Jump to content

Ερώτηση για αλω σε αστερια με Samyang 14mm f2.8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ nkarytia... Το ότι ο φακός του Κώστα είναι ελαττωματικός αποδεικνύεται από το ότι υπάρχουν άλλοι χρήστες - αστροφωτογράφοι του συγκεκριμένου μοντέλου, που έχουν στα χέρια τους αντίτυπα του φακού που αποδίδουν έτσι όπως πρέπει, για παράδειγμα ο aris71 παραπάνω, και δεν αναφέρομαι σε κριτικές από ιστοσελίδες του εξωτερικού, που ενδεχομένως να είναι και για κάποιο λόγο κατευθυνόμενες... Ούτε για φωτογραφίες επεξεργασμένες με PS... Επίσης, τί σημαίνει προϊόν πολύ χαμηλότερης ποιότητας από το μέσο όρο της κατηγορίας; Τότε η Samyang θα έπρεπε να το ξεκαθαρίζει αυτό στους δυνητικούς της πελάτες, ότι δηλαδή εμείς χρεώνουμε τόσο, αλλά εσείς θα πάρετε σαβούρα, ή να πουλάει το κάθε κομμάτι σε τιμή ανάλογη της ποιότητας κατασκευής του... Φυσικά αυτό δεν ισχύει για κανένα κατασκευαστή που σέβεται τον εαυτό του.!Γι'αυτό το λόγο παρακινεί τον Κώστα για δοκιμή του φακού από την αντιπροσωπεία. Τώρα βέβαια, το τί θα αποφανθούν οι τελευταίοι, είναι άλλο θέμα. Πάντα με φιλική διάθεση... Κώστας...
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αγαπητέ nkarytia... Το ότι ο φακός του Κώστα είναι ελαττωματικός αποδεικνύεται από το ότι υπάρχουν άλλοι χρήστες - αστροφωτογράφοι του συγκεκριμένου μοντέλου, που έχουν στα χέρια τους αντίτυπα του φακού που αποδίδουν έτσι όπως πρέπει, για παράδειγμα ο aris71 παραπάνω, και δεν αναφέρομαι σε κριτικές από ιστοσελίδες του εξωτερικού, που ενδεχομένως να είναι και για κάποιο λόγο κατευθυνόμενες... Ούτε για φωτογραφίες επεξεργασμένες με PS... Επίσης, τί σημαίνει προϊόν πολύ χαμηλότερης ποιότητας από το μέσο όρο της κατηγορίας; Τότε η Samyang θα έπρεπε να το ξεκαθαρίζει αυτό στους δυνητικούς της πελάτες, ότι δηλαδή εμείς χρεώνουμε τόσο, αλλά εσείς θα πάρετε σαβούρα, ή να πουλάει το κάθε κομμάτι σε τιμή ανάλογη της ποιότητας κατασκευής του... Φυσικά αυτό δεν ισχύει για κανένα κατασκευαστή που σέβεται τον εαυτό του.!Γι'αυτό το λόγο παρακινεί τον Κώστα για δοκιμή του φακού από την αντιπροσωπεία. Τώρα βέβαια, το τί θα αποφανθούν οι τελευταίοι, είναι άλλο θέμα. Πάντα με φιλική διάθεση... Κώστας...

 

Αποδίδουν λιγότερη κόμη θες να πεις. Μπορώ να σου βρώ στο cloudynights αλλούς τόσους με τις ίδιες επιδόσεις.

Επίσης, αν το είδες ο Samayang έχει τρια διαφορετικά μοντέλα 14mm με διαφορετικές επιδόσεις και φυσικά τιμές.

 

Τεσπα, δεν θα το αναλύσω περισσότερο. Καλή τύχη με την αντιπροσωπεία.

Save the darkness

Let it never fade away!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Δεν εχω βρει τον χρονο να κατεβω στην αντιπροσωπεια μιας και οσες φορες κατεβηκα αθηνα ημουν πιγμενος με αλλες δουλειες ισως απο μεσα Μαρτιου αλλιως απο Μαιο μηνα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

πηγα στο photozone μιας και η samyang εχει αυτους σαν αντιπρωσοπια, εκει μου ειπαν οτι εφοσον ο φακος δεν εχει αγοραστει απο το δυκτιο της photozone δεν τον αγγιζουν καν, αυτη ειναι η πολιτικη τους.

 

Πηγα στο adorama ξανα και μετα απο χιλια μυρια καταφερα να τους πεισω να παρουν τον φακο για να κανουν δοκιμη αν τα οπτικα ειναι εκτος ευθυγραμμισης, με πηραν τηλεφωνο σημερα και μου ειπαν οτι ο φακος δεν εχει κανενα προβλημα (σιγα που θα ειχε προβλημα).

 

Τωρα μου μενει η εξης δοκιμη να δω αν με αλλη canon εχω το ιδιο προβλημα. Αν υπαρχει κανενας συμφορουμιτης με canon να κανουμε μια δοκιμη θα το εκτιμουσα, θα ειμαι αθηνα απο τις 21/4 για 2 ημερες οποτε θα το εκτιμουσα αν καποιος εμπενε στον κοπο να συναντηθουμε ωστε να κανουμε μια δοκιμη.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχετε πάρει ποδήλατο για να τρέξετε σε αγώνα formula 1 ... Τι περιμένατε; Όλοι οι φακοί είναι σχεδόν έτσι.. ακόμα και πολύ ακριβότεροι.. τζάμπα κόπος και χρόνος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρά γρήγοροι ευρυγώνιοι υπάρχουν εκεί έξω, αλλά είναι πολύ πιο ακριβοί από τον παραπάνω. Να 'ναι καλά τα reviews για να προστατευόμαστε!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης