Jump to content

Κομπλεξικος αστροφιλος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό δεν το ήξερα...

"Cloudy Nights is run by Astronomics, an Oklahoma-based company that sells telescopes and other astronomy gear."

Άλλο πράγμα να έχει ένα forum σπόνσορα, και άλλο να ανήκει σε μια εταιρία.... :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και σπόνσορα να έχει ένα forum,δύσκολο να μην επηρεαστούν οι συνειδήσεις κάποιων... :-k

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πλειοψηφία των μεγάλων φόρουμ του εξωτερικού έχουν κάποιο σπόνσορα από πίσω που πληρώνει τα εξάδα. Επειδή ποστάρω στο cloudynights πάντως, το σπονσοραρισμα γίνεται διακριτικά, σε σύγκριση ειδικά με το έταιρο μεγάλο το stargazerslounge που «φωναζει» firstlightoptics!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως το λέει και ο Δημήτρης παραπάνω, στο CN το moderating φαίνεται να είναι "ουδέτερο" όσον αφορά σε ζητήματα προώθησης του καταστήματος. Βέβαια όπως κάθε φόρουμ έχει τα προβλήματά και τις δυσλειτουργίες του, αλλά το moderating δεν είναι ένα από αυτά.

Πάντως τόσο στο cloudy nights όσο και στο stargazers lounge οι σπόνσορες αναφέρονται στην πρώτη σελίδα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατανοώ βέβαια την ανάγκη χορηγών,που θα διαφημίζονται όμως διακριτικά...Όμως όπως είπε και ο φίλος Δημήτρης πιο πάνω και έχω παρατηρήσει και εγώ,υπάρχουν και οι περιπτώσεις όπου συνειδήσεις-και μεμονωμένων ατόμων-αλλοιώνονται απο τα διαπλεκόμενα συμφέροντα...

Γι'αυτό φωνάζω και εγώ: viva AstroVox !!! =D>

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω διατελέσει moderator στο CN (όπως και τουλάχιστον άλλο ένα μέλος του Astrovox) και σας διαβεβαιώ πως ο σπόνσορας δεν ανακατεύεται, το δε moderating είναι μια βαριά και απαιτητική εργασία 24/7. Το forum είναι τεράστιο και παγκόσμιο, οι κανόνες πολλοί και αυστηροί, οι πολιτισμικές διαφορές σχεδόν αγεφύρωτες, οι εγωισμοί θηριώδεις. Είναι ένα θαύμα το πως δουλεύει ένα τέτοιο forum. Εγώ, που δεν εγκαταλείπω εύκολα, ζήτησα ένα μικρό διάλειμμα και δεν τόλμησα να επιστρέψω ακόμη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο αυτοί που προμοτάρουν ένα φόρουμ, αλλά και αυτοί που προμοτάρονται έμμεσα ή άμεσα, ηθελημένα ή όχι από ένα φόρουμ, ειδικά αν είναι άσχετοι (π.χ κατασκευαστές) και μαθαίνουν στο σβέρκο των ανύποπτων ερασιτεχνών που θα πέσουν στα χέρια τους. Το συγκεκριμένο προμοτάρισμα βέβαια, γίνεται χωρίς προφανή οικονομική σχέση, αλλά από τη στιγμή που μέσω του promotion διακινείται χρήμα, υπάρχει πάντα έντονο νομικό ενδιαφέρον καθώς οι αγορές που επηρεάζονται από το διαδίκτυο ωριμάζουν.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης