Jump to content

Ολοι εσείς εδώ έχετε συνεννοηθεί εις βάρος μου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και επειδή είχατε αυτόν τον καημό, συνεχίζω το update που έλεγε η γιαγιά μου. Το κινητό δεν καλιμπραρίστηκε ποτέ γιατί δεν έφταιγε μόνο το stellarioum, τα έδειχνε όλα ανάποδα πυξίδες κτλ. Ευτυχώς το πήρε ένας συνάδελφος και παράγγειλα άλλο γιατί το ήθελα αποκλειστικά για αστροεφαρμογές. Συνεχίζω να σαρώνω το forum καθημερινά, κάτι αρχίζει να ξεκαθαρίζει μέσα μου και ειδικά στο πιο τηλεσκόπιο είναι για μένα. Ετσι και αλλιώς δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο γιατί βρίσκομαι εν μέσω (στο καλό σενάριο) αιματηρής αποταμίευσης. Εχω δύο κουμπαράδες, έναν κρυφό και έναν φανερό. Είμαι βλέπετε η ντροπή των ανδρών. Αν μάθει η γυναίκα μου πόσο κοστίζει αυτό που θέλω θα το πληρώσω με αιώνια υποταγή και μαστίγωμα. Ενώ τώρα την σκαπουλάρω ελαφρώς του τύπου εκείνη κρατά το τηλεκοντρόλ κτλ. Στο μεταξύ διάβασα το βιβλίο που μου προτείνατε, δεν έχασα ούτε λεπτό από τα σεμινάρια του συλλόγου και έγινα μέλος των ερασιτεχνών αστρονόμων! Αμέ! Συνεχίζω λοιπόν το διάβασμα εδώ και να πω ακόμη οτι απολαμβάνω τα πόστ του kkokkolis. :mrgreen:
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο αφού το κινητό το θέλεις για αστροεφαρμογές,γιατί δεν παίρνεις καλύτερα tablet 10'',που έχει πολύ μεγαλύτερη οθόνη και να κάνεις τη δουλειά σου πιο αποτελεσματικά?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο το διάβασα κάπου εδώ αυτό,το είπα στο συνάδελφο που έχει την αγορά από Κίνα εύκολα, αλλά τα τάμπλετ του είναι δύσκολα. Ξέρει μόνο από κινητά. Έτσι καταλήξαμε να έχει μεγάλη οθόνη και όλα τα υπόλοιπα πιο βήτα για να μην δώσω παραπάνω χρήματα. Όπως βλέπεις όλα θα τα κάνω με τον δύσκολο τρόπο

 

 

:oops:

..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι ναι λοιπόν μόλις γύρισα από Αγρίνιο που ταξίδεψα να πάρω το Sky-Watcher Skyliner 250px Flex Tube Dobsonian και το βρήκα εδώ από τις αγγελίες του φόρουμ. Δύο πράγματα έχω να πω, πρώτον είμαι πολύ χαρούμενος (το χάιδευα δίπλα μου στο δρόμο) και δεύτερον νιώθω σαν να έχω ένα σούπερ ποδήλατο χωρίς να ξέρω ισορροπία. :mrgreen: :mrgreen:
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανέβα λοιπόν σήμερα με το καινούργιο dob στην ταράτσα.... Ο Ωρίωνας σε περιμένει!

Καλές παρατηρήσεις! =D>

Υ.Γ. Ρίξε μια μάτια και στις γύρω ταράτσες, κάπου εκει θα είμαι εγώ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(το χάιδευα δίπλα μου στο δρόμο) :mrgreen: :mrgreen:

 

Χμμμ..Να σε δω πως θα καθαρίσεις με την κυρία Βάσω;

Όταν σε δει να κάνεις "μάτι"..με το τηλεσκόπιο :cheesy:

Άντε καλορίζικο και καλά ταξίδια, μην ξενυχτήσεις για τι αύριο έχει καφέ, στο "Έναστρον"

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε καλορίζικο και καλά ταξίδια, μην ξενυχτήσεις για τι αύριο έχει καφέ, στο "Έναστρον"

Εκεί θα είμαι και σου έχω πολλές ερωτήσεις. :)
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ, σε εσάς βασιζομαι να μοιραστώ την χαρά μου γιατί ο περίγυρος μου με κοιτάζει με συμπάθεια του στυλ κρίμα ο άνθρωπος τα έχασε
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο Νίκο!!Πολύ καλή επιλογή και αγορά!Έχω το ίδιο στην απλή έκδοση(όχι flex tube).

Έχει πολύ καλή οπτική συμπεριφορά,και είναι 10"...μεγάλη φωτοσυλλεκτικότητα και διακριτική ικανότητα!Θα δείς λεπτομέρειες-εκτός απο βαθύ διάστημα-στη Σελήνη και στους πλανήτες που δεν θα έβλεπες με άλλα μικρότερης διαμέτρου τηλεσκόπια!Είναι εργαλείο με αξιόλογες δυνατότητες!Μπορείς να βάλεις και φίλτρα νεφελωμάτων πχ. ΟΙΙΙ χωρίς πρόβλημα.

Μόνο θέλει προσοχή η ευθυγράμμιση που θα κάνεις και η εστίαση να είναι ακριβής,γιατί έχει μικρό εστιακό λόγο.Αν γίνει σωστά η ευθυγράμμιση,δεν θα βλέπεις κόμη στα άστρα στις μικρές μεγεθύνσεις.

Καλές παρατηρήσεις!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή αγορά Νίκο! Θα σε ταξιδέψει σε μέρη που δε μπορείς να φανταστείς,.... ουσιαστικά, είναι το διαστημόπλοιό σου! Εύχομαι να το χαρείς, και θα το χαρείς!!!

Α! και πού ΄σαι! Χάιδεψέ το λίγο και από μένα, γιατί το λιγουρευόμουν , άσχετα αν δεν είχα σκοπό να το αγοράσω! (τη ζωή μου τη θέλω) :-$

 

Καλές παρατηρήσεις με ξάστερους και σκοτεινούς ουρανούς!!!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίες κουβέντες ptolemeos, καθαρές. fotodektis η βοήθεια σου στα πόστ μου είναι πολύ σημαντική. Σας ευχαριστώ..
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο το κανόνι Νίκο. Καθαρούς ουρανούς να έχεις να το ευχαριστηθείς. Φρόντισε να το εξοπλίσεις και με καλά προσοφθάλμια γιατί το αξίζει.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την Παρασκευή λοιπόν το βράδυ βρέθηκα στην ταράτσα της μητέρας μου στη Σαλαμίνα με το καινούριο μου απόκτημα. Χωρίς καμία οργάνωση από πριν, χωρίς σχέδιο, χωρίς smart κινητό, χωρίς χάρτη. Ετσι ξερά το τηλεσκόπιο μου και εγώ δίπλα του ρούκουνας! Ούτε φεγγάρι δεν είχε να δω. Η πρώτη έκπληξη με βρήκε την ώρα που το έστηνα και κοίταξα προς τα πάνω να δώ αν έχει συννεφιά και τι είδα?? Για πρώτη φορά στη ζωή μου τον αστερισμό του Ωρίωνα!! Ρε παιδιά συγνώμη τώρα εκεί πάνω ήταν πάντα και εγώ τόσα χρόνια δεν κοίταζα? Επρεπε να φτάσω στα πενήντα? Τόσο εύκολο να εντοπιστεί? Με μια απλή ματιά προς τα πάνω δηλαδή? Τον είχα δει τόσες πολλές φορές σε φωτογραφίες τελευταία αλλά το περίμενα πιο δύσκολο να ''διαβαστεί'' στον ουρανό ένας αστερισμός. Αναθάρρησα λοιπόν και θυμήθηκα πως κάπου κάτω από το μεσαίο από τα τρία άστρα βρίσκετε το νεφέλωμα του Ωρίωνα. Εστρεψα προς τα κει το τηλεσκόπιο, δυσκολεύτηκα γιατί από το ζουμ του ερευνητή δεν μπορούσα να δω τη σειρά των τριών άστρων (μιλάμε για ντουγάνι ο τύπος) και ξαφνικά τι να δώ? Το νεφέλωμα! Νάτο! Αυτό που φώναξα εκεί μόνος μου δεν γράφετε εδώ δημόσια. Και είχα χρόνο άπλετο να το χαζεύω. Νόμιζα θα χάνετε πιο γρήγορα από το προσοφθάλμιο. Αυτό το μισό λεπτό που είχα μέχρι να διορθώσω μου φαινόταν αιώνας. μετά έβαλα το 10άρι φακό αλλά δεν ήταν πιο εντυπωσιακό, ακριβώς όπως μου τα έλεγε ο fotodektis και ξαναγύρισα στον 25άρη. Γεμάτος λοιπόν αποφάσισα να κατέβω για ύπνο και να βάλω το ξυπνητήρι στις πέντε να δω τον Κρόνο. Ξύπνησα χωρίς αυτό στις 4μιση, μάλλον χαιρόμουν και στον ύπνο μου. Ανεβαίνω το ξεσκεπάζω αλλά επειδή το σπίτι είναι ψηλά σε λόφο και η κορυφή του λόφου μου κρύβει την ανατολή, μέχρι τις 5μιση δεν τον έβλεπα και άρχισα να αγχώνομαι που ξημερώνει. Βλέπω ένα μπαμπάτσικο αστέρι πιο νότια από ότι τον περίμενα και λέω βρε να είναι αυτός? Κοιτάζω και έρχεται η δεύτερη κεραμίδα! Ο Δίας! Απρόσκλητος! Μόνο που δεν του είπα συγνώμη για την εμφάνιση αλλά δεν σε περίμενα. Ηταν εκεί, με τρεις από τους δορυφόρους του και τον έβλεπα μέχρι που ξημέρωσε. ''Αποζημιώθηκα'' από την πρώτη μου παρατήρηση. Δεν μπορώ να εξηγήσω με λέξεις γιατί βάζω τα εισαγωγικά αλλά τέλος πάντων η αποζημίωση μου κάνει για συμφέρον και εδώ μιλάμε για ανιδιοτελή γνώση που είναι για την γνώση και μόνο. Και όλα αυτά τα ένιωσα με ένα πλανήτη και ένα νεφέλωμα. Ουφ.. :cheesy:
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Νίκο πήρες το "βάπτισμα του πυρός" στην παρατήρηση,και χαίρομαι ιδιαίτερα με τον ενθουσιασμό σου! :cheesy: Αυτό που ένιωσες,εύχομαι να το νιώθεις για πολλά-πολλά χρόνια ακόμα!Αυτό το συναίσθημα της απερίγραπτης ικανοποίησης,της έκστασης που νιώθουμε όλοι,είναι το σημαντικότερο "προσόν" για να ασχοληθείς ουσιαστικά και αποτελεσματικά με την ερασιτεχνική αστρονομία,και όχι οι γνώσεις!Αυτές θα τις αποκτήσεις σιγά-σιγά με τον δικό σου ρυθμό...

Τα βασικά χρειάζεται στην αρχή να μάθεις όπως σου είπα σε άλλα πόστ.Επίσης να συμπληρώσω οτι είναι απαραίτητη η σωστή ευθυγράμμιση και του ερευνητή με το τηλεσκόπιο,η οποία πρέπει να γίνει σε σταθερό επίγειο και μακρινό (όσο γίνεται πιο πολύ,πάνω απο 500μέτρα) σημειακό στόχο (πχ.μια φωτεινή λάμπα).Κοιτάς πρώτα με το τηλεσκόπιο με τον 25mm,βρίσκεις τον στόχο,τον βάζεις στο κέντρο του πεδίου και μετά επαναλαμβάνεις τη διαδικασία με τον 10mm.Όταν κεντράρεις τον στόχο,α κ ι ν η τ ο π ο ι ε ί ς το τηλεσκόπιο τ ε λ ε ί ω ς και κοιτάς απο τον ερευνητή.Με τις βίδες που έχει μετακινείς ελαφρά τον σωλήνα του ερευνητή μέχρι να βρεθεί ο ίδιος στόχος-που έχεις στο πεδίο του τηλεσκοπίου-στο κέντρο του σταυρονήματος του ερευνητή.Θα πρέπει ο ίδιος στόχος να είναι

τ α υ τ ό χ ρ ο ν α στο κέντρο των οπτικών πεδίων τηλεσκοπίου και ερευνητή!Μετά ελέγχεις και διορθώνεις-επαναλαμβάνοντας την ίδια διαδικασία-με το να σκοπεύσεις στον Πολικό αστέρα που μένει πρακτικά ακίνητος (το μόνο "ακίνητο"ουράνιο σώμα).Είναι ένα φωτεινό άστρο,το τελευταίο στην "ουρά" ή "χερούλι της κατσαρόλας" της Μικρής Άρκτου.Αξίζει να δείς και τον συνοδό του Πολικό-β με το 10mm.Θα φανεί καλύτερα όταν αποκτήσεις barlow.

Η συμβουλή μου είναι να μην πάρεις ξεχωριστά προσοφθάλμιους στην αρχή,αλλά τον ζουμ που σου είπα σε άλλα πόστ ή το βαλιτσάκι (οι plossl και ο barlow 2x που περιέχει είναι εξαιρετικής ποιότητας!).Μετά απο κάποιο διάστημα,αποκτώντας εμπειρία,θα κρίνεις τί θα σου χρειαστεί πιο πολύ με νέες αγορές φακών.Για να μην σπαταλάς χρήματα με φακούς που δεν θα σου προσφέρουν αυτά που ουσιαστικά χρειάζεσαι,τουλάχιστον στην αρχή.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω βάλει ήδη στόχο το ζουμ φακό μαζί με τον μπάρλοου της ίδιας μάρκας που μου είπες. Το τηλεσκόπιο μου πήρε τρεις μήνες να τα μαζέψω από το χαρτζιλίκι που μου δίνει η γυναίκα μου, ε το σετ αυτό θα μου πάρει κάτι λιγότερο :mrgreen: . Γιατί έχω και την λόξα μου, θέλω να τα πάρω μαζί για να δω την διαφορά και όχι ένα ένα. Αλλωστε στο διάστημα αυτό πρέπει να μάθω πολλά εκεί πάνω. Τον ερευνητή τον ρύθμισα όσο ήταν μέρα με μία κορυφή κεραίας στο απέναντι βουνό. Με τον Πολικό δεν το ήξερα οτι γίνεται αλλά άστο ακόμη γιατί εγώ μπορεί να στοχεύσω σε κάνα άκυρο και να το κυνηγάω. :P :P
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή επιλογή το ζευγάρι zoom 8-24mm+barlow 2.25x της Baader!Θα έχεις μια πλήρη σειρά εστιακών αποστάσεων που θα αρχίζει απο 3.6mm (=8/2.25) μέχρι 24mm.Θα χρησιμοποιείς και τον 25mm που έχει φαινόμενο πεδίο AFOV=52o ενώ στον ζούμ ο 24mm έχει AFOV=44o.Στις πρώτες μισές περίπου εστιακές αποστάσεις ο zoom έχει AFOV=68o.Μετά πέφτει το φαινόμενο πεδίο AFOV σταδιακά μέχρι τις 44ο.

Βέβαια η διαφορά στην τιμή με το βαλιτσάκι είναι λίγο πάνω απο 100€...

Ο Πολικός αστέρας είναι εύκολο και για αρχάριο να βρεθεί,φαίνεται και σε περιοχές με φωτορύπανση-για Αθήνα δεν ξέρω-αρκεί να βρείς την Μικρή Άρκτο,η οποία είναι και αυτή εύκολο να βρεθεί (είναι απέναντι απο την Μεγάλη Άρκτο-τον πιο εύκολα αναγνωρίσιμο αστερισμό-σαν κατσαρολάκια με χερούλια μοιάζουν) στην περιοχή του Βορρά.Μπορείς να τα βρείς εύκολα χρησιμοποιώντας το Stellarium.Και μετά με λίγη προσπάθεια θα δείς στον βόρειο νυχτερινό ουρανό και τις 2 "κατσαρόλες".Σε αυτούς τους 2 αστερισμούς θα δείς και 2 διπλά αστέρια εύκολα(τον Πολικό στην Μικρή και στην Μεγάλη Άρκτο τον Μιζάρ-Αλκόρ.Ο Μιζάρ επίσης είναι διπλό άστρο="σπάει" σε δυο άλλα!Ο Αλκόρ επίσης είναι διπλός.Πρόκειται για τετραπλό σύστημα!).Δες και εδώ οδηγίες εύρεσης:

http://www.sep.org.gr/admin/dsContent/UserData/97001/star5.pdf

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Και ήρθε ο καιρός να νιώθω πλήρης όσο αφορά τα απολύτως απαραίτητα. Μετά από υποδείξεις δικές σας και κυρίως του fotodektis έχω πλέον τον ζουμ μαζί με τον μπαρλοου, το λέιζερ ευθυγράμμισης και δύο φίλτρα. Το ΟΙΙΙ και ένα για το φεγγαροφως και την φωτορυπανση. Αυτό το τελευταίο ήταν δική μου αυθαίρετη επιλογή. :mrgreen: Αλλά πολλά εξαρτήματα έρχονται ρε παιδάκι μου μαζί με το ζουμ και το μπαρλοου, πολλοί ανταπτορες που είναι μάλλον για φωτογραφική μηχανή και με μπερδεύουν. Φαντάζομαι ότι ο ζουμ βιδώνει πάνω στο μπαρλοου χωρίς κανένα ανταπτορα ενδιάμεσα ναι; ρωτάω γιατί ένας σωληνωτος ταιριάζει να κουμπώσει.
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο ο αντάπτορας (Β) Τ-2 είναι για φωτογραφική μηχανή,οπότε προς το παρόν τον αφήνεις στην άκρη!

Ο άλλος (Α) 1 1/4" είναι για να βιδώνει στην υποδοχή του αντίστοιχου 1 1/4"(=1.25") του zoom!Για να μπορέσεις να τον χρησιμοποιήσεις στην υποδοχή 1 1/4" του εστιαστή!

Ο zoom μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως 2" φακός,και με τον αντίστοιχο αντάπτορα 1 1/4" ως 1 1/4=1.25" φακός!Γι'αυτό υπάρχουν οι αντάπτορες.Δες και εδώ:

https://www.baader-planetarium.com/en/hyperion-zoom-2.25x-barlow-lens.html

Είναι πολύ απλό,μια φορά να το κάνεις θα το καταλάβεις.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την εβδομάδα που έρχεται ο Ωρίωνας θα είναι χαμηλά για παρατήρηση? Η ακόμα τον βλέπουμε? Ποιοι είναι οι καλύτεροι στόχοι λέτε αυτή τη περίοδο που θα μπορούσα να βρω εγώ?
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι είναι χαμηλά. Στόχευσε με το που θα πέσει το σκοτάδι πρώτα σε αυτόν. Θα μείνεις με την γλύκα. Όμως και αυτό έχει την χάρη του. Διότι δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θα χαρείς όταν τον Σεπτέμβριο νωρίς τις πρωινές ώρες πριν το χάραμα θα τον ξανά σηναντήσεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρωτη βραδυα παρατηρησης αποψε και τζιφος. Εψαξα την τριπλετα του λεοντα κανα δυωρο και την τυφλα μου βρηκα! Παω για λιγο υπνο να ξυπνησω στις 4 να δω πιο ευκολο στοχο τον Κρονο που ανατελει. Εις αυριο λοιπον τα σπουδαια, εχω ακομη να δωσω πολυ αμπαλοσυνη. :cheesy:
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα που έχεις πάει κι έχει ξαστεριά; Διότι εδώ και καταχνιά έχει και σκόνη από την Σαχάρα. Και από

ότι είδα σε όλη την Ελλάδα τα ίδια ήταν! Για να δεις γαλαξίες, εννοήστε, ότι αν μη τι άλλο, ο ουρανός είναι από διαυγής έως διαυγέστατος, δεν υπάρχει η Σελήνη εκείνη την ώρα και βέβαια είσαι μακριά από φωτεινές πηγές και φωτορρύπανση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια χαρα ξαστερια ηταν εδω. Ορεινο χωριο στα Μουσουρα στο Μεσσολογγι. Αλλου ηταν το προβλημα μου, βαθυτερο. Εβρισκα σχετικα ευκολα τον αστεριμο με το ματι αλλα οταν εσκυβα στον ερευνητη γεμιζε το ματι μου με αστρα και δεν ηξερα που βρισκομουν. Για να καταλαβεις την κουλαμαρα, τωρα το πρωι καταλαβα που πρεπει να κοιταζω στον τερλαντ. Κοιτουσα στο μαυρο και εβλεπα μονο τους κυκλους. Αποψε θα χρησιμοποιησω και αυτον.
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης