AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Αγορά μεταχειρισμενων
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Αγορά μεταχειρισμενων

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λοιπές Αστρονομικές Συζητήσεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
theoatcOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 11 Φεβ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 244
Τόπος: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/03/2019, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:47    Θέμα δημοσίευσης: Αγορά μεταχειρισμενων Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γνωρίζει κανείς μετά βεβαιότητας τι ισχύει για αγορά μεταχειρισμένου απ τρίτες χώρες, όπως Αμερική, Αυστραλία; υπόκεινται σε εκτελωνισμό ακόμα και αν αναφέρονται ως used?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
NikosGusOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Δεκ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 90
Τόπος: Γκύζη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/03/2019, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ε δεν τις λες και τρίτες.. Very Happy Very Happy
theoatcOffline
Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/03/2019, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:47    Θέμα δημοσίευσης: Re Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

NikosGus έγραψε:
Ε δεν τις λες και τρίτες.. Very Happy Very Happy

Σωστά το έθεσες.. Τρίτες μετά τις eu και schengen..
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Νοέ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1012
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/03/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ρίξε μια ματιά εδώ:

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=24883&highlight=%E4%E1%F3%EC%EF%DF

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
theoatcOffline
Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/03/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:56    Θέμα δημοσίευσης: Re Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά ύστερα από μια εβδομάδα απέλπιδων προσπαθειών να επικοινωνήσω με τις τελωνειακες αρχές του Ελ. Βενιζέλου, πέτυχα χθες το πρωί την κατά τα άλλα, εξυπηρετικοτατη προϊσταμένη του τμήματος εισαγωγών. Εν κατακλείδι, μιλώντας για ιδιώτες, δέματα αξίας έως 25 ευρώ, περνάνε αέρα. Από 25 έως 100, υπόκειται σε ΦΠΑ, μόνο. Από έκει και πέρα, πληρώνεις και ΦΠΑ και δασμούς ανάλογα την κρίση του τελώνη. Δεν υπάρχει σαφής κατάλογος.
Τα άνωθεν ισχύουν για πάσα αγορά, καινούριο, μεταχειρισμενο, gift..
Εν ολίγοις, η αγορά από Αμερική κυρίως, έχει ρίσκο, μιας και αν δηλώσει ο πωλητής αξία μιας λχ ccd 100 $, ενώ η αξία είναι 1000 $, αν αυτή χαθεί, θα αποζημιωθεις για τα 100. Αν δηλώσει 1000, με ΦΠΑ και εκτελωνιση μπορεί να φτάσει στις ευρωπαϊκές τιμές.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
KOSTAKISOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 03 Φεβ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1238
Τόπος: Αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/03/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα....
Χρειαζεται ιδιαιτερη προσοχή διότι ΟΛΑ τα δέματα ελεγχονται ανεξαρτήτως τιμής....Παρέλαβα δεματακια απο Κίνα αξιας 2-3 ευρω (ειδικές μικροβίδες), και ειχαν ανοιχθεί / ελεγχθεί (λογω καθυστερησης των ενδελεχων ελεγχων παρελαβα μετά απο 3 μήνες !).
Σε ενα ειδικό εργαλείο πραγματικής τιμής 45 ευρω (επίσης απο Κίνα) μου ηρθε μηνυμα στο κινητο να αποστείλω απόδειξη πληρωμής ή απόδειξη pay-pal...Για να μην πέσω σε περίεργο δυσπιστο, εστειλα και λινκ με την διαφήμηση του προιοντος οπου αναφερόταν και η τρέχουσα τιμή! Φυσικά μου ηρθε αμεση απάντηση για καταβολή του αναλογούντως τέλους κατα την παραλαβή του...
Ο κύριος προβληματισμός δεν ειναι η αποζημίωση απο τυχόν απωλεια/ζημιά....το πρόβλημα ειναι οτι οτιδήποτε ακριβότερο των 25 ευρω, ισως δεν ειναι ιδιαιτερα προσιτο (πλέον)...
Καλές αγορές,
Κώστας.
(παρεμπιπτοντως ακόμα και τα δεματα "τριγωνικής αποστολής" - κυρίως μέσω Ολλανδίας - ελεγχονται και εκτιμόνται κανονικά....φαινεται πως στο τελωνείο ο όρος "υποστελέχωση" ανηκει στο παρελθόν)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
qforceOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 20
Τόπος: Αρτέμιδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/03/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,
να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου. Βρήκα σε πολύ καλή τιμή από Αμερική,
περίπου 50%φθηνότερο από ότι στην Ευρώπη, ένα Meade astrometric προσοφθάλμιο.
Έχω την τύχη να έχω συγγενείς στην Αμερική.Έστειλα εκεί το προσοφθάλμιο και ο
θείος μου το έβαλε σε ένα φάκελο και μου το ταχυδρόμησε, δηλώνοντας ότι είναι
φακός αξίας 20$. Το δέμα ήρθε "περνώντας" από τελωνείο χωρίς επιπλέον χρέωση.
Δεν νομίζω ότι θα μπορούσε να γίνει το ίδιο με κάτι βαρύτερο και ογκώδες όπως ένα
τηλεσκόπιο π.χ.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nkarytiaOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 126
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/03/2019, ημέρα Πέμπτη και ώρα 10:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πλέον οι δηλώσεις χαμηλού κόστους δεν περνουν από τα τελωνεία. Δηλώνεις το αντικείμενο και στο χώρο άφιξης δασμολογείται ανάλογα. Το κόστος πλέον μπορείς να το δηλώσεις στη μεταφορική ίσα-ίσα για την αποζημείωση σε περίπτωση απώλειας ή καταστροφής του αντικειμένου.
Θέλει ιδιαιτερη προσοχή καλώς αν δεν μπορούν στο τελωνείο να το κοστολογήσουν βάση καταλόγου προίόντων, στο κοστολογούν όσο νομίζουν και πολλές φορές δυσανάλλογα με τη πραγματική του αξία.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λοιπές Αστρονομικές Συζητήσεις Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης