Jump to content

ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΖΗΤΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ :D


dimitrispi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κόσμε του διαστήματος. Θα ήθελα και εγώ να εισαχθώ σε αυτή την ωραία απασχόληση. Είμαι καινούριος δηλαδή δεν ξέρω και πολλά για τα τηλεσκόπια. Αγαπάω το διάστημα και θα ήθελα να με συμβουλεύσετε για την αγορά πρώτου τηλεσκοπίου. Διαθέτω 300-400 ευρώ. Οι προσδοκίες μου είναι να μπορώ να δώ επιτέλους τους πλανήτες του ηλιακού συστήματος μας με τα δικά μου μάτια καθώς και νεφελώματα , άλλα ηλιακά συστήματα διάφορα τα οποία δεν ξέρω αν μπορει να τα δει καποιος με ενα τοσο φθηνο τηλεσκοπιο. Ξέρω οτι με αυτά τα λεφτά δε θα πάρω κατι επαγγελματικό όμως θέλω να τα αξιοποιήσω στο έπακρο. Επομένως θα ηθελα να μου προτείνετε ορισμένα τηλεσκοπία που πιστέυετε οτι αξίζουν τα λέφτα αυτά. Δε θέλω να κλαίω αυτά τα λεφτα :Ρ Σας ευχάριστω προκαταβολικά όσοι ασχοληθείτε με το θέμα μου. :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Δημήτρη και καλώς ήρθες. Ένα Dobson 8" είναι το καλύτερο value for money για εισαγωγή στη παρατήρηση. Ειδικά εάν πάρεις κάποιο μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση, εκμεταλλευεσαι τα χρήματα σου στο έπακρο και δεν τα κλαις καθώς σε μελλοντική μεταπώληση θα πάρεις πίσω το 80-90%. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα όπου ανταλλάσσεις διάμετρο με ευκολία στην παρατήρηση ή ευκολία χρήσης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Δημήτρη και καλώς ήρθες. Ένα Dobson 8" είναι το καλύτερο value for money για εισαγωγή στη παρατήρηση. Ειδικά εάν πάρεις κάποιο μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση, εκμεταλλευεσαι τα χρήματα σου στο έπακρο και δεν τα κλαις καθώς σε μελλοντική μεταπώληση θα πάρεις πίσω το 80-90%. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες προτάσεις σε αυτά τα χρήματα όπου ανταλλάσσεις διάμετρο με ευκολία στην παρατήρηση ή ευκολία χρήσης.

 

 

 

 

Σε ευχαριστω πολύ για την βοηθεια σου.. Επισης θα ηθελα αν γινεται να μπορώ να βγαζω και φωτογραφιες. Αυτό γίνεται σε τηλεσκόπια για αρχάριους ή γινεται μονο στα πιο εξειδικευμενα; Με αυτο το τηλεσκοπιο θα μπορω να βλεπω τους πλανητες μας καθαρα η ξεθωριασμενα;; εχω δει οτι και με καποιες καμερες μπορεις να τα δεις και καποιοι λενε οτι ειναι καλυτερο αν παρεις καμερα αντι για ενα φθηνο τηλεσκοπιο οπως αυτο..εχω μπερδευτει:Ρ κατα κυριο λογο με νοιαζει η ευκρινεια που μπορει να δωσει αυτο το τηλεσκοπιο και αν η μεγενθυση που εχει ειναι επαρκης. Χρειαζεται περαιτέρω εξαρτηματα;;; nightwatch , κυαλια ,jti ??? τι ειναι αυτα; Για τις φωτογραφιες ρωτησα ενημερωτικα γιατι καποια στιγμη θα προσπαθησω να φωτογραφησω αυτο που βλεπω. Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις ειναι λογω ενθουσιασμου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν μην έχεις εμμονή με την μεγέθυνση. Συνήθως οι μεγαλύτερες μεγεθύνσεις είναι x200-x250 και αυτό στους πλανήτες. Η βασική δουλειά του τηλεσκοπίου είναι να συλλέγει φως ώστε να βλέπουμε αμυδρά αντικείμενα.

Όσον αφορά τη φωτογραφία και την οπτική παρατηρηση, μιλάμε για διαφορετικούς κόσμους. Στην οπτική παρατηρηση θες την μεγαλύτερη δυνατή διάμετρο τηλεσκοπίου ώστε να "μαζέψει φως", ενώ στην φωτογράφιση όπου έχεις το πλεονέκτημα της μακράς έκθεσης, θες ακριβή παρακολούθηση του αντικειμένου για μεγάλο χρόνο άρα επενδύεις στη καλή στήριξη με μικρότερο τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο χώρο της ερασιτεχνικής αστρονομίας!

Θα συμφωνήσω με τον φίλο diorip για το 8" που σου υπέδειξε.Κατά την γνώμη μου εφ'όσον σε ενδιαφέρει και η πλανητική παρατήρηση ένα 10" θα είναι ακόμα καλύτερο.

Όσο μεγαλώνει η διάμετρος του κατόπτρου ή αντικειμενικού φακού στα διοπτρικά,τόσο αυξάνει η φωτοσυλλεκτικότητα αλλά και η διακριτική ικανότητα του τηλεσκοπίου,δηλ.η ικανότητα να διαχωρίζει ως διαφορετικά πολύ "κοντινά" μεταξύ τους αντικείμενα,και η οποία αποδίδεται και ως αναλυτική ικανότητα...Δηλ.με μεγαλύτερες διαμέτρους εκτός απο αμυδρότερα αντικείμενα,βλέπεις και περισσότερες λεπτομέρειες για δεδομένη μεγέθυνση!Βέβαια για να αναδειχθούν αυτές οι λεπτομέρειες,χρειάζεται και μια ικανή μεγέθυνση συνήθως πάνω απο 200x.

Η ατμόσφαιρα μας βάζει όρια στη μέγιστη μεγέθυνση που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε,ανάλογα με 2 παραμέτρους: την διαύγεια και το seeing.

Έτσι ενώ το θεωρητικό όριο μέγιστης ωφέλιμης μεγέθυνσης ενός τηλεσκοπίου είναι 2x(διάμετρος σε mm)[δηλ.στο 8" είναι max=400x,στο 10" είναι max=500x],σε πόλεις με κακό seeing(όπως η Αθήνα,Θεσσαλονίκη κλπ) δεν ξεπερνάει τα 200-250x και σπάνια θα φτάσει τα 300x.Σε άλλες περιοχές όμως με καθαρότερη ατμόσφαιρα και σταθερότερη(δηλ.με λιγότερα θερμικά ρεύματα-άρα καλύτερο seeing),η μέγιστη μεγέθυνση ανεβαίνει και στα 350,400,450x ανάλογα με τις συνθήκες...Με το 10" που έχω εγώ,έχω πιάσει (σπάνια βέβαια) και 480x καθαρής εικόνας σε πλανήτες,δηλ.πολύ κοντά στο θεωρητικό άνω όριο!

Μπορείς να δείς μια εισαγωγή στο θέμα διαύγειας και seeing στο θέμα "Παρατήρηση Άρη,πλανητών,Σελήνης-Διαύγεια και Seeing":

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25707

Ένα 8",10" θα σου καλύψει τις περισσότερες ανάγκες στην παρατήρηση,θα μπορείς να βάζεις φίλτρα για νεφελώματα τα οποία κόβουν φώς και δεν χρησιμοποιούνται αποτελεσματικά σε μικρότερης διαμέτρου τηλεσκόπια,και εκτός απο αμυδρότερα αντικείμενα,θα βλέπεις ιδιαίτερα στη Σελήνη και στους πλανήτες ασυγκρίτως περισσότερες λεπτομέρειες σε σχέση με μικρότερης διαμέτρου τηλεσκόπια.

Βέβαια για να τις δείς σωστά πρέπει να στο επιτρέπει και η ατμόσφαιρα της περιοχής που παρατηρείς,για να σηκώσεις μεγέθυνση πάνω απο 200x.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης