Jump to content

Αγορά προσοφθάλμιου με όσο το δυνατόν λιγότερα στοιχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν αγοράσεις φίλμ για φωτογραφική μηχανή, αυτό το πουλάνε μέσα σε ένα πλαστικό κυλινδρικό κουτάκι. Αυτό το λέμε "φιλμόκουτο"

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να ρωτήσεις και σε φωτογραφεία ή εργαστήρια για φιλμόκουτα,τα οποία τα πετάνε!

Υπάρχουν ακόμα φίλμ στην αγορά,κάποιοι φωτογράφοι μερακλήδες,νοσταλγοί ειδικά του ασπρόμαυρου,επιμένουν στο φίλμ... :)

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

σήμερα έγινε η δοκιμή!!!

 

Επειδή ένα 10ιντσο τρας της σκαιγουοτσερ που έχω πάρει

Έχει σοβαρό θέμα ευθυγράμμισης αναγκαστικά να χρησιμοποιήσω το heritage που έχω. Τελικά το προσοφθάλμιο δημιουργήθηκε από ένα φίλο που έχει 3d εκτυπωτή. Τον εψηνα ένα χρόνο....

 

Επισυνάπτεται φωτογραφία εν δράση.

Από το μπαλκόνι μου στην πόλη σήμερα δοκίμασα διάφορους συνδυασμούς σε Δία Κρόνο και Σελήνη. Δοκιμάστηκε πρώτα αυτό το προσοφθάλμιο και μετά celestron plossl 10mm, panoptic 19mm, nagler 13mm, nagler 2,5, και ξανά nagler 2,5 με celestron Barlow 2*, διοφθαλμιο με Barlow και 2 WO 20mm. Βαρέθηκα να βάλω απάνω τα 2 panoptic 19mm καθώς νυσταξα προς το τέλος

Αν και γνωρίζω ότι αποδίδουν καλύτερα από τα wo.

 

Όσον αφορά το single eye lens το θεωρώ πραγματικά πολύ ενδιαφέρον!

Χρειάζεται κάποιες μικροδιορθωσεις το προσοφθάλμιο για να φαίνεται μόνο το απαραμορφωτο πεδίο (έχει γίνει ο υπολογισμός αλλά θέλει ακόμα 1-1,5μμ) αλλά για ένα τόσο φτηνό πρότζεκτ νομίζω αξίζει. Ψήνω το γνωστό μου να το προχωρήσει ώστε να είναι εναλλαξιμοι όλοι οι"φακοί" από 10-30 χιλιοστά.

 

Από τα μειονεκτήματα έχω να παρατηρήσω:

Σφαιρική εκτροπή, χρωματική στα άκρα της Σελήνης λίγη αλλά δεν με ενοχλησε και φυσικά μικρό πεδίο. Με το barlow ήταν περίπου 33-36 λεπτά. Εάν είναι η 30mm μπιλιτσα μιλάμε για μία εστιακή γύρω στα 18-20μμ

Αν θεωρήσουμε ότι με τοbarlow έγινε 9-10μμ τότε έχουμε:

650/9,5=70 περίπου. Αυτό βγαίνει έναafov γύρω στις 35 μοίρες.... άρα;;;

 

Μάλλον είναι πολύ βράδυ και θα έπρεπε να κοιμάμαι. Κάτι δεν μου αρέσει. Πολύ μεγάλο φαίνεται.τεσπα.

 

Θετικά: οξύτητα, τιμή, ωραίο για πειραματισμό και κατανόηση.

 

Γενικές παρατήρησεις: Μου αρέσε αυτό που έβλεπα. Θα χρειαστεί να γίνουν περαιτέρω δοκιμές. Πρώτα από όλα θα ήθελα να το δοκιμάσω με ένα powermate 5* που δεν έχω. Μου αρέσει η μεγέθυνση γι'αυτό και δοκίμασα και το heritageστα 500* που δεν τα πήγε καθόλου άσχημα μέσα στην πόλη. Σ

ε βουνό πρέπει να δίνει ασύλληπτες εικόνες. Εντωμεταξυ θα φτιαχτεί και ένα δεύτερο για χρήση στο διοφθαλμιο. Εκεί νομίζω θα ήταν ακόμα πιο ενδιαφέρον ο powermate ειδικά με το άνοιγμα της μεγέθυνσης που κάνει σε σχέση με την απόσταση.

 

Αυτά για αρχή και επανέρχομαι όταν έχω νεότερα!!!

IMG_20200704_012606.thumb.jpg.6ae241c24afe1a2850e3160eb5cea778.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Τάσο. Εν τέλει το έφτιαξες.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι εγώ!!! Το φιλαράκι μου το έφτιαξε που έχει 3d printer. Εγώ απλώς του έδωσα το φακό και του είπα χοντρικά τι να κάνει.

 

Απλώς επειδή είναι ελπιδοφόρο σαν πρότζεκτ του είπα αν θέλει να το συνεχίσει (τώρα τον ψήνω για ένα ακόμα πρότζεκτ πολύ πιο ενδιαφέρον από το προσοφθάλμιο). Πιθανολογω ότι με τις μικρότερες μπίλιες θα είναι ακόμα καλύτερα τα αποτελέσματα καθώς θα περνάει το φώς από λιγότερο υλικό.

 

Φαντάζομαι ακόμα καλύτερα θα είναι με τους φακούς της, Edmund αλλά αυτοί ξεφεύγουν σε τιμή. Είναι αλλιώς εάν ένα προσοφθάλμιο στοιχίζει 8-15 ευρώ και αλλιώς εάν στοιχίζει 70+ γιατί τότε βλέπεις και άλλες επιλογές. Υπενθυμίζω ότι ο siebert βγάζει μία τέτοια σειρά που την ονομάζει planisphere.

 

Αλλά τι να το κάνεις όταν έχει 120$

Που εδώ Ελλάδα θα έφτανε 150+.

 

Αν θελήσεις κάποια στιγμή να βρεθούμε στο γνωστό σημείο που πάτε (ακόμα δεν έχω έρθει 😀😀😀) και να το δοκιμάσεις

Πιστεύω μέχρι τέλος Ιουλίου είναι εφικτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ σου το έχω πει. Εσύ φοβάσαι τις υγρασίες κλπ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαχαχαχ ναι όντως. Όταν είχα ψάξει εκεί γύρω για να μην τρέχω Σούνιο είχα βρει ένα ωραίο σημείο στην τριαντάφυλλια. Σίγουρα πιο ξηρό. Θα δω τι θα φέρω και που θα πάμε.

 

Παρεμπιπτόντως: παίζει να δοκιμάσουμε collimation στο 10ιντσο αν βρεθούμε; Κάτι πάει στραβά με αυτό αλλά δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα θέλεις να ασχοληθούμε με την ευθυγράμμιση φέρτο σπίτι μου, διότι εκεί και με τα σκοτάδια και χωρίς εργαλεία δεν…

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει θα τα πούμε από βδομάδα καθώς τώρα πάει για πανσέληνο. Λογικα την Παρασκευή καθώς είναι η μόνη μέρα που με εξυπηρετεί μέσα στην εβδομάδα. Αν φυσικά μπορείς και εσύ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τάσο το γράφεις την ημέρα που ξεκινάς, και για σήμερα έχω κανονίσει κάτι. Επίσης το είδα τυχαία διότι εδώ γράφουμε για τον Πάτροκλο. . Είμαι στο άστροβοξ από τις 6 το απόγευμα και το είδα τώρα!

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25855&highlight=

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης