AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Διαγώνιο καθρέφτη ή διαγώνιο πρίσμα
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Διαγώνιο καθρέφτη ή διαγώνιο πρίσμα

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λοιπά θέματα αστρονομικού εξοπλισμού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
litourg floydOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 30 Δεκ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 27
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/11/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:10    Θέμα δημοσίευσης: Διαγώνιο καθρέφτη ή διαγώνιο πρίσμα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδιά καλησπέρα,αν μπορεί κάποιος που να έχει πείρα και γνωρίζει ας μου απαντήσει.Έχω ένα διαγώνιο στο ed80, skywatcher 2" με διηλεκτρικές επιστρώσεις.Αξίζει η αλλαγή σε διαγώνιο πρίσμα(όχι 45 ή amici)
ή οι διαφορές στην παρατήρηση θα είναι ελάχιστες.Διότι βρίσκω πολύ καλές τιμές σε διαγώνιο πρίσμα.
takahashi 1.25 111 ευρω και baader τ2 prism (όχι zeiss ,το απλό)σετ 107 ευρώ.Διότι σε πολλά forum στο εξωτερικό λένε ότι διαγώνιο πρίσμα σε f7 και πάνω,κάνει τεράστια διαφορά όσον αφορά πλανητική παρατήρηση και διαχωρισμό διπλών.Αν κάποιος έχει πείρα ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
eliasg2004Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Μάρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2317
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/11/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχουν περάσει από τα χέρια μου και το 2ιντσο Baader maxbright (το κράτησα 10 χρόνια) και το Τ2 απλό πρίσμα της Baader (για κανα χρόνο). Και τα δύο είναι εξαιρετικά διαγώνια αν και προτιμούσα ΠΑΝΤΑ το πρώτο με οποιοδήποτε τηλεσκόπιο. Υπάρχει μια σχετική φιλολογία για πρίσμα σε αργά αχρωματικά που φαίνεται να έχει βάση, όχι όμως από f/7 αλλά από f/12 και πάνω.
Αν επιτρέπεις όμως, θα σου πρότεινα να κάνεις την εξής δοκιμή: παρατήρησε σε μεγάλη μεγέθυνση ένα σφιχτό διπλό ή πλανήτη/σελήνη και δες με και χωρίς το διαγώνιο που ήδη έχεις. Αν δεν μπορείς να δεις διαφορές, μείνει εκεί που είσαι και μην το ψάχνεις παραπέρα.
Αν πρέπει να αναβαθμιστείς, έχε υπόψη σου ότι γενικά είναι ευκολότερο να κατασκευαστεί ο "τέλειος" καθρέφτης σε σχέση με το "τέλειο" πρίσμα: μία επιφάνεια στην πρώτη περίπτωση, περισσότερες στη δεύτερη. Από την άλλη, ο καθρέφτης έχει ημερομηνία λήξεως (ακόμα και αυτοί με διηλεκτρικές επιστρώσεις), ενώ το πρίσμα είναι θεωρητικά για μια ζωή.
Καλή συνέχεια σε ότι και να επιλέξεις!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ManiotOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Νοέ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 145
Τόπος: Αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/11/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 18:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πρίσμα σε τηλεσκόπια από f/8 και άνω μονο. Προκαλει overcorrection (οχι μονο στο χρωματικο αλλα και στο σφαιρικο σφαλμα) . Tα Baader Bak4 αποτελούν εξαίρεση ακριβή όμως.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
bstavlasOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 13 Αύγ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 57
Τόπος: Ροδος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πριν κάποια χρόνια είχα αναλωθεί και εγώ με αυτο το ζήτημα αρκετά... έχω ένα celestron sct 9,25 και προσπαθούσα να βρω το καλύτερο διαγώνιο ... πολύ ψάξιμο ...
Πραγματικά εξαρτάται απο τον τύπο τηλεσκοπίου που έχεις και τι θέλεις να πετύχεις ...
Χρήση διαγωνίου με καθρέφτη παραδείγματος χάρη θα μειώσει το πεδίο καθώς αυξάνεται η απόσταση έως το προσοφθάλμιο (εστιακή απόσταση) ... Η αντοχή στον χρόνο όπως είπε και φίλος νωρίτερα αλλά και η ποιότητα του ειδώλου πρέπει να ληφθούν υπόψιν επίσης, με τους καθρέπτες να υπερέχουν σε ποιότητα σε χαμηλότερα κόστη .

Μπορείς αν θες να διαβάσεις μερικά πράγματα και απο αυτό το link
https://www.cloudynights.com/topic/603617-celestron-or-gso-2-star-diagonal-which-would-you-choose-and-why/
ιδιαίτερα ο φίλος jallbery κάνει μια καλή ανάλυση αν και κάποτε έιχα βρει και κάποια άλλα άρθρα που με βοήθησαν, αλλα δεν τα έχω πρόχειρα ...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λοιπά θέματα αστρονομικού εξοπλισμού Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης