AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Εκκινητής μίζας αυτοκινήτου για τροφοδοσία στήριξης GOTO;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Εκκινητής μίζας αυτοκινήτου για τροφοδοσία στήριξης GOTO;

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Loukas123Offline
Ένταξη: 07 Ιούλ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 109
Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:46    Θέμα δημοσίευσης: Εκκινητής μίζας αυτοκινήτου για τροφοδοσία στήριξης GOTO; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλοι συμφορουμίτες:

Μήπως γνωρίζει κανείς ή ακόμη καλύτερα μήπως έχει χρησιμοποιήσει ο ίδιος τον παρακάτω εκκινητή μίζας αυτοκινήτου - power bank για να τροφοδοτήσει ρομποτική στήριξη τηλεσκοπίου;
Είναι ασφαλής ή θα μου κάψει το goto;

https://www.e-shop.gr/monada-paroxis-energeias-jump-start-einhell-cc-js-12-12000mah-fakos-powerbank-usb-1091520-p-TLS.051277

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1107
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 11:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, με την προϋπόθεση ότι δεν θα βάλεις την στήριξη επάνω όσο αυτό είναι στην πρίζα και φορτίζει. Όμως πριν το αγοράσεις κοίτα και κάτι άλλο. Διότι «λογικό» είναι ότι σε αυτό να πληρώνεις κάτι παρά πάνω για μπαταρίες οι οποίες να αντέχουν τα πάρα πολλά amber που τραβάει η μίζα. Έ εμείς δεν θέλουμε τόσα. Εμείς θέλουμε σχετικά λίγα και να κρατάει η μπαταρία πολλές ώρες.
Αυτό που παίζει ρόλο στο να κάψουμε κάτι είναι η πολικότητα που θα το συνδέσουμε. Αυτό πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα.
Επιστροφή στην κορυφή
Loukas123Offline
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 11:54    Θέμα δημοσίευσης: Εκκινητής μίζας αυτοκινήτου για τροφοδοσία στήριξης GOTO; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ πολύ Γιάννη για την άμεση απάντηση!
Επιστροφή στην κορυφή
Aggelos KechagiasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1963
Τόπος: Κερατέα-Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 12:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολλά λεφτά για το τίποτα.
Με λιγότερα παίρνεις μπαταρία βαθείας εκφόρτισης 60+ amper και βάζεις πάνω οτι θες.
Αυτή ειναι μόλις 12 amper και κρατάει λίγο (ανάλογα φυσικά τι θα βάλεις επάνω).
Κάνε μας μια ανάλυση τι θα φορτώσεις για να σε βοηθήσουμε πιο αναλυτικά.

Loukas123Offline
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 12:16    Θέμα δημοσίευσης: Εκκινητής μίζας αυτοκινήτου για τροφοδοσία στήριξης GOTO; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άγγελε ευχαριστώ για την απάντηση.

Τον συγκεκριμένο εκκινητή τον έχω ήδη αγοράσει (μιση τιμή από stock house) για το αυτοκίνητο.
Κατά βάση με ενδιαφέρει η φορητότητα
Ο εξοπλισμός μου είναι πολύ ελαφρύς.
Κεφαλή GOTO Skywatcher AZ GTI με ένα τηλεσκόπιο 100mm 2,8 κιλών + μια καμερούλα Touptek 290 (70gr).
Παρατηρήσεις κάνω από την ταράτσα μου με μέγιστη διάρκεια τις 1-1/2 - 2 ώρες.
Επιστροφή στην κορυφή
Aggelos KechagiasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1963
Τόπος: Κερατέα-Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 12:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τότε δεν χρειάζεται να το συζητάμε, κάνεις την δουλειά σου άνετα και το έχεις και για το αμάξι σου.
theoatcOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 11 Φεβ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 263
Τόπος: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/06/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:05    Θέμα δημοσίευσης: Re Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φτηνότερο και πολύ ανώτερο.
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F112586519206
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
stellar82Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Μαϊ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 112
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/06/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω το συγκεκριμμένο power bank. Το έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία σε λαπτοπ, στην sw synscan goto, και για την μπαταρία αυτοκινήτου ενός φίλου.
Υπήρχαν φαινομενικά καλύτερες κινεζιές και μη, στο ebay και amazon, και σε χαρακτηριστικά και τιμή, αλλά κανένας δεν έστελνε σε Ελλάδα, μιας και πλέον απαγορεύεται η αποστολή λόγω επικινδυνότητας.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
DIMITRIS K.Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Ιούλ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 347
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/06/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω αυτό. https://www.amazon.com/MAXOAK-50000mAh-Portable-Charger-External/dp/B00YP823NA

Με θύρες 19V και 12V 4 θύρες USB και με 50.000mah μου κρατά laptop και τηλεσκόπιο για 11ώρες συνεχούς λειτουργίας!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Loukas123Offline
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/06/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:38    Θέμα δημοσίευσης: Εκκινητής μίζας αυτοκινήτου για τροφοδοσία στήριξης GOTO Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παιδια σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Έχω 2 εκκινητές -τους βρήκα μισή τιμή- και σκοπεύω να τους χρησιμοποιήσω στη στήριξη SW AZ-gti και στην atik infinity. Kάπου είχα διαβάσει, νομίζω στο cloudynights οτι επειδή οι εκκινητές δίνουν μεγάλη εκκφόρτιση στιγμιαία, μπορεί να κάψουν τον εξοπλισμό. Γι' αυτό ανέβασα την ερώτηση στο forum. Από τις απαντήσεις σας φαίνεται ότι μάλλον μπορώ να τους χρησιμοποιήσω με ασφάλεια.
Επιστροφή στην κορυφή
theoatcOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 11 Φεβ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 263
Τόπος: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/06/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:03    Θέμα δημοσίευσης: Re: Εκκινητής μίζας αυτοκινήτου για τροφοδοσία στήριξης GOTO Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Loukas123 έγραψε:
Παιδια σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Έχω 2 εκκινητές -τους βρήκα μισή τιμή- και σκοπεύω να τους χρησιμοποιήσω στη στήριξη SW AZ-gti και στην atik infinity. Kάπου είχα διαβάσει, νομίζω στο cloudynights οτι επειδή οι εκκινητές δίνουν μεγάλη εκκφόρτιση στιγμιαία, μπορεί να κάψουν τον εξοπλισμό. Γι' αυτό ανέβασα την ερώτηση στο forum. Από τις απαντήσεις σας φαίνεται ότι μάλλον μπορώ να τους χρησιμοποιήσω με ασφάλεια.

Εγώ είχα αυτό με την infinity. https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F323821111786.
Το είχα πάνω στον σωλήνα, έχει ελάχιστο βάρος, και έβγαζε δύο νύχτες σερί.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
evansgOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Ιούλ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 489
Τόπος: Αθήνα / Γύθειο Λακωνίας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/06/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 12:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή!!!

giannis60 έγραψε:
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, με την προϋπόθεση ότι δεν θα βάλεις την στήριξη επάνω όσο αυτό είναι στην πρίζα και φορτίζει. Όμως πριν το αγοράσεις κοίτα και κάτι άλλο. Διότι «λογικό» είναι ότι σε αυτό να πληρώνεις κάτι παρά πάνω για μπαταρίες οι οποίες να αντέχουν τα πάρα πολλά amber που τραβάει η μίζα. Έ εμείς δεν θέλουμε τόσα. Εμείς θέλουμε σχετικά λίγα και να κρατάει η μπαταρία πολλές ώρες.
Αυτό που παίζει ρόλο στο να κάψουμε κάτι είναι η πολικότητα που θα το συνδέσουμε. Αυτό πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα.

Αυτή η συσκευή από το eshop:

ΜΟΝΑΔΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ JUMP START EINHELL CC-JS 12 12000MAH + ΦΑΚΟΣ + POWERBANK USB
1091520

δεν είναι και η κατάλληλότερη για να δίνεις τροφοδοσία μέσα στη νύχτα. Έχει 2 outputs.

Σύνδεση 1: 12V/10A.
Σύνδεση 2: 19V/3,5 A.

Αν συνδέσεις βάση / κάμερα ή οτιδήποτε άλλο αστρονομικό στη 2η έξοδο που δίνει 19V δε θα μείνει κολυμπηθρόξυλο! Θα καεί σίγουρα κάτι.. (Οι περισσότερες αστρονομικές συσκευές δουλεύουν αποκλειστικά με 12-14V max)!

Μεγάλη προσοχή ειδικά μέσα στη νύχτα που πολύ εύκολα γίνεται το λάθος!

DIMITRIS K.Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Ιούλ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 347
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/06/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 12:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

evansg έγραψε:
Χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή!!!

giannis60 έγραψε:

Αυτή η συσκευή από το eshop:

ΜΟΝΑΔΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ JUMP START EINHELL CC-JS 12 12000MAH + ΦΑΚΟΣ + POWERBANK USB
1091520

δεν είναι και η κατάλληλότερη για να δίνεις τροφοδοσία μέσα στη νύχτα. Έχει 2 outputs.

Σύνδεση 1: 12V/10A.
Σύνδεση 2: 19V/3,5 A.

Αν συνδέσεις βάση / κάμερα ή οτιδήποτε άλλο αστρονομικό στη 2η έξοδο που δίνει 19V δε θα μείνει κολυμπηθρόξυλο! Θα καεί σίγουρα κάτι.. (Οι περισσότερες αστρονομικές συσκευές δουλεύουν αποκλειστικά με 12-14V max)!

Μεγάλη προσοχή ειδικά μέσα στη νύχτα που πολύ εύκολα γίνεται το λάθος!

Επειδή το έχω, έχω ταπώσει τη 19v θύρα ώστε να μην κανω πότε το λάθος!! Κατα τα άλλα για απλή βάση ξεχνάς να τη φορτίσεις!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης