Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί, οπότε συγνώμη προκαταβολικά.

Η ερώτηση μου είναι αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το Baader uhc-s στην αστροφωτογραφία. Ξέρω ότι είναι broadband, αλλά τι ακριβώς μήκη κύματος περνάνε, δεν έχω καταλάβει. Έχει νόημα λήψης με αυτό το φίλτρο;

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αν έχει ξανασυζητηθεί, οπότε συγνώμη προκαταβολικά.

Η ερώτηση μου είναι αν έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το Baader uhc-s στην αστροφωτογραφία. Ξέρω ότι είναι broadband, αλλά τι ακριβώς μήκη κύματος περνάνε, δεν έχω καταλάβει. Έχει νόημα λήψης με αυτό το φίλτρο;

 

Κανείς δεν ξέρει;

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χωρίς να είμαι καθόλου ειδικός και επειδή έψαχνα για φίλτρο νεφελωμάτων πρόσφατα ,για παρατήρηση κυρίως, κατέληξα στο Astronomik UHC Filter το οποίο μαζί με ένα φίλτρο Baader UV/IR Cutκαι την ASI224MC που έχω φαίνεται ότι δουλεύει και για αστροφωτογράφιση. Τα έχω παραγγείλει αλλά δεν τα έχω παραλάβει και άρα χρησιμοποιήσει ακόμα. Η διαφορά που έχει το Astronomik από το Baader που θες είναι ότι το Baader είναι πιο ευρύ και κατατάσσεται στα broadband φίλτρα ενώ το Astronomik ανήκει στα narrowband. Εδώ έχει αρκετές πληροφορίες για το Astronomik

https://www.astronomik.com/en/visual-filters/uhc-filter.html

όπου αναφέρει και την φωτογραφική χρήση και υπό ποιες προϋποθέσεις.

 

Αν γράψεις στο google " baader uhc-s :www.astrovox.gr " θα σου βγάλει όλες τις σχετικές συζητήσεις για το συγκεκριμένο φίλτρο ,οι οποίες είναι πολλές, εμένα με βοήθησαν πολύ πάντως.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εχω εγω αυτο το φίλτρο αλλα είναι μονο για αστροφωτογραφια? Με γυμνό μάτι θα δω διαφορά?

 

Αυτό ακριβώς ψάχνω να δω. Εδώ στο vox δεν βρήκα απάντηση. Στο cloudynights.com, άλλοι λένε καλά λόγια άλλοι όχι. Οπότε, αστροφωτογραφικα, η δοκιμή θα δείξει. Οσον αφορά την παρατήρηση, ποτέ δεν είδα κάτι που να πω ουαου. Βέβαια είχα sct, που η κεντρική παρεμπόδιση, σκοτείνιαζε το είδωλο, οπότε μπορεί και να το αδικουσε. Δεν ξέρω αν σε νευτωνεια ή refractors δείχνει καλύτερα

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσουμε οτι αντίθετα με ό,τι πιστεύαμε πολλοί εδώ μέσα,το Baader UHC-S δ ε ν είναι τυπικό ευρυζωνικό-broadband αλλά κάτι μεταξύ broadband και narrowband.

Αφήνει δυο ζώνες διέλευσης μια πιο πλατιά [Η-β,ΟΙΙΙ]=>[465nm-530nm](περιοχή γαλάζιου-πράσινου),και μια πιο στενή [H-α,Ο2]=>[640nm-685nm](περιοχή κόκκινου).

Επειδή το χρησιμοποιώ για παρατήρηση με νευτώνειο SW Dob 10"(δ ε ν ασχολούμαι με αστροφωτογραφία),μπορώ να πώ οτι είναι ένα βασικό φίλτρο παρατήρησης νεφελωμάτων με καλά αποτελέσματα,αφού αναδεικνύει μια ευρεία γκάμα περιοχών εκπομπής των περισσότερων νεφελωμάτων,δίνοντας περισσότερη πληροφορία,αλλά δεν αναδεικνύει το ίδιο καλά,τονισμένη,με contrast και με λεπτομέρεια κάθε συγκεκριμένη περιοχή,όσο ένα narrowband που επιτρέπει μικρότερη ζώνη διέλευσης,αναδεικνύοντας συγκεκριμένες περιοχές του νεφελώματος.

Έτσι με το Baader UHC-S βλέπεις την μεγαλύτερη περιοχή των περισσότερων νεφελωμάτων,παίρνοντας μια γενική-συνολική εικόνα,και περισσότερη πληροφορία,αλλά για να δείς την κάθε περιοχή εκπομπής καλύτερα,πρέπει να βάλεις το κατάλληλο narrowband-line,πχ.την περιοχή του ιονισμένου οξυγόνου με το ΟΙΙΙ,και αντίστοιχα τις άλλες περιοχές με τα Η-β,Η-α,SII,κλπ.

Υπάρχουν narrowband όπως το Lumicon UHC με λίγο μικρότερο εύρος ζώνης απο το Baader (αρα λιγότερη πληροφορία),αλλά με λίγο καλύτερα αποτελέσματα στις κοινές περιοχές κάλυψης.Κόβει όμως και περισσότερο φως,όπως συμβαίνει με όλα τα narrowband και ακόμα περισσότερο με τα narrowband-line(που έχουν ακόμα πιο στενή ζώνη διέλευσης),όπως είναι πχ.το ΟΙΙΙ.

Άρα με τα διάφορα φίλτρα κερδίζεις και χάνεις,ανάλογα με το τί επιδιώκεις να δείς.

Να συμπληρώσω οτι το Baader UHC-S δημιουργεί διπλά είδωλα άστρων (πράσινο-κόκκινο),άρα είναι ακατάλληλο για αστρικά πεδία!Είναι κατάλληλο μόνο για μια καλή γ ε ν ι κ ή-σ υ ν ο λ ι κ ή απεικόνιση νεφελωμάτων!

Στο συνημμένο μπορείς να δείς την περιοχή κάλυψης,δηλ.τις 2 ζώνες διέλευσης του Baader UHC-S.

Επίσης ένα πολύ καλό άρθρο για τα αστρονομικά φίλτρα είναι του Άρη Μυλωνά:

https://astronomia.org.gr/wp-content/uploads/2016/10/filters-milonas.pdf

 

1564739339_BaaderUHC-S.thumb.png.f62d95c741ba438bf678ffc64a210f6a.png

Baader UHC-S

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης