Jump to content

Μαγεία αστροάλματος vs goto


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχτές το βράδυ είχα την πρώτη μου εμπειρία με goto τηλεσκόπιο. Πήγα με τον χρήστη evag σε ένα ήσυχο και σκοτεινό (για τόσο κοντά στην Αθήνα) μέρος στα βόρεια προάστια. Στήσαμε τον εξοπλισμό και από τη μία είχαμε το δικό μου (10άρι) και δίπλα το δικό του (8άρι) goto. Ε όπως καταλαβαίνετε το δικό μου τσάμπα το κουβάλησα. Οτι θέλαμε το είχαμε μπροστά μας με ένα κουμπί. Και ότι δεν ξέραμε αν θέλουμε, το είχαμε με την επιλογή tour. Μετά από τόσο ψάξιμο που έχω ρίξει σοκαρίστηκα! Και σαν να μην έφτανε αυτό, είχαμε την άνεση να δοκιμάζουμε φακούς φίλτρα και αυτό εκεί στο στόχο! Το βιολί του ο Καραγιάννης. Σκυλί μαύρο. Εχω να πω πως όπου ξαναδώ σχόλια του τύπου το goto είναι τροχοπέδη στη μαγεία εκμάθησης του ουρανού θα τα προσπερνώ χαμογελώντας. Αν θες να ψάξεις εκεί είναι η χειροκίνητη επιλογή. Με τόση γενναιόδωρη τεχνολογία και ο Γαλιλαίος goto θα προτιμούσε. Ομορφα ήταν, είδα στόχους, φιλοσοφήσαμε γελάσαμε,γνώρισα και ένα μέλος από εδώ, είπαμε πόσο μας βοήθησε το forum και άνθρωποι όπως ο fotodektis και τώρα περιμένουμε τον giannis60 για Σούνιο. :cheesy:

_Viber_2019-06-01_23-42-26.thumb.jpg.867944a0c435b92737bd2268986aac73.jpg

..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Posted Images

Για να υπαρξουν τα goto υπηρξαν αστρονομοι, οπως ο Γαλιλαιος, ο Μεσιε, ο Hubble και αλλοι οπου χειροκινητα κατεγραψαν σε λιστες τα αντικειμενα που εσυ βρισκεις με ενα κουμπι. Και αν δε ξερεις τα βασικα δε μπορεις να σεταρεις ενα goto τηλεσκοπιο να δουλεψει σωστα.

Αρα, πρωτα μαθαινεις τα βασικα, εχεις ενα τηλεσκοπιο με αστροστατη, για τους λογους που ανεφερες και μετα ερχεται το goto στην περιπτωση που εχεις λιγο χρονο σε σκοτεινο ουρανο και θες να δεις αρκετα αντικειμενα σε μια βραδια.

Αυτα...

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να υπαρξουν τα goto υπηρξαν αστρονομοι, οπως ο Γαλιλαιος, ο Μεσιε, ο Hubble και αλλοι οπου χειροκινητα κατεγραψαν σε λιστες τα αντικειμενα που εσυ βρισκεις με ενα κουμπι.
Ουπς ναι? Ευχαριστώ για την ενημέρωση Παναγιώτη αλλά άλλο πράγμα λέω.
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τι λες αλλά όλα τελικά το θέμα είναι υποκειμενικό. Ας πούμε εγώ αν δεν το βρώ μόνος μου δεν μπορώ να ικανοποιηθώ. Οσα και να μου δείξεις την ευχαρίστηση θα την πάρω μόνο αν το βρω μόνος μου. Απ την προετοιμασία του τι θα δω, τους χάρτες που θα επιλέξω, τις σημειώσεις που θα φτιάξω, μέχρι το μονοπάτι που θα ακολουθήσω στον ουρανό (αυτό είναι το καλύτερο). Οπως κατάλαβες μου αρέσει η διαδρομή για την Ιθάκη. Σε άλλους αρέσει μόνο η Ιθάκη. ΑΝ είσαι από αυτούς τότε διάλεξες λάθος όργανο. Αλλά πριν το πεις αυτό δώσε μία ευκαιρία σε σκοτεινό ουρανό με παιδιά που θα σε βοηθήσουν στο χειροκίνητο να καταλάβεις μερικά πράγματα.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τι λες αλλά όλα τελικά το θέμα είναι υποκειμενικό. Ας πούμε εγώ αν δεν το βρώ μόνος μου δεν μπορώ να ικανοποιηθώ. Οσα και να μου δείξεις την ευχαρίστηση θα την πάρω μόνο αν το βρω μόνος μου. Απ την προετοιμασία του τι θα δω, τους χάρτες που θα επιλέξω, τις σημειώσεις που θα φτιάξω, μέχρι το μονοπάτι που θα ακολουθήσω στον ουρανό (αυτό είναι το καλύτερο). Οπως κατάλαβες μου αρέσει η διαδρομή για την Ιθάκη. Σε άλλους αρέσει μόνο η Ιθάκη. ΑΝ είσαι από αυτούς τότε διάλεξες λάθος όργανο. Αλλά πριν το πεις αυτό δώσε μία ευκαιρία σε σκοτεινό ουρανό με παιδιά που θα σε βοηθήσουν στο χειροκίνητο να καταλάβεις μερικά πράγματα.
Αμ και εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Και εγώ θα προτιμούσα να ξέρω τον ουρανό. Αλλά και να ήξερα και να ήμουν εξπέρ πάλι θα προτιμούσα να μου κρατά τον whirlpool στο κέντρο και εγώ να αφοσιωθώ μόνο στο να τον παρατηρώ. Αυτό εννοούσα με τον Γαλιλαίο πως θα προτιμούσε αλλά ίσως δεν έπρεπε να αστειευτώ με αυτόν σε ένα αστροφόρουμ αλλά με αυτή τη λογική δεν έπρεπε να πει και αυτός οτι κινείτε εκεί που το είπε. Είμαι 52 χρονών με ελάχιστο χρόνο και θα εξακολουθώ να κάνω κέφι στα μπουζούκια (δεν πάω ποτέ το παράδειγμα αναφέρω) χωρίς να ξέρω μπουζούκι. Δεν είναι κακό να απολαμβάνω ένα ωραίο γεύμα σε εστιατόριο χωρίς να είμαι σεφ, μπαίνω σε αεροπλάνο χωρίς να νιώθω ένα ρίγος για τους αδελφούς ράιτ κτλ. Και καταλαβαίνω βέβαια ΟΛΑ αυτά που λες για την προετοιμασία και το μονοπάτι του ουρανού που θα ακολουθήσεις. Δεν καταλαβαίνω δηλαδή γιατί πρέπει να σου αρέσει Η η διαδρομή Η η Ιθάκη. Και τα δύο δεν γίνετε εφόσον σου παρέχετε η δυνατότητα? Τέσπα με χαλαρή διάθεση έγραψα ότι έγραψα και αλλιώς βγήκε. Οπως το νιώθει κανείς, no hard feelings που λέει και ο kkokkolis :mrgreen: :mrgreen:
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για σου ρε Νίκο. Λοιπόν εγώ χάρηκα πολύ που βγήκατε και κάνατε αστροπαρατήρηση με τον φίλο Evag (Βαγγέλη?)

Είδες πράγματα και ενθουσιαστικές. Φαντάσου να τα έβλεπες και με το δικό σου τι θα πάθαινες!

Πρόσεξε όμως! Τα συμπεράσματα σου δεν είναι τελείως σωστά. Διότι σε αυτά, σε οδήγησαν κάποια πράγματα που δεν έχουν να κάνουν με τα goto ή τα Dob. Αυτό το οποίο φταίει στην δική σου την περίπτωση είναι ο Ουρανός κι όχι εσύ. Τι θέλω να πω. Αν είχες την δυνατότητα να βρεθείς σε σκοτεινό ουρανό δυο τρείς μέρες στην σειρά, (έχοντας λύσει κάποια θέματα με το σετ απ σου, πχ. το πρόβλημα με τον άξονα του ύψους και τους μαγνήτες αντίβαρα) τότε θα δεις ότι και βέβαια μπορείς να βρίσκεις στόχους εκεί που με το μάτι απλά δεν βλέπεις τίποτα. Το έχεις κάνει είδη τουλάχιστον με ένα δύσκολο για αρχάριο στόχο. Το Μ57. Το πλανητικό νεφέλωμα Δακτυλίδι. Για εμένα το πλανητικό Νεφέλωμα Ευρυδίκη. Μιας και δεν γίνεται να μην κάνουμε τον εξής συνειρμό: Αστερισμός Λύρα = Ορφέας. Ορφέας = Ευρυδίκη.

Μετά από δύο τρείς στόχους που θα βρεις, απλά θα γευτείς αίμα. Θα δεις ότι σε σκοτεινό ουρανό το πράγμα δεν είναι ακατόρθωτο όπως τώρα φαντάζει. Αλλά είναι πολύ πιο εύκολο από αυτό που τουλάχιστον φαντάζει ότι είναι. Παράλληλα θα σταθείς πολύ πιο σταθερά στα πόδια σου διότι με τρόπο απλό και διασκεδαστικό θα μάθεις να διαβάζεις τους χάρτες και με μία μόνο ματιά θα καταλαβαίνεις ότι: τόσο του χάρτη χωράει στον ερευνητή, τόσο στο τάδε προσοφθάλμιο. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι χωρίς να το καταλάβεις θα μάθεις την «Γεωγραφία» του ουρανού. Σε σημείο τέτοιο που θα λες σε κάποιον. Τα βλέπεις αυτά τα άστρα; Αυτή είναι η Λύρα του Ορφέα. Και μετά από μερικά δευτερόλεπτα θα τον αποτελειώνεις. Ανάβοντας κάποιο λέιζερ πόιντερ, θα του δείχνεις δύο άστρα στην λύρα. «Το βλέπεις αυτό και αυτό;»

« Ναι.»

«Ε λοιπόν ανάμεσα τους, εκεί,… βλέπεις τίποτα…;»

« Ωωωχ νομίζω όχι. Γιατί υπάρχει κάτι;»

« Μα και βέβαια υπάρχει. Το νεφέλωμα Ευρυδίκη! Εκεί ακριβώς.»

« Μα… δεν βλέπω τίποτα.» Και τότε εσύ θα παίρνεις το Dob, που πια θα το ξέρεις σαν την τσέπη σου, θα σημαδεύεις εκεί, και θα έχεις το Μ57. Τόσο απλά.

Αυτό που δεν θα μπορέσεις να κάνεις με το Dob σου, είναι μένεις με τις ώρες στον στόχο. Να αλλάζεις προσοφθάλμια χωρίς ο στόχος να φεύγει από το οπτικό πεδίο κλπ. Ε λοιπόν εκεί θα τα βρεις σκούρα και θα τσατιστείς. Διότι ένα goto στο σετ απ σου, θα σου έλυνε τέλεια αυτό το πρόβλημα.

Ε λοιπόν δεν πειράζει. Εσύ κυνήγα σκοτεινούς και ξάστερους ουρανούς και κάνε το είδος της αστροπαρατήρησης με αυτά τα οποία τώρα έχεις και για φέτος μην δώσεις δεκάρα παραπάνω. Αν το κάνεις, ένα χρόνο αργότερα (του χρόνου) θα λες: «Για κοίτα ρε. Δεν είμαι και τόσο χαζός. Από πέρυσι το καλοκαίρι έχω να δω το Μ57 και το βρήκα με την πρώτη!»

Το να φοβάται κάποιος μήπως δεν μάθει να βρίσκει στόχους στον νυχτερινό έναστρο ουρανό, στην πράξη αποδεικνύεται τόσο αβάσιμος ο φόβος του, σαν κάποιον που ενώ του δόθηκε μία ευκαιρία να φτιάξει καλύτερα την ζωή του στην παραδίπλα πόλη, δεν το κάνει μόνο και μόνο επειδή δεν ξέρει τους δρόμους και φοβάται ότι θα χαθεί.

Έτσι λοιπόν ένα χρόνο αργότερα μάζεψε χρήματα και πάρε το Goto. Και τότε κάτω από ένα άλλο πρίσμα για άλλη μια φορά θα εκτιμήσεις το πόσο καλό είναι το τηλεσκόπιο σου. Διότι τώρα που έμαθες το βασικότερο, την «Γεωγραφία» του ουρανού θα μπορείς να απολαμβάνεις όχι απλώς την θέαση αλλά την παρατήρηση σε «βάθος» τις λεπτομέρειες των στόχων. Όμως και πάλι θα τσατιστείς διότι δίνοντας τα λεφτά στο goto δεν θα έχεις να πάρεις προσοφθάλμιους που η παρατήρηση σε «Βάθος» όπως είπαμε θα κάνει φανερή την έλλειψη τους.

Φίλε μου υπάρχει όμως και του παραχρόνου…

Κάπως έτσι είναι στην πραγματικότητα η ενασχόληση με το άθλημα. Και κάπως έτσι εν τέλει πρέπει να είναι αν θέλουμε αυτό να έχει διάρκεια.

Ελπίζω να βγούμε και μαζί και να τα πούμε από κοντά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω να πω το εξης, κυριως για την πιο πανω απαντηση μου.

Πολλοι ξεκινανε το χομπυ με ενα goto τηλεσκοπιο και μετα απλα παει σε μια ντουλαπα. Αυτο γινεται γιατι νομιζουν πως απλα θα το ακουμπησουν στην αυλη και θα αρχισουν να βλεπουν τον Δια σα να ειναι στην Ιω, νεφελωματα να γυρνανε με χρωματα και γαλαξιες να χορευουν. Πρεπει να υπαρχει η βασικη γνωση αρχικα.

Καταλαβαινω αυτο που λες, απλα το goto δε λυνει ολα τα προβληματα. Για εμενα ειναι απαραιτητος ο αστροστατης στην παρατηρηση και απαραιτητο το goto στην αστροφωτογραφηση.

Σιγουρα και οι παλιοι θα θελανε την τεχνολογια που εκεινοι δημιουργησανε αλλα αν καποιος θελει να μαθει τον ουρανο θα πρεπει να το κανει με τον δυσκολο τροπο, αλλιως δε θα μπορεσεις να εκτιμησεις αυτο που βλεπεις.

Ειναι το σημειο που η αληθεια ειναι στη μεση.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα. Πράγματι το go-to είναι μία μαγεία ή καλύτερα που ένα προνόμιο που μπορεί να σου λύσει τα χέρια ειδικά σε περιπτώσεις με ελάχιστο χρόνο παρατήρησης (είτε δουλειά,είτε οικογένεια είτε είτε είτε...). Να βρίσκεις τον στόχο και να έχεις τη δυνατότητα να τον παρακολουθείς και να συγκεντρωθείς πάνω σε αυτόν (δοκιμάζεις προσοφθάλμια,φίλτρα κλπ) ή να δεις πολλά αντικείμενα σε όσο χρόνο σου μένει. Για να μιλήσω για την δική μου περίπτωση καθώς αυτό το θέμα έχει πολύ τον υποκειμενικό παράγοντα μέσα. Πριν μάθω καλά τα αστροάλματα έλεγα να αναβαθμίσω σε go-to και μόνο για να μπορώ να παρατηρώ όσα ποιο πολλά αντικείμενα μπορώ. Η μαγεία του ταξιδιού προς το στόχο -να φτιάξω χάρτες,ένα πρόγραμμα ,πως θα κάνω τα αστροάλματα (έστω και αν δεν τα κατάφερνα) πάντα μου άρεσε και το απολάμβανα.Από την στιγμή που έμαθα όχι μόνο τα αστροάλματα αλλά και να έχω την υπομονή να κυνηγάω και έναν στόχο και στην τελική να τον βρίσκω,ξέχασα τελείως (τουλάχιστον για το κοντινό μέλλον που μπορώ να βρω αρκετό χρόνο για παρατηρήσεις) την αναβάθμιση του go-to και προτιμάω αυτά τα χρήματα που θα έδινα να τα επενδύσω σε προσοφθάλμια για να κάνω την παρατήρηση μου ακόμα καλύτερη. Πιστεύω πως αν κάποιος επενδύσει στο κυνήγι των στόχων μόνος θα κολλήσει σε αυτό.Ωστόσο, το να μην έχεις χρόνο να παρατηρήσεις είτε λόγο υποχρεώσεων είτε γιατί θες να ευχαριστηθείς κάτι άλλο,προφανώς και το go-to είναι η καλύτερη λύση. Καλύτερα λιγότερη παρατήρηση παρά καθόλου παρατήρηση. Το θέμα αυτό βάζει πολύ τον υποκειμενικό παράγοντα μέσα οπότε δύσκολα θα πεις αυτό είναι σωστό και όχι το άλλο.Ο καθένας έχει την δική του οπτική,την δική του γνώμη.Δοκιμάζεις και βλέπεις.Αυτά από εμένα και ελπίζω να μην κούρασα.

 

Καθαρούς ουρανούς,

Γιώργος Λέκκας

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[Αμ και εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τι λες. Και εγώ θα προτιμούσα να ξέρω τον ουρανό. Αλλά και να ήξερα και να ήμουν εξπέρ πάλι θα προτιμούσα να μου κρατά τον whirlpool στο κέντρο και εγώ να αφοσιωθώ μόνο στο να τον παρατηρώ.
Οπότε δεν θες go to αλλά αστροστάτη. Πάρε λοιπόν μία ισημερινή πλατφόρμα. Εγώ έχω μία τέτοια πλατφόρμα και η παρατήρηση μου έχει αναβαθμιστεί 100%. Εδώ έχει μία σε αρκετά καλή τιμή. Για απόδοση δεν ξέρω αλλά είναι μακράν η φθηνότερη που γνωρίζω. https://www.sumerianoptics.com/Prices

Οσο αφορά το go to νομίζω πως με παρεξήγησες. Οπως είπα είναι θέμα προτιμήσεων. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Το τι μου αρέσει εμένα δεν σημαίνει πως είναι το καλύτερο. Οποιος θέλει και έχει go to για μένα είναι μια χαρά. Αν κάτι απ όλα όσα κυκλοφορούν είχε ξεκάθαρο προβάδισμα τότε θα είχαμε όλοι μας τον ίδιο εξοπλισμό. Αμ δε...

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ευχαρίστηση δεν υπάρχει πρέπει και σωστό. Ο καθένας όπως αρέσκεται.

 

Έχω φίλους με goto τηλεσκόπια που οργανώνουν λίστες παρατήρησης και αφού κάνουν μια καλή πολική ευθυγράμμιση βλέπουν πλήθος αντικειμένων και έχουν την πολυτέλεια να μιλάνε , να σχολιαζουν , να τρώνε , να πίνουν να αλλάζουν φακους , φίλτρα με άνεση χωρίς πίεση χρόνου.

 

Εμένα πάλι μου αρέσει να οχυρώνομαι πίσω από χάρτες , καταλόγους , βιβλία και να ψάχνω απεγνωσμένα για έναν στόχο , πρώτα με τα κιάλια μετά με ερευνητές και στο τέλος ευλαβικά να κοιτάω μέσα στο προσοφθάλμιο για να επιβεβαιώσω την αναζήτηση.

 

Τρέμω να αλλάξω φακό και προσπαθώ να απομνημονεύσω το πεδίο σε περίπτωση που μου φύγει απ το καδρο για να το ξαναβρω. Ωρες ωρες γεμίζει η προσωρινή μου μνήμη η ram και χρειάζομαι παυση. Φυσικά ούτε λόγος για φαγητό , πιοτό και κουβέντα. Δεν θέλω ούτε να μιλάνε , ούτε να γελάνε πάνω απ το κεφάλι μου.

 

Στο τέλος της βραδιάς όλοι είμαστε ικανοποιημένοι απλά εγώ έχω δει πολύ λιγότερους στόχους απ τους φίλους με goto και είμαι και πιο κουρασμένος.

Νομίζω πως όσοι ψάχνουν χειροκίνητα αποκομίζουν δεξιότητες και γνώσεις εκτός από ικανοποίηση. :D :D :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ (πιο) συχνά όμως επαληθεύεται το εξής σενάριο:

ο κάτοχος go-to ξοδεύει ώρες στην αρχή της νύχτας για να κάνει το σύστημα του να δουλέψει αξιόπιστα και παρατηρεί τελικά πολύ λιγότερα αντικείμενα.

Επιπλέον, επειδή η φάση του αρχαρίου παρέρχεται, ίσως το ορθό είναι να συγκρίνουμε τον έμπειρο χρήστη go-to με τον έμπειρο "αστρο-άλτη". Ο δεύτερος σχεδόν πάντα θα βρίσκει γρηγορότερα τη μεγάλη πλειοψηφία των αντικειμένων. Για πολλά αντικείμενα του αρκούν 10 δευτερόλεπτα για τη μετάβαση από το ένα στο άλλο τη στιγμή που το go-to σε υποχρεώνει στους αργούς ρυθμούς των μοτέρ (αναφέρομαι στον χρόνο μετάβασης, όχι παρατήρησης.)

Θα ήθελα να τονίσω 2 σημεία:

1) Αυτό που κάνει πραγματική διαφορά είναι ο αστροστάτης (αυτόματη παρακολούθηση), όχι το go-to (αυτόματη ανεύρεση), όπως τόνισε και ο filiatra (γεια σου Παναγιώτη!) Απλά, συνήθως συνυπάρχουν.

2) Για να εκτιμήσει κανείς την ταχύτητα και την αποδοτικότητα χρόνου που προσφέρουν τα αστροάλματα, πρέπει να έχει αντιληφθεί και συνηθίσει τη φοβερή αποτελεσματικότητα του συνδυασμού ενός red dot ή red circle με έναν ευθύγραμμο ερευνητή. Και να γνωρίζει ότι κάθε ερευνητής χρησιμοποιείται αποτελεσματικά με ανοιχτά και τα δύο μάτια στην πρώτη στόχευση.

 

Τέλος, όπως στην ορειβασία η απόλαυση και η εμπειρία θα ήταν πολύ φτωχότερη αν ένα ελικόπτερο σε μετέφερε από κορυφή σε κορυφή, έτσι και στις ουράνιες διαδρομές, το "ταξίδι" προσφέρει ανεπανάληπτη συγκίνηση. Αναγνωρίζω όμως ότι το τελευταίο δεν ισχύει για όλους.

 

Αυτά γράφω σαν χρήστης όλων των τύπων βάσεων.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω και εγώ για τον υποκειμενισμό στο τί μας αρέσει,μαζί με τους άλλους παράγοντες,όπως διαθέσιμος χρόνος,υποχρεώσεις κλπ.

Βεβαίως ένα αξιόπιστο σύστημα auto-tracking (όπως μια ισημερινή πλατφόρμα που πρότεινε ο φίλος Παναγιώτης-filiatra-που είναι και η πιο οικονομική λύση για το 10" dob,αλλιώς για ισημερινή βάση πάμε στην πανάκριβη HEQ8),έχει σοβαρά πλεονεκτήματα στην άνετη και αποδοτική παρατήρηση των στόχων!

Ένα σύστημα go-to εξοικονομεί χρόνο,για όποιον ασχολείται με την αστροφωτογράφιση,την αστροφωτομετρία,και βέβαια την επαγγελματική αστρονομία,όπου ο διαθέσιμος χρόνος καταγραφής των δεδομένων είναι πολύτιμος!

Όμως όπως επισήμαναν οι φίλοι παραπάνω,η χειροκίνητη εύρεση του στόχου με μελέτη αστρικών χαρτών,έντυπων ή ηλεκτρονικών,έχει κάποια συντριπτικά πλεονεκτήματα στην εμπέδωση της διαδικασίας,στην εκμάθηση του ουρανού,που μόνο έτσι γίνεται οικείος και κατανοητός, και στην εξάσκηση της προσοχής,της παρατηρητικότητας και της μνήμης!

Αλλά και στην βαθύτερη και διαρκέστερη χαρά που παίρνει κάποιος που κοπίασε και συνειδητοποίησε την όλη διαδικασία!

Ακόμα και στις σωματικές απολαύσεις,η fast food νοοτροπία,στα όρθια,στα γρήγορα και στα πεταχτά,μέσα στο άγχος και την πίεση του χρόνου,αφαιρεί σημαντικό βαθμό από την ευχαρίστηση!Στο τέλος χάνεται και η διάθεση...

Όταν δεν "πληρώνεις το αντίτιμο συνείδησης" σε ό,τι ωραίο κάνεις,χάνεις ουσιώδη πράγματα από τη ζωή σου!

Δοκίμασε Νίκο να φας φρέσκα αμύγδαλα,έτοιμα καθαρισμένα,που σου τα έδωσαν άλλοι,και μετά να τα κόψεις εσύ με προσοχή απ' την αμυγδαλιά,να βγάλεις το πράσινο τσόφλι,να σπάσεις το ξυλώδες κέλυφος,να βγάλεις την καφέ φλούδα,και μετά να φας τον άσπρο καρπό...Η διαφορά στην ευχαρίστηση και στην νοστιμιά είναι εντυπωσιακά μεγάλη!!

Το ίδιο συμβαίνει και και για ό,τι κοπιάζεις και δοκιμάζεις μετά τους καρπούς των κόπων σου!

Όταν πριν από 8 χρόνια έψαχνα μέσα στον άγνωστό μου ουρανό,και στην φωτορύπανση να βρώ τον πρώτο μου κομήτη,παιδεύτηκα 3μέρες,αλλά με την μελέτη του χάρτη της περιοχής και με την απομνημόνευση της διαδρομής,άστρο προς άστρο,βαδίζοντας μέσα στα μονοπάτια των άστρων,τελικά τον βρήκα!Ένα δυσδιάκριτο σημαδάκι ήταν,που χάρη και στο φίλτρο neodymium,το ξεχώρισα από την γκριζάδα και είδα και την δομή του!

Η χαρά που είχα ήταν βαθύτατη και διάρκεσε πολλές μέρες!Ο δε άγνωστος μέχρι τότε ουρανός,άρχισε να γίνεται οικείος...Δεν ήταν πια ένα χάος...κάτι που ήταν αδύνατο να το μάθω!Όταν λειτουργούν μαζί ο νούς,τα μάτια,οι αισθήσεις και βρίσκεσαι σε εγρήγορση,τότε αυξάνονται κατακόρυφα η ευχαρίστηση και σημαντικές δεξιότητες!Παρατηρητικότητα,προσοχή,μνήμη κλπ!

Ένα go-to τον απλό ερασιτέχνη τον κακομαθαίνει να βλέπει τεμπέλικα,όχι να π α ρ α τ η ρ ε ί με όλα τα προαναφερθέντα οφέλη!Σαν να βλέπεις παθητικά τηλεόραση χειριζόμενος ένα τηλεκοντρόλ...

Βεβαίως πάλι μπορεί να πεί κανείς "περί ορέξεως ουδείς λόγος"...αλλά υπάρχει και κάτι πίσω από όλα αυτά που αξίζει να δοκιμάσει κανείς,ιδιαίτερα αν είναι αρχάριος!Όχι στο "άρπα κόλλα" όλα!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήγα με τον χρήστη evag σε ένα ήσυχο και σκοτεινό (για τόσο κοντά στην Αθήνα) μέρος στα βόρεια προάστια. :

 

Μπορείς να δώσεις πληροφορίες προς τα που είναι αυτό το μέρος, μιας κι εγω αναζητώ κάτι τέτοιο;

 

Όσο για το δίλημμα χειροκίνητη εύρεση ή goto σύστημα, εγώ θα πώ ότι είναι τι αρέσει και βολεύει τον καθένα, και σε ένα βαθμό και ό,τι έχει συνηθίσει. Δέν υπάρχουν πρέπει και σωστά.

Γι'αυτό διαφωνώ και λιγάκι με τη λογική "το αντίτιμο της συνείδησης", γιατί έτσι δεν θα έπρεπε να ευχαριστιόμαστε σχεδόν τίποτα, από τα πράγματα που ασχολούμαστε και χρησιμοποιύμε καθημερινά, αν δεν τα έχουμε κατανοήσει πλήρως, δλδ internet, computers, αυτοκίνητα, προγραμματα stacking και πάει λέγοντας. Βέβαια, μακάρι να είχαμε τον χρόνο να τα κάναμε όλα αυτά, αλλά νομίζω ότι η καθημερινότητα των περισσοτέρων είναι απαγορευτική για κάτι τέτοιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σχετικά με το "αντίτιμο συνείδησης",δεν εννοώ ότι δεν ευχαριστιέσαι όταν το καταβάλεις!Αντιθέτως αν προσέξεις τί έγραψα,επισημαίνω ότι η ευχαρίστηση πολλαπλασιάζεται!

Και βέβαια δεν μπορούμε να κατανοήσουμε πλήρως πολλά πράγματα που κάνουμε σε αυτήν τη ζωή!Σε άλλα χρειάζεται να μπορούμε απλώς να τα χειριζόμαστε σωστά,όπως αυτά που ανέφερες stellar82,σε άλλα χρειάζεται πιο πολύ εμβάθυνση και χρόνος πχ.έρωτας....ακόμα και το φαγητό!

Δεν είναι όλα στο ίδιο τσουβάλι!

Και στην παρατηρησιακή αστρονομία,όπως ανέφεραν και οι παραπάνω φίλοι,τόσο η ευχαρίστηση χειροκίνητης ανεύρεσης του στόχου πολλαπλασιάζεται,όσο και η απόκτηση πολύτιμων δεξιοτήτων,όπως το να γίνει ο ουρανός οικείος και να μην παραμένει το άγνωστο χάος!

Πρότεινα την δοκιμή των μεθόδων,για να υπάρξει η εμπειρία και η σύγκριση των αποτελεσμάτων!

Αν ο Νίκος με δεδομένο ότι στην αρχή αισθανόταν μειονεκτικά αντιμέτωπος με την αστρονομία,μάθει τον ουρανό με μεθοδική εξάσκηση,σιγά-σιγά θα απελευθερωθεί από μειονεκτικά συναισθήματα,και θα γίνουν με την πάροδο του χρόνου οικεία όλα τα απαραίτητα με ευχάριστο τρόπο!Όταν κατανοείς τα βασικά και αναγκαία αισθάνεσαι όμορφα!

Εξάλλου η εκμάθηση αστρικών χαρτών,και προγραμμάτων πχ.Stellarium σιγά-σιγά (δεν δίνει κανένας εξετάσεις...) είναι μια ευχάριστη εμπειρία!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω να πω πως όπου ξαναδώ σχόλια του τύπου το goto είναι τροχοπέδη στη μαγεία εκμάθησης του ουρανού θα τα προσπερνώ χαμογελώντας. Αν θες να ψάξεις εκεί είναι η χειροκίνητη επιλογή.

Η αλήθεια είναι πως τα βασικά χαρακτηριστικά μιας στήριξης τηλεσκοπίου με σειρά προτεραιότητας είναι τα εξής:

1. Κόστος

2. Σταθερότητα

3. Παρακολούθηση στόχου

4. Έυρεση στόχου

Μέχρι τις 8-10" υπάρχουν στηρίξεις που πληρούν τα παραπάνω κριτήρια, σε λογικό κόστος. Είτε είναι ισημερινές με μειονέκτημα την περίεργη θέση του προσοφθάλμιου σε νευτώνεια, ή υψοαζιμουθιακές με μειονέκτημα την περιστροφή του πεδίου σε φωτογράφιση.

Από εκεί και πάνω για 12", 16", 20" οι ικανές ισημερινές & υψοαζιμουθιακές στηρίξεις είναι απλησίαστες (άρα δεν πληρούν το πρώτο και δεύτερο βασικό χαρακτηριστικό). Αυτό ακριβώς είναι και το πεδίο εφαρμογής της στήριξης που επινόησε ο Dobson. Δίνει την δυνατότητα στον ερασιτέχνη να χρησιμοποιήσει τηλεσκόπια μεγαλύτερα των 12" κατακτώντας τα δύο πρώτα βασικά χαρακτηριστικά. Σε μικρότερα τηλεσκόπια ομώς χάνει αυτό το πλεονέκτημα.

Άρα δεν τίθεται ερώτημα για το αν κάνεις καλύτερη παρατήρηση με ένα 8" σε ισημερινή ή υψοαζιμουθιακή goto έναντι ενός 8" dob.

Τίθεται όμως το ερώτημα εάν κάνεις καλύτερη παρατήρηση με ένα 8" σε goto στήριξη ή με ένα 10" dob;

Έχω την εντύπωση οτι στην παρατήρηση 2" διαφορά δεν έχουν τον ίδιο θετικό αντίκτυπο με μια στήριξη που βρίσκει και παρακολουθεί τον στόχο.

Όσο για την μαγεία εύρεσης του στόχου, και εγώ την απολαμβάνω, αλλά έχω χάσει και άπειρες άγονες ώρες στην αναζήτηση στόχων τους οποίους ουδέποτε βρήκα. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν πριν από 8 χρόνια έψαχνα μέσα στον άγνωστό μου ουρανό,και στην φωτορύπανση να βρώ τον πρώτο μου κομήτη,παιδεύτηκα 3μέρες,

Πολύ όμορφα και εποικοδομητικά όσα λέτε αλλά σε αυτό που λέει ο Κώστας είναι το κλειδί για μένα. Πιες τρεις μέρες? Δύο βράδια βγήκα για παρατήρηση με τρίωρη άδεια από την γυναίκα μου και θα το πληρώνω με αίμα για μήνες. Αφού σας έχω εξηγήσει πως είμαι η ντροπή των ανδρών. Εχτές βγήκα με τον giannis60 (αφού τον είχα πρήξει) και πήγαμε στο περιβόητο σημείο στο Σούνιο. Εχω να πω λοιπόν ένα επιστημονικό συμπέρασμα: Ο giannis60 είναι αδύνατος! Δεν ξέρω πόσα μπουφάν φοράει στη φοτο του αβαταρ και μου φαινότανε παχύς. Στα δευτερεύοντα συμπεράσματα τώρα, ενώ βγήκαμε να μου αποδείξει ο άνθρωπος οτι δεν χρειάζεσαι το goto εγώ επιμένω γιατί ο Γιάννης έχει πέσει μικρός στη χύτρα του goto και δεν το έχει ανάγκη. Είδα παραπάνω γαλαξίες και από όσους είχα δει και σε φότο. stellar82 είναι σε ένα παλιό γήπεδο ποδοσφαίρου στη Ροδόπολη. Πολύ βολικό, πας με το αυτοκίνητο στο κέντρο του γηπέδου και στήνεις. Ο χρήστης evag μπορεί να σου δώσει και συντεταγμένες.
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο η παρακολούθηση του στόχου με αξιόπιστο σύστημα auto-tracking,το οποίο βέβαια είναι πολύ καλύτερο από το χειροκίνητο,γιατί κάνει την παρατήρηση πολύ πιο άνετη,ξεκούραστη και αποδοτική,και άλλο η αυτόματη ανεύρεση στόχου,δηλ.το go-to!

Εννοείται ότι μπορεί να συνυπάρχουν,αλλά η εξάσκηση στη χειροκίνητη εύρεση,μόνο ωφέλη έχει εκτός από ειδικές καταστάσεις,όπως εξήγησα σε προηγούμενο πόστ!Κάποιος εξασκημένος στα αστροάλματα,όπως αναφέρθηκε και από άλλους φίλους μπορεί να είναι αρκετά γρήγορος!

Επίσης για τα μεγάλα dob,υπάρχει και η λύση για auto-tracking της ισημερινής πλατφόρμας που μπορεί να δεχθεί διάφορα μεγέθη και βάρη,όπως έχει προτείνει ο Παναγιώτης (filiatra)!

Νομίζω ότι όλοι έχουμε καταλάβει ότι η αστρονομία,θέλει τουλάχιστον στην αρχή κάποιο κόπο-ευχάριστο νομίζω- και χρόνο για να γίνουν τα βασικά οικεία!

Αν παραιτούμαστε από αυτήν την διαδικασία,αφήνουμε τον εαυτό μας απαίδευτο,νομίζοντας ότι έχουμε να κάνουμε με δύσκολα και απρόσιτα σε εμάς πράγματα...Λίγη προσπάθεια θέλει,όχι να γίνει κάποιος ειδικός!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο,αυτά που είπαμε γίνονται και από την ταράτσα του σπιτιού!Δεν χρειάζεται να πας σε σκοτεινό ουρανό!Να μάθεις τα βασικά στον ουρανό είπαμε!Αστερισμούς,Πολικό Αστέρα,και σιγά-σιγά και τα υπόλοιπα!Ακόμα και με απλά και φθηνά κιάλια γίνεται αυτό ή και δια γυμνού οφθαλμού!

Για να μάθεις αυτά που ήδη ξέρεις,κατέβαλες κάποια προσπάθεια...Σε όλα τα πράγματα έτσι γίνεται...Γιατί πρέπει να αποφεύγεις,αντί να αντιμετωπίζεις?Θέλεις να συνεχίσεις να πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό?

Απλά πράγματα είναι....και στην πορεία θα δεις ότι είναι και πολύ ευχάριστα!Δοκίμασε με ηρεμία αυτά που λέμε,πάρε τον χρόνο σου και μην μπλοκάρεσαι!Μην παραιτείσαι!!!Αυτοπεποίθηση χρειάζεσαι,και μπορεί η αστρονομία να σε βοηθήσει σε αυτό!!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί πρέπει να αποφεύγεις,αντί να αντιμετωπίζεις?Θέλεις να συνεχίσεις να πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό?
Κώστα μπορώ να καταλάβω πιο είναι το σωστό, αν πχ πας να μάθεις κιθάρα και μάθεις ακόρντα σε ακουστική, σε δυο μέρες θα μπορείς με πένα να παίζεις τραγουδάκια αλλά μουσικός δεν θα γίνεις ποτέ. Αν ξεκινήσεις κλασική θα παίξεις τραγούδι μετά από τρία χρόνια αλλά με το καιρό θα διαβάζεις παρτιτούρα όλα τα τραγούδια του κόσμου και θα ακούγεται και σωστά. Είμαι δάσκαλος χορού είχα σχολή για πολλά χρόνια και όταν ερχόταν ο γονιός με το παιδάκι προτιμούσα να χάνω χρήματα να τους προτρέπω να πάει το παιδί σε κλασικό χορό για να μάθει να στέκεται σωστά ακόμη και όταν περπατά. Οταν όμως μου ζητούσαν οι μεγάλοι να χορέψουν ένα τάνγκο, ένα ζειμπέκικο να χορέψουν στο γάμο τους τι να τους έλεγα? Α πρέπει να ξεκινήσετε κλασικό πρώτα? Και επειδή αναφέρθηκε εδώ το ταξίδι και όχι η Ιθάκη, έχω δίπλωμα και για ιστιοφόρο και για ταχύπλοο και αν είχα χρήματα θα έπαιρνα τώρα ένα ταχύπλοο και όταν έπαιρνα σύνταξη ένα ιστιοφόρο. Πως αλλιώς να το πω? όλα σωστά είναι. Δεν ξέρω τι άλλο να πω να μην λέμε τα ίδια.
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι,γιατί έτσι θα μπλοκάρεις!Είπαμε σιγά-σιγά...Με το τηλεσκόπιό σου,που είναι πολύ καλό,μπορείς να πάρεις ισημερινή πλατφόρμα για auto-tracking!Αν θέλεις go-to πρέπει να το πουλήσεις και να πάρεις κάτι κατώτερο με μια βάση σε λογικό κόστος!

Ή να αναβαθμίσεις τον εξοπλισμό σου,αγοράζοντας πχ.ενα C9.25+HEQ6,αλλά με αρκετά περισσότερα χρήματα!

Μέχρι να διαθέσεις τα ανάλογα ποσά,καλό θα είναι να ωριμάσει μέσα σου και το τί πραγματικά χρειάζεσαι...

Και για αυτό απαιτείται χρόνος και εμπειρία!Δοκίμασε αυτά που σου είπαμε για τους λόγους που σου εξηγήσαμε,απόκτησε την εμπειρία πρώτα,γιατί έτσι μόνο θα πάρεις τις σωστές αποφάσεις και όχι ενεργώντας παρορμητικά...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι,γιατί έτσι θα μπλοκάρεις!Είπαμε σιγά-σιγά...Με το τηλεσκόπιό σου,που είναι πολύ καλό,μπορείς να πάρεις ισημερινή πλατφόρμα για auto-tracking!Αν θέλεις go-to πρέπει να το πουλήσεις και να πάρεις κάτι κατώτερο με μια βάση σε λογικό κόστος!

Ή να αναβαθμίσεις τον εξοπλισμό σου,αγοράζοντας πχ.ενα C9.25+HEQ6,αλλά με αρκετά περισσότερα χρήματα!

Μέχρι να διαθέσεις τα ανάλογα ποσά,καλό θα είναι να ωριμάσει μέσα σου και το τί πραγματικά χρειάζεσαι...

Και για αυτό απαιτείται χρόνος και εμπειρία!Δοκίμασε αυτά που σου είπαμε για τους λόγους που σου εξηγήσαμε,απόκτησε την εμπειρία πρώτα,γιατί έτσι μόνο θα πάρεις τις σωστές αποφάσεις και όχι ενεργώντας παρορμητικά...

Φιλικά-Κώστας

Οχι δεν έχω σκοπό να το πουλήσω, με αυτό θα την παλέψω και θα σας πρήζω. Απλά ενθουσιάστηκα με το goto και το ανέφερα. Που να φανταστώ οτι θα ξεκινούσε όλο αυτό. :mrgreen:
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν πειράζει,ήταν χρήσιμη κουβέντα για όλους μας!Βγήκαν ωφέλιμες πληροφορίες!

Αυτό που ήθελα να σου τονίσω ήταν να μην παραιτείσαι όταν κάπου δυσκολεύεσαι!Στην αρχή εγώ έβλεπα τον ουρανό σαν ένα χάος!Για αυτό σου ανέφερα και την ιστορία με τον κομήτη.Μετά από φιλότιμη εξάσκηση,σιγά σιγά μου έγινε οικείος...Και συνεχίζω βέβαια μετά από 8 χρόνια να μαθαίνω!Με το go-to δεν πρόκειται ο ουρανός να σου γίνει οικείος!Θα σου είναι άγνωστος και δυσνόητος...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω και εγώ ότι η προτίμηση είναι υποκειμενική, καθώς επίσης και ότι ο κάθε τρόπος παρατήρησης έχει τα θετικά και τα αρνητικά. Πιστεύω όμως σαν χρήστης go-to ότι από την στιγμή που θα το χρησιμοποιήσεις, απλά δε γυρίζεις πίσω.

Τα οφέλη του πολλά:

1. Αξιοποιείς το χρόνο σου στο μέγιστο. Σκέψου πόσες θα είναι οι φορές στη ζωή σου που θα βρεθείς σε πραγματικά σκοτεινό ουρανό...φαντάζομαι λίγες. Εκτός και αν κάποιος μένει στις πλαγιές του Πάρνωνα ή στην έρημο της Αριζόνα...Έτσι σου δίνεται η δυνατότητα εύρεσης περισσοτέρων στόχων στην ίδια βραδιά.

2. Το go-to σου δίνει την δυνατότητα να αφιερώνεις το μεγαλύτερο μέρος της παρατήρησης στον ίδιο τον στόχο και όχι στην εύρεση του. Όταν εντοπίζω τον στόχο, κάθομαι αναπαυτικά από δευτερόλεπτα έως μερικά λεπτά και προσπαθώ να απορροφήσω κάθε φωτόνιο που πέφτει στο μάτι μου. Αυτό μεγιστοποιεί την κατανόηση και την απόλαυση επί του στόχου.

3. Θα είσαι σίγουρος τις περισσότερες φορές για αυτό που βλέπεις και θα αυξήσεις τις επιτυχίες σου εντός της πόλης όπου η φωτορύπανση είναι μεγάλη.

4. Δε θα μάθεις το σκοτεινό ουρανό..θα είναι πάντα αφιλόξενος για εσένα...και όλα τα σχετικά.. ΜΥΘΟΣ!!

Μια χαρά θα μάθεις το σκοτεινό ουρανό, αν το θες πραγματικά.'Έχω περάσει ατελείωτες ώρες διαβάζοντας είτε ηλεκτρονικούς, είτε συμβατικούς χάρτες καταστρώνοντας παράλληλα σχέδια και καταλόγους που θα χρειαστώ στο πεδίο.

Υπάρχουν όμως και τα αρνητικά

1. Χρειάζεσαι παροχή ενέργειας

2. Στα ίδια χρήματα ενδεχομένως να μπορείς να πας 2+ ίντσες παραπάνω

3. Ο μηχανισμός της ρομποτικής παράγει θόρυβο, που μπορεί να σου φανεί ενοχλητικός στην ηρεμία της νύχτας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

2. Στα ίδια χρήματα ενδεχομένως να μπορείς να πας 2+ ίντσες παραπάνω

Οτι πιο κοντά σε μένα έχω διαβάσει. Η μία και μόνη ανησυχία μου. Θέλω και το goto και να "φορτώνομαι" όπως είπα και πριν για όλα τα υπόλοιπα που είναι πολλά σε ανθρώπους όπως ο sevax o fotodektis o giannis60 που δίνουν ότι πιο πολύτιμο μπορεί να δώσει άνθρωπος σε άνθρωπο δηλαδή τον χρόνο τους.
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε nexbill,μόνος σου είπες ότι πέρασες ατελείωτες ώρες μελέτης του ουρανού μέσα από προγράμματα και χάρτες!Έτσι μαθαίνεις πολλά,αλλά δεν είμαι βέβαιος ότι μπορείς να τα αντιστοιχίσεις και στον πραγματικό ουρανό,χωρίς την βοήθεια του ρομποτικού συστήματος...

Η μετάβαση από την εικονική πραγματικότητα στην αληθινή,έχει κάποια διαφορά!

Επίσης αυτό που τονίσαμε ήταν ότι το κακό έγκειται στην εύκολη ανεύρεση του στόχου,αυτόματα!Εκεί ναι δεν μαθαίνεις τον ουρανό!Αυτό είναι εύκολο να το καταλάβει κανείς!

Αν κάνεις αυτό που έκανες εσύ,τότε πάλι εξασκείσαι με ανάλογο τρόπο που κάνει και αυτός που μαθαίνει τον ουρανό για αστροάλματα!Με χάρτες ηλεκτρονικούς και έντυπους,όπως και με προγράμματα!Αυτό πρέπει να γίνει!

Εσύ έμαθες να πετάς μόνο στον εξομοιωτή,εμείς και στον εξομοιωτή και στο πραγματικό περιβάλλον!

Εκεί υπάρχει διαφορά!Και στην αίσθηση,στην ευχαρίστηση,και στην απόκτηση δεξιοτήτων!!

Η εμπειρία των όσων λέμε,και μόνο αυτή θα δώσει και ασφαλή κριτήρια για να καταλάβει κανείς επί της ουσίας!Δοκιμάστε και δείτε την διαφορά!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης