Jump to content

Αστεροσκοπειο Αση Γωνιας


antreas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 έτος αργότερα...

Τηλεχειρισμός αστεροσκοπείου

 

Στις αρχές του καλοκαιριού προσπάθησα να ξεκινήσω τις διαδικασίες για να μπορέσω να χειρίζομαι το αστεροσκοπείο μου απομακρυσμένα μία και ο χρόνος για να βρίσκομαι εκεί όσο πάει και λιγοστεύει

 

το πρώτο πράγμα που χρειαζόμουν είναι να ανοίγει ηλεκτρικά η οροφή κάτι που στην αρχή τουλάχιστον μου φαινόταν πολύ απλό, ένα μοτέρ γκαραζόπορτας τοποθετημένο ανάποδα με την κρεμαγιέρα στη μέση της οροφής , πού να φανταστώ ότι να βρω τεχνικό να το υλοποιήσει θα ήταν το δυσκολότερο πράγμα, για πάνω από τέσσερις μήνες μάταια Προσπαθούσα να βρω τεχνικό να τοποθετήσει το μηχανισμό, μόλις ακούγανε για συρόμενες οροφές και για μοτέρ που πρέπει να μπουν ανάποδα εξαφανίζονταν λες και μιλούσα για Πυρηνική Φυσική, μέσα στην απελπισία μου έψαξα και βρήκα πως μπορώ να συνδέσω εγώ μόνος μου το μοτέρ( κάτι που τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται) και ξεσκόνισα τις γνώσεις μου στην Ηλεκτροσυγκόλληση

 

Βρήκα το παρακάτω κιτ μοτέρ που περιελάμβανε όλα τα απαραίτητα

https://www.nextsystems.eu/automates-garazoportes/moter-gia-syromenes-garazoportes/set-mhxanismou-gia-syromenes-garazoportes-motorline-bravo-500-original-kit.html

 

Αφού μελέτησα τα κατατοπιστικά βίντεο τοποθέτησα μία μεταλλική μπάρα στο κέντρο ακριβώς της οροφής όπου πάνω εκεί τοποθέτησα την μεταλλική κρεμαγιέρα, κατόπιν χρειάστηκε να φτιάξω μία μεταλλική βάση για να τοποθετηθεί ανάποδα το μοτέρ .

 

Το μοτέρ έχει πλακέτα και λειτουργεί πολύ απλά, έχει ένα διακόπτη και δύο στοπ όταν ανοίγει η οροφή το ένα στοπ ακουμπάει πάνω στο διακόπτη στον τερματισμό και σταματά η οροφή μόλις του ξαναδώσω ρεύμα αυτόματα γυρίζει προς την αντίθετη κατεύθυνση κάτι που είναι πολύ βολικό γιατί δεν χρειάζεται περαιτέρω αυτοματισμός, Ο μόνος αυτοσχεδιασμός που έπρεπε να κάνω είναι να τοποθετήσω το διακόπτη αυτόν λίγο πιο ψηλά κάτι που Γενικά ήταν εύκολο, παραθέτω φωτογραφίες από το μοτέρ

IMG_8369.thumb.JPG.5448848071f1ef00964f8996c9701d4c.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού λοιπόν είχα λύσει το θέμα τις ηλεκτρικά ανοιγόμενης οροφής τώρα είχε έρθει η ώρα γεια την εξ αποστάσεως ενεργοποίηση της.

 

Μετά από πολύ ψάξιμο στο ίντερνετ κατέληξα στον παρακάτω μηχανισμό

 

https://www.xpatit.gr/el/products/ip-power-control/teracom/controllers/teracom-tcw181b-cm-control-and-monitoring-detail.html

ο συγκεκριμένος θέλει καλώδιο ethernet υπάρχουν και κάποιοι που είναι ασύρματοι εμένα με βόλευε καλύτερα αυτός, ο συγκεκριμένος δεν μπορεί να διαχειριστεί 220 ν δουλεύει μόνο με 12 έως 24ν για αυτό το σκοπό αγόρασα από ηλεκτρολογικό κατάστημα ρελεδες που να ανοίγουν με 12ν και να διαχειρίζονται 220ν , η λογική είναι απλή συνδέεις ενα ρελέ από τον TCW181B με τις εισόδους Α1 Α2 του ηλεκτρολογικού ρελέ στον οποίον πάνω έχει συνδέσει όποια συσκευή θέλεις να πάρεις ρεύμα, τώρα με το που πατήσεις ρελέ ον ο ρελες τουTCW181B ανοίγει τον μεγαλύτερο ηλεκτρολογικό και αυτός με τη σειρά του τροφοδοτεί ρεύμα όποια συσκευή θέλεις

 

εγώ χρησιμοποίησα ενα ρελέ για την οροφή ενα ρελέ για τις κάμερες τηλεσκοπίου και τη βάση ενα ρελέ για το φλατοκουτό μου και δύο ακόμα ρελεδες τους έχω συνδέσει σε δύο πρίζες από μελλοντικά μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιαδήποτε συσκευή θέλω.

 

ο tcw181b ελέγχεται μέσα από τονbrowser μας, έχω επιλέξει μέσα από το bios του υπολογιστή να είναι συνέχεια ανοιχτός(ο υπολογιστής ) ενώ με το teamviewer μπορώ να συνδέομαι απομακρυσμένα.

IMG_8389.thumb.JPG.6aab68a3be257ef9264cc34b136e207d.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

τέλος για να μπορώ να ελέγχω τί γίνεται στο Αστεροσκοπείο Αγόρασα ένα σετ από τέσσερις κάμερες και τροφοδοτικό σε προσφορά με λιγότερο από 150 ευρώ, τα συγκεκριμένα σετ είναι στημένα για να εγκαθίστανται πολύ εύκολα

 

Και επιτέλους μετά πολύ καιρό μπορώ και ελέγχω το Αστεροσκοπείο μου απομακρυσμένα η παρακάτω φωτογραφία του νεφελώματος του Ωρίωνα είναι η πρώτη που πήρα δοκιμαστικά εξ αποστάσεως

 

παρότι εστίαση δεν είναι πολύ καλή Γιατί είχα ένα πρόβλημα με τον εστιαστη του τηλεσκοπίου είμαι ευχαριστημένος που όλος ο εξοπλισμός δούλεψε !

M42.thumb.jpg.ec0b7c94c5c1a813e2839a934dd116e5.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης