Jump to content

Αγορά προσοφθάλμιου με όσο το δυνατόν λιγότερα στοιχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος έχει τον CLASSIC ORTHO 10 mm, Ø 31,8mm της BAADER PLANETARIUM κι αν όντος είδε διαφορά ανάμεσα σε αυτόν και τον SUPER PLOSSL 10mm, Ø 31,8mm της SW.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη δεν έχω χρησιμοποιήσει του συγκεκριμένους φακούς,αλλά έχω εδώ και 8 σχεδόν χρόνια εμπειρία απο έναν κορυφαίο ορθοσκοπικό,τον Baader Genuine Ortho 5mm σε σχέση με τον κοντινό Celestron Plossl 6mm.Έχοντας περάσει πάρα πολλές ώρες παρατήρησης με τους δυο φακούς,κάνοντας πλανητική παρατήρηση και εξαντλώντας τις δυνατότητες τους και σε συνθήκες πολύ καλής διαύγειας και seeing,μπορώ να πω με σιγουριά οτι οι διαφορές τους είναι σχεδόν αδιόρατες!!

Στα όρια της παρατήρησης και κάτω απο άριστες συνθήκες διαύγειας και seeing,υπάρχει μια υ π ο ψ ί α καλύτερης οξύτητας υπέρ του ορθοσκοπικού...πρακτικά καμία παρατηρήσιμη διαφορά.Αυτό το διαπίστωσα και με άλλους φακούς plossl Celestron σε σχέση με "ποιοτικότερους" φακούς,όσον αφορά την οξύτητα της εικόνας.Γι'αυτό προτίμησα να κρατήσω το βαλιτσάκι των Celestron plossl (γενιάς 2010),και να μην τους αντικαταστήσω με αντίστοιχους ορθοσκοπικούς...Τόσο καλή ποιότητα έχουν!Συν το ότι δίνουν μεγαλύτερο πεδίο και μεγαλύτερο eye relief.

Κυκλοφορούν πολλοί μύθοι για εξωτικές αποδόσεις ειδικών φακών τουλάχιστον στο θέμα της οξύτητας...αρκεί όμως η προσεκτική και συστηματική παρατήρηση για να τους καταρρίψει!

Βέβαια ο plossl που λες 10mm,είναι στάνταρ φακός που δίνεται με το τηλεσκόπιο και δεν μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα..Σου είπα ενδεικτικά όμως οτι ποιοτικοί plossl,δεν έχουν διαφορές με κορυφαίους ορθοσκοπικούς,για να το διπλοσκεφτείς,να σιγουρευτείς πριν πας σε αγορά ορθοσκοπικών!

Σημείωση:τον super plossl 10mm SW τον έχω,αλλά θα δω διαφορές με τους άλλους plossl και τον ορθοσκοπικό της Baader το καλοκαίρι,τώρα ο καιρός δεν βοηθάει.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

Θα συμφωνησω με τον φιλο πιο πανω. Παλαιοτερα ειχα αγορασει απο μελος εδω ενα Genuine Ortho της Baader (6mm) θεωρώντας οτι θα έχει μεγαλη διαφορα απο τον Celestron Plossl 6mm που ηδη διέθετα.

 

Απο την πρωτη κιολας δοκιμη με το 8αρι f/6 κατοπτρικο μου (dob 8") καταλαβα οτι οι διαφορες ήταν απο οριακές έως ανύπαρκτες.

Στα μάτια ενος αλλου, εμπειρότερου, ίσως ειναι μεγαλύτερες αλλα παλι νομιζω οτι δεν αξιζει τα παραπανω χρηματα.

Υποθετω βεβαια πως σε ενα πιο γρηγορο κ απαιτητικο τηλεσκοπιο ίσως ανοιγει η ψαλιδα μεταξυ τους οποτε κρινεις με βαση και τις απαιτησεις σου.

 

Κατα την γνωμη μου παντως, θα ηταν καλυτερη επενδυση η αγορα προσοφθαλμιου αλλου εστιακου μηκους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αλώστε κάτι τέτοιο το φανταζόμουν. Αυτό που συνέβη είναι ότι ο δικός μου φακός, ο SUPER PLOSSL 10mm, Ø 31,8mm της SW έπιασε μύκητα εσωτερικά. Τον άνοιξα και τον καθάρισα και φανερά βελτιώθηκε. Όμως αυτή είναι η πιο αγαπημένη μου εστιακή απόσταση και σκέφτομαι να πάρω καινούργιο. Ό φακός της BAADER έχει τα διπλά λεφτά από αυτούς της SW και της vixen. Αφού όμως η διαφορά του στην απόδοση είναι αμελητέα θα πάρω έναν από τους δύο παραπάνω.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη , κι εγώ προτιμώ τους φακούς με λίγα στοιχεία. Έχω έναν meade 5,5 και celestron ultima 7,5 είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ειδικά σε διπλά άστρα τα σπάνε , τα διαχωρίζουν δηλαδή πολύ καλά. Σ αυτ'η την εστιακή είχα τον gso 9mm super plosll που είχε έρθει με την αγορά του ντομπσονιαν που είχα. Εξαιρετικός! Παρτον αν τον βρεις!
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να συμπληρώσω οτι τις παρατηρήσεις τις έχω κάνει με SW Dob 10'',f/4.7.Δεν ξέρω αν θα μπορούσαν να φανούν διαφορές με άλλο ποιοτικότερο τηλεσκόπιο πχ. Ritchey-Chretien.

Απο ότι έχω διαβάσει πάντως,όπως διαπίστωσα και εγώ,διαφορές στην οξύτητα της εικόνας,είναι στα όρια της αντίληψης μεταξύ ορθοσκοπικών και ποιοτικών plossl στα περισσότερα τηλεσκόπια,και θα φανούν ο ρ ι α κ ά μόνο σε άριστες συνθήκες διαύγειας και seeing!

Βέβαια ο SW 10mm είναι συνοδευτικός φακός-πακέτο με διάφορα τηλεσκόπια,και μπορεί όντως να έχει διαφορά με ποιοτικότερους plossl και ορθοσκοπικούς.Θα τον τεστάρω καλοκαίρι απο περιέργεια...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν βάζεις μια αγγελία ζήτησης για baader genuine ortho 9;

Ειναι πολύ κοντά στα 10mm, απλά θέλει προσοχή πώς θα τον πιάσεις γιατί είναι....ξυράφι!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ όσο περνά ο καιρός τόσο πιο πολύ εκτιμώ τους προσοφθάλμιους με τα όσα λογιότερα στοιχεία γίνεται. Οι δε PLOSSL είναι αυτοί που μου αρέσουν περισσότερο. Το τηλεσκόπιο μου είναι αυτό της φωτογραφίας. D200 F1000 => F5. Άρα Κώστα όσο αφορά τον εστιακό λόγο ήμαστε πολύ κοντά. Όσο για αυτόν τον 10mm της SW, αποδείχτηκε ως ο φακός αναφοράς για το τηλεσκόπιο και τα μάτια μου. Ο μοναδικός κάπως καλύτερος από αυτόν που έχω είναι o αντίστοιχος 8mm PLOSSL της TELEVUE.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη εγώ έχω πάθος με την λεπτομέρεια και την οξύτητα,ιδιαίτερα στην πλανητική και σεληνιακή παρατήρηση!Γι'αυτό πήρα και τον ορθοσκοπικό Baader Genuine Ortho 5mm και το Televue Powermate 2.5x,ενώ είχα ήδη το βαλιτσάκι της Celestron(έκδοση 2010) με Plossl 6,8,13,17,32mm και barlow 2x.

Είχα διαβάσει ενθουσιώδεις αναφορές για την υπεροχή των ορθοσκοπικών και των powermates και ποιοτικών barlow...Δεν αντιλέγω,είναι κορυφαία οπτικά,αλλά όχι καλύτερα απο τους plossl που έχει το βαλιτσάκι και γενικά ποιοτικούς plossl άλλων εταιριών!!Ούτε το powermate απέδωσε ουσιαστικά καλύτερα

(μιλάω για π α ρ α τ ή ρ η σ η πάντα) απο τον barlow 2x-διαμάντι της Celestron!!Στα όρια της αντίληψης και εφ'όσον είχα εξαιρετική διαύγεια ατμόσφαιρας και seeing,μπόρεσα να δω απειροελάχιστες διαφορές-αμελητέες ουσιαστικά!

Και όταν παρατηρώ δεν κάνω απλή θέααη στόχου,αλλά-τελειομανής καθώς είμαι και έχοντας καλή όραση-προσπαθώ επίμονα να πιάσω και την παραμικρή λεπτομέρεια,μένοντας πάνω στον ί δ ι ο στόχο (ιδιαίτερα Σελήνη,πλανήτες) πολύ ώρα,ακόμα και 1.5-2 ώρες!

Απογοητεύτηκα απο τις υπερβολές που διάβαζα,και αποφάσισα να κρατήσω το βαλιτσάκι και να μην προχωρήσω σε αντικατάσταση των συγκεκριμένων plossl με αντίστοιχους ορθοσκοπικούς!

Στην πορεία διαπίστωσα εδώ μέσα αλλά και σε forum του εξωτερικού,οτι οι περισσότεροι ερασιτέχνες αστρονόμοι,δεν παρατηρούν προσεκτικά,αλλά κάνουν απλή θέαση στόχων,περνώντας απο τον ένα στόχο στον άλλο,προσπαθώντας να δούν όσο περισσότερους στην διάρκεια της βραδιάς,ιδιαίτερα όταν βρεθούν σε σκοτεινό ουρανό...Εντάξει,περί ορέξεως ουδείς λόγος..αλλά έτσι χάνεται η δυνατότητα της σωστής αξιολόγησης ενός οπτικού,και δεν αναπτύσσεται και η οπτική αντίληψη!Και διαιωνίζονται λαθεμένες αντιλήψεις-μύθοι στην ουσία!

Αν σου αρέσουν οι φακοί λίγων στοιχείων,και δεν θέλεις να ξοδέψεις ένα σωρό λεφτά,πάρε το βαλιτσάκι της Celestron (έκδοση μετά το 2010-παλαιότερες εκδόσεις είχαν άλλους φακούς),και μην ακούς τις "σειρήνες" για εξωτικές αποδόσεις...Οι plossl αυτοί έχουν παρόμοια οπτική συμπεριφορά στο κέντρο,καλύτερη συμπεριφορά στα άκρα του πεδίου σε σχέση με ορθοσκοπικούς,δεν αλλοιώνουν τα χρώματα,έχουν σαφώς μεγαλύτερο πεδίο και μεγαλύτερο eye-relief!

Πλέον για να πιστέψω τα περί οπτικών συμπεριφορών διαφόρων οπτικών,αν δεν μπορώ να έχω προσωπική εμπειρία,θα πρέπει να δώ μετρήσεις και διαγράμματα (όπως γίνεται στους φωτογραφικούς φακούς),και όχι εκτιμήσεις απο επιπόλαιες "παρατηρήσεις"...

Αγορά φακών για μένα πλέον,σημαίνει μόνο μεγαλύτερο οπτικό πεδίο και η συμπεριφορά στα άκρα του πεδίου-γιατί εκεί υπάρχουν οι πραγματικές διαφορές!Το θέμα "οξύτητα" έχει τελειώσει-έχω καλυφθεί πλήρως με αυτούς που έχω ήδη!

Σύνεση και σωφροσύνη λοιπόν,για να μην πετάμε λεφτά,εκτός και αν θέλουμε να κάνουμε shopping therapy...Η αντικατάσταση οπτικών απο άλλα "καλύτερα",κρύβει πολλές φορές ψυχολογικές ανάγκες,παρά ώριμη και "μετρημένη" απόφαση!Και το shopping therapy έχει την βαρύτητά του για την ζωή μας,αλλά να μην μπερδεύουμε τα πράγματα όταν ξοδεύουμε αρκετά χρήματα...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα έχω διαβάσει και στο παρελθόν αυτά που έχεις γράψει και συμμερίζομαι κι εγώ την «φιλοσοφία» του να μην δίνονται με απερίσκεπτο τρόπο χρήματα σε διάφορα. Επίσης έχω κι εγώ το ίδιο πάθος με την οξύτητα και με την τελειότητα της εικόνας. Το δικό μου πάθος βρίσκεται περισσότερο στον βαθύ ουρανό, κι όσο κι αν φαντάζει απίστευτο, όπως κάποιος κάθετε (αν κάθεται όπως εσύ), και επί μιάμιση ώρα βλέπει την Σελήνη ή ένα πλανήτη, εγώ εκτός από αυτά, μπορώ επί μιάμιση ώρα να βλέπω και να παρατηρώ ένα τόσο δα μικρό γαλαξιάκι. Έτσι λοιπόν γρήγορα ανακάλυψα ότι αυτό που λένε, ότι για να δεις ένα αμυδρό και νεφελοειδή στόχο θέλεις μικρή μεγέθυνση, δεν είναι απλά μύθος, αλλά είναι πέρα για πέρα λάθος. Εδώ λοιπόν είναι και η αιτία για κάποιες εμμονές μου που τις γράφω και τις ξαναγράφω. Όπως. Φίλοι το πρώτο πράγμα που πρέπει κάποιος να φτιάξει και να επενδύσει στον εξοπλισμό του, είναι η θέση παρατήρησης. Μην αγοράζεται Dob αν δεν έχετε τα χρήματα να το αναβαθμίσετε με Goto. Επίσης όσο αφορά τους προσοφθάλμιους με τα μεγάλα οπτικά πεδία, σας λέω ότι σε αυτούς τους αμυδρούς μικρούς και νεφελοειδής στόχους, τα καταλληλότερα προσοφθάλμια δεν είναι αυτά, αλλά είναι αυτά που το μάρκετινγκ τα ονομάζει πλανητικά! Προσοφθάλμιοι φακοί με στενό οπτικό πεδίο. Οι λόγοι είναι παρά πολλοί. Ο σημαντικότερος όμως είναι, το πώς φθίνει η φωτεινότητα ενός τέτοιου αντικειμένου στο ανθρώπινο μάτι. Διότι ναι μεν στους φωτογραφικούς αισθητήρες η φωτεινότητα φθίνει στο τετράγωνο της μεγέθυνσης, στο ανθρώπινο μάτι επεισέρχονται κι άλλοι παράγοντες που αλλοιώνουν το παραπάνω. Στα μεγάλα οπτικά πεδία ο στόχος περιβάλλεται από ένα πολύ μεγάλο κύκλο, φανερά φωτεινότερο από το απόλυτο σκοτάδι, με πάρα πολλά άστρα, τα οποία πολλές φορές είναι βάρβαρα φωτεινά σε σχέση με τον στόχο. Έτσι λοιπόν ο εγκέφαλος μας τον συγκρίνει με όλα αυτά και τον κατατάσσει ως ασήμαντο. Αντίθετα η θέαση σε στενό οπτικό πεδίο, και παρ’ όλο που η μεγέθυνση είναι η ίδια, ο στόχος φαντάζει ότι έχει μεγαλύτερες διαστάσεις ότι είναι πιο φωτεινός και κυρίως πολύ πιο σημαντικός. Το παράδοξο είναι ότι ενώ όλα αυτά «φαντάζουν» και δεν είναι σύμφωνα με την όποια φωτομέτριση, εμείς είμαστε σίγουροι ότι με το στενό οπτικό πεδίο τον είδαμε καλύτερα, και ως απόδειξη έχουμε ότι μπορούμε να μιλήσουμε και για κάποιες λεπτομέρειες που δεν είδαμε – προσέξαμε στο ευρύ οπτικό πεδίο.

Βέβαια τα παρά πάνω ισχύουν για γαλαξίες πλανητικά και κάποια σφαιρωτά σμήνη. Διότι για τα αστρικά σμήνη γενικώς, μεγάλα νεφελώματα κλπ, τα προσοφθάλμια ευρέως πεδίου… ε τι να πούμε τώρα. Εν τέλει από πουθενά δεν μπορείς να ξεφύγεις.

Τώρα όσο αφορά τις αγορές μας, εγώ προσωπικά τα τελευταία χρόνια, έχω τραβήξει χειρόφρενο και πάρκαρα. Όχι μόνο λόγο κρίσης αλλά και λόγο κάποιας «φιλοσοφίας». Έχω πολλά περισσότερα από αυτά που στην πραγματικότητα μου χρειάζονται. Τρία τηλεσκόπια δικά μου συν το ED120 του αδελφού μου. Δεν ξέρω πόσα προσοφθάλμια, και παράλληλα δεν θέλω να πουλήσω τίποτα από κάποια πλέον «άχρηστα» διότι … Επομένως Έλεος! Ά Κώστα. Ο Barlow που έχω είναι Celestron. Δεν τον αλλάζω με τίποτα. Είναι ο πιο πολυχρησιμοποιημένος φακός μέσα στο βαλιτσάκι μου. Τον αγόρασα το 2001 και δεν έχω κάνει ούτε μία παρατήρηση, μα ούτε μία, χωρίς να το χρησιμοποιήσω από τότε που τον πήρα.

Αυτό λοιπόν που πλέον αγοράζω είναι πάντα στα πλαίσια της συντηρήσεις, αυτή είναι λοιπόν τα τελευταία χρόνια η «φιλοσοφία μου». Συνέβη λοιπόν ο αγαπημένος μου 10άρης φακός να χαλάσει.

«Έ αφού είναι έτσι γιατί δεν αγοράζεις έναν ίδιο με αυτόν που είναι και φτηνός να τελειώνεις; Μήπως δεν το ξέρεις ότι ένας ακριβότερος αν είναι κάπως καλύτερος τις όποιες διαφορές μόνο με κομμένη ανάσα θα τις διαπιστώσεις; Αν υποθέσουμε ότι θα τις διαπιστώσεις!»

Έλα ντε γιατί;

Διότι άλλο είναι να λες «φιλοσοφίες» κι άλλο να τις εφαρμόζεις. Εδώ χρειάζεσαι και την υποστήριξη κάποιων φίλων σου. Κάποιων εν πάση περιπτώσει, συντρόφων και συνενόχων στην τρέλα σου.

…Είναι κι αυτός ο παλιοχειμώνας ρε παιδιά άλλο πράγμα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο εστιακός λόγος του τηλεσκοπίου αποτελεί τον βασικό παράγοντα της εξίσωσης. Παράδειγμα: οι ξεχασμένοι πλέον Huygens με 2 μονο στοιχεία είναι εξαίσιοι στο 102mm f/15 αχρωματικο μου Polarex συναγωνιζομενοι άξια τους πανάκριβους ΤΜΒ Super Monocentric. Άλλα σε κάτοπτρο f/5 είναι άθλιοι. Από την άλλη πλευρά πολύπλοκα τύπου Nagler προσοφθάλμια με καλή απόδοση σε f/5 δεν δίνουν κάτι επιπλέον στο 203mm f/9 Trispace διοπτρικό μου σε σχέση με τα κλασσικά circle T (Tani) ορθοσκοπικά αλλά και Kellner εκτός του μεγαλύτερου πεδίου βέβαια, το οποίο σε παρατήρηση πλανητών δεν δικαιολογεί τη διαφορά κόστους.

 

Τελος σημειώνω ότι η οπτική ποιότητα του κύριου οπτικού συστήματος (αντικειμενικος φακός, σύνολο κατόπτρων) πρέπει να είναι σημαντικά καλή. Γιατί δεν έχει νόημα να αγοράσει κάποιος ένα πανάκριβο υπέρ-διορθωμένο προσοφθάλμιο, το οποίο σε τελική ανάλυση είναι ένας πολύπλοκος μεγεθυντικός φακός για να εξετάσει ένα είδωλο επιβαρυμένο με οπτικές εκτροπές από το κύριο σύστημα του τηλεσκοπίου του. Επίσης καμμια σχεδίαση τηλεσκοπίου RC, SC, Newton, MC, APO, ACHRO δεν υπερέχει έναντι άλλης a priori, αν το τελικό προϊόν δηλαδή το τηλεσκόπιο που έχουμε στα χέρια μας δεν είναι καλά κατασκευασμενο με λεία οπτικά, σωστά διορθωμένα κάτοπτρα και αντικειμενικους φακούς και ορθά ευθυγραμμισμενο. Ο τύπος και το όνομα του κατασκευαστή ΔΕΝ εγγυώνται πάντα την απόδοση του οργάνου. Έχω δουλέψει διοπτρικό ZEISS στη Γερμανία το οποίο σε σχέση με παρόμοιο KONUS ήταν τυφλό.

 

Και μια μικρή διευκρίνηση. Ορθοσκοπικό είναι ένα προσοφθάλμιο με συγκεκριμένες ιδιότητες κυρίως με χαμηλό distortion. Τα Baader, Tani κτλ είναι ορθοσκοπικά Abbe. Aλλά και τα Plossl (υπάρχουν παλαιά ορθοσκοπικά Vixen τα οποία είναι Plossl στην πραγματικότητα) ακόμα και τα παλιά Kellner είναι ορθοσκοπικά.

 

https://www.telescope-optics.net/eyepiece_aberration_2.htm

 

Φιλικά

 

Δημητρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το ζητούμενο του θέματος, ο 10άρης Baader είναι ο καλύτερος της σειράς, αλλά από μνήμης μιας και δεν έχω κάνει απευθείας σύγκριση, νομίζω ότι ο 10άρης plossl της SW είναι καλύτερος. Γενικά οι Baader BCO είναι κατώτεροι και δεν έχουν καμία σχέση με τους παλαιότερους BGO, έστω και αν στο internet διαβάζει κανείς διάφορα...

 

Για την κουβέντα τώρα, νομίζω ότι με τις σημερινές επιστρώσεις και επίπεδο λείανσης των φακών δεν τίθεται θέμα πλέον ευκρίνειας ή οξύτητας στα προσοφθάλμια, ειδικά σε απλές σχεδιάσεις όπως plossl και abbe ορθοσκοπικούς. Στην τελική επιλογή ενός προσοφθάλμιου υπάρχουν βέβαια ζητήματα πριν από όλα τιμής και στη συνέχεια εύρους πεδίου, επιπέδων διόρθωσης, διαχείρισης αντανακλάσεων σε ιδιαίτερα φωτεινούς στόχους ή κοντά σε φωτεινά αστέρια και φυσικά ποιότητας κατασκευής.

Αντίστοιχα στην μαζική κατασκευή τηλεσκοπίων το επίπεδο της ποιότητας είναι πολύ υψηλό σε σχέση με το παρελθόν όπου ήταν πιο συχνό φαινόμενο η περίπτωση του να πάρει κανείς ένα τηλεσκόπιο-"λεμονάκι" για να το πω ευγενικά :). Ειδικά στα νευτώνεια μέχρι τουλάχιστον τις 12" η ποιότητα των οπτικών είναι γενικά εξαιρετική.

 

Εν κατακλείδι, Γιάννη +1 στην άποψη του να προχωρήσεις στην αντικατάσταση του 10άρη plossl με έναν ίδιο και όχι με έναν BCO. Αν βρισκόταν ένας 9άρης BGO όπως προτάθηκε παραπάνω, ακόμα καλύτερα! Καθαρούς ουρανούς να έχουμε μονάχα γιατί μας έχει τσακίσει ο καιρός το τελευταίο δίμηνο...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον BGO θα σκεπτόμουν και εγώ. Είναι φωτεινότερο από τον Delos και τους άλλους φακούς, αλλά δεν έχω δει κάτι παραπάνω σε σύγκριση με αυτούς (δοκιμή σε Δία και Τραπέζιο παλαιά). Τα ίδια πράγματα, πιο φωτεινά (ίσως πιο ουδέτερα χρωματικά).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου σας ευχαριστώ που μου γράψατε. Θα παραμείνω πιστός και θα πάρω τον SUPER PLOSSL 10mm, Ø 31,8mm της SW. Άλλωστε για να είμαι ειλικρινής την σειρά CLASSIC ORTHO 10 mm, Ø 31,8mm της BAADER PLANETARIUM πάντα την υποπτευόμουν. Πρώτον. Διότι αυτή παρουσιάζεται στο αγοραστικό κοινό με ένα τεράστιο κι άνευ ουσίας κείμενο. Δεύτερον. Διότι έχει αυτό το αντιαισθητικό, προβληματικό κι έως επικίνδυνο στην χρήση λαστιχένιο παρέκταμα. Αν αλλάξεις μάτι χωρίς να το γυρίσεις 180 μοίρες μέσα στο σκοτάδι και την βιασύνη σου, μπορεί να μπει στο μάτι σου με όλα τα άσχημα επακόλουθα. Αν έχεις ισημερινή και αλλάξεις στόχο και κατεύθυνση και πάλι πρέπει να το περιστρέψεις και να το προσαρμόσεις χαλώντας την εστίαση. Αν έχεις μικρομετρική εστίαση με περιστροφή, (όπως εγώ), το πράμα δυσκολεύει ακόμη περισσότερο. Εν τέλει μοιάζει αυτό το προϊόν να ανήκει στην κατηγορία εκείνων που φωνάζουν Αγόρασε με, Αγόρασε με, και μετά ψιθυρίζουν, αλλά σε παρακαλώ μην με χρησιμοποιείς.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

είχα και εγώ κάτι huygens. όταν τους πούλησα τους δοκίμασα λίγο στο φεγγάρι και τρβάγα τα μαλλιά μου και όχι μόνο. βέβαια ήταν φθηνοί, χωρίς επιστρώσεις, αλλά η οξύτητα.....

 

έτσι μπήκα στην ίδια αναζήτηση. Αυτό που βρήκα (αν το θυμάμαι καλά) στον ίδιο αριθμό στοιχείων

η απόδοση ΔΕΝ προκειται να έχει ιδιαίτερες διαφορές (εκτός από αυτά που προαναφέρθηκαν περί f/ κτλ, οπότε μιλάμε στην ουσία on-axis). ότι υπάρχει, θα είναι της τάξεως του "ενός κλικ" όπως άλλωστε παρατήρησαν και οι συμμετέχοντες. Στην ουσία μιλάμε για την πλειοψηφία των σχεδιάσεων με 4 στοιχεία.

 

Μετά σκέφτηκα "μήπως κάποια καλή μάρκα βγάζει ποιοτικό προσοφθάλμιο με 2 στοιχεία;"

Χωρίς να είμαι σίγουρος, πρέπει να είχα βρει ένα μάλλον σε pentax.

 

Μετά περιδιαβαίνωντας το ιντερνε, βρήκα αυτό

(https://www.cloudynights.com/topic/478845-ball-lens-eyepiece/)

 

και περιδιαβαίνωντας ακόμα περισσότερο προσπάθησα να βρω μία έτοιμη υλοποίηση αυτού

από μία ποιοτική εταιρία. Τελικά το βρήκα εδώ (https://www.siebertoptics.com/Planesphere.html)

 

Αυτές είναι οι πληροφορίες της προσωπικής αναζήτησης πάνω στο ίδιο θέμα.

Τα συν κ τα πλην νομίζω είναι γνωστά. Πηγαίνωντας σε ένα στοιχείο, έχουμε ένα πεδίο 10-15 μοιρών,

το οποίο σε μεγάλες μεγεθύνσεις προφανώς σημαίνει tracking. Για σωστή χρωματική απόδοση δεν γνωρίζω τι θα έπρεπε να συζητηθεί, αφού με τέτοιο πεδίο προφανώς μλάμε μόνο για On axis απόδοση, αφού off axis δεν υπάρχει

:-({|=

το κόστος στο ebay ειναι της ταξεως των 2-4 ευρώ και ελπίζω μέχρι το καλοκαιρι να βρω χρόνο να φτιάξω ένα τέτοιο προσοφθάλμιο. Εκτός από ebay, παλιότερα αγόραζαν και από την explore scientific αν θυμαμαι καλά, αλλά πλέον δεν γνωρίζω αν φέρνει τέτοιους φακούς αυτή η εταιρία (καλυτερης ποιοτητας απο ebay).

 

αυτά!!! :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε tastro συγνώμη που δεν σου απάντησα αλλά δεν πρόσεξα την ανάρτηση σου.

Σού εύχομαι καλή επιτυχία στην κατασκευή κι αν την πραγματοποιήσεις περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φτιάχνει τα πάντα η Edmund Optics. Σφαιρικοί φακοί: https://www.edmundoptics.com/f/N-BK7-Ball-Lenses/12436/ σφηνωμένοι σε μαύρο κουτάκι από φιλμ και τελείωσες.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν υπαρχει λογος απολογιας. συζητηση κανουμε (χωρις υποχρεωσεις O:) O:) )

εαν το φτιαξω πολυ ευχαριστως να μεταφερω εντυπωσεις κ γιατι οχι να στο δανεισω να δεις κ εσυ

περι τινος προκειται ωστε να μπορεις να κρινεις καλυτερα αν σε ενδιαφερει η οχι.

 

καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

ήρθαν οι φακοί! είναι 30mm. Ελπίζω μέσα σε 10-15 μέρες να φτιάξω και ένα υποτυπώδες προσοφθάλμιο

από σωλήνα pvc σκέφτηκα και καπάκι που θα "θηλυκώνει" ο φακός.

 

μετά θα πρέπει να βρεθεί ένας εθελοντής (δεκτοί και Γιάννηδες :lol: :lol: ) με τηλεσκόπιο να τους δοκιμάσουμε γιατί δεν έχω τηλεσκόπιο να το δοκιμάσω αυτή τη στιγμή!

 

\:D/ \:D/ \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας φίλος έφτιαξε ένα προσοφθάλμιο ευθυγράμμισης από pvc που βάζουν οι ηλεκτρολόγοι στον τοίχο και μέσα περνάνε καλώδια.

Όσο για την δοκιμή και πάνω απ' όλα την παρέα πολύ ευχαρίστως να βρεθούμε.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας φίλος έφτιαξε ένα προσοφθάλμιο ευθυγράμμισης από pvc που βάζουν οι ηλεκτρολόγοι στον τοίχο και μέσα περνάνε καλώδια.

Γιάννη τί είδους προσοφθάλμιο είναι ακριβώς?Όπως το κουτάκι του φίλμ ή κάτι άλλο?

Ευχαριστώ-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς. Το παραπάνω το ανέφερα διότι αν ψάχνουμε να βρούμε στην αγορά σωλήνες που να μπαίνουν στους εστιαστές, τότε πρέπει να ψάχνουμε σε προϊόντα που οι διαστάσεις τους είναι σε ίντσες.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη αν και δεν το έχω δει αυτό που λες φαντάζομαι ότι είναι κάτι τέτοιο:

 

https://www.ergaleiadiko.gr/product.php?id_product=368

 

Δεν βλέπω ιδιαίτερη δυσκολία στο εγχείρημα πιο πολύ να μα ζευτουν τα υλικά και αν χρειαστεί κάποια επεξεργασία για να μπαίνει σωστά το προσοφθάλμιο στον εστιαστη και να κάθεται σωστά ο φακός. Πρόσεξα όπως το έβαλα ανάποδα σε ενα προσοφθάλμιο 1,25" ότι έχει περιθώριο ελάχιστο λόγω του ότι είναι 30mm η διάμετρος του και τα τοιχώματα του προσοφθάλμιο υ είναι τουλάχιστον 1mm σε κάθε πλευρά. Στο καπάκι του προσοφθάλμιο υ έπλεε. Άρα έχουμε κάποιες στενές ανοχές που και να μην"κάτσουν" κατά την επεξεργασία, έχω βρει μία λύση ακουμπώντας το απάνω σε ένα αντίστοιχο κύλινδρο και περνώντας εξωτερικά ένα ελαστικό δακτύλιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα να φτιάξεις ένα από φιλμόκουτο. Όσο καλύτερα ταιριάζει στον εστιαστή, τόσο με μεγαλύτερη ακρίβεια δουλεύει. Η κατασκευή του είναι απλή. Κόβεις τον πάτο και κάνεις μία τρύπα στο καπάκι από το φιλμόκουτο. το κέντρο το έχει το καπάκι από το καλούπι και δεν κάνεις λάθος. τα προσοφθάλμια ευθυγράμμισης από φιλμόκουτα, έχουν την ίδια ακρίβεια με τα έτοιμα. Απλώς με αυτά του εμπορίου μπορείς να ευθυγραμμίσεις το τηλεσκόπιο και σε σχετικά σκοτεινό περιβάλλον, ενώ με αυτά με το φιλμόκουτο θέλεις πολύ καλές συνθήκες φωτισμού για να κάνεις την δουλειά σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης