Jump to content

Υψοαζιμουθιακή vs ισημερινής στήριξης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον σωλήνα στην ισημερινή μπορείς να το περιστρέψεις, όμορφα και άνετα, φέρνοντας το προσοφθάλμιο εκεί που σε βολεύει. Στο Dob δεν μπορείς να το κάνεις αυτό.

Στο DOB δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις ο προσοφθάλμιος πάντα είναι σε βολική θέση.

Αυτό για το ότι αν το αφήσεις χάνεις το πεδίο ισχύει αλλά με λίγη εξάσκηση βλέποντας προς ποια διεύθυνση "κυλάει" το πεδίο εύκολα ξαναβρίσκεις τον στόχο σου εκτός και το έχεις αφήσει πάρα πολλή ώρα.

Τα υψοαζιμουθιακά έχουν θέμα στην στόχευση κοντά στο ζενίθ αλλά το ζενίθ μια ώρα πριν ή μια ώρα μετά δεν είναι ζενίθ ενώ τα ισημερινά έχουν θέμα κοντά στον ουράνιο πόλο που θα μείνει για αρκετές χιλιάδες χρόνια εκεί πριν τον μετακινήσει αισθητά η μετάπτωση :mrgreen:

Με το 8" f/4.5 ιδιοκατασκευή dob παρατηρώ πάντα καθιστός σε ένα μικρό πτυσσόμενο σκαμνάκι αν το είχα σε ισημερινή στήριξη θα έπρεπε να είμαι μονίμως όρθιος και να περιστρέφω σωλήνες κάθε τόσο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον σωλήνα στην ισημερινή μπορείς να το περιστρέψεις, όμορφα και άνετα, φέρνοντας το προσοφθάλμιο εκεί που σε βολεύει. Στο Dob δεν μπορείς να το κάνεις αυτό.

Στο DOB δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις ο προσοφθάλμιος πάντα είναι σε βολική θέση.

Αυτό για το ότι αν το αφήσεις χάνεις το πεδίο ισχύει αλλά με λίγη εξάσκηση βλέποντας προς ποια διεύθυνση "κυλάει" το πεδίο εύκολα ξαναβρίσκεις τον στόχο σου εκτός και το έχεις αφήσει πάρα πολλή ώρα.

Τα υψοαζιμουθιακά έχουν θέμα στην στόχευση κοντά στο ζενίθ αλλά το ζενίθ μια ώρα πριν ή μια ώρα μετά δεν είναι ζενίθ ενώ τα ισημερινά έχουν θέμα κοντά στον ουράνιο πόλο που θα μείνει για αρκετές χιλιάδες χρόνια εκεί πριν τον μετακινήσει αισθητά η μετάπτωση :mrgreen:

Με το 8" f/4.5 ιδιοκατασκευή dob παρατηρώ πάντα καθιστός σε ένα μικρό πτυσσόμενο σκαμνάκι αν το είχα σε ισημερινή στήριξη θα έπρεπε να είμαι μονίμως όρθιος και να περιστρέφω σωλήνες κάθε τόσο.

 

Το πρόβλημα με τον ουράνιο πόλο με την ισημερινή στήριξη λύνεται αλλάζοντας τον προσανατολισμό του τηλεσκοπίου. Τα περισσότερα υψοαζιμουθιακά έχουν πρόβλημα με μια μεγάλη περιοχή κοντά στο ζενίθ και μάλιστα που να θέλει δυο ή και περισσότερες ώρες διαφορά για να μπει στο πεδίο που σου επιτρέπει να φτάσεις η βάση. Λύνεται το πρόβλημα στις στηρήξεις με το μονόμπρατσο που παίρνει τον σωλήνα εξωτερικά, αλλά αυτές δεν σηκώνουν πολλά. Το Dob εδώ βέβαια δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Το νεωτόνιο πάνω στην ισημερινή δεν το περιστρέφεις συνέχεια. Σχεδιάζεις τις παρατηρήσεις σου και ξέρεις προς τα που θα γυρίσει το τηλεσκόπιο. Στο μπαλκόνι βέβαια πολλές φορές αυτό είναι θέμα χώρου.

 

(Όσο μιλάμε για Dob, τόσο μου ανοίγει η όρεξη για ένα. Προβλέπω καυγάδες με τη γυναίκα (που δεν συμμερίζεται τις αστρονομικές μου ανησυχίες ούτε στο ελάχιστο :) ))

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα με τον ουράνιο πόλο με την ισημερινή στήριξη λύνεται αλλάζοντας τον προσανατολισμό του τηλεσκοπίου.

Τότε μόνο κατ όνομα ειναι ισημερινή καθότι πλεον δεν χρησιμοποιείται έτσι και παραδίδεται αναγνωρίζοντας την ανωτερότητα της υψοαζιμουθιακής :mrgreen:

Σε καμιά περίπτωση δεν χρειάζεται δυο ώρες διαφορά για να δεις στο ζενίθ κάτι με το υψοαζιμουθιακό. Μια ώρα άντε μιάμιση το πολύ είναι αρκετή η μετακίνηση εξαρτώμενη φυσικά και από την ποιότητα κίνησης της βάσης. Στο συγκεκριμένο και οι γερμανικές ισημερινές έχουν θέμα με rollo over στον μεσημβρινό και πρόβλημα και στην φωτογράφηση ακόμα. Προτιμότερο κατά τη διάρκεια της έκθεσης να μην περνάει τον μεσημβρινό το τηλεσκόπιο.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι πολύ αμυδροί στόχοι θέλουν τέτοια προσήλωση, που η προσπάθεια θέασής τους μπορεί να διαρκεί ώρες. Η προσπάθεια αυτή προυποθέτει άνεση και συνεχή περάσματα πάνω από το στόχο, μέχρι αυτός να κάνει την πολυπόθητη στιγμιαία έκλαμψη. Δεν υπάρχει πιο ξεκούραστη στήριξη για πολύωρα περάσματα από το στόχο, από την ισημερινή. Απλά κινείς ένα ολόκληρο τηλεσκόπιο με 2 δάχτυλα.
Οπα Δημήτρη μου το χαλάς τώρα. Δηλαδή στον Πάρνωνα παρατηρούσες περισσότερη ώρα τον στόχο απ ότι στο δικό μου με την πλατφόρμα? ΠΑίδες δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι αγνοείται την πλατφόρμα εφόσον κι εγώ την αναφέρω συνέχεια. Εκτός και αν δεν ξέρετε γιατί πράγμα μιλάω.

 

Τον σωλήνα στην ισημερινή μπορείς να το περιστρέψεις, όμορφα και άνετα, φέρνοντας το προσοφθάλμιο εκεί που σε βολεύει. Στο Dob δεν μπορείς να το κάνεις αυτό.
Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό. Είναι πάντα στην ίδια θέση. Το είπε και ο Γιώργος πιο πάνω.
Με μια προσανατολισμένη ισημερινή, αν φύγεις από το τηλεσκόπιο για λίγο, μετά με μια κύλιση κατά το RA μπορείς να πέσεις πάλι σε αυτό που παρακολουθούσες. Με το Dob όχι έτσι απλά.
Να μην επαναλαμβάνομαι. Υπάρχουν λύσεις για tracking χωρίς η βάση να χάνει το ατού της στο στήνω και ξεκινάω παρατήρηση.

 

Τα υψοαζιμουθιακά έχουν θέμα στην στόχευση κοντά στο ζενίθ αλλά το ζενίθ μια ώρα πριν ή μια ώρα μετά δεν είναι ζενίθ ενώ τα ισημερινά έχουν θέμα κοντά στον ουράνιο πόλο που θα μείνει για αρκετές χιλιάδες χρόνια εκεί πριν τον μετακινήσει αισθητά η μετάπτωση

ΚΑλά ρε Γιώργο εσύ το λες αυτό με τόση εμπειρία? Τι πρόβλημα έχουν δηλαδή? Εγώ δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα. Εχει μία μικρή δυσκολία όσο αφορά τον προσανατολισμό την κίνησης μέχρι να το συνηθίσεις, αλλά δεν είναι και κάτι φοβερό. Εγώ προσωπικά δεν περιμένω ποτέ να μετακινηθεί ο στόχος απ το ζενίθ. ΑΠλά τον παρατηρώ.

 

Λοιπόν για να κάνω έναν διαγωνισμό.

1) Και οι δύο παρακολουθούν το στόχο 1-1

2) Η Αλτ είναι φθηνότερη, ΑΝ όμως βάλεις κάτι ώστε να παρακολουθείς αυξάνεται το κόστος οπότε θα βάλω πάλι ισοπαλία. 2-2. Εκτός και το φτιάξεις μόνος αλλά αυτό αφήνω στην άκρη.

3) Η αλτ σηκώνει μεγαλύτερα τηλεσκόπια. 3-2

4) Είναι πιο γρήγορη στο στήσιμο 4-2

5) Είναι πιο στιβαρή 5-2

6) Μπορεί να την χειριστεί και η κουτσή Μαρία 6-2

7) Το προσοφθάλμιο μένει στην θέση του και γενικά έχει πιο άνετο τρόπο παρατήρησης 7-2

8 ) Η ισημερινή πιάνει λιγότερο χώρο στο αμάξι 7-3

9) Φωτογραφίζει 7-4

ΑΝ ξέχασα κάτι ας το συμπληρώσει κανείς.

 

 

ΝΑ σημειώσω βέβαια πως το 5) ισχύει μόνο για μεγάλα τηλεσκόπια και το 7) ισχύει μόνο για νευτώνεια. Σε διοπτρικό ή καταδιοπτρικό μια χαρά γυρνάς τον διαγώνιο και βλέπεις χωρίς πρόβλημα. Οπως και το 8 ) ισχύει μόνο για μεγάλα τηλεσκόπια. Σε μικρά δεν έχουν διαφορά.

Οπότε αν θέλει κανείς φωτογραφία δεν έχει άλλη επιλογή απ την ισημερινή.

Αν θέλει μεγάλο τηλεσκόπιο δεν έχει άλλη επιλογή απ την αλτ.

ΤΑ υπόλοιπα ναι μεν είναι μετρήσιμα με αντικειμενικά κριτήρια όπως έγραψα πιο πάνω, αλλά παίζουν μεγάλο ρόλο και υποκειμενικά κρητήρια. Οπως είπε και ο ecuador "δεν μπορώ να διανοηθώ πως δεν θα κινούμε στους δύο άξονες ορθής αναφοράς και απόκλισης" . Βέβαια απ την άλλη κι εγώ δεν μπορώ να διανοηθώ πως δεν θα κινούμε ελύθερα και θα πρέπει να σκέφτομαι αυτούς τις δύο άξονες, οπότε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Οτι έχει συνηθίσει κανείς.

Α και μην ξεχάσω. Η ισημερινή είναι πιο όμορφη. :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑλά ρε Γιώργο εσύ το λες αυτό με τόση εμπειρία? Τι πρόβλημα έχουν δηλαδή? Εγώ δεν βρίσκω κανένα πρόβλημα. Εχει μία μικρή δυσκολία όσο αφορά τον προσανατολισμό την κίνησης μέχρι να το συνηθίσεις, αλλά δεν είναι και κάτι φοβερό. Εγώ προσωπικά δεν περιμένω ποτέ να μετακινηθεί ο στόχος απ το ζενίθ. ΑΠλά τον παρατηρώ.

Δεν είπα πως δεν μπορείς να παρατηρήσεις αλλά πως έχει δυσκολία στην κίνηση στοχεύοντας στο ζενίθ κάθε υψοαζιμουθιακή. Κι εγώ παρατηρώ στο ζενίθ αλλά δεν συγκρίνεται με την άνεση της κίνησης σε χαμηλότερο ύψος.

Η Αλτ είναι φθηνότερη, ΑΝ όμως βάλεις κάτι ώστε να παρακολουθείς αυξάνεται το κόστος οπότε θα βάλω πάλι ισοπαλία. 2-2. Εκτός και το φτιάξεις μόνος αλλά αυτό αφήνω στην άκρη

Εν μέρει... Αν το τηλεσκόπιο είναι μεγάλο ειδικά είναι σημαντικά οικονομικότερη ισημερινή πλατφόρμα ή υψοαζιμουθιακή goto παρά ισημερινή που να μπορεί να το σηκώσει.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α και μην ξεχάσω. Η ισημερινή είναι πιο όμορφη. :cheesy: :cheesy:

 

Μα πως; Αφού είναι στραβή, σαν να έχει ραχίτιδα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

4) Είναι πιο γρήγορη στο στήσιμο 4-2

 

Μισό λεπτό ρε παιδιά! Η ισιμερινή μου παίρνει 5 λεπτά να τη στήσω (πες 10 με ακριβή προσανατολισμό). Αν δε, την έχω στον ίδιο χώρο συνεχώς, ούτε 5 λεπτά. (έξω στο μπαλκόνι, στήριξη πάνω στο τρίποδο, σωλήνας πάνω στη βάση, ούτε 5 λεπτά). Δεδομένου πως περνώ ώρες με αυτό, τα 5-10 λεπτά δεν μου λένε τίποτα.

 

5) Είναι πιο στιβαρή 5-2

 

Μην το λες! Ξέρω πολλές alt/az των 500€ με πάρκινσον και χάλια κίνηση. Έχω δει κίνηση καθ' ύψος με ένα πριονοτό στυλ που πολλές φορές σου βγάζει το στόχο έξω από το προσοφθάλμιο.

 

Το Dob αποκλειστικά έχει εδώ μπόλικη αβάντα. Σε περιορίζει όμως αλλού.

 

Α και μην ξεχάσω. Η ισημερινή είναι πιο όμορφη. :cheesy: :cheesy:

 

Μα πως; Αφού είναι στραβή, σαν να έχει ραχίτιδα.

 

Σε κάνει να δείχνεις Προ! :)))))

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H EQ6 θέλει αρκετά δρομολόγια (τρίποδας, κεφαλή, αντίβαρα, μπαλαντέζες ή μπαταρίες) στην ταράτσα, 5-10 λεπτά ευθυγράμμιση και το αντίστροφο για μάζεμα μετά το τέλος της παρατήρησης. Η υψοαζιμουθιακή είναι grab and go ακόμα και με μεγάλα τηλεσκόπια.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αντίβαρα δεν τα βγάζω από τη στήριξη. Για απλή παρατήρηση δεν έχω και μπαταρία. Και σε motorized αλτ/αζ το goto θέλει μπαταρία.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα την αφήνεις στο μπαλκόνι στημένη οκ. Ειδάλλως δεν κουβαλιέται ακόμα και σε σχετικά ελαφρές πρέπει να βγαίνει το αντίβαρο αν την κουβαλάς γιατί και μπορεί να πέσει εύκολα ή και εσύ μαζί με το ασύμμετρο βάρος. Η EQ6 κεφαλή με τρίποδα και χωρίς αντίβαρα δεν κουβαλιέται με ασφάλεια πρέπει να λυθεί.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρία κομμάτια γίνεται, τρίποδο, κεφαλή με αντίβαρα, σωλήνας. Τ' αντίβαρα τ' αφήνω πάνω στη κεφαλή. Δεν είναι τρομερά βαρύ. "Κουμπώνει" πάνω στο τρίποδο, ασφαλίζεται βιδώνοντας το και αυτό ήταν.

Όντως όμως μεγαλύτερες ισημερινές θα ήταν αρκετά βαρύτερες τόσο αυτές όσο και τ' αντίβαρά τους.

(η δική μου είναι EQ5). Μπορεί αυτές οι διαστάσεις να είναι και η μέγιστες πρακτικά ωφέλιμες για μεταφορά.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρία κομμάτια γίνεται, τρίποδο, κεφαλή με αντίβαρα, σωλήνας. Τ' αντίβαρα τ' αφήνω πάνω στη κεφαλή. Δεν είναι τρομερά βαρύ. "Κουμπώνει" πάνω στο τρίποδο, ασφαλίζεται βιδώνοντας το και αυτό ήταν.

Όντως όμως μεγαλύτερες ισημερινές θα ήταν αρκετά βαρύτερες τόσο αυτές όσο και τ' αντίβαρά τους.

(η δική μου είναι EQ5). Μπορεί αυτές οι διαστάσεις να είναι και η μέγιστες πρακτικά ωφέλιμες για μεταφορά.

 

eq6 r pro εγω. Ασήκωτη ,αν και έχει και λαβή μεταφοράς. Στήσιμο ,ζύγισμα σε 10 λεπτά. Χονδρική πολική σε 5 λεπτά.

Πολική ακριβείας σε 5-10 λεπτά. (sharcap pro)

Αν κάνω γρήγορο plate solve ,παρατηρώ ή φωτογραφίζω σε σύνολο 30 λεπτά ,στην καλύτερη ,αν όλα δουλέψουν ρολόι.

Δεν το λες και τσακ μπαμ..

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρία κομμάτια γίνεται, τρίποδο, κεφαλή με αντίβαρα, σωλήνας. Τ' αντίβαρα τ' αφήνω πάνω στη κεφαλή. Δεν είναι τρομερά βαρύ. "Κουμπώνει" πάνω στο τρίποδο, ασφαλίζεται βιδώνοντας το και αυτό ήταν.

Όντως όμως μεγαλύτερες ισημερινές θα ήταν αρκετά βαρύτερες τόσο αυτές όσο και τ' αντίβαρά τους.

(η δική μου είναι EQ5). Μπορεί αυτές οι διαστάσεις να είναι και η μέγιστες πρακτικά ωφέλιμες για μεταφορά.

 

eq6 r pro εγω. Ασήκωτη ,αν και έχει και λαβή μεταφοράς. Στήσιμο ,ζύγισμα σε 10 λεπτά. Χονδρική πολική σε 5 λεπτά.

Πολική ακριβείας σε 5-10 λεπτά. (sharcap pro)

Αν κάνω γρήγορο plate solve ,παρατηρώ ή φωτογραφίζω σε σύνολο 30 λεπτά ,στην καλύτερη ,αν όλα δουλέψουν ρολόι.

Δεν το λες και τσακ μπαμ..

 

Ο.κ. Αν θέλεις τσακ μπαμ πράγματα, πας για ένα Celestron CPC με GPS. Το βάζεις πάνω στο τρίποδο και τέρμα. Ούτε να ψάξεις, ούτε να ρυθμίσεις, ούτε τίποτα. Άμα βαριέσαι τα 10-15 λεπτά...

 

Κάθε φορά κάνεις το ζύγισμα; Το dovetail δεν απελευθερώνεις ή βγάζεις τον σωλήνα από τα δαχτυλίδια του;

 

Αλλά μην το παρατραβάμε! Αν απλά θέλεις να κάνεις απλά μια οπτική παρατήρηση (δες παραπάνω), το στήνεις χωρίς πολικό προσανατολισμό, το γυρίζεις όπως σε βολεύει και μετά hopping όπως με τα άλλα.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τρία κομμάτια γίνεται, τρίποδο, κεφαλή με αντίβαρα, σωλήνας. Τ' αντίβαρα τ' αφήνω πάνω στη κεφαλή. Δεν είναι τρομερά βαρύ. "Κουμπώνει" πάνω στο τρίποδο, ασφαλίζεται βιδώνοντας το και αυτό ήταν.

Όντως όμως μεγαλύτερες ισημερινές θα ήταν αρκετά βαρύτερες τόσο αυτές όσο και τ' αντίβαρά τους.

(η δική μου είναι EQ5). Μπορεί αυτές οι διαστάσεις να είναι και η μέγιστες πρακτικά ωφέλιμες για μεταφορά.

 

eq6 r pro εγω. Ασήκωτη ,αν και έχει και λαβή μεταφοράς. Στήσιμο ,ζύγισμα σε 10 λεπτά. Χονδρική πολική σε 5 λεπτά.

Πολική ακριβείας σε 5-10 λεπτά. (sharcap pro)

Αν κάνω γρήγορο plate solve ,παρατηρώ ή φωτογραφίζω σε σύνολο 30 λεπτά ,στην καλύτερη ,αν όλα δουλέψουν ρολόι.

Δεν το λες και τσακ μπαμ..

 

Ο.κ. Αν θέλεις τσακ μπαμ πράγματα, πας για ένα Celestron CPC με GPS. Το βάζεις πάνω στο τρίποδο και τέρμα. Ούτε να ψάξεις, ούτε να ρυθμίσεις, ούτε τίποτα. Άμα βαριέσαι τα 10-15 λεπτά...

 

Κάθε φορά κάνεις το ζύγισμα; Το dovetail δεν απελευθερώνεις ή βγάζεις τον σωλήνα από τα δαχτυλίδια του;

 

Αλλά μην το παρατραβάμε! Αν απλά θέλεις να κάνεις απλά μια οπτική παρατήρηση (δες παραπάνω), το στήνεις χωρίς πολικό προσανατολισμό, το γυρίζεις όπως σε βολεύει και μετά hopping όπως με τα άλλα.

Δεν είπα ότι το βαριέμαι. Τουναντίον, μου αρέσει η διαδικασία. Αλλά παραμένει διαδικασία. Είχα alt az , μέχρι πρόσφατα και η ευκολία στην έναρξη παρατήρησης είναι 0-100 ,..δύο δευτερόλεπτα. Ζυγίζω όταν ξαναβάζω τον σωλήνα, καλού κακού. Πλέον είναι σχεδόν μόνιμο το set up, οπότε σε 5 λεπτά παρατηρώ,ή φωτογραφίζω

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν παιδιά,

Αν ξεκινήσεις με μία από τις 2 (alt ή eq) τότε δύσκολα την αλλάζεις.

 

Προσωπική μου εμπειρία:

Αγαπώντας την Αστρονομία αποφάσισα κάποτε να ξεκινήσω την αστροπαρατήρηση με 8" Dobsonian (συμβουλεύεται για κάθε αρχάριο ωστε να ξεκινήσει παρατηρήσεις). Έμαθα στην alt και οι αναγκες μου ήταν να αναβαθμίσω τις ιντσες αλλά όχι την βάση.

Αποτέλεσμα;

Είμαι με 12" πάλι dobsonian και δεν σκοπεύω να αλλάξω βαση. Ιντσες ίσως. (Τάκη filiatra το πουλάς το 14αρι;)

Μόνο αν πάω σε αστροφωτογραφία, αλλά εκει εκτός από βάση eq θέλω και άλλα πολλά...

 

Αν το πρωτο μου τηλεσκοπιο ηταν σε eq τότε σε eq θα παρατηρούσα μεχρι τώρα και θα την υποστήριζα.

 

Συμπερασμα στο θέμα: Για οπτική παρατήρηση η alt εχει περισσότερα πλεονεκτήματα. Ευκολία στην κίνηση και ευρεση των αντικειμένων, ευκολία στην χρήση των χαρτών και στα αστροαλματα, έχει και προαιρετικά σκαμπουδάκι να κάθεσαι,...

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχει και προαιρετικά σκαμπουδάκι να κάθεσαι,...

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

Τα dob γίνονται και ωραία τραμπάλα. :cheesy: :cheesy: Α ρε Κώστα που είσαι. Αντε να ξαναμαζευόμαστε οι παλιοί.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης