Jump to content

Skywatcher star discovery goto 150/750


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους μολις πριν λιγες μερες πηρα ξανα το τηλεσκοπιο που ειχα και την πρωτη φορα δε το αλλαζω με τιποτα καταφερα απο τον φωτορυπασμενο ουρανο της αθηνας στο μπαλκονι να δω τον δια τον κρονο τη σεληνη καθως και αστρικα σμηνη στον τοξοτη και μου τα δειξε πολυ ωραια ειμαι πολυ ευχαριστημενος κι ηθελα να το μοιραστω μαζι σας...ειλικρινα θελω να το δω σε σκοτεινο ουρανο τι θαμπορουσε ακομα να μου δωσει...πηγα σε αυτο παρα στο skymax 127 που μου ειπατε οτι εχει μικρο πεδιο...παιζω με τα προσοθφαλμια που ερχονται στο πακετο και με ενα φτηνο barlow 2.25 μπορω να πω οτι κανουν τη δουλεια τους αν και στο μελλον θα χρειαστει αναβαθμιση..οσο για τη φορητοτητα του απολυτα ευχαριστημενος ουτε βαρος ουτε ογκος ουτε τιποτα οποιαδηποτε συμβουλη απο σας δεκτη καθως και γνωμη για τυχον μελλοντικη μου αποπειρα φωτογραφιας εστω πλανητικης με αυτο το τηκεσκοπιο
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οσο γαι το dob 8 που ειχα παρει καμια διαφορα σημαντικη δεν ειδα στο τι μπορει να σου δειξει ισως λιγο πιο φωτεινα αλλα μεχρι εκει οχι τρελη διαφορα ασε που δεν εμπαινε στο αμαξι και ηταν βαρυ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να μπορέσεις να δείς διαφορές μεταξύ των δύο τηλεσκοπίων,και να τις αξιολογήσεις,θα πρέπει να έχεις κάνει αρκετές παρατηρήσεις και με τα δύο,και να αποκτήσεις κάποια εμπειρία!

Λόγω ότι είσαι τελείως αρχάριος και βιαστικός,δεν μπορείς να δείς κάποια βασικά πράγματα και να διαμορφώσεις γνώμη!

Και βέβαια έχουν το 6" με το 8" σημαντικές διαφορές,ορατές και μετρήσιμες σε φωτοσυλλεκτικότητα και διακριτική ικανότητα,δηλ.στις λεπτομέρειες που μπορείς να δείς!

Με ελάχιστη εμπειρία δεν μπορούμε να αξιολογήσουμε ούτε τα βασικά!Γι'αυτό ρωτάμε τους πιο έμπειρους και δεν βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα!

Το 6",όπως σου είπαμε και στην αρχή υπερτερεί σε φορητότητα και στο μεγαλύτερο πεδίο σε σχέση με το 8",αλλά και στο σύστημα auto-tracking που επιτρέπει να μένει ο στόχος μέσα στο πεδίο σου ακίνητος (εφ'όσον δουλεύει σωστά!).

Καλορίζικο λοιπόν το αρχικό 150/750 τηλεσκόπιό σου,και ελπίζω να προσέχεις πλέον τις επόμενες αγορές σου... :)

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο φίλε Κονδύλη. Χαίρομαι ιδιαίτερα που χάρηκες την παρατήρηση ακόμα και μέσα από την φψτορύπανση.

Σου εύχομαι αυτήν την φορά όντως να είναι καλορίζικο να το κρατήσεις και να το ευχαριστηθείς.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης