Jump to content

Astronio: Ελληνικό αστρονομικό κανάλι στο Youtube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαιρετικό βίντεο,η παρουσίαση άψογη,ουσιαστική,κατανοητή και σε ευρύ κοινό!Συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια!Αξίζει να συνεχιστεί!Κάνει την σύγχρονη Αστρονομία γνωστή,προσιτή και ενδιαφέρουσα στο ευρύ κοινό!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Νέο επεισόδιο! Ο ουρανός του χειμώνα. Είναι ένας σύντομος οδηγός για τους σημαντικότερους αστέρες και αστερισμούς του χειμώνα!

 

Δείτε το νέο επεισόδιο εδώ:

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμ έλεγα και εγώ ο αδαής γιατί έχει με τον ουρανό του καλοκαιριού και δεν έχει του χειμώνα; κάποιος λόγος θα υπάρχει. Πάω να το δω θενκς
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμ έλεγα και εγώ ο αδαής γιατί έχει με τον ουρανό του καλοκαιριού και δεν έχει του χειμώνα; κάποιος λόγος θα υπάρχει. Πάω να το δω θενκς

 

Σιγά σιγά θα καλυφθούν όλα! Το μόνο πρόβλημα είναι η διάσταση του χρόνου :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαιρετικό βίντεο,η παρουσίαση άψογη,ουσιαστική,κατανοητή και σε ευρύ κοινό!Συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια!Αξίζει να συνεχιστεί!Κάνει την σύγχρονη Αστρονομία γνωστή,προσιτή και ενδιαφέρουσα στο ευρύ κοινό!

Φιλικά-Κώστας

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πλεον βλεπω κρυφα astronio γιατι αν ειναι μαζι και η γυναικα μου με πρηζει στα: "αχ νατος παλι αυτος ο κουκλος ! " κλπ.

τι θα γινει Παυλο; για να μαθουμε κατι παραπανω θα μας κλεισεις τα σπιτια;

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω πλεον βλεπω κρυφα astronio γιατι αν ειναι μαζι και η γυναικα μου με πρηζει στα: "αχ νατος παλι αυτος ο κουκλος ! " κλπ.

τι θα γινει Παυλο; για να μαθουμε κατι παραπανω θα μας κλεισεις τα σπιτια;

 

Κατάλαβες; Έμαθα δύο-τρία κόλπα με γωνίες, κάμερες και φωτισμούς και τους έχω ξεγελάσει όλους! :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά, δεν είναι μόνο η ουσία και η ποιότητα αυτών που λες, αλλά και ο τρόπος που τα μεταδίδεις στους άλλους. Ο μικρός μου ο γιός ενδιαφέρθηκε και παρακολουθεί αστρονομικά θέματα μόνο μέσω του Αστρόνιο.....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παύλο, τα Συγχαρητήριά μου και Ευχαριστώ!

Ο γιός μου (Α γυμνασίου) χάρη στο Astronio πήγε και έδωσε στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Αστρονομίας και τα πήγε περίφημα.

Είμαστε για Βόλο...

 

ΥΓ: Είναι ωραίο να βλέπεις το παιδί σου να είναι με ένα τάμπλετ στο χέρι και αντί για gaming και social media να παρακολουθεί Astronio συνέχεια...

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας! Με την ευκαιρία, βγήκε νέο επεισόδιο "διαστημικά νέα"!

 

Η Κίνα στη σκοτεινή πλευρά της Σελήνης

 

Μπορείτε να το παρακολουθήσετε εδώ:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

:D Καλησπέρα

Εδώ στην Μυτιλήνη συνεργάζομαι με το ΚΠΕ (Κέντρο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης) σε εκπαιδευτικές δράσεις αστρονομίας. Δεχόμαστε από Δημοτικά ως και Λύκεια. Έχουμε ένα φουσκωτό πλανητάριο και εκτός την προβολή συνήθως κάνω μια παρουσίαση (power point με προτζέκτορα) στα παιδιά που μας επισκέφτονται. Θέλουμε να εμπλουτίσουμε το πρόγραμμά μας με αστρονομικά βίντεο. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα θαυμάσια βίντεο που έχεις ανεβάσει στο youtube?

 

Ευχαριστώ

Λεωνίδας

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
:D Καλησπέρα

Εδώ στην Μυτιλήνη συνεργάζομαι με το ΚΠΕ (Κέντρο περιβαλλοντικής εκπαίδευσης) σε εκπαιδευτικές δράσεις αστρονομίας. Δεχόμαστε από Δημοτικά ως και Λύκεια. Έχουμε ένα φουσκωτό πλανητάριο και εκτός την προβολή συνήθως κάνω μια παρουσίαση (power point με προτζέκτορα) στα παιδιά που μας επισκέφτονται. Θέλουμε να εμπλουτίσουμε το πρόγραμμά μας με αστρονομικά βίντεο. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα θαυμάσια βίντεο που έχεις ανεβάσει στο youtube?

 

Ευχαριστώ

Λεωνίδας

 

Εννοείται, εφόσον βεβαίως χρησιμοποιούνται αυτούσια :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νέο επεισόδιο! Επισκέφθηκα το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών και είδα από κοντά μερικά από τα πολύ ενδιαφέροντα εκθέματα του αστεροσκοπείου.

 

Παρακολουθήστε το εδώ:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επιτέλους νέο επεισόδιο! Νισάφι πια. (Εσύ τρέχεις εγώ απολαμβάνω στο καναπέ και γκρινιάζω κιόλας :D )
..χωρίς να σχίσω τη θολή γραμμή των οριζόντων
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γιορτάζω τους 100.000 συνδρομητές με ένα ...αστρονομικό τραγούδι!

Κυριολεκτικά!

 

Μαζί με τον στιχουργό Άκη Λούκα φτιάξαμε το "Galaxy Song" στα ελληνικά! Μη ξεγελαστείτε όμως από την χαρωπή διάθεση του κομματιού, υπάρχει αρκετή αστρονομική πληροφορία μέσα στους στίχους και κάποια στιγμή θα γράψω σχετικό άρθρο.

 

Καλή ακρόαση!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ χαίρομαι!

 

Έγραψα ένα άρθρο σχετικά με την επιστήμη πίσω από τους στίχους του τραγουδιού, το οποίο μπορείτε να το διαβάσετε εδώ: http://www.astronio.gr/archives/883

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Νέο επεισόδιο! Ταξιδεύουμε στα πέρατα του ηλιακού μας συστήματος και γνωρίζουμε τη Ζώνη του Kuiper και τους νάνους πλανήτες!

 

Δείτε το εδώ:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Νέο επεισόδιο "Διαστημικά Νέα":

Ανακαλύφθηκαν πλανήτες στην κατοικήσιμη ζώνη του Αστέρα του Teegarden!

Παρακολουθήστε το εδώ:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης