Jump to content

Φόβος για μοναχικές εξορμήσεις και η υπέρβαση του


Προτεινόμενες αναρτήσεις

nice, αλλα μηπως θα μπορουσες να βαλεις κει φωτο στη σελιδα σου απο τα φιδια ωστε να μπορει καποιος να τα αναγνωρισει;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από την εξαιρετική σελίδα:

www.herpetofauna.gr

 

10644523_10152534790058732_7713068502475677476_o.thumb.jpg.a3fdb983066deb9e9403ae6da1e4cc9b.jpg

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...
Μου αρεσει συχνα να το κανω με παρεα,δεν εχει καμια σχεση ομως με φοβο.Απλα το απολαμβανω ετσι.Οπως δεν ειναι λιγες και οι φορες που "πηρα τα βουνα" μονος μου απλα γιατι ηθελα την ηρεμια...Βεβαια σκεφτομαι να το αποφυγω το χειμωνα γιατι την τελευταια φορα ξεχασα να παρω μπουφαν-σκουφο,οταν εφτασα λυπηθηκα να ξαναγυρισω και ετσι εμεινα και αρπαξα ενα πολυ γερο κρυολογημα,πηρα ενα σωρο βιταμινες να συνελθω, εγινε το online φαρμακείο ο καλυτερος φιλος μου.Απο τοτε λεω χειμωνα μονο με παρεα,ολο και καποιος θα βρεθει να πει "που πας ρε Καραμητροοο" :shock: Ειμαι τυχερος γιατι εχω πολλους φιλους που μοιραζομαστε το ιδιο χομπι!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο φόβος συχνά συνυπάρχει με τις καλύτερες μοναχικές παρατηρήσεις μας:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1025

Η ευθύνη της οικογένειας είναι πλέον ένας πρόσθετος αποτρεπτικός παράγοντας, αν και η γοητεία της μοναχικής νύχτας στο βουνό παραμένει πολύ ισχυρή...

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ο φοβος δεν εχει σχεση με την αληθεια.

και η αληθεια ειναι μια:

Οταν εσεις κοιταζετε μεσα απο το προσοφθαλμιο , πισω σας ειναι η αρκουδα !

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η οχιά έχει μια γραμμή ζικ-ζακ στη ράχη, όπως μαθαίναμε στους προσκόπους και δεν είναι δραστήρια τη νύκτα, ειδικά όταν κάνει κρύο (όπως όλα τα ψυχρόααιμα ζώα).

Τώρα που το σκέπτομαι, σχεδόν σε κάθε εξόρμηση μας πλησιάζουν εξημερωμένα ζώα, τσοπανόσκυλα, άλογα και ο περίφημος γάιδαρος του κιθαιρώνα. Τα τσοπανόσκυλα στην αρχή μας γαυγίζουν και μετά κάθονται δίπλα μας και μας φυλάνε. Αυτά τα ζώα επιδιώκουν την ανθρώπινη παρουσία.

Και, ως γνωστό, το πιο επικίνδυνο ζώο για τον άνθρωπο, όπως και για όλα τα υπόλοιπα ζώα και φυτά, είναι ο άνθρωπος. Homo homini lupus, έτσι;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Κρήτη που κάνουμε παρατήρηση, υπάρχουν βοσκοτόπια με πρόβατα στα βουνά και βοσκοί οι οποίοι έχουν υποστεί κλοπές και δολιοφθορές (συνήθως για ξεκαθάρισμα λογαριασμών). Όταν λοιπόν πας εσύ και στήνεις δίπλα στο μιτάτο, λογικό είναι να έρθει ο βοσκός να δει τι συμβαίνει. Μέχρι να έρθει λοιπόν ο βοσκός και να ανοίξετε κουβέντα ένας σχετικός φόβος υπάρχει!! Σε κάθε περίπτωση πάντως νομίζω ότι θα πρέπει να μην είσαι μόνος στο βουνό. Για λόγους ασφαλείας θα πρέπει να είσαι τουλάχιστον με άλλον έναν έτσι ώστε αν συμβεί κάτι να μπορεί ο ένας από τους 2 να καλέσει βοήθεια.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άσχημο πράγμα τα φίδια που σέρνονται, αλλά χειρότερο τα δίποδα φίδια που μπορεί να συναντήσεις.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ας ξανα γράψω άλλη μια απάντηση :)

 

Ένας φόβος μου είναι αν θα πάει κανείς να μου πάρει την κάμερα #2 που βρίσκεται 500 μέτρα μακριά.

Ένας άλλος είναι αν μου πάρεις κάποιος την κάμερα #3 που είναι 2χλμ μακριά

Ένας άλλος φόβος είναι μην μου πάρουν την #1 κάμερα που είναι 10 μετρά μακριά και εγώ κοιμάμαι στο αμάξι ή σε κάποιο δεντρό, χώμα ή παγκάκι.

Έξτρα φόβοι είναι μην μου τρακάρουν το αμάξι και μου σπάσει ο εξοπλισμός που είναι μέσα στο αμάξι.

-Φυσικά όλα αυτά ξεπερνιούνται με ασφάλεια εξοπλισμού, αλλά πηγαίνει αρκετά για όλα αυτά, ενώ το ρίσκο είναι πολύ μικρο. Κανένας δεν θα βρεθεί στην μέση του πουθενά να τα πάρει, αλλά πότε δεν ξέρεις.

Αλλά το κυριότερο με ένα ατύχημα στον δρόμο είναι ότι θα χάσω αυτό που ήθελα να δω ή να φωτογραφίσω, οπότε είσαι απευθείας εκτός στόχου.

 

Κατά άλλα δεν νομίζω ότι έχω κάποιο άλλο φόβο.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης