AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Υψαζιμουθιακή κεφαλή διπλού ρόλου για φωτοτρίποδα.
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Υψαζιμουθιακή κεφαλή διπλού ρόλου για φωτοτρίποδα.
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
astrofriendOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 23 Φεβ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 180
Τόπος: Παλλήνη
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/08/2018, ημέρα Κυριακή και ώρα 5:35    Θέμα δημοσίευσης: counter balance Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφού υπάρχει αυτο ακριβώς που χρειάζεσαι γιατί το ψάχνεις:
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p9995_Skywatcher-AZ5-Alt-Azimuth-Mount-Head-without-tripod.html
Το (τεράστιο) πλεονέκτημα της είναι ότι το κέντρο βάρους του τηλεσκοπίου πέφτει πάνω στον άξονα και δεν δημιουργεί ροπές όπως σε αυτό που παρέθεσες εσύ όπου το κέντρο βάρους είναι πάνω από τον άξονα

ή έστω
https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10015_Skywatcher-AZ-Pronto---alt-azimuth-Mount-with-Tripod.html
χωρίς το τρίποδο (κάπου είδα να πουλιέται η κεφαλή και η προέκταση χωρίς το τρίποδο αλλά δεν μπορώ να το βρώ)

Η βασική ιδέα της πατέντας φαίνεται εδώ https://www.cloudynights.com/topic/460230-az3-mount-modifications/

Αυτός βέβαια το έχει κάνει εμπροσθοβαρές ενώ εγώ έχω μία επιπλέον γωνία στο κάτω μέρος της ράβδου που έρχεται προς το κέντρο του τρίποδου και βάζω βάρος στην άκρη της (ουσιαστικά κάτω ακριβώς από το τηλεσκόπιο) έτσι ώστε πραγματικά φέρνω το κέντρο βάρους στον άξονα, και έτσι καταφέρνω και χρησιμοποιώ ένα διοπτρικό 5Kg πάνω στην AZ3 με εξαιρετικά ομαλή λειτουργία

Επειδή στο τρίποδο δεν υπάρχει το σημείο σύνδεσης που υπάρχει στην ΑΖ3, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μακρύ dovetail πάνω στο οποίο να πιάσει η ράβδος ή αντί για ράβδο, πάνω στο dovetail να πιάσει ένα μεταλλικό πι κάθετα προς το dovetail και στις άκρες του που θα βλέπουν προς τα κάτω και θα βρίσκονται κάτω από τον άξονα και εκατέρωθεν αυτού να μπουν δύο κατάλληλα βάρη

Εγώ χρησιμοποιώ και αυτή την κεφαλή
https://www.amazon.de/Neewer-Videoneiger-Stativkopf-Schnellwechselplatte-DSLR-Kameras/dp/B00YGW6QBA/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1534643730&sr=8-5&keywords=video+head
πάνω σε φωτογραφικό τρίποδο και για απλά πράγματα κάνω την δουλειά μου

Αν μένεις κοντά Αθήνα έλα στην ταράτσα μου με το τηλεσκόπιο και το τρίποδο σου να την δοκιμάσεις

Όμως αυτή που σου πρότεινα έχει ενσωματωμένο counter balance (δηλαδή κάνει - ή προσπαθεί να κάνει ότι και η πατέντα παραπάνω). Δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει η συγκεκριμένη (Ο Παπαδάκης ίσως θα μπορούσε να σε αφήσει να την δοκιμάσεις στο κατάστημα πριν την πάρεις) στο youtube όμως
https://www.youtube.com/watch?v=skHji8cBgs8
υπάρχουν reviews για άλλες στις οποίες κάνει καλή δουλειά.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astrofriendOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 23 Φεβ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 180
Τόπος: Παλλήνη
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/12/2018, ημέρα Κυριακή και ώρα 10:07    Θέμα δημοσίευσης: αλταζιμουθιακή κεφαλή Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά αγόρασα την skywatcher AZ5 MOUNT HEAD (περίπου 200€ μαζί με τον αντάπτορα L) και την έβαλα πάνω σε ένα ψηλό (περίπου 1,7 m) φωτογραφικό τρίποδο

Ουσιαστικά πέτυχα αυτά που ζητούσα, δηλαδή:
1. Βάζω επάνω είτε τα κιάλια (και τα φέρνω στο ύψος των ματιών μου ενώ είμαι όρθιος) είτε το μικρό τηλεσκόπιο (102/500) είτε το μεγάλο (120/1000-με κάποια δυσκολία στην αζιμουθιακή κίνηση λόγω απόστασης από το μάτι μέχρι τον μοχλό κίνησης), είτε την φωτογραφική μηχανή (με αντάπτορα L), και έχω μικρομετρικές ρυθμίσεις. Δηλαδή έχω ένα μόνο τρίποδο για όλα.
2. Τα πόδια του τριπόδου είναι τρία κομμάτια (όχι όπως στα αστρονομικά που συνήθως είναι δύο) οπότε κλειστό έχει πολύ μικρό ύψος, και κλείνουν εύκολα προς τα μέσα (όχι όπως τα αστρονομικά που πρέπει να ξεβιδώσεις τον δίσκο), οπότε κλείνει εύκολα, μεταφέρεται εύκολα από το σαλόνι στο μπαλκόνι και πίσω, και πιάνει πολύ λίγο χώρο οπότε η γυναίκα μου μου επιτρέπει να το έχω μόνιμα στο σαλόνι (τα άλλα δύο αστρονομικά τρίποδα είναι εξοβελισμένα στην αποθήκη).

Τα μειονεκτήματα:
1. Δεν είναι τόσο σταθερό όσο τα αστρονομικά (παρόλο που χρησιμοποιώ 5Kg βάρος κρεμασμένο στον κεντρικό γάντζο). Χωρίς το βάρος κάνει μόνο για τα κιάλια και την φωτογραφική.
2. Η κεφαλή έχει ένα μικρό backlash στο αζιμούθιο (περίπου 1/10 της στροφής) πράγμα που είναι ενοχλητικό στις μεγάλες μεγεθύνσεις. Υποθέτω ότι οι ακριβές αστρονομικές π.χ AZ5EQ δεν θα έχουν backlash
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης