Jump to content

Αγορά τηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Αν και είμαι νέος στο χώρο της αστροπαρατήρησης έχω παρακολουθήσει πολλά βίντεο, έχω επισκεφτεί αστεροσκοπία και έχω αγοράσει το βιβλίο NIGHTWATCH. Θα ήθελα να αγοράσω ένα τηλεσκόπιο με αυτοματικοποιημένη, ισημερινή στήριξη και λογικά το πάω για EQ5 SYNSCAN. Λογικά για οπτικό σωλήνα πάω σε 250/1200 BLACK DIAMOND - DSF της SkyWatcher. Όμως σαν καινούργιος έχω μερικές ερωτήσεις. Αρχικά επειδή δεν ξέρω, μπορώ να βάλω τον συγκεκριμένο οπτικό σωλήνα στην συγκεκριμένη στήριξη ή υπάρχει κάποιο θέμα; Επίσης επειδή δεν ξέρω, τι αξεσουάρ να πάρω; Θα ήθελα φίλτρα για να βλέπω ένχρωμα τα νεφελώματα και τους πλανήτες. Τι πρέπει να πάρω επιπλέον για να κάνω αστροφωτογραφία? Τέλος, χρειάζεται να πάρω κάποιο προσοφθάλμιο ή το LET 28mm(43x), Ø50.8mm που περιλαμβάνει ο οπτικός σωλήνας είναι μια χαρά? Σας παρακαλώ βοηθήστε με.. Καλή ημέρα σε όλους!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε καλησπέρα. Έθεσες πολλά ζητήματα που σηκώνουν ώρες κουβέντας ωστόσο ας τα πιάσουμε με τη σειρά. Για τον σωλήνα που θες η eq5 δεν τον σηκώνει. Θες οροιακά heq5. Αλλά και πάλι για αστροφωτογράφηση με αυτό το σωλήνα η heq5 οριακή, θες κανονικά neq6 minimum. O σωλήνας είναι μεγάλος και βαρύς (14κιλά). Είσαι σίγουρος ότι αυτό χρειάζεσαι για παρατήρηση τουλάχιστον; θα μπορούσες να πας σε πιο σημαζεμένο setup πχ με κάποιο sct 8 για να έχεις και διάμετρο αλλά και εστιακή. Τροφή για σκέψη....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στην ερασιτεχνική αστρονομία και στο astrovox!

Το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο λόγω μήκους (και άρα συνεπαγόμενων ροπών και ταλαντώσεων),δεν το "σηκώνει" ούτε η EQ5 ούτε η EQ6!Πρέπει να πας στην αρκετά ακριβότερη EQ8!

Όμως για τις 10" καλύτερη επιλογή και πιο οικονομική συνολικά (αν δεν κάνω λάθος),είναι το καλύτερο οπτικά τηλεσκόπιο Celestron 9.25 πάνω σε EQ6.Το συγκεκριμένο setup προτιμάται απο τους αστροφωτογράφους!

Αν τα οικονομικά σου δεν αντέχουν,τότε θα πας σε 8",πχ SW 200/1000 (όχι το 200/1200) πάνω σε EQ5,ή EQ6.

Ο φακός 28mm,2" που συνοδεύει το SW 10"(έχω και εγώ το ίδιο ),είναι ακατάλληλος με το τηλ.αυτό,γιατί κάνει καμπύλωση πεδίου,δηλ.το μισό πεδίο θα φαίνεται καθαρό,το άλλο θολό,και με αλλαγή της εστίασης θα εναλλάσονται οι θολές με τις καθαρές περιοχές...Το ίδιο συμβαίνει και με άλλα τηλεσκόπια μικρού λόγου,πχ SW 102/500...Καλύτερα θα ήταν η εταιρία να συνόδευε αυτά τα τηλεσκόπια με τους κλασσικούς plossl 25mm και 10mm!

Επειδή σε ενδιαφέρει η αστροφωτογραφία,καλύτερα να σου απαντήσουν για τα υπόλοιπα,πολλά μέλη του forum που ασχολούνται και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου αν θες αστροφωτογράφιση καλό θα ήταν να πάρεις ένα μικρό διοπτρικό αποχρωματικό. Αυτό είναι το τηλεσκόπιο που όλοι ξεκινάνε. Πέρα απ την κορυφαία απόδοση ενός τέτοιου οργάνου θα έχεις μεγάλο πεδίο για να βγάζεις εκτεταμένους στόχους, είναι εύκολο στον χειρισμό και συγχωρεί λάθη που αναπόφευκτα θα κάνεις μέχρι να μάθεις. Τα υπόλοιπα όπως τα είπαν τα παιδιά. Δες εδώ ένα τηλεσκόπιο αλλά κάνε κι εσύ μία έρευνα γιατί υπάρχουν και φθηνότερα https://www.planitario.gr/bked-80-black-diamond.html
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια πολύ καλή λύση και σχετικά ικανοποιητική για αστροφωτογραφία είναι κι αυτή:

https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-130p-ds-ota.html

 

Επειδή όπως έχει αναφερθεί και παλιότερα, δεν υπάρχουν τηλεσκόπια υπερατού, δλδ τέλεια και για παρατήρηση και για φωτογραφία, υπάρχει και η λύση να έχεις ένα (οικονομικό) φωτογραφικό όπως το 130pds, μια στιβαρή βάση, κι ένα για παρατήρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι αυτό νευτώνειο είναι και κουβαλάει (σε μικρότερο βαθμό) όλα τα αρνητικά που έχουν αυτοί οι σωλήνες. Το μικρό διοπτρικό είναι αυτό που σχεδόν όλοι οι φωτογράφοι συστήνουν
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι αυτό νευτώνειο είναι και κουβαλάει (σε μικρότερο βαθμό) όλα τα αρνητικά που έχουν αυτοί οι σωλήνες. Το μικρό διοπτρικό είναι αυτό που σχεδόν όλοι οι φωτογράφοι συστήνουν

 

Φίλε filiatra εγώ έδωσα και μια λύση σχετικά οικονομική να υπάρχει στο τραπέζι καθώς 674,00 € είναι αρκετά περισσότερα απο τα 200€ του 130pds. Γιατί όπως έχω ξαναγράψει, η άποψη μου είναι οτι η αστροφωτογραφία είναι ένα δύσκολο χομπι, με πολύ μεγάλο learning curve, οπότε καλό είναι να τη δοκιμάσεις πριν, επενδύσεις χοντρά σε αυτή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι θα συμφωνήσω σε αυτά που λες. Πέρα απ τα μειονεκτήματα τους τα νευτώνεια έχουν και πλεονεκτήματα όπως μεγάλη διάμετρος σε χαμηλή τιμή. Εμεις γράφουμε την άποψη μας και ενδιαφερόμενος τις αξιολογεί ανάλογα με το μπάτζετ του και το τι θέλει να κάνει. Ομως να μη ξεχάσουμε πως υπάρχουν και άλλα αποχρωματικά που κοστίζουν αρκετά λιγότερα όπως αυτό https://www.firstlightoptics.com/pro-series/sky-watcher-evostar-72ed-ds-pro-ota.html
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης