Jump to content

Λεωφόρος Σουνίου. Απέναντι από βραχονησίδα Πάτροκλος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρυθμίσω το πρόγραμμα μου,
Ρύθμισε εσύ το πρόγραμμα σου εσύ, άσε να γκρινιάζουμε εμείς. Εσύ εκτός από λίγη ζαλούρα δεν θα πάρεις τίποτα από μένα. Ενώ εγώ από εσένα έχω να πάρω. Που να δεις τι τραβάνε τηλεφωνικά από μένα οι fotodektis και Sevax :D :D :-({|=
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρυθμίσω το πρόγραμμα μου,
Ρύθμισε εσύ το πρόγραμμα σου εσύ, άσε να γκρινιάζουμε εμείς. Εσύ εκτός από λίγη ζαλούρα δεν θα πάρεις τίποτα από μένα. Ενώ εγώ από εσένα έχω να πάρω. Που να δεις τι τραβάνε τηλεφωνικά από μένα οι fotodektis και Sevax :D :D :-({|=

 

Καλά που το είπες γιατί σκέφτηκα να σου στείλω το τηλέφωνο μου και τώρα την γλύτωσα. \:D/

Έχεις πμ

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να ρυθμίσω το πρόγραμμα μου,
Που να δεις τι τραβάνε τηλεφωνικά από μένα οι fotodektis και Sevax :D :D :-({|=

 

Τον λογαριασμό που περιμένω θα τον πληρώσουμε μισά-μισά, και στο χωριό έφαγες το κοκορέτσι μόνος σου :cheesy:

 

Γιάννη άντε να δούμε θα τα καταφέρω να έλθω και εγώ; :-note

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι λόγοι που δεν έγραψα αυτές τις ημέρες είναι διότι έχω μία εκκρεμότητα στο να ρυθμίσω το πρόγραμμα μου, και βέβαια ο καιρός.

Δυστυχώς στο θέμα του καιρού αν δεν είναι Ιούλιος – Αύγουστος εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να κανονιστεί τίποτα. Το μόνο που μας μένει είναι να είμαστε ετοιμοπόλεμοι και να ανακοινώσουμε τις προθέσεις μας για να ξέρουν και κάποιοι άλλοι φίλοι μας ότι αν ο καιρός το επιτρέψει θα είμαστε εκεί.

 

Όσο με αφορά εφόσον μιλάμε για Σάββατο ή/και κάποια αργία το πιθανότερο είναι πως θα καταφέρω να δώσω το παρόν.

Ο καιρός τώρα είναι λογικά το σημαντικότερο πρόβλημα, ειδικά φέτος που συννεφιά, αέρας και βροχή φαίνεται να είναι κάτι το σύνηθες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω τι λες αλλά ο γιος μου που ζει στο Λονδίνο, τα δύο τελευταία χρόνια σκάει στα γέλια γιατί εκεί έχει καλύτερο καιρό!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθές το βράδυ πάντως κατά τις 2-3 στη Νέα Μάκρη είχε φοβερή διαύγεια, μέχρι και ο γαλαξίας φαινότανε με πλαϊνή όραση. Φαντάζομαι στο Σούνιο θα ήταν ακόμα καλύτερα.

 

Δυστυχώς φύσαγε συνέχεια με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να είναι απίστευτα κουνημένη τόσο που δυσκολευόμουν να δω τα δακτυλίδια του Κρόνου στο 40x :-s

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το ξέρω. το λέω τελευταία ώρα. Σας ζητώ συγνώμη. Όμως για κάποιους λόγους τώρα το αποφάσισα.

Ένας από αυτούς ήταν η αστάθεια του καιρού. Φαίνεται όμως ότι τις επόμενες ώρες ότι αυτός θα φτιάξει.

Θα πάω με την δύση του Ήλιου στο αγαπημένο μου μέρος για παρατήρηση. Όποιος θέλει μπορεί να έρθει να με βρει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξέρω. το λέω τελευταία ώρα. Σας ζητώ συγνώμη. Όμως για κάποιους λόγους τώρα το αποφάσισα.

Ένας από αυτούς ήταν η αστάθεια του καιρού. Φαίνεται όμως ότι τις επόμενες ώρες ότι αυτός θα φτιάξει.

Θα πάω με την δύση του Ήλιου στο αγαπημένο μου μέρος για παρατήρηση. Όποιος θέλει μπορεί να έρθει να με βρει.

 

'Άστα αυτά φίλε Γιάννη, το κανόνισες επίτηδες αφού έμαθες ότι εγώ θα είμαι εκτός Αττικής. :cheesy:

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θέλω να κλαφτώ αλλά σας ακούω που λέτε για τον καιρό.Δείτε τι τραβάω εδώ που μένω :P

 

Χαχαχαχαχαχαχα.

 

έλα Γιάννενα και μετά θα σου φαίνεται εκεί που μένεις Μάουνα Κέα...

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι, εχθές 7/6 είχα την τύχη να οργανώσουμε σε αυτό το σημείο μαζί με τον κο Χρήστο Ευθυμιόπουλο ξενάγηση στον έναστρο ουρανό σε μαθητές και τους γονείς τους από τον όμιλο Αστρονομίας του Προτύπου Γυμνασίου Αναβρυτων.

Η βραδυά ήταν υπέροχη, η Σελήνη αν και λίγο ψηλά, σε καλή φάση παρατήρησης και μετά από αυτή, και χωρίς να σας κουράζω

Lagoon nebula, M4, M13, Butterfly, M22, Albireo, Ring nebula, double-double, Δίας, Κρόνος, μέχρι και Μ51 κλπ...

Επίτευγμα: με το 12" dob παρατήρησα πρωτη φόρα την σκιά της Ιούς στον δίσκο του Δία.

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χάρηκα πολύ που το ευχαριστηθήκατε. Φαντάζομαι ότι για πολλούς από τους μαθητές η θέα του γαλαξία θα ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία. Ο Μ51 φαίνεται πολύ καλά. Όμως χθες όταν αυτός διάβαινε τον μεσημβρινό είχε φεγγάρι και όταν αυτό έδυσε αυτός είχε μπει μέσα στην φωτορύπανση. Εγώ πάντως βλέπω με το δικό μου το 8ιντσο και αρκετούς 12mag γαλαξίες. Το φθινόπωρο στον Πήγασο.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Τι εγινε ρε παιδια?το σκ που μας περασε πως κ δεν κανονιστηκε κατι?λαγονησι που ημουν ειχε αρκετα καλο ουρανο.κ σημερα κυριακη βραδυ ειναι πολυ καλα.το φεγγαρι εδυσε νωρις,συννεφια αερα δεν εχει...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Κατά πρώτον θα ήθελα πάρα πολύ να πάω στα Γρεβενά. Όμως δεν μπορώ φέτος να έρθω. Το ίδιο θα ήθελα να πάω και στην Δίρφη στην μάζωξη που οργάνωσε ο φίλος μας ο Γιώργος. Εύχομαι όντος να γίνει και το τελευταίο θεσμός ώστε να μου δοθεί η ευκαιρία στο μέλλον.

Αφού δεν μπορώ να πάω σε κανένα από τα δύο, το Σάββατο κατά την δύση του ήλιου θα πάω απέναντι από την βραχονησίδα Πάτροκλος στο γνωστό μέρος.

Επομένως ευπρόσδεκτη η παρουσία κάποιων, έστω κάποιου εναπομείναντα. Έτσι για να παρηγορηθούμε κοιτάζοντας τα ολοένα και λιγότερα από την φωτορύπανση άστρα, η οποία όλο και αυξάνει και αυξάνει και αυξάνει.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι για να παρηγορηθούμε κοιτάζοντας τα ολοένα και λιγότερα από την φωτορύπανση άστρα, η οποία όλο και αυξάνει και αυξάνει και αυξάνει.

Κατέβασε τις ασφάλειες βρε Γιαννάκη , να δούμε την φωτορύπανση να μειώνετε, να μειώνετε.

Μάλλον σου έρχομαι.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ταλαιπωρεί μια γαστρεντερίτιδα από εχτές, οπότε αν τα καταφέρω να έρθω όχι γλωσσοφιλα και αγκαλιές ναι;
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Το Σάββατο 24/8/2019 με την δύση του Ήλιου θα είμαι εκεί.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντωμεταξύ γνώρισα και εγωσ ήμερα το γιάννη. Και εκεί που περίμενα να έρθει ένας καλός κυριούλης

ήρθε κάτι ανάμεσα σε μπραντ πιτ και τζορτζ κλουνευ. Η φωτο πρεπει να ειναι καποιου θαυμαστη!

:-({|= :-({|= :-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ δεν βλέπω πουθενά συννεφιά ή βροχή. Τον αέρα βλέπω κάπως ανεβασμένο. Από εκεί και πέρα αν είμαστε τόσο άτυχοι… αναβάλλεται. Αν δεν πάω πάντως Σάββατο απόγευμα λόγο καιρού, (συννεφιά ή βροχή ή άνεμος πάνω από 6 μποφόρ) θα πάω Κυριακή απόγευμα και από εκεί και πέρα σχεδόν μέρα παρά μέρα μέχρι να ξανά γεμίσει το φεγγάρι.

Αυτά είναι τα σχέδια μου.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες εν τέλει μας έκατσε και μας έκανε μία αρκετά καλή βραδιά. Παρόλο τον κάπως δυνατό αέρα, είδαμε αρκετά πράγματα και αποχαιρετήσαμε για φέτος τον καλοκαιρινό γαλαξία.

Τέλος το goto του Νίκου (R3iZor) στο 10ιντσο Dob, είναι μία πολύ αξιόλογη και αξιόπιστη κατασκευή, η οποία λύνει και το πρόβλημα εντοπισμού και κυρίως το πρόβλημα παρακολούθησης των στόχων.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης