Jump to content

Πρώτη φωτογραφία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρασκευή βράδυ αποφάσισα να βγω έξω και να χορτάσω τον Δια.

Με το skywatcher 8’ dob και ένα Hyperion 5mm είδα την καλύτερη εικόνα που έχω δει από τον Δια μέχρι τώρα. Είμαι αρχάριος οπότε μου είναι δύσκολο να βαθμολογήσω την ποιότητα της ατμόσφαιρας αλλά σε γενικές γραμμές μου φάνηκε καλή.

Και είπα να δοκιμάσω να τον φωτογραφίσω. Χρησιμοποίησα έναν ανταπτορα προσαρμογής και ένα Smartphone. Τράβηξα μερικές φωτογραφίες αλλά ήταν τραγικές. Μετά σκέφτηκα να δοκιμάσω βίντεο ενώ οδηγούσα το τηλεσκόπιο με το χέρι.

Μετά έκανα μια αναζήτηση και έμαθα για το pipp και το aytostakkert 2.

Ξέρω ότι η φωτογραφία αυτή δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτές που έχω δει στο φόρουμ αλλά είναι πολλά περισσότερα από όσα περίμενα .. οι περισσότεροι αρχάριοι έχουμε ένα dobsthonian και ένα κινητό αξίζει την δοκιμή.

Ακόμα δεν έμαθα τα προγράμματα επεξεργασίας, με λίγο μελέτη και με καλύτερη πρώτη υλη ίσως βελτιωθεί και άλλο.

MOV_0015.MP4

MOV_0015_pipp_g4_ap1_conv.tif

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νικο ειναι καλη, αλλα μπορεις να βγαλεις κανα τετραλεπτο, δεν εχεις τοσο στενο καδρο οποτε δεν θα πιασεις την περιστροφη, απο εκει και περα πολυ καλη προσπαθεια!
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης