρίς Goto.

Σου εύχομαι πάντως να πάρεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει και να το ευχαριστηθείς. :)

 

giannhs60 1200 βγαινει βρε οχι 1500.σε € παντα!

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ckyriacou,

ήμουν στη θέση σου πρόσφατα κι ευτυχώς άκουσα τη συμβουλή κάποιου φίλου, να μην αγοράσω αν δε δω πρώτα πως είναι τα πράγματα στις πραγματικές συνθήκες.

Κάνε την καρδιά σου πέτρα και ανέβαλλε την αγορά μέχρι να συμμετάσχεις σε μια εξόρμηση-αστροπάρτυ ή όπως τελοσπάντων θες να την ονομάσεις.

Το καλοκαίρι του 2017 ξεκίνησα κι εγώ την όμορφη αυτή ασχολία-χόμπυ-έρωτα με την φωτογράφιση των στολιδιών εκεί πάνω, με μια dslr D7200 και κάποιους αξιόλογους φακούς, αντίστοιχο εξοπλισμό με τον δικό σου.

Κι εγώ διάβαζα αυτά που διαβάζεις τώρα, κι εγώ έβαζα οικονομικά όρια τα οποία διαρκώς έσπρωχνα προς τα πάνω, ακριβώς αυτό που τώρα κάνεις εσύ και όπως έχουν κάνει στο παρελθόν πάμπολλοι άλλοι φίλοι.

 

Ευτυχώς έπεσα πάνω σε κάποιον φίλο που υπομονετικά μοιράστηκε τις γνώσεις του και μου έδειξε τα βασικά στοιχεία, με πήρε μαζί του πολλές φορές στο βουνό, είδα από κοντά τι σημαίνει Νευτώνειο, τι σημαίνει collimmation, τι σημαίνει όγκος του Dobsonian, τι σημαίνει διοπτρικό αποχρωματικό, τι σημαίνει πάχνη (dew) τι σημαίνει να κουβαλάς μπαταρίες, τι σημαίνει "στιβαρή βάση" και τι σημαίνει ζεστό πουλόβερ.

 

Σε παρακαλώ (!) να κάνεις το ίδιο πριν αποφασίσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης