Jump to content

Skymax 127 gti wifi γνωμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑιδιά τον φάγαμε τον άνθρωπο με το αν έκανε λάθος ή όχι. Δεν τ΄ αφήνουμε αυτά να του απαντήσουμε για τον μειωτή που ρωτάει? Στο τέλος θα τον διώξουμε. Για τον μειωτή τα λίγα που ξέρω είναι πως έχεις αύξηση του πεδίου (μείωση της μεγάθυνσης) αλλά κοστίζει αρκετά. Υπάρχουν φθηνοί αλλά στην ουσία είναι μειωτές των προσοφθαλμίων και δεν κάνουν καλή δουλειά. Νομίζω πως χρειάζεσαι και κάποιον αντάπτορα που πρέπει να υπολογίσεις στα έξοδα. Γενικά τον χρησιμοποιούν κυρίως για φωτογράφιση. Οπτικά δεν ξέρω πόσο μπορεί να βοηθήσει. Ας μας πει κάποιος που έχει. Αντε ρε παιδιά με το τσιγκέλι θα σας τα βγάζουμε?
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν τ΄ αφήνουμε αυτά να του απαντήσουμε για τον μειωτή που ρωτάει?

Σωστά... Μια προσωπική εκτίμηση είναι πώς το ΜΑΚ127 προορίζεται κυρίως για μικρούς στόχους και πεδία κάτω της μιας μοίρας με ένα plossl 32mm ή με έναν es24/68. O 1,25" εστιαστής δεν επιτρέπει μεγαλύτερα πεδία ακόμα και με reducer. Για μεγαλύτερο πεδίο, και με αυτή τη στήριξη, εγώ θα προτιμούσα αντί για την αγορά reducer, την αγορά ενός φθηνού μεταχειρισμένου sw130p/pds/heritage ή sw st80/st102 ή ed72 αν έχεις βλέψεις και για αστροφωτογράφιση.

Είναι το γνωστό δίλλημα:

Fast-Good-Cheap.jpg.40f5a8d4f1eec0931f1f237607e342bc.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης