Jump to content

Skymax 127 gti wifi γνωμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παιδια στο φορουμ εξαρχης μου λεγανε να μη πουλησω το εξαρι το goto κι ειχαν δικιο την επαθα ομως κι εβαλα μυαλο τωρα καταλαβα οτι ειχαν απολυτο δικιο αν το κρατουσα εξαρχης μαυτο θα πορευομουν
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα συμφωνήσω σε όλα μαζί σου. Εντάξει τώρα ό,τι έγινε έγινε, και τουλάχιστον ξέρεις καλύτερα τις ανάγκες σου. Το mak 127 είναι μια καλή all around φορητή επιλογή. Το οποίο θα απολαύσεις και στη Αθήνα, αλλά είναι αρκετά μικρό για να το πάρεις εύκολα στις διακοπές σου, για σκοτεινότερους ουρανούς. Επίσης αν αργότερα στην "βαρέσει" μπορείς να δοκιμάσεις και τη φωτογραφία. Πλανήτες και σελήνη εύκολα, με μια dslr που υποστηρίζει movie crop mode, και αργότερα με έναν focal reducer και την ίδια φωτογραφική μηχανή, μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου και με φωτογράφιση αντικειμένων βαθέος ουρανού.

Καλή αρχή και καθαρούς ουρανούς φίλε. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σευχαριστω πολυ φιλε μου stellar82 ναι μαρεσει που εχει και αυτη την οψη της φωτογραφιας μελλοντικα ...περιμενω να μου ερθει αυτες τις μερες ανυπομονω να δω τον καλοκαιρινο ουρανο!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα παιδια στο φορουμ εξαρχης μου λεγανε να μη πουλησω το εξαρι το goto κι ειχαν δικιο την επαθα ομως κι εβαλα μυαλο τωρα καταλαβα οτι ειχαν απολυτο δικιο αν το κρατουσα εξαρχης μαυτο θα πορευομουν
Εγώ το διαβάζω αυτό και μου φαίνεται φυσικό. Ο fotodektis που έχει αυτοσκοπό να μην δίνουν οι αρχάριοι τσάμπα χρήματα και έχει σώσει και μένα θα τρώει τα νύχια του τώρα. Μου τον τσιτώνετε :mrgreen: :mrgreen:
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο δεν τσιτώνομαι,αλλά στεναχωριέμαι ειλικρινά που ο φίλος Kondylis έχασε πολλά χρήματα,δίνοντας δύο καλύτερα καινούργια τηλεσκόπια (6"και 8") από αυτό που πρόκειται να πάρει!

Η αλήθεια είναι ότι και λόγω της μεγάλης οικονομικής κρίσης που υπάρχει,το να κατανοούμε τις πραγματικές μας ανάγκες,και να αξιοποιούμε τα χρήματά μας,που δύσκολα αποκτούνται αλλά εύκολα ξοδεύονται,με τον καλύτερο τρόπο,είναι νομίζω το πιο συνετό!

Το χόμπυ που "μπλέξαμε" αν δεν προσέξουμε,θα μας τρώει λεφτά σαν γυναίκα χαλαρών ηθών ή σαν τον τζόγο...Σε αγορές που κάνουμε συμβάλλουν και ψυχολογικοί παράγοντες,και αυτό αφορά όλους μας!

Εν πάσει περιπτώσει,ό,τι έγινε έγινε,ελπίζω τώρα ο φίλος μας να προσέξει στις επόμενες αγορές του.Λάθη σε αγορές έχουμε κάνει πολλοί(και εγώ φυσικά!).

Και βέβαια του εύχομαι να χαρεί το νέο του τηλεσκόπιο,που για την διάμετρό του είναι πολύ καλό σε ποιότητα εικόνας και σε φορητότητα! :-({|=

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα καταδιοπτρικά έχουν μέγαλο εστιακό λόγο. Κατά συνέπεια έχουν μικρό πεδίο. Καλά θα αποδώσει και ο ζούμ, αλλά θα έχει πολύ στενό πεδίο. Κι επειδή εγώ μπορεί να το βλέπω στενό αλλάι για σένα να είναι φαρδύ ή απλά να μην σε ενοχλεί, καλό θα είναι παραβρεθείς σε αστροπάρτυ να δεις μέσα από τέτοια προσοφθάλμια με το δικό σου τηλεσκόπιο και μετά να αποφασίσεις. Αν θυμάμαι καλά ήταν η πρώτη μου συμβουλή όταν άρχισες να ψάχνεσαι για κάτι καλ΄τερο.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Kondylis διάβασε προσεκτικά αυτά που σου γράφουμε,και δώσε στον εαυτό σου αρκετό χρόνο πριν διαλέξεις φακούς!

Όπως είπε και ο φίλος Παναγιώτης(filiatra) το τηλεσκόπιό σου έχει μεγάλη εστιακή απόσταση,και άρα θα σου δίνει μικρά πραγματικά οπτικά πεδία (T.F.O.V)!

Επίσης λόγω μικρής σχετικά διαμέτρου 127"=5",η μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση θα είναι (με άριστες συνθήκες διαύγειας και seeing), 2x127=254x, και ίσως λόγω καλύτερων οπτικών,να πιάσεις σε ακραία καλές ατμοσφαιρικές συνθήκες,εκτός πόλης βέβαια,και τα 300x...Στην Σελήνη λόγω μεγάλης φωτεινότητας και κοντράστ,θα τα πιάσεις τα 300x,σε πλανήτες δύσκολα!

Έτσι και αλλιώς σε πλανητική παρατήρηση μεγεθύνσεις 200-250x,δεν δείχνουν και πολλές λεπτομέρειες.Κάποια βασικά χαρακτηριστικά θα δείς...

Θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέσα σου τί σε ενδιαφέρει πιο πολύ να παρατηρείς!

Αυτό είναι πολύ σημαντικό,γιατί θα καθορίσει και το είδος των φακών που θα επιλέξεις!

Μην κάνεις καμία αγορά πριν ξεκαθαρίσεις τί θέλεις να βλέπεις πιο πολύ!

Μπορείς να βλέπεις τί πραγματικό πεδίο(T.F.O.V) θα βλέπεις με διάφορους φακούς,από το πρόγραμμα που σου είπα:

www.astronomy.tools

Βάλε εστιακή F=1500mm,διάμετρο D=127mm,και διάφορα αντικείμενα Messier πχ.το M44,που είναι εκτεταμένο,για να βλέπεις καλύτερα τί μέρος του αντικειμένου θα βλέπεις με διάφορους φακούς!

1)Με τον zoom Baader 8-24mm,έχεις στις εστιακές 8-11mm περίπου πεδίο A.F.O.V=68ο,(καλύτερη επιλογή για DSO),αλλά πέφτει σταδιακά στις 42ο,στην 24mm.

2)Στο βαλιτσάκι plossl Celestron,(καλύτερη επιλογή για πλανητική λόγω οξύτητας,και για DSO στις 13,17,32mm λόγω πεδίου),έχεις εστιακές 6,8,13,17,32,barlow 2x,με πεδίο A.F.O.V=52o,σε όλους τους φακούς,εκτός από τον 32mm που πέφτει στις 44ο.

3)Αυτά τα δύο σετ έχουν πολύ καλό value for money,αλλά στο δικό σου τηλεσκόπιο επειδή έχεις εστιακή 1500mm,θα χρειαστείς για αντικείμενα βαθύ ουρανού και φακούς ε υ ρ υ γ ώ ν ι ο υ ς 13-28mm.Πχ.ένας ευρυγώνιος 25mm AFOV=82o,θα είναι χρήσιμος.

Μελέτησε με το astronomy.tools αρκετά το θέμα των πεδίων για διάφορα αντικείμενα,και καλό θα ήταν να πας σε κάποιον σύλλογο ή αστροπάρτυ να δεις από κοντά!

Πάντως για κανένα λόγο όντας άπειρος μην ξανακάνεις βιαστικές αγορές!!

Οι φακοί μεγάλου πεδίου που είναι καταλληλότεροι για DSO για το τηλεσκόπιό σου,είναι αρκετά ακριβοί!

Εταιρίες με πολύ καλό value for money είναι οι APM,AGENA,EXPLORE SCIENTIFIC,οπότε ψάξε καλά το θέμα πριν ξοδέψεις!

Να ξέρεις ότι στην εποχή μας κακοί ή μέτριοι φακοί δεν υπάρχουν τουλάχιστον στο θέμα της οξύτητας,και οι όποιες διαφορές θα είναι στους ευρυγώνιους στο πόσο διορθωμένο θα είναι το πεδίο μέχρι τα άκρα!Στο δικό σου τηλεσκόπιο λόγω μεγάλου εστιακού λόγου,ίσως να μην είναι σοβαρό θέμα,οπότε και πιο οικονομικές επιλογές ευρυγώνιων να είναι μια χαρά!

Σκέψου λοιπόν όλα αυτά και το ξανασυζητάμε!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης σκέψου και πόσα χρήματα συνολικά είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις!

Με τον μεγάλο εστιακό λόγο του τηλεσκοπίου σου,πιστεύω ότι φακοί ευρυγώνιοι για DSO στις εταιρίες που ανέφερα ενδεικτικά παραπάνω,θα σου κάνουν χωρίς τα προβλήματα που αναδεικνύονται σε τηλεσκόπια μικρών εστιακών λόγων!

Δεν χρειάζεται να πας στους πανάκριβους Nagler ή Pentax!

Πρόσεξε,επειδή θα ξοδέψεις αρκετά, τί θα παρατηρείς πιο πολύ!Σελήνη και πλανήτες ή βαθύ ουρανό (DSO)?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[quote name="fotodektis"

Πρόσεξε' date='επειδή θα ξοδέψεις αρκετά, τί θα παρατηρείς πιο πολύ!Σελήνη και πλανήτες ή βαθύ ουρανό (DSO)?

Φιλικά-Κώστας[/quote]Αυτά νομίζω οτι αλλάζουν, δεν ξέρω αν συμβαίνει σε μένα επειδή είμαι αρχάριος αλλά στην αρχή ήθελα πλανήτες αλλά τώρα βαθύ ουρανό.. :mrgreen:

..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο το ξέρω ότι αλλάζουν,αλλά αυτό πάω να προλάβω με τον φίλο μας!!Να σκεφτεί πολύ καλά τί τον ελκύει περισσότερο,αφού κάνει και αρκετές παρατηρήσεις,δεί προσεκτικά και σε αστρονομικά προγράμματα (πχ.Stellarium) διάφορα αντικείμενα,διαβάσει και αυτά που λέμε,σκεφτεί και πολύ.....

Οι παρορμητικές διαθέσεις οδηγούν σε αλλαγές επιλογών πιο συχνά,και σε λάθη που κοστίζουν και οικονομικά και ψυχολογικά!

Αν δώσει χρόνο στον εαυτό του να αξιολογήσει,θα περιορίσει τις πιθανότητες να κάνει άλλο ένα σοβαρό λάθος...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[Αυτά νομίζω οτι αλλάζουν, δεν ξέρω αν συμβαίνει σε μένα επειδή είμαι αρχάριος αλλά στην αρχή ήθελα πλανήτες αλλά τώρα βαθύ ουρανό.. :mrgreen:

Δικός μου είσαι εσύ. :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον σας παιδια...κατα δευτερον επειδη το ψαχνω πολυ και επειδη δε θελω να δωσω πολλα λεφτα λογω του οτι αρκετα εδωσα και εχασα ως τωρα να πηγαινα σε μια καλη λυση του κωστα μια απ τις καλες λυσεις που μου προτεινε για πιο οικονομικους ευρυγωνιους...με το τηλεσκοπιο skymax127 μου δινουν μαζι το 25 και 10mm οποτε εχω 60× και 150× ελεγα για αρχη να πηγαινα σε μια λυση του πλανηταριου με πενηντα ευρω προσοφθαλμιο της auriga το 17mm με 65 πεδιο το οποιο θα μου δωσει ογδοντακατι μεγεθυνση και με ενα μπαρλοου να παει 190 επι και για πλανητικη και μετα βλεπω διοτι της baader και το βαλιτσακι στα 255 ευρω κοστιζουν!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης στο τι θα βλεπω μαρεσουν τα παντα στον ουρανο επειδη ειμαι στην πολη δε μπορω να εχω απαιτησεις τρελες αλλα θα μαρεσε να δω γαλαξιες και σμηνη αστερων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία,ξεκινάς λοιπόν με βαθύ ουρανό,αλλά με την διάμετρο 127mm,λίγα πράγματα θα δείς από πόλη,ειδικά από Αθήνα!

Εφ'όσον βγείς σε σκοτεινό ουρανό,θα δείς πολλά πράγματα!

Για την auriga,που έφερε πρόσφατα το Πλανητάριο δεν ξέρω τί ποιότητα έχει,οπότε θέλει ψάξιμο σε reviews και απόψεις σε διεθνή forum.

Θέλεις ευρυγώνιους 12-25mm,οπότε ψάξε και την αγορά του εξωτερικού για APM,AGENA,EXPLORE SCIENTIFIC!Δεν ξέρω πώς είναι τα αγγλικά σου,για να διαβάζεις reviews,πιστεύω ότι θα σου πουν και φίλοι που έχουν εμπειρία με τέτοια τηλεσκόπια.

Θα το ψάξω και εγώ,αλλά θέλει χρόνο...Μην βιαστείς πάντως!

Όρισε επίσης και το μέγιστο ποσό που μπορείς να ξοδέψεις τουλάχιστον στην αρχή!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κονδύλη. Είμαι κι εγώ ένας από τους πολλούς που στεναχωρήθηκε επειδή ξόδεψες τόσα λεφτά άδικα. Πάντως ακόμα κι έτσι αν μη τι άλλο τώρα ξέρεις τι περίπου πρέπει να περιμένεις από ένα τηλεσκόπιο. Προ πάντων δεν θέλει βιασύνες! Όλοι μας τις βιασύνες τις πληρώσαμε και με χρήματα και με απογοητεύσεις.

Τώρα όσο για την αγορά φακών, μην πάρεις τίποτα αν προηγουμένως δεν βγεις με κάποιον που να έχει φακούς και δεν τους βάλετε στο τηλεσκόπιο σου για να δείτε πως συμπεριφέρεται στις διάφορες εστιακές αποστάσεις. Το πρώτο που κοιτάμε είναι οι εστιακή απόσταση του φακού και μετά τι πεδίο έχει. Επίσης ενώ εγώ θεωρώ (και προτείνω) Barlow κάτι τι ως απαραίτητο, αυτό εννοείτε ότι το κάνω για τηλεσκόπια μέχρι F8 εστιακό λόγο. Από εκεί και κάτω. Το δικό σου όμως είναι F12! Επομένως το παραπάνω τίθεται υπό αμφισβήτηση. Με αυτό θέλω να πω ότι την μέγιστη ωφέλιμη μεγέθυνση θα την έχεις με ένα φακό που θα έχει 6mm εστιακή απόσταση. Αντίθετα με το Dob που είχες πάρει και ήταν F6, την μέγιστη μεγέθυνση θα την είχες με έναν 3mm εστιακή απόσταση φακό. Στα 3mm όμως εκεί που θα βάζεις το μάτι σου ο φακός θα είναι τόσο μικρός που πρακτικά δεν θα μπορείς να δεις. Επομένως εκεί θα ήθελες τον Barlow και θα έβαζες έναν 6mm.

Στον βαθύ ουρανό τώρα θα μπορείς με τον 25mm που σου έδωσαν, να βρίσκεις και να βλέπεις γαλαξίες. Για να τους απολαύσεις νομίζω ότι θα χρειαστείς και έναν λήγω μεγαλύτερο από 20mm. Εγώ έχω έναν Υπερίωνα 21mm. Θα μπορούσαμε αν βγαίναμε μαζί τον δοκιμάσουμε. (Έχει οπτικό πεδίο 68 μοιρών και τιμή σήμερα γύρω στα 150 Ευρώ) (Πολύ ακρίβυνε ρε παιδιά. Εγώ τον είχα πάρει 103 Ευρώ)

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη έχει κυκλοφορήσει νέα μάρκα ευρυγώνιων φακών,η AURIGA σε πολύ ελκυστικές τιμές,αλλά δεν ξέρω τί ποιότητα έχουν!Σε 3 σειρές A.F.O.V, WA(65o),SWA(70o),UWA(82ο).Ενδεικτικά αναφέρω:

17mm,WA(65o) => 49€!

15mm,SWA(70o) => 69€!

16mm,UWA(82o) => 164€

Αν κάποιος τους γνωρίζει,ας μας πεί αν είναι κατάλληλοι ως προς την ποιότητα για τον φίλο μας,γιατί στις 65 και 70 μοίρες,οι τιμές είναι πολύ ελκυστικές!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχω το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο με goto βάση . Καλό σε πλανήτες , φεγγάρι , διπλά αλλά για αντικείμενα βαθέως ουρανού μακριά . Μικρό άνοιγμα και μικρό πεδίο . Ακόμα και τα φωτεινά αντικείμενα βαθέως ουρανού τα βλέπεις λόγω του μικρού πεδίου αποκομμένα από το γύρω πεδίο και χάνουν σε ομορφιά . Το μεγαλύτερο πεδίο που μπορείς να δεις είναι 1 μοίρα . Σε σύγκριση με το dob που βλέπω 2 μοίρες είναι σαν να κοιτώ από φιλιστρίνι . Συμπέρασμα : Άμα θέλεις φεγγάρι - διπλά - πλανήτες αγόρασε το . Αν θέλεις deep-sky πάρε dob .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε geo1970 δίκιο έχεις για το πεδίο,αλλά αν διαβάσεις το νήμα από την αρχή,καθώς και το πρώτο που άνοιξε ο φίλος μας Kondylis,θα δεις ότι είχε dob 8" και 6" πριν από αυτό,και τα πούλησε κυνηγώντας την φορητότητα...Έτσι κατέληξε στο Mak 127!

Οπότε εμείς τώρα προσπαθούμε να του βρούμε φακούς ευρυγώνιους οικονομικούς!Των 50€ όπως οι auriga...

Αν έχεις κάτι υπόψιν σου βοήθησε και εσύ,γιατί άλλη αγοραπωλησία τηλεσκοπίου δεν θα αντέξει! :cheesy:

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως αλλη αγοραπωλησια θα με σκοτωνε ζαχαρωνω τον auriga 17mm με 65 πεδιο..geo με ανησυχησε η γνωμη για τα βαθεως ουρανου!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν με εναν μειωτη εστιακου λογου θα μπορουσα να αυξησω το πεδιο ωστε να ναι πιο ευκολα βαθεως ουρανου αντικειμενα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα είχες dob 8 θα σου κακοφανεί το μικρό πεδίο και η μικρή διάμετρος . Έχω την άποψη ότι το mak είναι για μικρούς φωτεινούς στόχους (διπλά άστρα-πλανήτες) όπου το πεδίο δε σε νοιάζει . Εγώ αγόρασα για το maΚ έναν αντάπτορα για να κουμπώνω 2 ιντσών διαγώνιο και τον es 30 82 (ο αντάπτορας φτηνός - το προσοφθάλμιο ακριβό) . Μου δίνει μεγέθυνση 50 και θεωρητικό πεδίο 1.64 μοίρες . Το 1.64 ακούγεται υπέροχο (πλησιάζει το dob) , αλλά δυστυχώς λόγω κατασκευής το mak δε δίνει πολύ πάνω από 1 μοίρα . Επομένος και να μειώσεις τον εστιακό λόγο δε θα κερδίσεις και πολλά . Εγώ χρησιμοποιώ τον παραπάνω συνδυασμό όχι για να κερδίσω πεδίο , αλλά γιατί ο διαγώνιος τον 2 ιντσών που έχω είναι πιο ποιοτικός και για να χαμηλώσω τη μεγέθυνση και να φαίνονται πιο φωτεινά τα αντικείμενα .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα σου πω ότι και τα τηλεσκόπια που είχες και αυτό που θες να πάρεις είναι καλά. Το "λάθος" σου δεν έχει να κάνει με λάθος επιλογή οργάνου, αλλά το ότι δεν τα χρησιμοποίησες αρκετά. Στα ίδια λεφτά θα τα μεταπωλουσες είτε μετά από ένα μηνα, είτε μετά από ένα χρόνο. Θα τα είχες ευχαριστηθεί, θα ήξερες ποιο καλά τι επιζητας από την επόμενη αγορά και ίσως, ίσως είχες μείνει με κάποιο από αυτά τελικά. Μην επαναλάβεις το ίδιο λάθος με το επόμενο, δες ότι έχει να σου δείξει, και μετά η αναβάθμιση θα έρθει φυσικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης