Jump to content

ΚΑΘΙΣΜΑ ΜΕΤΑΒΛΗΤΟΥ ΥΨΟΥΣ


qforce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθισμα μεταβλητού ύψους από κόντρα πλακέ θαλάσσης 18mm.

Το ύψος του 1 μέτρο και το πλάτος 30 εκατοστά. Οι κάτω θέσεις είναι ανά 100mm και οι πιο πάνω ανά 70mm. Είναι πολύ βολικό ,άνετο στην παρατήρηση και αλλάζεις θέση πολύ εύκολα. Ακόμα και στην πάνω θέση κάθεσαι με το ένα πόδι να πατά κάτω και το άλλο στον αέρα. Δεν το έχω ζυγίσει αλλά είναι κάτω από 5 κιλά όπως υπολογίζω. Ασφαλίζει στην ανοιχτή θέση με την ξύλινη κόντρα που φαίνεται στην μέση και με μία βίδα με παξιμάδι και μπορείς πολύ γρήγορα να την βγάλεις και να το μαζέψεις για να μην πιάνει χώρο. Δε κόστισε σχεδόν τίποτα, το έφτιαξε ο πατέρας μου με ρετάλια που είχε, και το μόνο που μένει είναι να το περάσω ένα λούστρο για αδιαβροχοποίηση.

 

20181223_232021.thumb.jpg.364d48107983405db0a06a6d4700552b.jpg

κλειστό

 

20181223_231843.thumb.jpg.4fd9623eaff0f321ceb31fc03b21f8c1.jpg

μπροστά

 

20181223_193625.thumb.jpg.60ce39a57bf96ab72b7c4b1a751581c3.jpg

πίσω πλάι

 

20181223_193601.thumb.jpg.45081ac746bd47eba8d32c5d4c0268ac.jpg

εμπρός πλάι

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο φαίνεται και αισθητικά και λειτουργικά!Ενδιαφέρομαι να φτιάξω κάτι ανάλογο.Τί αντοχή όμως έχει το κάθισμα?Έχεις υπολογίσει τί βάρος σηκώνει με ασφάλεια?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο φαίνεται και αισθητικά και λειτουργικά!Ενδιαφέρομαι να φτιάξω κάτι ανάλογο.Τί αντοχή όμως έχει το κάθισμα?Έχεις υπολογίσει τί βάρος σηκώνει με ασφάλεια?

Φιλικά-Κώστας

 

Εμένα που είμαι περίπου 90 κιλά με σηκώνει άνετα, χρειάστηκε 40εκατοστά άνοιγμα στη βάση (αρχικά ήταν στα 35cm) ώστε να μην γέρνει προς τα εμπρός όταν σκύβω προς το προσοφθάλμιο. Επίσης είναι και καλό για χρήση με κυάλια, γιατί έχει κλήση η πλάτη προς τα πίσω και υποστηρίζει ωραία,σηκώνεις τα κυάλια και ξαπλώνεις. Είπαμε με τον πατέρα μου αν δούμε ότι καμπυλώνει πολύ το μπροστινό κομμάτι από το βάρος, θα βάλουμε 2 κάθετα πηχάκια ώστε να το ενισχύσουμε, όπως είναι τώρα έχει όση ελαστικότητα χρειάζεται. Δε θέλαμε να το κάνουμε από πιο παχύ κοντραπλακέ για να μην αυξήσουμε το βάρος. Το κάθισμα είναι φτιαγμένο από πεύκο για να είναι πιο ισχυρό και να μην καμπυλώνει και το έδωσα σε έναν ταπετσιέρη για να το φτιάξει με δερματίνη (10€). Βασικά και εγώ το δοκιμάζω και αν δω ότι κάτι πάει στραβά, θα το διορθώσω και θα ενημερώσω.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο φαίνεται. Δεν ξέρω αν θα σε βολέψει να βάλεις στο κάτω μέρος κάτι για να πατάς τα πόδια σου. Μερικές φορές είναι ξεκούραστο να πατάς και να μην τα έχεις συνέχεια τεντωμένα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο φαίνεται. Δεν ξέρω αν θα σε βολέψει να βάλεις στο κάτω μέρος κάτι για να πατάς τα πόδια σου. Μερικές φορές είναι ξεκούραστο να πατάς και να μην τα έχεις συνέχεια τεντωμένα.

 

Δεν είναι κακή ιδέα, τώρα κάθομαι - στηρίζομαι ουσιαστικά στις πολύ ψηλές θέσεις έχοντας το ένα πόδι στο έδαφος και το άλλο στον αέρα και είναι πολύ βολικά, για το ύψος της βάσης μου μιλώντας πάντα. Με βόλεψε πολύ στο σχεδιασμό, παρατηρώ διπλά άστρα και σχεδιάζω αυτά που βλέπω έχοντας το μπλοκ ακουμπισμένο στον μηρό μου. Στις υπόλοιπες θέσεις ακουμπούν και τα δυο πόδια κάτω και δεν υπάρχει πρόβλημα.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα βάλουμε 2 κάθετα πηχάκια ώστε να το ενισχύσουμε
Ισως αυτά τα πηχάκια θα ήταν καλύτερα δύο ξύλινες γωνιές βιδωμένες στο κάθισμα. Εγώ πήρα αυτό για το τηλεσκόπιο που δεν έχω ακόμη: https://www.mrservicetools.gr/express-40665 δεν υπάρχει η χαρά του ''mastro'' εδώ αλλά είναι πτυσσόμενο και έχει και χώρο από κάτω για αξεσουάρ :)
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα βάλουμε 2 κάθετα πηχάκια ώστε να το ενισχύσουμε
Ισως αυτά τα πηχάκια θα ήταν καλύτερα δύο ξύλινες γωνιές βιδωμένες στο κάθισμα. Εγώ πήρα αυτό για το τηλεσκόπιο που δεν έχω ακόμη: https://www.mrservicetools.gr/express-40665 δεν υπάρχει η χαρά του ''mastro'' εδώ αλλά είναι πτυσσόμενο και έχει και χώρο από κάτω για αξεσουάρ :)

 

Μετά το τελευταίο test drive που του έκανα στα 90+(λόγω εορτών :lol: ) κιλά μου δεν χρειάζεται ενίσχυση, είναι σημαντικό να μείνει και ελαφρύ για να βολεύει στην μεταφορά. Πήγε τέλεια, είδα πολλά διαφορετικά αντικείμενα και ήταν σε όλες τις θέσεις τρομερά βολικό. Μπορούσα να συγκεντρωθώ στην παρατήρηση, πραγματικά ανεπηρέαστος, για όση ώρα χρειαζόταν, εντελώς ξεκούραστος. Με την πρώτη ευκαιρία θα το ζυγίσω. Το κάθισμα με τα ροδάκια τι ύψος φτάνει;

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κάθισμα με τα ροδάκια τι ύψος φτάνει;
Τους 55 πόντους. Δεν φτάνουν λες ε?
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κάθισμα με τα ροδάκια τι ύψος φτάνει;
Τους 55 πόντους. Δεν φτάνουν λες ε?

 

Ανάλογα το τηλεσκόπιο, στο dob όταν κοιτάς κοντά στο ζενίθ ή στο δικό μου που είναι σε ισημερινή όταν κοιτάς χαμηλά στον ορίζοντα, είσαι σχεδόν σαν όρθιος. Βλέπεις και όρθιος χωρίς κάθισμα, αλλά όταν έχεις κάπου να στηριχθείς , είναι σα να είσαι εσύ και ο ουρανός. Όταν παλεύεις να μείνεις ακίνητος και είναι δύσκολος ο στόχος σου σπάνε τα νεύρα και μοιραία θα πιαστείς - κουραστείς.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...
Δώσε μου μερικές ημέρες και θα γράψω διαστάσεις, αν και έχει σχέση και με το ύψος της βάσης αλλά και του χρήστη. Το άνοιγμα το υπολόγισα με τεστ δοκιμάζοντας που είχα την σωστή ισορροπία. Θα ανεβάσω ένα σχεδιάγραμμα μόλις μπορέσω.
Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το κάθισμα είναι φτιαγμένο από κόντρα πλακέ θαλάσσης 18mm ζυγίζει μαζί με το

κάθισμα-μαξιλάρι γύρω στα 6 και κάτι κιλά. Το μαξιλάρι έχει φτιαχτεί από πεύκο για

να είναι ακόμα πιο άκαμπτο και έχει μπει μαλακό υλικό και δερματίνη από ταπετσέρη.

Τα κενά για τις θέσεις είναι θέμα προσωπικής επιλογής και βάσης-τηλεσκοπίου.Εγώ για

παράδειγμα στην ψηλή θέση κάθομαι με το ένα πόδι και έχω το άλλο στο έδαφος.

 

Το άνοιγμα έχει σχέση πάλι με το βάρος του χρήστη.

Πρέπει να ανοίξουμε μια τρύπα στο μεσαίο ξύλο να βάλουμε έναν μεντεσέ για να

διπλώνει και κάνουμε μια τρύπα ώστε να το ασφαλίσουμε στην γωνιά απέναντι.

Αν υπάρχει κάποια απορία ή κάτι δεν έχω εξηγήσει καλά, εδώ είμαστε.

Πάντως η παρατήρηση βολικά καθιστός δεν συγκρίνεται με το να είσαι όρθιος, γίνεσαι

ένα με το τηλεσκόπιο και μπορείς να παρατηρήσεις για πολύ ώρα ξεκούραστα.

 

kathisma.png?dl=0

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ για το αναλυτικό σχέδιο.

Για τις μοίρες της γωνίας ρώτησα περισσότερο από άποψη ευστάθειας, αν και μπορεί να γίνει μεταβλητή.

Περισσότερες ερωτήσεις ίσως προκύψουν κατά το στάδιο κατασκευής του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης