Jump to content

Ολοι εσείς εδώ έχετε συνεννοηθεί εις βάρος μου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περίμενα τα lidl να βγάλουν φέτος κιάλια και έβγαλαν αυτό. Κάνει? https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=20124 ..εννοώ αντί για κιάλια. Και όταν βγάλουν και κιάλια τα παίρνω. Για να μην ''τραβήξω'' πολλά από την αιματηρή αποταμίευση του τηλεσκόπιου αν με πιάνετε.
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Για σου Νίκο.

Θα βλέπεις όπως ξυπνάς το πρωί πρωί με τις τσίμπλες πριν ρίξεις νερό στα μάτια σου.

Συνέχισε την αιματηρή αποταμίευση και μην είσαι ανυπόμονος γιατί στην επόμενη συνάντηση θα σε μαλώσω. :cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περίμενα τα lidl να βγάλουν φέτος κιάλια και έβγαλαν αυτό. Κάνει? https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=20124 ..εννοώ αντί για κιάλια. Και όταν βγάλουν και κιάλια τα παίρνω. Για να μην ''τραβήξω'' πολλά από την αιματηρή αποταμίευση του τηλεσκόπιου αν με πιάνετε.

Αν θέλεις να πάρεις κυάλια απο το LIDL,πάρε τα BRESSER 10X50 στα 20€,όποτε τα βγάλει σε κυκλοφορία,είναι τα μόνα που έχουν μια αξιοπρεπή οπτική απόδοση (χωρίς ιδιαίτερα σοβαρά ελαττώματα),και πολύ καλή σχέση απόδοσης-τιμής.Και με προσεκτικό έλεγχο,γιατί πολλά έχουν σοβαρά προβλήματα ευθυγράμμισης.Κάποια είναι οκ.

Μην παίρνεις τ ί π ο τ ε άλλο σε αυτήν την κατηγορία τιμής!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ Κώστα το έπιασα, δεν ξαναρωτάω τίποτα σε τέτοιες τιμές. Α να σας πω οτι έφτιαξα σήμερα το βαλιτσάκι για προσοφθάλμια, φακό κόκκινο που έβαψα με κραγιόν, έβαλα μέσα και γυαλιά κόκκινα που βρήκα από τη δουλειά μου και ναι κυρίες και κύριοι, έχω το πρώτο βαλιτσάκι χωρίς τηλεσκόπιο!!
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ξεσκονίσει όλο το φόρουμ περίπου τρεις φορές και ξεκινάω τέταρτη. Εχω ''μάθει'' κάποια από τα κινέζικα που λέτε και αν δεν τα έχω μάθει τουλάχιστον τα συνηθίζω. Απόδειξη οτι ποτέ δεν έκανα το λάθος να σας ρωτήσω τι τηλεσκόπιο να πάρω :mrgreen: . Αυτό πάντως που βλέπω είναι πως δεν με ενδιαφέρει η αστροφωτογράφηση και δεν νομίζω να μου κάνει κλικ ποτέ, οπότε κάτι γλυτώσαμε. Επειδή όλα τα φτάνω στο τέρμα θα έπρεπε να πουλήσω κάνα νεφρό αν έβλεπα νόημα στην αστροφωτογράφηση. Α έχω στήσει και καραούλι με το που τσακώσω εδώ κουβέντα για εξόρμηση θα σας μπαστακωθώ παρασιτικά όπου πάτε! :D
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικόλα! Διάβασε και ενημερώσου καλά για τα τηλεσκόπια πριν αγοράσεις, πάντα σύμφωνα με τον προϋπολογισμό σου. Τα τηλεσκόπια είναι ατελείωτα και οι ίντσες ποτέ δεν είναι αρκετές, (πάντα θα θέλαμε να είχαμε μεγαλύτερο τηλεσκόπιο), γιατί απλά θέλουμε να δούμε ότι κρύβει ο απέραντος ουρανός. Ο Terence Dickinson και ο Alan Dyer είναι άκρως διαφωτιστικοί σε αυτό το βιβλίο που πήρες, και με "λίγο" διάβασμα στο forum θα σου λυθούν (αν δε σου λύθηκαν) πολλές απορίες σου. Όσο για τη γυναίκα σου....άστη να γκρινιάζει. Θα γρίνιαζε ούτως ή άλλως για άλλο θέμα. Το ξέρω από τη δική μου ή οποία όχι μόνο το αποδέχθηκε, αλλά πλέον προωθεί την αστροπαρατήρηση :shock: όπου της δοθεί ευκαιρία χωρίς να έχει σχέση με το αντικείμενο.

Για την αστροφωτογράφηση.....ποτέ μη λες "ποτέ". :wink:

Καλώς ήρθες λοιπόν και καλές παρατηρήσεις!!!

 

Υ.Γ. Αν συνεχίσεις με το αντικείμενο (μακάρι να το συνεχίσεις) η αιματηρή οικονομία θα σου γίνει μόνιμη.

 

 

Α! Και κάτι άλλο: Θα μισήσεις και το φως! (φωτορρύπανση)

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι ptolemeos έχω όλο το χρόνο δικό μου, για τηλεσκόπιο δεν με απασχολεί τώρα (αναγκαστικά).
Το ξέρω από τη δική μου ή οποία όχι μόνο το αποδέχθηκε, αλλά πλέον προωθεί την αστροπαρατήρηση
..να δω την Βάσω από τα Μούσουρα να προωθεί την αστροπαρατήρηση και θα είναι πιο εντυπωσιακό και από το διπλό σμήνος του περσέα! Τώρα για την μόνιμη αποταμίευση το φαντάζομαι γιατί ήδη ονειρεύομαι εξωτικά προσοφθάλμια και διαμαντένια μπάρλοου. Υ.Σ. Θυμάμαι πως στο χωριό της γυναίκας μου (τα Μούσουρα που λέγαμε και πάμε συχνά) έχει μία λάμπα όλη κι όλη στο δρομάκι του πατρικού της. Ε την μισώ ήδη!
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

έχει μία λάμπα όλη κι όλη στο δρομάκι του πατρικού της.

Η λύση στο πρόβλημα σου https://www.skroutz.gr/c/2199/aerovola_opla.html :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλο θα ηταν να μην παροτρεινουμε τον κοσμο να σπαει λαμπες φωτισμου με οποια λυση και κυριως με τη χρηση καποιου οπλου μιας και μπορει να βρεθει κανεις με προβλημα με τον νομο. Αν εχουμε σοβαρο προβλημα με τον φωτισμο καλο θα ηταν να απευθυνθουμε στους υπευθυνους ισως να βρεθει μια μεση λυση, ή να παρουμε αλλα πιο παθητικα μετρα πχ παραπετασμα ωστε να κοψουμε το φως, αλλα το να περνουμε το νομο στα χερια μας δεν ειναι λυση.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο δικό μου μόνιμο χώρο παρατήρησης, πλέον τοποθετήσανε λαμπτήρες LED. Μπορεί να κατευθύνουν το φως προς τα κάτω, αλλά είναι τόσο ισχυροί, που από την ανάκλαση του φωτός στο έδαφος, φωτίζεται όλο το οικοδομικό τετράγωνο! :evil: Και το χειρότερο; Δε σπάνε! :-note Αφού να φανταστείτε τα βράδια φοράω γυαλιά ηλίου! 8) :)

Νίκο μια παλιόλαμπα, αρκεί 1/2 του δευτερολέπτου να χαλάσει την προσαρμογή σου στο σκοτάδι. Οπότε κανόνισέ τη... :wink:

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι ρε παιδιά και το συκώτι μισώ, δεν θα πυροβολήσω στο τηγάνι. Ασε που την ερημιά δεν την φοβάμαι, έχω όλο το βουνό δικό μου να πάω παραπέρα. Εκεί οι χωριανοί μέχρι και βαρ θα βάλουνε να βρούνε το δράστη! :mrgreen:
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι λάμπες των δρόμων πέρα απο το σοβαρό πρόβλημα που προκαλούν σε μας,έχουν σοβαρό λόγο ύπαρξης για λόγους ασφαλείας...Επομένως πέρα απο οποιοδήποτε πρόβλημα με τον νόμο που θα έχει η καταστροφή τους ,αλλά και τα προβλεπόμενα πρόστιμα και έξοδα που θα επιβαρύνουν τον δράστη για την αποκατάσταση της ζημιάς,ας σκεφτούμε και το κοινό καλό.

Νομίζω οτι μια λύση είναι η τοποθέτηση με τηλεσκοπικό κοντάρι ή όπως αλλιώς είναι εφικτό,ενός σκίαστρου απο κάποιο αδιαφανές μη εύφλεκτο υλικό στη λάμπα-και σε απόσταση απο αυτήν για την αποφυγή υπερθέρμανσης(πχ.ένας μεγάλος σάκος,όπως τα στρατιωτικά "λουκάνικα"),με την προϋπόθεση οτι θα αφαιρείται μετά την παρατήρηση.Ο παρατηρητής όσο διαρκεί η παρατήρηση,θα παίζει και το ρόλο του φύλακα της περιοχής σε περίπτωση που κάτι ύποπτο συμβεί...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό ακριβώς εννοούσα! Κάλυψη του φωτιστικού με πατέντα. Μπορεί ένας να μη το θέλει, αλλά το θέλουν άλλα 10 50 100 άτομα! Κάποτε ήταν κάποιοι τσιμεντένιοι στύλοι που είχαν και ένα διακόπτη κάτω....

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι, δεν έκανες πλάκα...

σε έχω δει να πυροβολάς λάμπες, αλλά είσαι άστοχος...

:cheesy: :cheesy: :-({|= :-({|=

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ξεσκονίσει όλο το φόρουμ περίπου τρεις φορές και ξεκινάω τέταρτη. Εχω ''μάθει'' κάποια από τα κινέζικα που λέτε και αν δεν τα έχω μάθει τουλάχιστον τα συνηθίζω. Απόδειξη οτι ποτέ δεν έκανα το λάθος να σας ρωτήσω τι τηλεσκόπιο να πάρω :mrgreen: . Αυτό πάντως που βλέπω είναι πως δεν με ενδιαφέρει η αστροφωτογράφηση και δεν νομίζω να μου κάνει κλικ ποτέ, οπότε κάτι γλυτώσαμε. Επειδή όλα τα φτάνω στο τέρμα θα έπρεπε να πουλήσω κάνα νεφρό αν έβλεπα νόημα στην αστροφωτογράφηση. Α έχω στήσει και καραούλι με το που τσακώσω εδώ κουβέντα για εξόρμηση θα σας μπαστακωθώ παρασιτικά όπου πάτε! :D

'Οπως λέω πάντα, είναι τοσα πολλά τα αντικείμενα (DSO) που μπορεί να σου "δείξει" ένα 8" dob που μια ζωή δεν φτάνει να εξαντληθούν...

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη (filiatra) και οι υπόλοιποι που μιλάτε για πυροβολισμούς στις λάμπες,το ξέρω οτι κάνετε π λ ά κ α!Αυτό είναι φανερό σε όσους σας γνωρίζουμε χρόνια!Αλλά κάποιοι νέοι και θερμόαιμοι,μπορεί και να το επιχειρούσαν...Πάνω στα νεύρα που έχουμε όλοι,βλέποντας τη ζημιά που μας κάνουν οι λάμπες μας έρχεται η επιθυμία να τις "ξεκάνουμε" :cheesy:

Αλλά πρέπει να αποδεχθούμε και την πραγματικότητα,και να βρούμε πιο λογικές λύσεις-πατέντες.Εκτός απο την κάλυψη της λάμπας που είναι το καλύτερο,υπάρχει και η λύση του παραβάν γύρω απο εμας και το τηλεσκόπιο,με κατάλληλο ύψος,ώστε να κόβει τουλάχιστον το πλεονάζον φως,που πέφτει κατευθείαν στα μάτια και στο τηλεσκόπιο.Έχει αισθητά αποτελέσματα και είναι πιο εφικτή λύση απο την κάλυψη της λάμπας.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα μη λες τέτοια πράγματα ούτε γι αστείο γιατί θα νομίζουν πως είμαι ούνος.
Ναι καλά, αφού σε έχω δει και εγώ οτι είσαι άστοχος :-note :-note
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά καλή είναι η πλάκα που γίνεται για τις λάμπες,αλλά δεν ξέρω αν τη δέχεται και ο Παναγιώτης(filiatra) γιατί φάνηκε να αντιδρά... :)

Εν πάσει περιπτώσει όσοι γνωριζόμαστε εδώ μέσα,ξέρουμε οτι γίνεται απο όλους πλάκα για το συγκεκριμένο θέμα,αλλά δεν ξέρω αν κάποιοι άλλοι-ειδικά νέοι ή επισκέπτες-το βλέπουν έτσι...

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
δεν ξέρω αν κάποιοι άλλοι-ειδικά νέοι ή επισκέπτες-το βλέπουν έτσι...

Φιλικά-Κώστας :)

Δηλαδή το ένα τινό είναι να είδα τον άνθρωπο να πυροβολεί λάμπες και το άλλο να κάνω πλάκα. Δεν περίμενα σε ένα αστρο φόρουμ να χρειάζεται διευκρίνηση, η να επιτρέπεται να αστειεύονται μόνο οι παλιοί. Τέσπα γνωρίζει κανείς γιατί στο καινούριο (κινέζικο) κινητό μου λειτουργούν όλα ανάποδα πυξίδες στελλάριουμ ενώ στης γυναίκας μου (πάλι κινέζος) κανονικά? Δηλαδή εκεί που είναι ο βορράς δείχνει νότο και όταν γυρνάς το κντ δεξιά αυτό ''στρίβει'' αριστερά.
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή το ένα τινό είναι να είδα τον άνθρωπο να πυροβολεί λάμπες και το άλλο να κάνω πλάκα. Δεν περίμενα σε ένα αστρο φόρουμ να χρειάζεται διευκρίνηση, η να επιτρέπεται να αστειεύονται μόνο οι παλιοί.

Αγαπητέ Νίκο φυσικά και δεν εννοούσα αυτό που λες!Αλλά όπως είδες απο τα σχόλια,και απο παλιούς,δεν το εξέλαβαν όλοι ως πλάκα.Άλλωστε μας βλέπουν και επισκέπτες και νέα μέλη και μπορεί να δημιουργούνται διάφορες εντυπώσεις,και να μπούν "ιδέες" στο μυαλό κάποιων...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ξέρω αν κάποιοι άλλοι-ειδικά νέοι ή επισκέπτες-το βλέπουν έτσι...

Φιλικά-Κώστας :)

Τέσπα γνωρίζει κανείς γιατί στο καινούριο (κινέζικο) κινητό μου λειτουργούν όλα ανάποδα πυξίδες στελλάριουμ ενώ στης γυναίκας μου (πάλι κινέζος) κανονικά? Δηλαδή εκεί που είναι ο βορράς δείχνει νότο και όταν γυρνάς το κντ δεξιά αυτό ''στρίβει'' αριστερά.

Υπάρχει επιλογή στις ρυθμίσεις τις εφαρμογής να τα αντιστρέφει. Αυτό υπάρχει για να σου τα δείχνει σωστά όταν κρατάς το κινητό με πλατη στραμμένη προς τον ουρανό κι όχι προς το έδαφος. Ψάξε στις ρυθμίσεις.

Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης