Jump to content

xmass δώρο: SW explorer 130pds ή Evostar 72ED DS-Pro για AP?


GnTs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα,

 

Θέλω τα φώτα σας πάνω στο δίλλημα μου, για το τελησκόπιο με το οποίο θα ξεκινήσω την ενασχόλησή μου με την αστροφωτογράφιση, με την dslr Canon 1100D unmoded (προς το παρόν).

Να σας πω πρώτα ότι κατέχω ήδη το σχεδόν ίδιο με το pds, SW explorer 130p, το οποίο όμως δεν κάνει prime focus με dslr. Επίσης η στήριξη μου είναι η Celestron AVX.

Λόγω περιορισμένου budget είμαι ανάμεσα στο κατοπτρικό SW explorer 130pds και το διοπτρικό 72ED DS-Pro, τα οποία βρίσκω από το FLO στα 210€ και 320€ αντίστοιχα.

 

Ερ1: Προτείνετε το ένα έναντι του άλλου; Υπάρχει κάποια μεγάλη διαφορά ή θεωρείται κάποιο πιο

εύχρηστο για αστροφωτογράφιση;

 

Ερ2: Ποιος είναι ο minimum επιπλέον εξοπλισμός που θα χρειαστώ για το κάθε OTA ώστε να μπορέσω να

ξεκινήσω αστροφωτογράφιση (προκειμένου να υπολογίσω και το τελικό κόστος)

 

Ερ3: Η οδήγηση είναι άκρως απαραίτητη ακόμα και για αρχική αστροφωτογράφιση;

 

Οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

 

Ευχαριστώ,

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για αρχη στη αστροφωτογραφιση θα προτεινα το διοπτρικο μιας και δεν θα σε ταλαιπωρησει στο ζυγισμα αλλα και δεν θα χρειαστεις ευθυγραμμιση των οπτικων. Απο κει και μετα εφοσον εχεις καλη πολικη θα χρειαστεις οδηγηση για μεγαλυτερους χρονους εκθεσης. Τα εξτρα που θα χρειαστεις ειναι μια καμερα οδηγησης και ενα dew heater για τον φακο του διοπτρικου ωστε να μην θολωσει απο την υγρασια + ανταπτορες για τις καμερες.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκόπιο που έχεις δεν εστιάζει γιατί θέλει πιο χαμηλού προφίλ εστιαστη.Πιστευω ότι την ευθυγράμμιση την κατέχεις αφού ήδη το έχεις και το χρησιμοποιείς.Στα 650 εστιακή και με μικρό βάρος που έχει ο σωλήνας δεν νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με το ζύγισμα.Στην θέση σου θα ξεκίναγα με αυτό και θα έριχνα τα λεφτά σε οδήγηση.Απο έξτρα θα χρειαστείς του κατάλληλους ανταπτορες για την σύνδεση της κάμερας στο τηλεσκόπιο και ίσως κάποιο φίλτρο για την φωτορύπανση αν φωτογραφίζεις μέσα από πόλη.

 

Χάρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για εισαγωγή στην φωτογράφιση το ed80 μεταχειρισμένο ή το ed72.

Εναλλακτικά, αν αντικαταστήσεις τις βιδες του πρωτεύοντος, σε αυτο που έχεις, με μακρύτερες κατα 2-2,5cm, θα εστιάζει με την dslr. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα μου έλυνε τα χέρια να κρατούσα το υπάρχον τηλεσκόπιο και για αστροφωτογράφιση και να διαθέσω κάποια χρήματα για οδήγηση.

 

Για εισαγωγή στην φωτογράφιση το ed80 μεταχειρισμένο ή το ed72.

Εναλλακτικά, αν αντικαταστήσεις τις βιδες του πρωτεύοντος, σε αυτο που έχεις, με μακρύτερες κατα 2-2,5cm, θα εστιάζει με την dslr. :wink:

 

Μήπως έχεις κάποιο link με οδηγίες πώς να κάνω την μετατροπή και τί βίδες χρειάζομαι;

 

Ευχαριστώ,

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Orion XT8 Primary Mirror Upgrade

 

Για να πάρεις μια ιδέα περίπου.Πρόσεχε μην το παρακάνεις γιατί μπορεί να έχεις βινιετάρισμα και πρόβλημα στην ευθυγράμμιση των οπτικών.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Orion XT8 Primary Mirror Upgrade

 

Για να πάρεις μια ιδέα περίπου.Πρόσεχε μην το παρακάνεις γιατί μπορεί να έχεις βινιετάρισμα και πρόβλημα στην ευθυγράμμιση των οπτικών.

 

Ευχαριστώ! Θα το κοιτάξω αναλυτικά, να δω αν με παίρνει να το δοκιμάσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης