Jump to content

Κατακόρυφη παρατήρηση στο Ζενίθ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, σήμερα προσπαθήσαμε με φίλους να δούμε τον M82. Ξεκινώντας από την μεγάλη άρκτο για να κάνω το star-hoping παρατήρησα οτι ήταν πολύ δύσκολο να κοιτάξω από τον ερευνητή γιατί είναι κατακόρυφος (λόγω της θέσης της μεγάλης άρκτου). Υπάρχει κάποιο εξάρτημα - πρίσμα που μπορώ να βάλω στον ερευνητή του Dob 8 pyrex ώστε να μπορώ να κάνω star hoping στο Ζενίθ χωρίς να σπάσω το λαιμό μου ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα! Πρεπει να βαλεις ενα διαγωνιο στον ερευνητη, το οποιο μπορει να σε αναγκασει να πριονισεις τον ερευνητη για να εχεις πιο πολυ in focus και να μπορεσει να εστιασει. Εχω πριονισει ερευνητη και δουλεψε μια χαρα, ΑΛΛΙΩΣ πας απευθειας σε νεο ερευνητη που ειναι φτιαγμενος για να εχει διαγωνιο.
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τα άνωθεν. Αυτό που θες να ψάξεις λέγεται RACI finder (=Right Angle Correct Image) και σου ανορθωνει το είδωλο ως προς όλους τους άξονες. συνήθως είναι της τάξης 8x50/ 9x50. Μάρκες πολλές τύπου GSO, SW κλπ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλημέρα φιλε μου μηπως σου κανει αυτος.

 

https://www.planitario.gr/ereunhths-9x50-me-diagwnio-90-kai-bash.html

Φίλοι καλώς ορίσατε εις τον δικό μου χώρο

και την καρδιά μου ολόψυχα σας την εκάνω δώρο .LAKIS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου το πρόβλημα που αναφέρεις είναι πολύ σύνηθες και η καλύτερη λύση είναι η αγορά ενός διαγώνιου ερευνητή με ορθό είδωλο (RACI όπως σωστά σου ανέφεραν).

 

Το link του πλανητάριου δεν είναι RACI, δίνει ανεστραμμένο είδωλο αριστερά-δεξιά. Αυτός είναι ο RACI: https://www.planitario.gr/ereunhths-9x50-me-diagwnio-90-kai-bash-anorthwtikos.html

 

Εγώ επένδυσα αρκετά στο συγκεκριμένο τομέα καθώς ένας άριστος ερευνητής βοηθάει απίστευτα στο star hopping και πήρα πριν αρκετά χρόνια αυτόν: https://www.stellarvue.com/stellarvue-9x50-top-rated-ra-correct-image-finderscope-white-f050w2/

 

Το να μη χρειάζεται να σκύψεις αλλά ούτε να αντιστρέψεις στο μυαλό σου το πεδίο που βλέπεις στους χάρτες είναι τρομερή εξυπηρέτηση.

 

Ο δικός μου είναι και φωτιζόμενος, βοηθάει στα πολύ σκοτεινά μέρη όπου δε φαίνεται καλά ή και καθόλου το σταυρόνημα.

 

Από μένα έχεις τη συμβουλή να την κάνεις την αναβάθμιση με όποιο μοντέλο επιλέξεις.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Είναι η επόμενη αναβάθμιση. Δεν παλεύεται η κατάσταση με τον τωρινό ανιχνευτή. Απαράδεκτο design flaw για παρατηρήσεις κοντά στο Ζενίθ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου το πρόβλημα που αναφέρεις είναι πολύ σύνηθες και η καλύτερη λύση είναι η αγορά ενός διαγώνιου ερευνητή με ορθό είδωλο (RACI όπως σωστά σου ανέφεραν).

 

Το link του πλανητάριου δεν είναι RACI, δίνει ανεστραμμένο είδωλο αριστερά-δεξιά. Αυτός είναι ο RACI: https://www.planitario.gr/ereunhths-9x50-me-diagwnio-90-kai-bash-anorthwtikos.html

 

Εγώ επένδυσα αρκετά στο συγκεκριμένο τομέα καθώς ένας άριστος ερευνητής βοηθάει απίστευτα στο star hopping και πήρα πριν αρκετά χρόνια αυτόν: https://www.stellarvue.com/stellarvue-9x50-top-rated-ra-correct-image-finderscope-white-f050w2/

 

Το να μη χρειάζεται να σκύψεις αλλά ούτε να αντιστρέψεις στο μυαλό σου το πεδίο που βλέπεις στους χάρτες είναι τρομερή εξυπηρέτηση.

 

Ο δικός μου είναι και φωτιζόμενος, βοηθάει στα πολύ σκοτεινά μέρη όπου δε φαίνεται καλά ή και καθόλου το σταυρόνημα.

 

Από μένα έχεις τη συμβουλή να την κάνεις την αναβάθμιση με όποιο μοντέλο επιλέξεις.

 

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω εάν ο συγκεκριμένος ερευνητής χρειάζεται και κάποια ειδική βάση στήριξης για SW dobsonians. Στο site φαίνεται σαν να μην συμπεριλαμβάνεται στήριξη. Και επίσης για να γίνει φωτιζόμενος χρειάζεται επιπλέον εξάρτημα ο συγκεκριμενος;

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλει τα δακτυλίδια του για να στερεωθεί:

https://www.stellarvue.com/50-60-mm-finderscope-rings/

 

Και το αξεσουάρ για να φωτίζεται το σταυρόνημα:

https://www.stellarvue.com/illuminator-for-reticle-eyepieces-ei002/

 

Όπως βλέπεις το συνολικό κόστος δεν είναι καθόλου αμελητέο, γι'αυτό και δε συναντάει κανείς ένα τέτοιο σετ συχνά.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απορώ γιατί βάζουν ακόμη τους ίσιους ερευνητές στα dob.

Για να βολευόμαστε κι εμείς που ψάχνουμε το αστέρι εκκίνησης με τα δύο μας μάτια ανοιχτά χωρίς ερευνητή 1Χ. :cheesy: :cheesy: Χωρίς τρολιές τώρα νομίζω πως είναι καθαρά για να ρίξουν το κόστος. Σιγά μην τους νοιάζει τι θα κάνουμε εμείς.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ούτε εγώ έχω 1x και ξεκινάω κατευθείαν με 16x60 ερευνητή πλέον. =P~ Ναι προφανώς είναι για λόγους κόστους αλλά πόση διαφορά έχουν;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πιστεύω ότι ο σκοπός τους είναι ακόμα πιο δόλιος από αυτό που περιγράφει ο Παναγιώτης. Δεν βάζουν ίσιο ερευνητή για να ρίξουν το κόστος, διότι και αυτοί με το διαγώνιο έχουν τα ίδια, χρήματα. (Ένα δύο τρία άντε 5 ευρώ παραπάνω). Βάζουν ίσιο ερευνητή για να μας τα πάρουν διπλά. Και καλά στα μεγάλα Dob. Λόγο ύψους το πράγμα παλεύεται. Πονάει λίγο ο σβέρκος, σφίγγεις εσύ τα δόντια, λες: μπρος τα κάλλη τι είναι ο πόνος, και διάφορα άλλα ενθαρρυντικά στον εαυτόν σου και εν τέλει τα καταφέρνεις και βρίσκεις τον στόχο. Έλα ντε που αυτοί βάζουν ίσιο ερευνητή ακόμα και στα πιο ακριβά διαθλαστικά, που όταν αυτά σημαδεύουν ψηλά τότε ο ερευνητής πιάνει χώμα! Εκεί σε θέλω να μου πεις τι κάνεις. Πάντως όταν είχα πάρει το ED80 τους είπα: Εγώ το θέλω με διαγώνιο ερευνητή διαφορετικά δεν το αγοράζω. Πλήρωσα ένα ή δύο ευρώ παραπάνω και μου το έδωσαν έτσι. Από τότε εννοείτε ότι οι άλλοι τρείς ίσιοι τους τρώει η σκόνη και το σκοτάδι.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται πως έχουν στο μυαλό τους και την αναβάθμιση και να μας τα πάρουν διπλά, αλλά δεν πιστεύω πως είναι ο κύριος λόγος. Ούτως ή άλλος θα μας τα πάρουν απ τον 1Χ που είναι αναγκαίος σε ερευνητή με διαγώνιο.

Με τίποτα δεν είναι η διαφορά τους 1-2 ευρώ. Αλλά και να ήταν σκεφτείτε πόσα όργανα το χρόνο φτιάχνει η skywatcher και πολλαπλασιάστε το με το 2 να δείτε για τι ποσό μιλάμε.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης