Jump to content

Dobsonian 8 καλη επιλογη???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλοι μου λογω κοστους λεω να παω στο dob 8 αντι για το 10 ειναι καλη επιλογη λετε;;;λεω μηπως στη διαφορα χρηματων με το 10 επαιρνα καποιο φιλτρο καποιο προσοφθαλμιο τι λετε εσεις η το δεκαρι εχει πολυ μεγαλη διαφορα στην παρατηρηση βαθυ ουρανου οποτε δεν ειναι καλη η επιλογη μου;;;οποιαδηποτε συμβουλη βοηθαει ευχαριστω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εδώ!

Το SkyWatcher 8" dob ,αν εννοείς αυτό,είναι μια πολύ καλή επιλογή,τόσο σε ποιότητα οπτικών,όσο και σε ποιότητα κατασκευης!Και βέβαια άριστη σχέση ποιοτητας-τιμης!Εφ' όσον το διατηρήσεις σε άριστη κατάσταση,θα μπορέσεις να το μεταπωλησεις εύκολα σε πολύ καλή τιμή,γιατί έχει ζήτηση!

Θα σου συνιστούσα,πριν πας σε αγορά καινούργιου,να ψάξεις πρώτα σε μεταχειρισμένα εδώ,που θα βρεις αρκετά συχνά να πωλούνται!

Για προσοφθάλμια σου εχω γράψει αναλυτικά σε άλλα ποστ!

Το 6" τελικα το πουλησες?

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το SW dob 10" είναι μια ακόμα καλύτερη επιλογή!Το έχω 8 χρόνια και είμαι απολύτως ευχαριστημένος και από την οπτική του απόδοση και από την ποιότητα κατασκευής του!Και αυτό όπως και το 8",είναι εξαιρετικό value for money!

Βέβαια έχει αισθητά μεγαλύτερη φωτοσυλλεκτικοτητα από το 8"(πιο φωτεινά αντικείμενα,πιο βαθύς ουρανός!) και διακριτική ικανότητα,που μεταφράζεται σε περισσότερες λεπτομέρειες που μπορείς να δεις στα αντικείμενα που παρατηρείς!

Εφ'οσον μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα,σαφώς να το προτιμήσεις σε σχέση με το 8"!Θα αργήσεις και πιο πολύ να το αντικαταστήσεις με κάτι μεγαλύτερο!

Αλλά αν σε πιάσει ο "πυρετός" των ιντσών,και δε σε σταματήσει η τσέπη σου η κάποια σύντροφος...άστα! :)

Σου συστήνω λοιπόν το 10" και θα μπορέσεις με αυτό να χρησιμοποιήσεις ακόμα και σε ουρανό με σχετική φωτορύπανση,και πολύ χρήσιμα φίλτρα νεφελωμάτων που κόβουν αρκετό φως όπως το ΟΙΙΙ.

Να ξέρεις πάντως ότι όπως σου είπαμε και στην άλλη συζήτηση που κάναμε,όσο ανεβαίνεις ιντσες οι βάσεις γίνονται πιο βαριές και ογκώδεις και μετά από κάποια χρόνια μπορεί να βαρεθεις το κουβαλημα και το στησε -ξεστησε και να νοσταλγήσεις το πολύ πιο φορητό σου 6"...

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ερώτημα το οποίο τώρα τίθεται είναι το εξής. Αν θεωρείς ότι είσαι όντος αποφασισμένος να μείνεις έστω για δύο τουλάχιστον χρόνια σε αυτές τις διαμέτρους, ή η πρόθεση σου είναι με την πρώτη κιόλας ευκαιρία να πάρεις ακόμα μεγαλύτερο. Αν ισχύει το δεύτερο πάρε χωρίς δεύτερη σκέψη ένα από τα δύο, ή ακόμα καλύτερα το πιο μεγάλο.

Αν όμως πεις: Ένταξη θα πειθαρχήσω τουλάχιστον δύο χρόνια ώστε να μου δοθεί ο χρόνος και τον ουρανό να μάθω και την τέχνη της παρατηρήσεις με τηλεσκόπιο, τότε η συμβουλή μου είναι η εξής αιρετική.

Να πάρεις το 8ιντσο επάνω στην ισημερινή EQ5. Αυτό το σετ απ έχει λίγα ευρώ περισσότερα από 10ιντσο το απλό και λιγότερα από το 10ιντσο το αναδιπλούμενο DOB. Εκεί είσαι από άποψη χρημάτων. Εγώ αυτό το σετ απ (είναι το δεύτερο που αγόρασα το βλέπεις στην φωτογραφεία) το έχω και το λειτουργώ από το 2003. Είμαι ένας από τους κάπως ευνοημένους σε πρόσβαση σε σχετικά σκοτεινό ουρανό, ( περιοχή Σουνίου), από τους μανιακούς με την αστροπαρατήρηση, που σαν να μην φτάνει αυτό, από ένα σημείο και πέρα η παρατήρηση με τηλεσκόπιο μου έχει γίνει συνήθεια. Ανήκω στην κατηγορία των εθισμένων και εξαρτημένων από κάτι τι ατόμων. Παρόλα αυτά ξέρω ότι θα πεθάνω με το παράπονο ότι στην ζωή μου δεν πρόλαβα να δω όλα εκείνα τα οποία το τηλεσκόπιο μου μπορεί να μου δείξει. Διότι το τι μπορείς να δεις με το τηλεσκόπιο είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων (τα γράψαμε στην προηγούμενη συζήτηση). Ένα από αυτά είναι η ικανότητα του σετ απ να παρακολουθεί άνετα κι απλά τον στόχο. Έτσι όπως κάνει και το δικό σου το 6ιντσο. Με την ισημερινή στήριξη αυτό γίνεται και χωρίς goto συστήματα. Για εμένα μου είναι αδιανόητο να κάνω παρατήρηση και μέχρι να αλλάξω προσοφθάλμιο ο στόχος να έχει φύγει από το πεδίο και μετά να πρέπει να τον ξανά αναζητήσω. Ή να ιδρώνω κρατώντας την ανάσα μου στις μεγάλες μεγεθύνσεις προσπαθώντας να έχω τον στόχο μέσα στο προσοφθάλμιο. Έ αυτό ακόμα και για εμένα τον τόσο πωρωμένο δεν είναι αστροπαρατήρηση.

Ο Κώστας σου έγραψε να παρακολουθήσεις κάποιο στόχο απενεργοποιώντας το goto. Αυτό είναι κάτι το οποίο πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις για να δεις πως είναι η αστροπαρατήρηση με DOB, και μετά να αποφασίσεις αν θέλεις ή όχι χειροκίνητο DOB.

Κλίνοντας ο πειρασμός είναι πολύ μεγάλος στο να κάνω σύγκριση του τι μπορείς να δεις με το 6ιντσο σετ απ που έχεις σε σχέση με ένα χειροκίνητο 8ιντσο ακόμα και 10ιντσο DOB. Με τα μεγαλύτερα DOB τα αντικείμενα (ιδίως τα αστέρια φεγγάρι πλανήτες) θα είναι εμφανώς πιο φωτεινά.

Όμως με το 6ιντσο σετ απ, λόγο άνεσης, ο χρόνος παρατήρησης θα είναι συντριπτικά περισσότερος. Θα δεις και θα παρατήρησης πολύ πιο απλά και ξεκούραστα πολλά περισσότερα αντικείμενα.

Τώρα το τι αποφασίζεις είναι εντελώς προσωπικό και δικό σου θέμα. Διότι πέρα από όλα αυτά τα τεχνικά και λογικά, στο πιο είναι το καλύτερο τηλεσκόπιο, εξίσου μετράει και το πιο τηλεσκόπιο εν τέλει σου αρέσει έστω και για ανεξήγητους λόγους. «Εμένα ρε φίλε αυτό μου αρέσει!» Πέρα για πέρα ειλικρινές και απόλυτα σεβαστό. Στο κάτω - κάτω της γραφής αν κάποιος μένει με ένα τηλεσκόπιο το οποίο δεν του αρέσει, εν τέλει δεν το χρησιμοποιεί με αποτέλεσμα η ερασιτεχνική αστρονομία να μην κερδίσει ακόμη ένα φίλο.

Παρόλα λοιπόν τα όσα σου γράψαμε, εγώ σου εύχομαι να αγοράσεις ένα τηλεσκόπιο που όσο γίνεται να μοιάζει πιο πολύ με το τηλεσκόπιο των ονείρων σου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διότι το τι μπορείς να δεις με το τηλεσκόπιο είναι συνδυασμός πολλών πραγμάτων
..ζωντανό παράδειγμα εγώ. Ελα μαζί μου Kondylis σε παρατήρηση να δεις οτι και με 10 ίντσες δεν βλέπεις τίποτα!! :mrgreen: :mrgreen:
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπον παιδια εκλεισα το οκταρι το dob ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την επιλογη μαζι με το nightwatch και ενα φιλτρο σληνης προς το παρον και βλεπουμε...το εξαρι το πουλησα νομιζω θα βρω ακομα πιο ενδιαφερον και το ψαξιμο αυτων των υπεροχως πραγματων που υπαρχουν εκει μακρια....σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για προσοφθάλμια έχω γράψει για δύο λύσεις που είναι και ό,τι καλύτερο σε value for money,δες τα αναλυτικά ποστ των τελευταίων ημερών!

Για να διαλέξεις μεταξύ των δύο όμως πρέπει να απαντήσεις στο καίριο ερώτημα,αν μπορείς να κάνεις χωρίς πρόβλημα χειροκίνητη οδήγηση σε dob!Επίσης αν σε ελκύει περισσότερο το ηλιακό σύστημα η το βαθύ διάστημα!

Τελικά θα πάρεις dob η θα κρατήσεις το

6" με το go-to?

Επαναλαμβάνω τις δύο οικονομικές και ποιοτικές λύσεις:

1) Celestron plossl kit

2) Baader zoom Hyperion 8-24mm+Baader Hyperion Barlow 2.25x (η αλλον 2x)περίπου 100€ ακριβότερο το σετ σε σχέση με το πρώτο.

Για λεπτομέρειες κοίτα τα ποστ!

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα fotodekti θα παω στο dobsonian 8 το περιμενω να ερθει σκεφτομουν για τον baader mark 4 8-24 μου φαι νεται καλο ζουμ προσοφθαλμιο ενδιαφερομαι για παρατηρηση βαθεως ουρανου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!Ο zoom της Baader θα σε καλύψει στις εστιακές 8-15mm,καλύτερα από τους plossl σε DSO(Deep Sky Objects),διότι έχει μεγαλύτερο πεδίο 68ο,σε σχέση με το 52ο των plossl.Στις υπόλοιπες εστιακές πέφτει χαμηλότερα μέχρι τις 42ο στα 24mm.

Για τα φίλτρα,έχω ξαναγράψει σχετικά.Αν τα οικονομικα σου δεν επαρκούν για 2-3 φίλτρα,πάρε φίλτρο ΟΙΙΙ,και μετά τα άλλα.

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου.Κάτοχος Dobsonian 8" εδώ και σχεδόν 7 χρόνια (από όταν άρχισα την ενασχόληση με την αστρονομία) και ευχαριστημένος μέχρι το κόκκαλο. Το τηλεσκόπιο είναι πραγματικά σκυλί πολέμου και με την κατάλληλη διαχείριση θα σε βγάλει πολλά χρόνια. Από θέμα φορητότητας είναι μια χαρά,χωράει άνετα σε αμάξι ακόμα και αν έχεις 1-2 άτομα παρέα (ανάλογα και το αμάξι) και ούτε είναι πολύ βαρύ-ειδικά αν το σπάσεις σε δύο κομμάτια (βάση και σωλήνας) κουβαλιέται άνετα.Ξεκοκάλισε το Nightwatch,μάθε τον ουρανό και χρησιμοποίησε τους χάρτες που έχει για να μάθεις σιγά σιγά τα αστροάλματα.Όσο ποιο γρήγορα και σωστά μάθεις να τα χρησιμοποιήσεις τόσο ποιο πολύ θα ευχαριστηθείς τον ουρανό. Παρακάτω σου παραθέτω έναν χάρτη,δωρεάν για κατέβασμα που πιστεύω θα σε βοηθήσει πολύ στις παρατηρήσεις σου. http://www.deepskywatch.com/deep-sky-hunter-atlas.html

Έχει γίνει ο κύριος χάρτης για την παρατήρηση μου λόγο της απλότητας αλλά και το ότι απεικονίζει αρκετά ικανοποιητικό αριθμό αστεριών και αντικείμενων που φτάνουν στα όρια του τηλεσκοπίου (14 mag). Με το 8άρι το Dob και τον συγκεκριμένο χάρτη κάναμε παρατηρήσεις με τον φίλο Roofastro από χωριό στην πόλη που μένω με πολύ καλό ουρανό (γύρω στα 6 mag),με πολύ καλές παρατηρήσεις αμυδρών γαλαξιών μέχρι και τα 13.9 mag (αν δεν μας γελούσαν τα ματάκια μας :lol: ).Είχα στο μυαλό μου την αναβάθμιση σε goto ή την αγορά μεγαλύτερου τηλεσκοπίου αλλά άλλαξα πραγματικά γνώμη και το μόνο που σκέφτομαι είναι να δω όσα ποιο πολλά γίνεται με το 8άρι,τίποτα άλλο.Κάνε υπομονή να μάθεις τον ουρανό,εμπιστεύσου το θηρίο που θα έχεις στα χέρια σου και απόλαυσε το μέχρι το έπακρον.Αυτά από εμένα.Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.Καλορίζικο και καλές παρατηρήσεις.

Γιώργος Λέκκας.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Kondylis καλοτάξιδο κι από εμένα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω αυτό που είναι 15mm. Ταιριάζει αρκετά καλά στον εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου σου και θα σε βοηθήσει αρκετά στον εντοπισμό γαλαξιών. Όμως θα χρειαστείς κι ένα προσοφθάλμιο 12mm που αφού τους εντοπίσεις να τους απολαύσεις.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άκυρο!

Έκανα λάθος και δημοσιεύτηκε δύο φορές η επάνω απάντηση. :oops:

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Kondylis εξετάζοντας καλύτερα το θέμα και με γνώμονα του ότι το τηλεσκόπιο θα σου έρθει με δύο Plosslτ 25 και 10mm το βαλιτσάκι της Celestron που προτείνει ο Κώστας είναι η βέλτιστη λύση. (Μόνο 256 Ευρώ!) Έχεις όλες τις δυνατές μεγεθύνσεις.

Αν το πάρεις μην αγοράσεις (στην αρχή) τον ζουμ ( θα σου είναι πλέον άχρηστος) ή κάποιο άλλο φακό με μεγάλο οπτικό πεδίο. Διότι χρησιμοποιώντας τόσες πολλές μεγεθύνσεις, από μόνος σου πλέον θα μπορείς να αποφανθείς και για συγκεκριμένους λόγους που πλέον χειροπιαστά θα κατανοείς, να πεις, «ναι σε αυτή περίπου την μεγέθυνση θα ήθελα να έχω κι ένα ευρυγώνιο προσοφθάλμιο.»

Άλλο ένα πλεονέκτημα που έχει το βαλιτσάκι, είναι… αυτό καθεαυτό το βαλιτσάκι! Πίστεψε μας, είναι μπελάς τα βαλιτσάκια για προσοφθάλμια. Μπες στο Mastrovox και θα δεις τις κατασκευές μας και τις περιγραφές τους.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν αποφασίσει ο φίλος μας για αγορά προσοφθαλμιων,πρέπει να χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα τον φακό plossl 10mm,για να εξοικειωθεί με την χειροκίνητη οδήγηση του τηλεσκοπίου!Αυτό είναι πολύ σημαντικό για να καταλάβει αν μπορεί να το κάνει χωρίς δυσκολία,ώστε να δυσανασχετεί!

Αν δεν μπορεί να συνηθίσει αυτή την διαδικασία (θα χρειαστεί κάποιες προσεκτικές παρατηρήσεις στην αρχή να το καταλάβει),είναι καλύτερη λύση ο zoom Baader που έχει μεγαλύτερο πεδιο,μόνο όμως στις μικρές εστιακές 8-15mm,γιατί τα αντικείμενα που παρατηρεί θα μένουν περισσότερη ώρα μέσα στο πεδίο του και δεν θα χρειαστεί να αλλάζει τόσο συχνά την στόχευση.Επισης είναι καλύτερη λύση για παρατήρηση βαθέως ουρανού!

Το βαλιτσακι έχει plossl εξαιρετικής ποιότητας και οξύτητας που για το τηλεσκόπιο του,αποδίδουν θαυμάσια και δεν θα χρειαστεί να αγοράσει ορθοσκοπικους,και ο barlow 2x, είναι διαμάντι και δεν εxει να ζηλέψει τίποτα από πολύ ακριβότερους barlow η powermates!Αν πάρει αυτό το σετ,θα χρειαστεί μετά έναν φακό περίπου 11mm ευρέως πεδίου,80ο,για πιο άνετη και αποδοτική παρατήρηση DSO(βαθέως ουρανού).Θα τον καλύψει στα περισσότερα DSO!Υπάρχουν φακοί με πεδίο 80ο πολύ καλής ποιότητας αρκετά οικονομικοί,όπως οι Agena και APM!

Δεν χρειάζεται να πάρει ακριβούς!Αργότερα αποφασίζει αν θα πάρει κάποιους ευρυγώνιους πιο ακριβούς για να συμπληρώσει τη γκάμα!

Όπως έχουμε ξαναπεί χρειάζονται και φακοί τυπικού πεδίου 52ο,αλλά και ευρυγωνιοι πάνω από 70ο.

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

+1 για τους APM. Μαγεία οι 100° στη HDC σειρα- no tracking- και με προσφορές από Γερμανία αρκετά καλές στο Black Friday για όποιον θέλει να τους έχει υπόψη... Επίσης ετοιμάζουν νέα εστιακή στο μοντέλο που θυμίζει σε χαρακτηριστικά τους docters...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας. Το βλιτσάκι της Celestron μετά από τόσες φορές που το είδα προτεινόμενο εδώ μέσα το πήρα και εγώ. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει πολύ ακόμα. Επίσης να πω ότι το πήρα καινούριο 177 Ευρώ (+29 Ευρώ τα μεταφορικά του). Πραγματικά για τα λεφτά τους είναι πολύ καλά!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε evag σίγουρα θα το ευχαριστηθείς, διότι το δικό σου σετ απ μπορεί και μένει επάνω στον στόχο με τις ώρες. Έτσι προσοφθάλμιοι φακοί με ευρύ οπτικό πεδίο εξυπηρετούν μόνο αισθητικούς λόγους. Στα χειροκίνητα Dob όμως αν όχι λύνει, σίγουρα ευκολύνει την κίνηση του τηλεσκοπίου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σε ολους για αυτο το βαλιτσακι λεω να κινηθω νομιζω θα με βολεψει πολυ παιδια της celestron...οσο για το οκταρι το dob μου ρθε χθες πολυ ωραιο και μου φανηκε μεγσλη η διαμετρος στην αρχη νομιζα οτι μου στειλαν δεκαρι...και σκεφτομουν για δεκαρι σκεψου...μιλαμε κανονι!!! Μακαρι να περασω πολυ ωραιο χρονο μαζι του ηδη με χει βολεψει διπλα του με σκαμπο πολυ ανετη παρατηρηση!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου όπως σου έχω ξαναγράψει πιο πάνω,το αν θα διαλέξεις το σετ των plossl η τον zoom εξαρτάται από ένα πολύ σημαντικό παράγοντα:

Από το αν μπορείς να κάνεις χειροκίνητη οδήγηση στο dob σου χωρις να δυσανασχετεις!!

Να βάλεις τον 25mm πρώτα να μάθεις καλά την οδήγηση,την στόχευση του στόχου σου σωστά και με άνεση,και μετά να πας στον 10mm,κάνοντας το ίδιο!Το μικρότερο πεδίο που θα σου δώσει θα σε δυσκολέψει περισσότερο!

Ακόμα περισσότερο αν βάλεις μικρότερο φακό,8,6mm και ακόμα περισσότερο σε συνδυασμό με τον barlow 2x!Το πεδίο θα μικρύνει ακόμα περισσότερο,ο στόχος θα μένει σημαντικά λιγότερο χρόνο μέσα στο πεδίο σου,και θα πρέπει να διορθώνεις πιο συχνά την οδήγηση του τηλεσκοπίου για να μένει ο στόχος μέσα στο οπτικό σου πεδίο!!

Αυτό είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα,που πρέπει να το καταλάβεις στη πράξη και να το απαντήσεις με σιγουριά πριν κάνεις την αγορά!!

Αν δυσκολεύεσαι,πάρε τον zoom ,που τουλάχιστον στις μικρές εστιακές 8-15mm περίπου θα είναι πιο άνετος στην παρατήρηση,και θα βλέπεις και τα νεφελώματα που σου αρέσουν σε μεγαλύτερο πεδίο!

Ξαναδιάβασε προσεκτικά και τα όσα εχουμε γράψει σε προηγούμενα ποστ και ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΓΟΡΕΣ!!!

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης