Jump to content

Δεν σφιγγει ο σωληνας σε dob skaywacher βαση


NikosGus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν κανω εγω κατι λαθος αλλα οταν βρισκω τον στοχο (πραγμα σπανιο) και σφιγγω τον σωληνα αυτος με το βαρος του πεφτει σιγα σιγα. Οσο και να σφιξω. Εχει κοκκινισει το χερι μου και δεν ειναι και απο τα τρυφερα. Το ενα απο τα δυο χερουλια εχει τρεις ροδελες και η μεσαια ροδελα ειναι αυτη με τα μπιλακια για να σφιγγει. Το αλλο χερουλι δεν εχει καμια ροδελα. Να εβαζα κατι αντιστοιχο και σε αυτο? Συμβαινει σε ολους η μονο σε μενα? Το προβλημα μεγαλωνει οταν ο στοχος ειναι χαμηλα. Φανταστειτε για να ευθυγραμμισω τον ερευνητη εβαλα στηριξη απο κατω με κουβαδες και φελιζολ.
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλύτερα να βάλεις ένα αντίβαρο στο κάτω μέρος γιατί το τηλεσκόπιο είναι εμπροσθοβαρές. Και καλύτερη κίνηση θα έχεις γιατί θα είναι ζυγισμένο το τηλεσκόπιο και θα αποφύγεις τον κίνδυνο μη σου πέσει μπροστά ο σωλήνας. Γενικά προτιμότερο είναι το τηλεσκόπιο να είναι λιγάκι οπισθοβαρές. Για αντίβαρα μπορείς να βάλεις 1-2 μαγνήτες από παλιά μεγάφωνα στο κάτω μέρος του σωλήνα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις δικιο μου το ειπε κ ο giannis60 σε αλλη ενοτητα αλλα καλο ειναι να ειναι γραμενο και εδω για αν καποιος εχει το ιδιο θεμα. Δεν θα το σκεφτομουν και μου ειναι και ευκολο εχω μαγνητες απο ηχεια σε ολα τα μεγεθη. Φαντασου δεν μου πηγε το μυαλο και ας επειδινωθηκε τωρα που εβαλα τον ζουμ με το μπαρλοου. Επρεπε να το φανταστω αλλα οταν διαβαζα εδω για ζυγισμα νομιζα αφορουσε μονο ησιμερινες στηριξεις..
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ενα απο τα δυο χερουλια εχει τρεις ροδελες και η μεσαια ε τα μπιλακια για να σφιγγει. Το αλλο χερουλι δεν εχει καμια ροδελα.

Νίκο κατ'αρχήν μην σφίγγεις υπερβολικά τις χειρολαβές,και κάνεις καμιά ζημιά!

1)Βεβαιώσου οτι δεν έχεις παραλείψει κανένα εξάρτημα,αυτά που μπαίνουν μέσα στις τρύπες των χειρολαβών.Συμβουλέψου και το manual του τηλεσκοπίου.

2)Η χειρολαβή με τις μπίλιες είναι για να ελέγχει το σφίξιμο,και μπαίνει προς την πλευρά που είναι ο εστιαστής!Η άλλη,η απλή μπαίνει στην άλλη πλευρά.Σφίξε αυτήν-την απλή-αλλά όχι υπερβολικά (όσο χρειαστεί),και μετά βάζοντας τον φακό+barlow,ώστε να έχεις το μέγιστο βάρος στον εστιαστή,σφίξε προοδευτικά την χειρολαβή με τις μπίλιες ώστε να πετύχεις την ακινησία του σωλήνα στις μικρές γωνίες.

3)Αν έχει πρόβλημα,τότε βάλε μαγνήτες προς την πλευρά του πρωτεύοντος κατόπτρου-καλύτερα αντιδιαμετρικά-όπως σου υποδείχτηκε σαν αντίβαρο και ζύγισέ το,ώστε με το πλήρες φορτίο να ισορροπεί!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και Καλή Ανάσταση!

 

Ίσως λίγο "χαζή" και αυτονόητη επισήμανση αλλά την αναφέρω για να αποκλείσω όλες τις πιθανότητες :

 

Αν βλέπουμε μέσα από το προσοφθάλμιο τον στόχο να μετακινείται και μετά από λίγα δευτερόλεπτα να χάνεται, είναι απόλυτα φυσιολογικό λόγω της περιστροφής της Γης. Δεν σημαίνει ότι μετακινείται ο σωλήνας.

Επειδή είχα dob παλιότερα αποκλείεται να μετακινείται ο σωλήνας σε οποιαδήποτε γωνία και αν τον θέσουμε, ειδικά αν σφίξουμε πολύ τις χειρολαβές.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

GALEX καλα κανεις και το λες αλλα οχι δεν ειναι αυτο. Το προβλημα πολαπλασιαστηκε τωρα με το ζουμ και τον μπαρλοου και πεφτει προς τα κατω ακομη και σε επιγειους στοχους στην ευθυγραμμιση. Κωστα γιατι λες απο την μερια του εστιαστη; Ρωταω γιατι αν εννοεις να με βολευει να σφιγγω απο την μερια που ψαχνω, ο τερλαντ που με βολευει ειναι απο την αλλη.
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://flylib.com/books/en/3.311.1.59/1/

 

Μία ανάλυση του θέματος από την κλασική συμβουλή του βιβλίου astronomy hacks που έκανε δημοφιλές το συγκεκριμένο κόλπο.

 

Τα dob έρχονται ζυγισμένα λίγο πολύ για όπως παραδίδονται (μικρά προσοφθάλμια και ένας ερευνητής).

 

Με βαρείς προσοφθάλμιους, διορθωτές, telrad, γωνιακά σκόπευτρα η ζύγιση ξεφεύγει.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα γιατι λες απο την μερια του εστιαστη; Ρωταω γιατι αν εννοεις να με βολευει να σφιγγω απο την μερια που ψαχνω, ο τερλαντ που με βολευει ειναι απο την αλλη.

Χριστός Ανέστη!

Νίκο,επειδή τον περισσότερο χρόνο τον περνάμε παρατηρώντας,ή διορθώνοντας την οδήγηση του τηλεσκοπίου (tracking),είναι λογικό η χειρολαβή σφιξίματος να είναι προς την μεριά του εστιαστή,γιατί βολεύει το χέρι μας.

Βέβαια εσύ που είσαι ακόμα αρχάριος,λογικό είναι να περνάς περισσότερο χρόνο στον telrad,ψάχνοντας τους στόχους!

Εγώ κόλλησα σφιχτά την βάση του telrad,με ταινία δεμάτων που είναι ισχυρή και κολλάει άψογα,πάνω στον σωλήνα της βάσης του ερευνητή,με προσοχή ώστε να μην παρεμποδίζεται η κίνηση του ερευνητή και οι χειρόβιδες ρύθμισης της ευθυγράμμισής του.Έτσι ο telrad κάθεται με ασφάλεια (7.5 χρόνια) πάνω στον σωλήνα της βάσης του ερευνητή!

Για μένα είναι η πιο βολική θέση,γιατί έτσι περνάω απο τον telrad αμέσως λίγα εκατοστά κάτω στον προσοφθάλμιο του ερευνητή,χωρίς χρονοτριβή και στραβολαίμιασμα!Βέβαια πάνω στον σωλήνα της βάσης του ερευνητή,τοποθέτησα προηγουμένως πολύ σφιχτά χαρτόνι κυλινδρικό,ώστε να μην φθαρεί το χρώμα!

Εγώ παρόλο που έχω αρκετό βάρος στους φακούς,δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα με το σφίξιμο του σωλήνα...Κάνε τους ελέγχους που σου είπα,και μετά αν συνεχίζεται το πρόβλημα,βάλε αντίβαρα όπως σου υπέδειξαν οι φίλοι πιο πάνω.

Δεν ξέρω αν οι σωλήνες πάνω στους οποίους κινείται το μπροστινό μέρος του τηλεσκοπίου,αναπτυσσόμενο και συμπτυσσόμενο,προσθέτουν επιπλέον βάρος και χάνεται πιο εύκολα το ζύγισμα σε σχέση με τα απλά dob,όπως το δικό μου.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυο μαύρες "τρύπιες" τάπες που μπαίνουν μέσα στις αντίστοιχες τρύπες της βάσης,και μέσα σε αυτές βάζουμε τις χειρολαβές,τις έβαλες πριν βάλεις τις χειρολαβές?Αυτές είναι μικρές,βγαίνουν εύκολα,πέφτουν κάτω και χάνονται αν δεν τις προσέξεις!

Ξανακοίτα όλα τα εξαρτήματα που έχεις σε αυτά τα δυο σημεία!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα στο 12" trusstube SW που έχω, ειδικά με τα 2" προσοφθάλμια που χρησιμοποιούσα που είναι 1κιλό το ένα (1,2κιλα κάποιο από αυτά) το τηλεσκόπιο δεν καθόταν όσο και να έσφιγγα τα χερούλια. Ακόμα και αν καθόταν, έκανε μια μικρή διαδρομή προς τα κάτω μέχρι να "κάτσει" και έχανα τον στόχο.

Μέχρι που πηγα στην Αθηνάς σε αυτό το κατάστημα που βρήκα από το φόρουμ (σιδηρικά, βαφές, είδη μαστορέματος) και αγόρασα 3kg μαγνήτες σε σχήμα δακτύλιου "donut".

Οι μανγήτες κολλάνε πάνω στον σωλήνα και κολλάνε τόσο δυνατά που αν δεν παρεμβάλλεις κάτι αναμεσά στον σωλήνα και στους μαγνήτες μπορεί να σου τραυματίσουν το δάχτυλο, αν κατά λάθος τους πιάσεις λίγο από κάτω.

Αν όμως τυλίξεις τους μαγνήτες σε εφημερίδα και τα βάλεις όλα σε μια ...αθλητική κάλτσα, τότε όχι μόνο έχεις την τέλεια έλξη μαγνητών - σωλήνα (δεν πέφτουν και δεν χρειάζεται να είσαι ο κουταλιανός για να τους αφαιρέσεις) αλλά έχεις και ρυμθμιζόμενη ροπή που είναι απαραίτητη όταν δουλέυεις τον σωλήνα πάνω - κάτω, δλδ σέρνεις τους μαγνήτες κοντά στις χειρολαβές όταν είσαι κοντά στο ζενίθ και αντίστοιχα τους σέρνεις κοντά στον πρωτεύον όταν ψάχνεις πιο χαμηλούς στόχους και πάντα έχεις την τέλεια ισορροπία του σωλήνα. Εντωμεταξύ η κάλτσα προστατεύει και τον σωλήνα από φθορά (χαρακιές) από την κίνηση των μαγνητών.

 

Τώρα όλα αυτά θα τα διαβάζουν κάποιοι προχωρημένοι με EQ6 και θα γελάνε, αλλά καθένας με το χούι του.

 

Δυστυχώς έχω μετακομίσει στη Βαρκελώνη από τον Φεβρουάριο και το τηλεσκόπιο που είναι 50kg το έχω στο χωριό, μου φαίνεται απίθανο να το μεταφέρω εδώ και με έχει πιάσει απελπισία... αν πάνε καλά τα οικονομικά εδώ ίσως μαζέψω λεφτά να πάρω ένα πιο φορητό ... βλέπω κάτι SV skyvision και μου τρέχουνε τα σάλια... :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης