Jump to content

Dobsonian 8 καλη επιλογη???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω για τη βοηθεια φωτοδεκτη ναι το ειδα στην πραξη οτι εχει φευγει ο στοχος γρηγορα..ο ζουμ με 66 πεδιο θα ναι πιο ευκολος λογικα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν οι φακοί που χρησιμοποίησες είναι Plossl της SW, αυτοί έχουν φαινομενικό οπτικό πεδίο 52 μοιρών. Στις 66 μοίρες το πεδίο θα μεγαλώσει κατά 1,27 φορές => κι ο χρόνος παρακολούθησης το ίδιο. Όμως στα + δεν είναι μόνο το πόσο θα μένει ένα άστρο στο οπτικό πεδίο του προσοφθαλμίου, αλλά και το τι βλέπεις. Το εμβαδόν τις εικόνας. Το εμβαδόν τις εικόνας μεγάλωσε κατά 1,6 φορές!!! Έτσι τώρα η ευκολία είναι ακόμα μεγαλύτερη διότι εκτός του ότι θέλει λιγότερα σπρωξίματα συγχωρεί και κάποιες μικρές αδεξιότητες στο πόσο να σπρώξεις το τηλεσκόπιο. Άρα ο συντελεστείς ευκολίας καθορίζεται αθροιστικά με αυτά τα δύο.

Τώρα το τι γίνεται με την ποιότητα της εικόνας, προσωπικά δεν το γνωρίζω διότι δεν έχω τον Zoom. Αλλά ξέρω ότι στο τηλεσκόπιο σου ο 10mm plossl είναι εξαιρετικός φακός από άποψη οξύτητας κοντραστ κλπ. Πολύ καλή ποιότητα.

Πάντως αν τα κατάφερες έστω και με δυσκολία να κάνεις παρακολούθηση με αυτόν το φακό σου δίνει 120Χ. Το πραγματικό οπτικό πεδίο στον ουρανό είναι: 52 μοίρες του φακού διά 120Χ = 0,433…3 μοίρες. Πάρα πολύ καλή επίδοση από μέρος σου. Αυτός ο χώρος στον ουρανό είναι μικρότερος από την Σελήνη.

Μιας και σε ενδιαφέρουν οι γαλαξίες σου λέω ότι αυτή η μεγέθυνση είναι σχετικά μεγάλη ιδίως για τους γαλαξίες του καταλόγου Μ. Την συντριπτική πλειοψηφία από αυτούς θα τους χαρείς με την διάμετρο που διαθέτεις στις 100Χ. Πράγμα που τώρα θα κάνει πιο εύκολη την παρακολούθηση τους. Συνέχισε να προπονείσαι λοιπόν.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με τα όσα λέει ο φίλος Γιάννης,να συνεχίσεις να εξασκείσαι στη οδήγηση του τηλεσκοπίου,ιδιαίτερα με τον 10mm,και μετά να αποφασίσεις τι θα αγοράσεις!Λόγω έλλειψης εμπειρίας,είναι νωρίς ακόμα να αποφασίσεις!

Επίσης να κατασταλάξεις τι σε ενδιαφέρει πιο πολύ,το βαθύ διάστημα η το ηλιακό σύστημα!

Κανονικά χρειαζόμαστε και τους plossl,λόγω καλύτερης οξύτητας και κοντραστ που δίνουν,αλλά σε κάποιες κρίσιμες εστιακές,9-13mm,ΚΑΙ φακούς μεγάλου πεδίου πάνω από 68ο!

Οπότε χρειάζεσαι χρόνο και ωριμότητα να αποφασίσεις!

Φιλικα-Κωστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα χρειαζομαι ακομα εμπειρια παντως μες στη νεα φιλαδελφεια με φουλ φωτορυπανση καταφερα να εντοπισω το m44 ενα υπεροχο σμηνος και το χαρηκα να το κοιταω με το 25 mm με το dob 8...ηταν πραγματικα πανεμορφο!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σιγουρα χρειαζομαι ακομα εμπειρια παντως μες στη νεα φιλαδελφεια με φουλ φωτορυπανση καταφερα να εντοπισω το m44 ενα υπεροχο σμηνος και το χαρηκα να το κοιταω με το 25 mm με το dob 8...ηταν πραγματικα πανεμορφο!!!!
Που να δεις και όταν τελειώσει το γήπεδο :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε kondylis Εάν σε ενδιαφέρει επειδή και εγώ μένω κοντά σχετικά (πευκη) έχω βρει ένα αρκετά καλό σημείο στην Ροδόπολη. Και την Παρασκευή θα πάω. Εάν ενδιαφέρεσαι, ή κάποιος άλλος πείτε μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν ενδιαφέρεσαι, ή κάποιος άλλος πείτε μου.
Ε ναι καλά τώρα. Φυλάω καραούλι όλο το φόρουμ μπας και ξεμυτίσει κάποιος και λέτε για την Παρασκευή που θα φύγω για τις εκλογές? :shock:
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

nikosgus μόλις κοίταξα τον καιρό. Άμα θες εγώ πάω και Πέμπτη!
Για να μην ξεφύγουμε από το θέμα του φίλου έχεις πμ
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης