Jump to content

Ελσίνκι, σου έρχομαι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Ταξιδεύω για Ελσίνκι στις 10 Αυγούστου. Τώρα επάνω έχει 19 ώρες ημέρα και η νύχτα δεν είναι ποτέ μαύρη... ανυπομονώ!

 

Αν όλα πάνε καλά, προγραμματίζω ένα ταξίδι βορειότερα τον χειμώνα, πιθανότατα στο Ρέκγιαβικ. Απότερος στόχος οι 24 ώρες νύχτα. Προς το παρόν, ας χαρώ τις άσπρες νύχτες...

 

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία από/κοντά στον Αρκτικό Κύκλο;

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις xθες έλαβα το ακόλουθο e-mail από τον Jim, ερασιτέχνη που ζει στο Fairbanks της Αλάσκας (65 Ν ). Σκεφτόμουν να το κοινοποιήσω στο Άστροβοξ για να δείτε πόσο διαφορετικές αλλά και ταυτόχρονα υπέροχες μπορεί να είναι οι εμπειρίες των ερασιτεχνών αστρονόμων ανά τον κόσμο.

Με αφορμή το σχετικό θέμα που άνοιξε o Μηνάς, το κοινοποιώ σήμερα.

Όπως θα διαπιστώσετε, ο Jim διαθέτει άφθονο περιγραφικό ταλέντο!

Ιδού το mail (μην εκπλαγείτε που αρχίζει με την αναφορά στα λαχανικά, γιατί τον ρώτησα για τα τεράστια λάχανα διαμέτρου ενός μέτρου που φύονται στην Αλάσκα λόγω της ατελείωτης μέρας) :

 

 

Hello Elias

Yes I've seen 60+ pound cabbages. A lot of other things

grow big too. Squash, pumpkins, and many other vegetables

enjoy the long summer days.

 

Now we are down to about 19 hours of day light here in Alaska,

and boy do I miss the stars. The planets should be returning in a in a few more weeks, and after that the stars will slowly return. The brightest one at first, then more and more dimmer ones as fall approaches.

Right now I have only the Sun for viewing. I go down town and

set up a Coronado SolarMax 40, and give the tourist a look at old Sol.

Don't take you warm summer star filled nights for granted! I can

only dream of what it would be like to see stars in the summer

without freezing my fingers, toes, and nose off.

The sky is darkest in fall before the snow comes. A short drive out

of town and I have endless dark sky for 100s &100s of miles in every direction. But when the snow comes it reflects the ambient star light

and the world glows with a soft dreamy light. A hard frozen world covered in snow and glowing in the moon light has a deadly beauty beyond words.

Often the Aurora get in the way of my Astronomy, but they

can be beautiful. Sometimes I give up looking through the telescope and just lay on my back in the snow and watch the ribbons of color

ball up and run crazy across the northern sky. I'm getting a little to deep here, so I will close for now.

What is Astronomy like in your neck of the woods?

Hope to see you up here some day Elias.

Aurora Above

Jim

 

 

 

(Σημ. "Neck of the woods" = Περιοχή)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Geia sou Mina!

 

Sti voreio Irlandia pou eimai twra (54 moires voreia), den einai kai toso akraia ta pragmata, h mera exei mikrynei poly se sxesi me to pws itan sta mesa tou Iouni (an kai tote imoun stin notia Agglia) konta sto iliostasio. To Elsinki einai stis 60 moires nomizw, opote tha exei parapanw apo "lefkes nyxtes" (6 moires diafora den einai ligo). Pantws ena triwraki plirous skotous to exoume, metaksy 11 kai 2, afto pou tha sou kanei pio poly entypwsi (an to epitrepsoun ta synnefa) einai to poso psila exei anevei o polikos, enw o Skorpios kai o Toxotis molis pou fainontai panw apo ton orizonta, oso gia ton Vega pou simadeve to zenith stin Ellada, twra exei katevei pros ta xamila.

 

Kostas

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηνά αν σε ενδιαφέρει έχω πάει εγώ Φινλανδία τα Χριστούγεννα του '94 αν θυμάμαι καλά (τότε η στιγμή με το περισσότερο φως ήταν όπως το δικό μας προχωρημένο σούρουπο και βάλε). Πήγα σε αρκετά μέρη, ανάμεσά τους και στο Ελσίνκι. Αν θες κάτι συγκεκριμένο πέρα από αστρονομία, feel free να ρωτήσεις (PM?). Δυστυχώς τότε ήμουν 10 χρονών και δεν είχα ακόμα ξεκινήσει να ασχολούμαι με το αντικείμενο, όμως θυμάμαι αρκετά πράγματα, κατά τα άλλα, από εκείνο το ταξίδι.
"Δύο πιθανότητες υπάρχουν: Είτε είμαστε μόνοι μας στο Σύμπαν είτε δεν είμαστε. Και οι δύο είναι εξίσου τρομακτικές." — Arthur C. Clarke
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εκτός των άλλων, είναι ορατά και τα Northern Lights (Aurora Borealis, βόρειο σέλας). Πάντα με γοήτευε αυτό το φαινόμενο. Ελπίζω κάποια στιγμή στη ζωή μου να καταφέρω να το δω από κοντά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ!!

 

(ανυπομονώ να φύγω!)

(θα γυρίσω με έναν κουβά φωτογραφίες!)

 

Θέλω να δω το ηλιοβασίλεμα. Θεωρητικά ο ήλιος βυθίζεται, πίνεις κανάδυό ποτάκια και ο ήλιος κάνει πατ-πατ και εμφανίζεται πάλι. Με έναν σμπάρο, βλέπεις και την ανατολή! χεχε

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποτε είχα δει ένα ντοκυμαντέρ σχετικό. Έδειχναν σε γρήγορη κίνηση (ξέρετε, όπως συνήθως στα ντοκυμαντέρ όταν ανθίζει ένα λουλούδι ή όταν περνούν γρήγορα τα αυτοκίνητα από ένα δρόμο) τον ήλιο στον ουρανό κατά τη δύση. Ίσα που άγγιζε το κάτω μέρος του ήλιου τον ορίζοντα και αμέσως ανέβαινε πάλι. Εντάξει, αυτό συνέβαινε σε κάποιο συγκεκριμένο μέρος μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Όπως και να 'χει το θέαμα θα είναι εκτός από ασυνήθιστο και πολύ ενδιαφέρον.

 

Καλό ταξίδι, να περάσεις καλά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οδυσσεα,

 

Κριμα που κατι παρομοιο με τον ηλιο δεν ειναι δυνατο και απο τη χωρα μας. Αλλιως θα μιλαγαμε για μια καταπληκτικη φωτογραφια με διαδοχικες εκθεσεις στο ιδιο καρε αρνητικου.

 

Ισως σε καποιο σημειο την κανω και εγω ... εχω φιλους στη Νορβηγια και με εχουν προσκαλεσει πολλες φορες για τη φωτογραφηση του σελας κα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηνα,

 

Κατ'αρχην καλο ταξιδι!

 

Εχε υποψιν σου ενα πολυ ωραιο φαινομενο με την ονομασια "NLC" η "Noctilucent Clouds" και το οποιο ειναι πολυ συχνο σε αυτα τα μερη. Ευχομαι να κανω κατι παρομοιο και απο τη χωρα μας αλλα ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο και σπανιο.

 

Για να παρεις μια ιδεα, φωτιζουν τα συννεφα (φοσφοριζε) το βραδυ και σε αφηνουν με ενα καταπληκτικο θεαμα.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχε υποψιν σου ενα πολυ ωραιο φαινομενο με την ονομασια "NLC" η "Noctilucent Clouds" και το οποιο ειναι πολυ συχνο σε αυτα τα μερη. Ευχομαι να κανω κατι παρομοιο και απο τη χωρα μας αλλα ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο και σπανιο.

 

Για να παρεις μια ιδεα, φωτιζουν τα συννεφα (φοσφοριζε) το βραδυ και σε αφηνουν με ενα καταπληκτικο θεαμα.

 

Με μια πρόχειρη αναζήτηση για φωτογραφίες στο alltheweb βρήκα τα εξής για όσους θέλουν να δουν τι εννοεί ο Αντώνης.

http://www.alltheweb.com/search?

cat=img&q=Noctilucent+Clouds&itag=crv

 

Αντώνη, θα είχε όντως πολύ ενδιαφέρον μια πιθανή μελλοντική σου φωτογράφιση των Northern Lights. Σου εύχομαι να το καταφέρεις και αυτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήξερα μόνο για το βόρειο σέλας. Δεν είχα υπόψη μου το Noctilucent Clouds!

 

Απίθανο. Υπολογίζω να είμαι 5 ημέρες άυπνος. Οπότε αν παίξει τέτοιο σκηνικό θα είμαι έτοιμος με την μηχανή!! Μακάρι να σας φέρω πίσω τέτοιες φωτογραφίες...

 

Μηνάς

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...

Καλησπέρα μετά από καιρό......

Ήρθε και η σειρά μου να πάω Φιλλανδία, φεύγω την ερχόμενη Δευτέρα (17/11)! Θα φτάσω μέχρι το Rovaniemi (19/11), στον αρκτικό κύκλο δηλαδή. Όνειρο αρκετών ετών! Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι πιθανότητες (καιρού επιτρέποντος) έχω να δω το σέλας μέσα από μια πόλη 60.000 κατοίκων (φωτορύπανση).

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια ιστοσελίδα με πρόβλεψη για την ένταση του σέλαος (τουλάχιστον για περισσότερες από 24 ώρες);

Επίσης, αν η ένταση είναι ~2, θα φαίνεται το σέλας στον αρκτικό παράλληλο;

Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία; Τι ακριβώς πρόκειται (αν πρόκειται) να δούμε από εκεί; Θα το δούμε στα βόρεια ή πάνω απ' τα κεφάλια μας (!);

Ευχαριστώ.

Αν το Ηλιακό Σύστημα είναι 900.000 φορές μεγαλύτερο από τη Γη, ο γαλαξίας μας 90.000.000 φορές μεγαλύτερος από το Ηλιακό Σύστημα και το Σύμπαν 300.000 φορές μεγαλύτερο από το γαλαξία μας, τότε ποιά η σημασία του ανθρώπου μέσα στο Σύμπαν;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Current auroral oval υπάρχει στο Spaceweather (switch to Europe).

http://www.spaceweather.com/

http://www.spaceweather.com/aurora/gallery_01nov08.htm?PHPSESSID=aug42bfl05t0hi26hka6m7kaa5&PHPSESSID=1cere4q77b5ggufqp10528k6d0

 

http://www.northern-lights.no/english/what/oval.shtml

 

Κοίτα και στο site του NOAA:

http://www.swpc.noaa.gov/pmap/

 

http://asahi-classroom.gi.alaska.edu/predict.htm

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 έτη αργότερα...
Εχω σκοπο απο το νεο ετος καποια στιγμη να ταξιδεψω στην Φινλανδια με κατι πακετα που βρηκα, απο WorldVentures .Το βορειο σελας ειναι ενα απο τα πιο ομορφα φαινομενα πιστευω ακομα και για ανθρωπους που δεν ασχολουνται καθολου με το θεμα της αστροπαρατηρησης (οπως εγω μεχρι πολυ προσφατα).Αληθεια ποια εποχη πιστευετε οτι ειναι καλυτερο να παω ωστε να δω ολα αυτα τα εντυπωσιακα που περιγραφετε?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης