Jump to content

Skywatcher Skyliner 350P Synscan - 15 inch f/4.5 GoTo Dobson


geo1970

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρομαι στο μέλλον να αποκτήσω το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο αλλά με προβληματίζει οι διαστάσεις της βάσης .Δε θα χωράει με τίποτα στο αυτοκίνητο μια και η βάση του αντίστοιχου των 10 ιντσών ίσα που χωράει στη θέση του συνοδηγού . Στη φωτογραφία όμως βλέπω να έχει βίδες ίδιες με του αντίστοιχου Orion που σε διάφορα video βλέπω ότι αποσυναρμολογείται η βάση πολύ εύκολα

. Θα ήθελα να ρωτήσω αν στο αντίστοιχο τηλεσκόπιο της Skywatcher η βάση αποσυναρμολογείται με τον ίδιο τρόπο .

Παραθέτω και μια φώτο όπου φαίνονται οι βίδες .

skywatcher-skyliner-14inch-goto-1000.jpg.9b8fd8d5960b301238e2efea51295db5.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!Πρίν απο 5 χρόνια ήθελα να αγοράσω το αντίστοιχο SW 16".Μπορείς να δείς την συζήτηση που έγινε εδώ,και τις αμφιβολίες που εκφράστηκαν για την αξιοπιστία της βάσης:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19182&postdays=0&postorder=asc&highlight=goto&start=0

Μου έχει πεί ανάλογο αρνητικό θέμα με την "μητρική" βάση και κάτοχος 14" της Orion,που αναγκάστηκε να αγοράσει άλλη βάση πιο αξιόπιστη.

Γενικά η αντίληψη που υπάρχει-χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία-είναι οτι τέτοιες βάσεις είναι αξιόπιστες και σταθερές μέχρι τις 12".Απο τις 14"(350mm) και πάνω χάνουν σε σταθερότητα και αξιοπιστία,και προτιμάται η άλλη σχεδίαση (ultra light ή light weight truss dob),που είναι πιο σταθερή,κατεβάζει το κέντρο βάρους πιο χαμηλά,και περιορίζονται οι ροπές=>ταλαντώσεις=>αστάθεια.

Ένα δείγμα χωρίς go-to: https://www.cloudynights.com/topic/444179-350mm-f/4-lightweight-air-travel-truss-dob

Επιπλέον η βάση λύνεται,πιάνει πολύ λιγότερο χώρο,και μεταφέρεται σε κομμάτια πολύ πιο εύκολα!Μειονέκτημα το μεγαλύτερο κόστος και ο μεγαλύτερος χρόνος συναρμολόγησης.Και βέβαια η απαραίτητη ευθυγράμμιση των κατόπτρων μετά απο κάθε συναρμολόγηση-στήσιμο...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Ultra μου φαίνεται λίγο δύσκολο στη συναρμολόγηση σε video που έχω δει .Για 12 δε το σκέφτομαι μια που έχω 10 . Το 14 ταλαντώνεται με τον αέρα , με τη κίνηση το goto , ή στην αλλαγή των προσοφθάλμιων ; Όσο αφορά την αποσυναρμολόγηση της βάσης επικοινώνησα με 2 site .Το ένα απάντησε ότι αποσυναρμολογείται το άλλο απάντησε ότι δεν αποσυναρμολογείται .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτή η σχεδίαση βάσης για τηλεσκόπια άνω των 12",είναι ασταθής,όπως θα δείς και στα σχόλια που γράφτηκαν στο link(στο astrovox) που σου έγραψα πιο πάνω.Γι'αυτό και δεν αγόρασα το 16"...Αν πάρω μεγάλο dob,θα είναι υποχρεωτικά με την άλλη βάση,την ultra light truss dob,έχει συντριπτικά πλεονεκτήματα σε σταθερότητα και φορητότητα.Νομίζω οτι η μεγαλύτερη δυσκολία στο στήσιμο,θα ξεπεραστεί με την εξάσκηση!Πολλά πράγματα μας φαίνονται δύσκολα στην αρχή,ιδιαίτερα όταν τα βλέπουμε εξ αποστάσεως,αλλά με την εξάσκηση,γίνονται εύκολα!Το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα είναι το λίγο μεγαλύτερο κόστος,και η υποχρεωτική ευθυγράμμιση των κατόπτρων κάθε φορά που γίνεται το στήσιμο.

Επίσης επειδή έχεις το 10",θα σου έλεγα να πας μια και καλή στις 16",στην σχεδίαση που είπα πιο πάνω.Σε ένα μοντέλο Explore Scientific truss dob 16",έχει πατέντα για εύκολη ευθυγράμμιση των δυο κατόπτρων απο το ίδιο σημείο!Έχει γίνει συζήτηση και εδώ γι'αυτό παλαιότερα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω πόσο σημαντική διαφορά θα δείς απο τις 10" στις 15", δεδομένου οτι έχεις δοκιμάσει βιντεοαστρονομία; (και μάλιστα με την atik infinity, αν θυμάμαι καλά; )
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον με απατάει η μνήμη μου....

Διαβάζοντας ξανά το νήμα της βιντεοαστρονομίας μάλλον μπερδεύτηκα με τον φίλο theoatc.

Τι να πείς... γεράματα....

:oops: ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι,υπάρχει σημαντική-αισθητή διαφορά μεταξύ 10" και 14",σε φωτοσυλλεκτικότητα και διακριτική ικανότητα!Αλλά μετά αν σου δημιουργηθεί η επιθυμία να πας σε 16"? Να αλλάζεις συνέχεια τηλεσκόπια?

Το 16" έχει μια σχετικά προσιτή τιμή (κάτω απο 3000€),οπότε το θεωρώ ένα άνω όριο-για τους περισσότερους-όσο αφορά τον κόστος...Βέβαια η δίψα των πολλών ιντσών μπορεί να σε κάνει να επιθυμήσεις και το 18"....Αν λοιπόν έχεις αυτή την ανάγκη,τότε πήγαινε στο 16",εκτός και αν τα οικονομικά σου σου επιτρέπουν ένα SW Stargate 18" ή 20"!

Σκέψου τί θέλεις ακριβώς να κάνεις με ένα τηλεσκόπιο!Εμένα με ελκύει όχι μόνο η φωτοσυλλεκτικότητα,αλλά και η διακριτική ικανότητα,που μεταφράζεται τελικά σε πόσες λεπτομέρειες-για δεδομένη μεγέθυνση-μπορείς να δείς σε ένα αντικείμενο!Έτσι,έχοντας ήδη ένα 10",ο επόμενος στόχος μου θα είναι ένα 18" ή 20" και θα τερματιστεί εκεί το κυνήγι των ιντσών.Προτίμησα να αφήσω 14"και 16",να μαζέψω τα χρήματα και να πάω σε μια τελική αγορά!Μιλώντας για πολλές ίντσες σε αυτή την σχεδίαση (ultra light truss dob) μιλάω πάντα για παρατήρηση,όχι για φωτογράφιση,και με το δεδομένο ότι η παρατήρηση θα γίνεται σε ουρανό σχετικά περιορισμένης φωτορύπανσης,καλής διαύγειας και seeing!Όχι απο Αθήνα ή Θεσσαλονίκη!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άσχετα με το μπέρδεμα μου πιο πριν, και επειδή σκοπεύεις να πας σε μια ακριβή αγορά, θα σου πρότεινα να δεις μέσα απο ένα αντίστοιχο τηλεσκόπιο πριν κανείς την αγορά.

Πολλές φορές, τα δεδομένα (πχ 200 ή 300 φορές μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτικοτητα) μας δημιουργούν προσδοκίες οι οποίες δεν επαληθεύονται. Μετά σκέψου αν θα έχεις την δυνατότητα να χρησιμοποιείς ένα μεγαλύτερο τηλεσκόπιο, ή αν το μέγεθος του ή το στήσιμο θα σε αποθαρρύνουν.

Καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που χρησιμοποιείται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστή η παρατήρηση του φίλου diorip για την ευχρηστία του τηλεσκοπίου!

Να συμπληρώσω στα όσα έχω πεί πιο πάνω,οτι οι πολλές ίντσες λόγω μεγαλύτερης φωτοσυλλεκτικότητας,και σε μικρές μεγεθύνσεις,αυξάνουν το γκριζάρισμα του ειδώλου,επειδή ενισχύεται και το φως της φωτορύπανσης,και όσο μεγαλύτερη είναι,τόσο χειροτερεύει!Βέβαια ένα μέρος του φαινομένου περιορίζεται με κατάλληλα φίλτρα πχ.Baader Neodymium(Moon & Skyglow),Lumicon Deep Sky κλπ.Τα φίλτρα αυτά είναι χρήσιμα,εφ'όσον στην περιοχή σου οι δρόμοι φωτίζονται απο λάμπες θερμού φωτός (κίτρινο-πορτοκαλί) και ό χ ι λευκού!

Επίσης η μεγαλύτερη διακριτική ικανότητα για να αναδειχθεί αισθητά,απαιτεί και μεγεθύνσεις άνω των 200x.Αυτό εξαρτάται απο την κατάσταση της ατμόσφαιρας-διαύγεια και seeing.Αν δεν είναι καλά αυτά τα δυο μεγέθη,τότε περιορίζεσαι σε μικρές μεγεθύνσεις και το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης διακριτικής ικανότητας κάτω απο 200x ουσιαστικά χάνεται,εκτός αν έχεις οξύτατη όραση!Επίσης όσο αυξάνουμε την μεγέθυνση,τόσο πιο εύκολα και γρήγορα η ατμόσφαιρα μας θέτει άνω όρια...Στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη λόγω μπετόν,έχεις κακό seeing μ ό ν ι μ α και δεν μπορείς να πας σε μεγεθύνσεις πάνω απο 300x στην καλύτερη περίπτωση!Ενώ σε άλλους ουρανούς η παρατήρηση με μεγάλες διαμέτρους απογειώνεται,όταν εκτός απο σκοτεινότητα,έχεις πολύ καλή διαύγεια και seeing(καλό seeing=απουσία θερμικών ρευμάτων).

Έτσι ενώ για την περιοχή που παρατηρώ εγώ ένα 18"-20" τηλεσκόπιο θα ήταν αξιοποιήσιμο,λόγω καλής "ποιότητας" ουρανού,στην δική σου περίπτωση μπορεί να μην είναι,και όχι μόνο να πάνε χαμένα αρκετά χρήματα,αλλά και λόγω μεγέθους και μεγαλύτερης δυσκολίας στην μεταφορά,συναρμολόγηση,ευθυγράμμιση να αποθαρρυνθείς να το χρησιμοποιήσεις συχνά.

Αν σε ενδιαφέρει όχι μόνο το βαθύ Σύμπαν (DSO),αλλά και η λ ε π τ ο μ έ ρ ε ι α ιδιαίτερα σε σεληνιακή και πλανητική παρατήρηση,και μπορείς να πηγαίνεις σε καλό ουρανό,τότε πήγαινε σε 16"+ και δεν θα το μετανιώσεις,αλλά θα μένεις αρκετές φορές με το στόμα ανοιχτό!Και χαλάλι τα λεφτά και ο κόπος!

Αν όχι,τότε το 10" που έχεις είναι μια χαρά και για παρατήρηση μέσα απο πόλη!

Μην βιάζεσαι να κάνεις μια τόσο σοβαρή επένδυση,αν δεν ξεκαθαρίσουν όλα αυτά που είπαμε μέσα σου!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης