Jump to content

Μαγεία αστροάλματος vs goto


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι σε θέση και χωρίς την ανάγκη πηγή ενέργειας να προσφέρουν με τους κοχλίες μικρομετρικής κίνησης άνετη παρακολούθηση των αντικειμένων ακόμα και στο όριο των μεγεθύνσεων αυτών των τηλεσκοπίων. (400Χ!)

Αυτό όμως είναι η μύτη από το παγόβουνο μπροστά σε αυτά τα οποία μπορεί να κάνει κάποιος που είναι κάτοχος ενός αστρονομικού οργάνου. Μερικά από αυτά:

Να εντοπίζει αόρατους στόχους κάνοντας χρήση των ουράνιων συντεταγμένων. Δεν μπορεί με αυτές που σχεδιάστηκαν ευθύς εξ αρχής να έχουν goto. Μην σας μπερδεύει το γεγονός ότι μερικές από αυτές έχουν μεγάλους κύκλους θέσης. Αυτοί είναι χρήσιμοι μόνο για να κάνουμε πολική ευθυγράμμιση ή να βρούμε στόχους στον ερευνητή κι όχι στο τηλεσκόπιο. Διότι για να βάλεις στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου τον αόρατο στόχο, το κάνεις γυρίζοντας και διαβάζοντας τις ενδείξεις στους κοχλίες μικρομετρικής κίνησης, κι όχι στους δίσκους θέσης.

Η στόχευση με κύκλους προϋποθέτει απόλυτη ταυτιση οπτικού και μηχανικού άξονα πράγμα που σπάνια ισχύει και ποτέ δεν πετυχαίνεις να βρεις κάτι με αυτούς. Τα αστροάλματα είναι ευκολότερα. Οι κοχλίες κίνησης επίσης δεν χρειάζονται αν έχεις μοτερ στους δυο άξονες. Λύνεις τα φρένα στοχεύεις και για μικρορύθμιση με τα κουμπιά του χειριστηρίου κεντράρεις το στόχο σου.

Η μετακίνηση του οπτικου άξονα ειναι πρόβλημα στα νευτώνια και στο ισημερινό goto. Αν περιστρέψεις το σωλήνα για να πάρει ο προσοφθάλμιος καλύτερη θέση μισή μοίρα να μετακινηθεί ο οπτικός άξονας τέλος η ακρίβεια του goto. Πρέπει να έχεις δαχτυλιδια που επιτρέπουν την ακριβή περιστροφή του οπτικού σωλήνα.

Επίσης αν δεν θέλεις το goto στην EQ6 δεν σε υποχρεώνει κανείς να το ενεργοποιήσεις. Απλά βάζεις παρακολουθηση σε αστρικό χρόνο (sidereal tracking) και την χρησιμοποιείς σαν παλιά καλή ισημερινή.

 

Οι κύκλοι θέσεις στην ουσία όπως έγραψα έχουν ευστοχία μόνο σε επίπεδο ερευνητή. Σε επίπεδο τηλεσκοπίου πας με τους κοχλίες μικρομετρικής κίνησης και με αυτούς κάνεις την δουλειά σου.

Όσο για την EQ6 ναι έτσι την χρησιμοποιούσα όπως ακριβώς το περιγράφεις. Μάλιστα για να τα καταφέρω την πήρα υπό μάλης και την πήγα στο πλανητάριο, και εκεί μου έδειξαν το πώς να την κάνω να κάνει tracing χωρίς να κάνω ευθυγράμμιση με τα αστέρια, διότι στις οδηγίες που είχε δεν έγραφε αυτή την λειτουργία. Το έγραψα γίνεται αυτό. Και τώρα συμπληρώνω ότι στο κεντράρισμα του στόχου θυμάμαι ότι το χειριστήριο είναι πολύ εξυπηρετικό γιατί αν θέλεις αλλάζεις ταχύτητα και βάζεις γρήγορη στον ερευνητή και πιο αργή για να κεντράρεις στο προσοφθάλμιο. Αυτό τα απλά μοτεράκια που έχω στην EQ5 δεν το κάνουν. Και η πιο γρήγορη ταχύτητα δεν κάνει στον ερευνητή. Πάει πολύ αργά.

Από την άλλη το γεγονός ότι αυτή δεν έχει κοχλίες μικρομετρικής κίνησης καταργούσε αυτά τα οποία εγώ έχω κάνει και αυτό δεν μου άρεσε, και εν τέλει ενώ εκείνη την εποχή θα μπορούσα να την αγοράσω δεν το έκανα. Διότι εμένα μου αρέσει να βρίσκω στόχους πλην των αστροαλμάτων και με το δικό μου χειροκίνητο και χειροποίητο goto.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλή Διαύγεια ατμόσφαιρας,νου και ψυχής σε όλους μας!!

Προβληματισμένος και απορημένος-Κώστας :-k

 

Φίλε Κώστα καλά κάνεις και προβληματίζεσαι. Διότι εκεί που πρέπει να εστιάσεις είναι το τι περιμένει και θέλει ο κάθε νέος που αποφασίζει να ασχοληθεί με το άθλημα. Ο Κονδύλης πχ. είναι πια ξεκάθαρος.

 

«γνωμη μου λοιπον απολαυση της ομορφιας του ουρανου κι ας ειναι με goto ή οχι ας ειναι οπως θελει αρκει να βλεπεις ψηλα και να αδειαζει το μυαλο σου!!!»

 

Επ’ αυτού του ανορθόγραφου μεν, ειλικρινέστατου δε τι έχουμε να του πούμε?

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παναγιώτη, η EQ5 έχει 369 Ευρώ με το τριπόδι και τα δύο 5τάκιλα αντίβαρα. Τιμή από το πλανητάριο. Δεν έχει μοτέρ και πολική διόπτρα.

Ναι Γιάννη το ξέρω αυτό αλλά δεν είναι go to. Εγώ συγκρίνω την πλατφόρμα με μία go to που σαφώς και είναι κατά πολύ ακριβότερη.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιάννη εξήγησα με κάθε λεπτομέρεια τί ήθελα να πω σε όλα τα πόστ μου!

Ο προβληματισμός και η απορία μου είναι ότι άλλα λέμε και άλλα καταλαβαίνουν κάποιοι,παρερμηνεύοντας και διαστρεβλώνοντας το νόημα!

Όταν δίνουμε κάποιες έγκυρες πληροφορίες με αναλυτικό,σαφή και κατανοητό τρόπο,και δεν τις διαβάζουν κάποια μέλη

π ρ ο σ ε κ τ ι κ ά,διατυπώνουν όμως απόψεις έχοντας καταλάβει λάθος πράγματα,αυτό είναι το προβληματικό της υπόθεσης!Και δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει...Το έχω δει και σε γραφόμενα άλλων μελών σε άλλα θέματα,να γίνεται παρερμηνεία!

Τώρα το τί ανάγκες έχει ο καθένας και το πώς αντιλαμβάνεται την αστρονομία,είναι προσωπική υπόθεσή του!

Δεν αναγκάζεις τον άλλον να υιοθετήσει τις απόψεις σου,αλλά οφείλεις να του πείς ορισμένα σημαντικά πράγματα!

Προς γνώση των υπέρ και κατά,και για γενικότερο προβληματισμό!

Αυτό είναι όλο (τουλάχιστον από την μεριά μου)!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πραγματα ειναι απλα.

Αν θες να πας ενα ταξιδι δε μπαινεις στο αμαξι και βαζεις το gps να σε παει, γιατι αν θες να πας στην Αυστραλια δε θα πας με το αμαξι ! Πρωτα ψαχνεις να δεις που θες να πας. Και πρεπει να ξερεις γεωγραφια για να το κανεις αυτο, να δεις αν θα πας με αμαξι, με πλοιο ή με αεροπλανο.

Ετσι ειναι και το goto, ειναι βοηθητικο αλλα οχι βασικο !

Για αυτους που εχουν ενα σκ το χρονο λογω υποχρεωσεων ειναι βολικο, αν το κανουν να δουλεψει σωστα, για να δουν 10 βασικα πραματα, τα highlight και αυτο. Δεν ειναι κακο, απεναντιας τους βοηθαει να αξιοποιησουν τον χρονο τους και να δουν εστω κατι.

Αν καποιος ομως θελει να ασχοληθει ουσιαστικα θα πρεπει ετσι κ αλλιως να μελετησει. Απο εκει και περα αν θα ειναι χειροκινητο ή με goto ειναι αλλο θεμα. Αυτο που εχει εδω σημασια ειναι η κατανοηση του ουρανου και των αστρικων πεδιων. Βασικη ουρανογραφια. Οχι μονο ζαπινγκ απο το tour του goto. Να ξερεις οτι τα Μαγγελανικα νεφη δε θα τα δεις, μη τα περιμενεις...

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πραγματα ειναι απλα.

Αν καποιος ομως θελει να ασχοληθει ουσιαστικα θα πρεπει ετσι κ αλλιως να μελετησει. Απο εκει και περα αν θα ειναι χειροκινητο ή με goto ειναι αλλο θεμα. Αυτο που εχει εδω σημασια ειναι η κατανοηση του ουρανου και των αστρικων πεδιων. Βασικη ουρανογραφια. Οχι μονο ζαπινγκ απο το tour του goto. Να ξερεις οτι τα Μαγγελανικα νεφη δε θα τα δεις, μη τα περιμενεις...

Ακριβώς αυτά λίγο πολύ έχουμε πει,φίλε Παναγιώτη!Απλά πράγματα με απλό τρόπο και σαφή!Απλά και κατανοητά!

Πέρα από το τί αρέσει και προτιμά τελικά ο καθένας,δείξαμε και τα ωφέλη της εκμάθησης του ουρανού με την εξάσκηση,την απόκτηση δεξιοτήτων,την μεγιστοποίηση της ευχαρίστησης κλπ.

Δείξαμε δρόμους,δεν αναγκάσαμε να τους ακολουθήσουν κιόλας!!

Για τον Νίκο που ξεκίνησε το νήμα,επειδή γνωρίζω πιο καλά την περίπτωσή του,του υπέδειξα την εκμάθηση του ουρανού και εξάσκηση και από την ταράτσα του,επιπλέον για ένα λόγο: με το να του γίνει ο χαώδης ουρανός οικείος,θα αποκτήσει πολύ περισσότερη αυτοπεποίθηση για την αστρονομία!

Εξάλλου αυτή η ασχολία είναι ευχάριστη,σαν εκδρομή στην φύση που υπάρχει από πάνω μας!! :)

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παναγιώτη, η EQ5 έχει 369 Ευρώ με το τριπόδι και τα δύο 5τάκιλα αντίβαρα. Τιμή από το πλανητάριο. Δεν έχει μοτέρ και πολική διόπτρα.

Ναι Γιάννη το ξέρω αυτό αλλά δεν είναι go to. Εγώ συγκρίνω την πλατφόρμα με μία go to που σαφώς και είναι κατά πολύ ακριβότερη.

 

ΟΚ Παναγιώτη. Σε εμένα πάντως όταν μιλάμε για 8ιντσο ισημερινό σε αυτήν πάει το μυαλό μου. Και επειδή πιστεύω ότι θα την καταργήσουν, μόλις διάβασα περί 830 Ευρώ είπα: «Να το! Έγινε κιόλας και ο Παναγιώτης βλέπει αυτήν με το goto!»

Στην συνέχεια μπήκα στο πλανητάριο και είδα ότι ακόμα υπάρχει. Αυτό που δεν υπάρχει είναι το γνωστό σαν το δικό μου σετ απ. Απ’ ότι φαίνεται τα παραγγέλνεις ξεχωριστά και φορτώνεσαι άλλα 100 περίπου Ευρώ επί πλέον.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν Κώστα μιας και μας θύμησες ότι από το Νίκο ξεκίνησε το νήμα, έχω να σου πω γι αυτόν τα εξής από την μία τουλάχιστον φορά που βγήκαμε μαζί.

Πρώτα – πρώτα. Είναι ένας άνθρωπος με ένα δικό του πηγαίο και προσωπικό χιούμορ. « Όλοι εσείς έχετε συνεννοηθεί σε βάρος μου» «Είμαι η ντροπή των ανδρών» «δεν είμαι ερασιτέχνης αστρονόμος. Ερασιτέχνης ψαχνωδεβρίσκω είμαι»

Και διάφορα άλλα γνωστά. Είναι απόλαυση να μιλάς και να κάνεις παρέα μαζί του.

Στο πεδίο τώρα. Με την μία καταλαβαίνει να διαβάζει χάρτες, και οι όποιες γκρίνιες του τώρα…

Σαν να μην φτάνει που καταλάβαινε τους «Χάρτες» μου στην συνέχεια εντόπιζε τον αστερισμό και το κατάλληλο άστρο στον ουρανό. Εδώ, και μόνο σε αυτό το σημείο αργούσε λήγω, διότι αισθανόταν ανασφάλεια μήπως δεν ταχτοποίησε σωστά το άστρο του χάρτη με το αληθινό και ήθελε έστω και με το βλέμμα του και την δική μου γνώμη. Από εκεί και πέρα έπαιρνε το τηλεσκόπιο και στο τσακ μπαμ το σημάδευε και το είχε κέντρο σχεδόν στον ερευνητή.

Και μόνο Κώστα να έβλεπες την σιλουέτα του στην αστροφεγγιά να σημαδεύει έτσι τα αστέρια, αμέσως θα καταλάβαινες ότι είναι θέμα μόλις μερικών νυχτών εξάσκησης, και το αν η στήριξη δεν είναι goto και δεν το ένα και δεν το άλλο θα πάνε από εκεί που ήρθαν και δεν θα υπάρχουν πια.

Αυτό που όμως πρέπει να καταλάβεις είναι ότι αυτό το πραγματικά ωραίο που έγραψες ότι: «σαν εκδρομή στην φύση που υπάρχει από επάνω μας» ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΥ ΓΚΙΖΗ!

Παρόλα αυτά ο Νίκος κατόρθωσε ακόμα κι από εκεί να εντοπίσει, κάποια κομμάτια και θρύψαλα από κάποιους αστερισμούς, που όταν όμως για πρώτη φορά βρέθηκε κάτω από την αστροπλημήρα στο χωριό της γυναίκας του, πάει τα έχασε κι αυτά, διότι τα άστρα παράγιναν πολλά και μπερδεύτηκε τελείως. «Ε δεν είμαι ερασιτέχνης αστρονόμος εγώ. Ψαχνωδενβρίσκω είμαι!»

Φίλε Κώστα η φωτορύπανση στην Αθήνα πια δεν παλεύεται. Κάποιος ήρωας κάτοικος της Αθήνας που τώρα ξεκινά χρειάζεται κάποια στήριξη. Είτε ανθρώπινη είτε προερχόμενη στην κάκιστη περίπτωση γι’ αυτόν από κάποιο goto. Διότι την σπάνια περίπτωση της απόδρασης από την Αθήνα θα θέλει κάτι να δει. Κάτι να του μείνει. Ίσος η πιο υπεύθυνη συμβουλή από μέρους μας να είναι η προτροπή μας να επισκεφτεί κάποιο σύλλογο αστρονομίας. Το παραπάνω βέβαια το γράφω με κάποια επιφύλαξη διότι δεν είμαι μέλος κάποιου συλλόγου και δεν έχω ιδίαν εμπειρία.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ φίλε Γιάννη χαίρομαι για την πρόοδο του Νίκου,την οποία άλλωστε περίμενα,βλέποντάς τον να έχει τέτοια αγάπη για το τηλεσκόπιό του και γενικά για την αστρονομία!Άλλωστε έχει μάθει ήδη πολλά σε ελάχιστο χρόνο!!

Όσο για την εκδρομή στην ουράνια φύση που λες ότι δεν γίνεται από τον ουρανό του Γκύζη,εδώ θα διαφωνήσω....

Από τον κάθε ουρανό μπορείς να πάρεις αυτά που μπορεί να σου προσφέρει!Μπορείς να μάθεις πράγματα και από ουρανό που βλέπεις άστρα δια γυμνού οφθαλμού μέχρι mag=+3,ακόμα περισσότερα σε ουρανό μέχρι mag=+4 (ο δικός μου),πολύ περισσότερα βέβαια σε σκοτεινό ουρανό που θα βλέπεις μέχρι περίπου mag=+6 (ίσως και λίγο περισσότερο)!!

Με κιάλια φθηνά 10x50 των 20€,από το Lidl,μπορεί και από τον ουρανό της Αθήνας να μάθει πολλά!Εγώ έτσι άρχισα να μαθαίνω τον ουρανό της πόλης μου.Μετά με τα κιάλια 15x70mm έμαθα πολύ περισσότερα!Ιδανικά θα ήταν να πάρει κιάλια 11x70mm,για να έχει πεδίο άνω των 4.5ο και σταθερότητα στο κράτημα (ακόμα καλύτερα πάνω σε μονόποδο),και άνοιγμα 70mm !

Έτσι θα κάνει εκτός από εκμάθηση του ουρανού,αναζήτηση και εύρεση στόχων μέσα από την πόλη!

Βάζοντας και το τηλεσκόπιο των 10" στην ταράτσα,θα δεί πολύ περισσότερα!Αν δουλεύει και το φίλτρο neodymium που έχει στην περιοχή του,ακόμα καλύτερα,γιατί θα περιορίσει και την υπερβολική γκριζάδα!

Συνεπώς έχει λύσεις που δουλεύουν και μέσα στην πόλη!!

Απόλαυση στη φύση μπορείς να έχεις και σε ένα πάρκο,ακόμα μεγαλύτερη σε άλσος,πολύ μεγαλύτερη σε δάσος και τέλος να πάρεις overdose φύσης στη ζούγκλα!!

Για να επιβιώσει στη "ζούγκλα",καλύτερα να αρχίσει από το "πάρκο" της γειτονιάς του!! :cheesy:

Φιλικά και εγκάρδια-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης