Jump to content

Skywatcher Heritage 130mm vs 130/900EQ2 για 1ο τηλεσκόπιο


mcrn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Θέλω να αγοράσω το 1ο μου τηλεσκόπιο, και είμαι ανάμεσα στα:

1)Skywatcher Heritage 130mm https://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

2)Skywatcher 130/900 EQ2 https://www.planitario.gr/130-900-eq2.html

Ποιο θα προτείνατε; Αρχικά, σκόπευα κάποια στιγμή να πάρω το Heritage 130P αλλά τώρα το πλανητάριο έχει σε black friday αυτό(όχι καμιά σπουδαία έκπτωση, στα ~186 EUR) αλλά και το 130/900 EQ2(~219 EUR).

Πρώτα απ'όλα είναι καλές οι προσφορές αυτές ή καλύτερα να περιμένω μήπως πέσουν οι τιμές του χρόνου?

Δεύτερον, εφόσον η διάμετρος είναι ίδια, είναι ισάξια σε ποιότητα εικόνας?

Τρίτον, μήπως το 130/900 είναι με σφαιρικό κάτοπτρο και όχι με παραβολικό, και άρα δεν αξίζει?

Τέλος, τη πλεονεκτήματα έχει το τηλεσκόπιο αν βρίσκετε σε στήριξη και η EQ2 θα είναι στιβαρή για αυτό το τηλεσκόπιο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου δεν ξέρω αν έχει σφαιρικό κάτοπτρο, (μ ένα τηλέφωνο θα σου πουν στο πλανητάριο) αλλά θα σου πω για την eq2. Μείνε μακριά της.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

Κατ΄αρχην και οι δυο επιλογές σου αφορούν εισαγωγικά τηλεσκόπια. Συνήθως σε αυτή την κατηγορία είναι προτιμότερο να πας σε κάποιο μεταχειρισμένο στα 2/3 της τιμής ή στον ίδιο προϋπολογισμό να πας σε 6-8" dob.

Σχετικά με τα δυο τηλεσκόπια, το heritage έχει καλή φήμη λόγω των αξιοπρεπών οπτικών του, είναι προσανατολισμένο σε μεγαλύτερα πεδία και μικρότερες μεγεθυνσεις λόγω εστίακης, είναι μεν πολύ φορητό, αλλά αυτή η φορητότητα έχει σαν αρνητικό την κακή στήριξη του δευτερεύοντος και τον κακό εστιαστη.

Το 130/900 έχει σφαιρικό καθρέπτη μεν αλλά η ποιότητα της εικόνας είναι ικανοποιητική λόγω μεγάλου εστιακού λόγου. Είναι προσανατολισμένο σε πλανητική λόγω εστιακης, και στην πλανητική η Ισημερινή βάση είναι χρησιμοτατη, όσο ασταθής και αν είναι. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις την eq2 σαν alt-az. Για πλανητική όμως θα προτιμούσα στα ίδια χρήματα ένα διοπτρικο 80/900 ή 90/900.

Τέλος την υψηλότερη αξία μεταπώλησης έχει το heritage.

Η τελική επιλογή είναι δική σου..... :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, σε ευχαριστώ φιλέ, θα το σκεφτώ. Πράγματι, τα μεταχειρισμένα καλύτερα θα είναι από άποψη τιμής, απλώς θέλει υπομονή για να εμφανιστεί αυτό που θες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και στην πλανητική η Ισημερινή βάση είναι χρησιμοτατη, όσο ασταθής και αν είναι.
Το λες γιατί με τον ένα μόνο μοχλό θα μπορεί να ακολουθεί και συμφωνώ. Επειδή όμως δεν είναι στιβαρή, κάθε φορά που θα τον αγγίσει θα τρέμει το σύμπαν. Οπότε μία γι άλλη. Κι εφόσον επιβεβαιώνεις πως έχει σφαιρικό κάτοπτρο τότε δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να το συζητάμε.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κάτοπτρο SW 130P (650mm) είναι παραβολικό. Αυτό σημαίνει το P.

 

https://www.amazon.co.uk/Skywatcher-Heritage130P-FlexTube-Dobsonian-Telescope/dp/B002828HJE

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Κώστα το Heritage έχει παραβολικό. Για το άλλο λέμε πως έχει σφαιρικό με την eq2. Οπότε σφαιρικό συν στήριξη 6 ρίχτερ για μένα μακριά. Χίλιες φορές το Heritage ή ακόμη καλύτερα όπως ειπώθηκε ένα μεγαλύτερο μεταχειρισμένο αν το μπάτζετ είναι σφιχτό.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης