Jump to content

Βοηθεια με paypal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ηθελα την βοηθεια σας μιας και εχω χρονια να αγορασω μεσω paypal απο αμερικη και εχω ενα μικρο προβλημα.

 

Εστειλα τον εστιαστη στη moonlite για αναβαθμιση και μου εστειλαν την χρεωση στο paypal. δοκιμαζοντας να κανω πληρωμη δεν εχω επιτυχια. Μιλισηα με την τραπεζα πειραιως και μου ειπαν οτι η moonlite ειναι καταχωρημενη σαν εταιρια arts and crafts (καλιτεχνικα) και υπαρχει ακομα περιορισμος απο τα capital controls για τετοιες εταιριες. Σαν ενναλακτικη μου προτειναν να ζητηχω τραπεζικο λογαριασμο για να κανω καταθεση αλλα επειδη φοβαμαι οτι θα μου πιασιυν τον *&^# θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω κατι μεσω paypal για την πληρωμη

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετέφερε λεφτά στο paypal. Να έχεις λεφτά στο balance. Η μεταφορά γίνεται μέσω εμβάσματος το οποίο, αν και καθυστερεί κάποιες μέρες, και έχεις και μια μικρή χρέωση, δεν περιορίζεται από τα capital controls.

Στείλε μνμ στην moonlite να σου δώσουν ένα προσωπικό paypal από κάποιον της εταιρείας. (εξήγησε τους την κατάσταση).

Κάνε την πληρωμή σε αυτόν τον λογαριασμό paypal, σαν friends and family.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαν ενναλακτικη μου προτειναν να ζητηχω τραπεζικο λογαριασμο για να κανω καταθεση αλλα επειδη φοβαμαι οτι θα μου πιασιυν τον *&^# θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω κατι μεσω paypal για την πληρωμη

Μακριά από αυτή τη μέθοδο. Την έχω πατήσει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

όπως είπε και ο theoatc μπορείς να προσθέσεις τα χρήματα στο υπόλοιπο του λογαριασμού σου στο paypal με κατάθεση στον τραπεζικό λογαριασμό του paypal και μετά προχωράς κανονικά την αγορά με paypal.

 

Αλλά πιο είναι το πρόβλημα με το να κάνεις κατευθείαν την κατάθεση στο λογαριασμό της moonlite;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά με προβλημάτισαν αυτά που είδα για μεγάλες προμήθειες τραπεζών.

Υπάρχει το πρόγραμμα e-banking και φορτιζόμενη κάρτα με εφάπαξ κόστος απόκτησης τα 10€(Τράπεζα Πειραιώς),μηδέν κόστος προμήθειας σε πληρωμές στο Κράτος(πχ.τέλη κυκλοφορίας),ΔΕΚΟ,κλπ-μέσω e-banking-και με την επαναφορτιζόμενη κάρτα η προμήθεια είναι 1%,απο 1€ έως 5€ το μέγιστο.Δηλ.για πληρωμή απο 500€ και πάνω το κόστος είναι πάλι 5€!Μέγιστο όριο ημερήσιας συναλλαγής-φόρτισης της κάρτας (μεταφοράς απο τον κανονικό λογαριασμό) τα 2500€.

Το paypal έχει προμήθεια,εκτός απο το μικρό πάγιο,3.4% ανά πληρωμή.

Το έχετε ψάξει το θέμα με το e-banking και τις φορτιζόμενες κάρτες?

Σύμφωνα με τις τράπεζες αυτό το σύστημα προσφέρει αυξημένη ασφάλεια,και δεν έχω ακούσει φίλους που το χρησιμοποιούν αρκετό καιρό,να είχαν πρόβλημα.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

θα ηθελα την βοηθεια σας μιας και εχω χρονια να αγορασω μεσω paypal απο αμερικη και εχω ενα μικρο προβλημα.

 

Εστειλα τον εστιαστη στη moonlite για αναβαθμιση και μου εστειλαν την χρεωση στο paypal. δοκιμαζοντας να κανω πληρωμη δεν εχω επιτυχια. Μιλισηα με την τραπεζα πειραιως και μου ειπαν οτι η moonlite ειναι καταχωρημενη σαν εταιρια arts and crafts (καλιτεχνικα) και υπαρχει ακομα περιορισμος απο τα capital controls για τετοιες εταιριες. Σαν ενναλακτικη μου προτειναν να ζητηχω τραπεζικο λογαριασμο για να κανω καταθεση αλλα επειδη φοβαμαι οτι θα μου πιασιυν τον *&^# θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω κατι μεσω paypal για την πληρωμη

 

Κωστα για ποσα λεφτα μιλαμε; Εχω λεφτα στο paypal να σε εξυπηρετησω.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Revolut! Την γεμίζω με αμελητέα προμήθεια και κάνω τις αγορές μου απ' όπου θέλω χωρίς πρόβληματα:

 

https://www.revolut.com/

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίρνει η τράπεζα μεγάλη προμήθεια. Δεν αξίζει

 

Δεν ισχύει αυτό, δεν παίρνει προμήθεια η τράπεζα εκτός αν πρόκειται για αγορά σε άλλο νόμισμα. Τότε για τράπεζα Πειραιώς η προμήθεια είναι 2% (με ελάχιστη χρέωση 1€). Εγώ και με paypal όταν πληρώνω επιλέγω να χρεωθώ στο νόμισμα της αγοράς και να μην κάνει μετατροπή το paypal, γιατί το paypal έχει πολύ κακή ισοτιμία μεγαλύτερη από την ισοτιμία της τράπεζας +2% προμήθεια για νόμισμα εκτός ευρώ. Για υπολογισμό της ισοτιμίας:

https://www.visaeurope.com/making-payments/exchange-rates (για κάρτες visa)

https://www.mastercard.us/en-us/consumers/get-support/convert-currency.html (για mastercard)

και για bank fee εξαρτάτε απο την τράπεζα, για Πειραιώς όπως είπα είναι 2%, η εθνική νομίζω έχει 1% κτλ.. Η ισοτιμία υπολογίζεται την ημέρα χρέωση που μπορεί να είναι μετά την αγορά, οπότε μπορεί να υπάρχει πολύ μικρή διαφορά (2-3 λεπτά του €) στο τελικό ποσό.

 

Η καλύτερη επιλογή φυσικά είναι η revolut που είπε και ο nkarytia.. Έχει τις καλύτερες δυνατές ισοτιμίες και δεν έχει χρέωση μετατροπής συναλλάγματος.. Σου δίνει και προσωπικό iban για να κάνεις μεταφορά στο λογαριασμό σου στην revolut και κάνεις αγορές χωρίς προμήθειες και capital controls..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίρνει η τράπεζα μεγάλη προμήθεια. Δεν αξίζει

 

Δεν ισχύει αυτό, δεν παίρνει προμήθεια η τράπεζα εκτός αν πρόκειται για αγορά σε άλλο νόμισμα

 

Φίλε μου δεν ισχύει αυτό που λες γιατί δεν μιλάμε πια για αγορά αλλά για κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό της moonlite. Δες εδώ το γράφει ο Κώστας ξεκάθαρα.

 

Σαν ενναλακτικη μου προτειναν να ζητηχω τραπεζικο λογαριασμο για να κανω καταθεση

 

Κι επειδή έχω κάνει κατάθεση σε αμερικάνικο λογαριασμό πίστεψε με δεν αξίζει. Δεν θυμάμαι πόσα μου πήρε γιατί πάνε πολλά χρόνια, αλλά μακριά από αυτήν την μέθοδο.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

22 ευρω εχει μονο το εμβασμα σε ξενο τραπεζικο λογαριασμό + τη προμηθεια της τραπεζας.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης