Jump to content

Εκκινητής μίζας αυτοκινήτου για τροφοδοσία στήριξης GOTO;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι συμφορουμίτες:

 

 

Μήπως γνωρίζει κανείς ή ακόμη καλύτερα μήπως έχει χρησιμοποιήσει ο ίδιος τον παρακάτω εκκινητή μίζας αυτοκινήτου - power bank για να τροφοδοτήσει ρομποτική στήριξη τηλεσκοπίου;

Είναι ασφαλής ή θα μου κάψει το goto;

 

 

https://www.e-shop.gr/monada-paroxis-energeias-jump-start-einhell-cc-js-12-12000mah-fakos-powerbank-usb-1091520-p-TLS.051277

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις σας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, με την προϋπόθεση ότι δεν θα βάλεις την στήριξη επάνω όσο αυτό είναι στην πρίζα και φορτίζει. Όμως πριν το αγοράσεις κοίτα και κάτι άλλο. Διότι «λογικό» είναι ότι σε αυτό να πληρώνεις κάτι παρά πάνω για μπαταρίες οι οποίες να αντέχουν τα πάρα πολλά amber που τραβάει η μίζα. Έ εμείς δεν θέλουμε τόσα. Εμείς θέλουμε σχετικά λίγα και να κρατάει η μπαταρία πολλές ώρες.

Αυτό που παίζει ρόλο στο να κάψουμε κάτι είναι η πολικότητα που θα το συνδέσουμε. Αυτό πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά λεφτά για το τίποτα.

Με λιγότερα παίρνεις μπαταρία βαθείας εκφόρτισης 60+ amper και βάζεις πάνω οτι θες.

Αυτή ειναι μόλις 12 amper και κρατάει λίγο (ανάλογα φυσικά τι θα βάλεις επάνω).

Κάνε μας μια ανάλυση τι θα φορτώσεις για να σε βοηθήσουμε πιο αναλυτικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Τον συγκεκριμένο εκκινητή τον έχω ήδη αγοράσει (μιση τιμή από stock house) για το αυτοκίνητο.

Κατά βάση με ενδιαφέρει η φορητότητα

Ο εξοπλισμός μου είναι πολύ ελαφρύς.

Κεφαλή GOTO Skywatcher AZ GTI με ένα τηλεσκόπιο 100mm 2,8 κιλών + μια καμερούλα Touptek 290 (70gr).

Παρατηρήσεις κάνω από την ταράτσα μου με μέγιστη διάρκεια τις 1-1/2 - 2 ώρες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το συγκεκριμμένο power bank. Το έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία σε λαπτοπ, στην sw synscan goto, και για την μπαταρία αυτοκινήτου ενός φίλου.

Υπήρχαν φαινομενικά καλύτερες κινεζιές και μη, στο ebay και amazon, και σε χαρακτηριστικά και τιμή, αλλά κανένας δεν έστελνε σε Ελλάδα, μιας και πλέον απαγορεύεται η αποστολή λόγω επικινδυνότητας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω αυτό. https://www.amazon.com/MAXOAK-50000mAh-Portable-Charger-External/dp/B00YP823NA

 

Με θύρες 19V και 12V 4 θύρες USB και με 50.000mah μου κρατά laptop και τηλεσκόπιο για 11ώρες συνεχούς λειτουργίας!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Έχω 2 εκκινητές -τους βρήκα μισή τιμή- και σκοπεύω να τους χρησιμοποιήσω στη στήριξη SW AZ-gti και στην atik infinity. Kάπου είχα διαβάσει, νομίζω στο cloudynights οτι επειδή οι εκκινητές δίνουν μεγάλη εκκφόρτιση στιγμιαία, μπορεί να κάψουν τον εξοπλισμό. Γι' αυτό ανέβασα την ερώτηση στο forum. Από τις απαντήσεις σας φαίνεται ότι μάλλον μπορώ να τους χρησιμοποιήσω με ασφάλεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Έχω 2 εκκινητές -τους βρήκα μισή τιμή- και σκοπεύω να τους χρησιμοποιήσω στη στήριξη SW AZ-gti και στην atik infinity. Kάπου είχα διαβάσει, νομίζω στο cloudynights οτι επειδή οι εκκινητές δίνουν μεγάλη εκκφόρτιση στιγμιαία, μπορεί να κάψουν τον εξοπλισμό. Γι' αυτό ανέβασα την ερώτηση στο forum. Από τις απαντήσεις σας φαίνεται ότι μάλλον μπορώ να τους χρησιμοποιήσω με ασφάλεια.

 

Εγώ είχα αυτό με την infinity. https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F323821111786.

Το είχα πάνω στον σωλήνα, έχει ελάχιστο βάρος, και έβγαζε δύο νύχτες σερί.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή!!!

 

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, με την προϋπόθεση ότι δεν θα βάλεις την στήριξη επάνω όσο αυτό είναι στην πρίζα και φορτίζει. Όμως πριν το αγοράσεις κοίτα και κάτι άλλο. Διότι «λογικό» είναι ότι σε αυτό να πληρώνεις κάτι παρά πάνω για μπαταρίες οι οποίες να αντέχουν τα πάρα πολλά amber που τραβάει η μίζα. Έ εμείς δεν θέλουμε τόσα. Εμείς θέλουμε σχετικά λίγα και να κρατάει η μπαταρία πολλές ώρες.

Αυτό που παίζει ρόλο στο να κάψουμε κάτι είναι η πολικότητα που θα το συνδέσουμε. Αυτό πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα.

 

Αυτή η συσκευή από το eshop:

 

ΜΟΝΑΔΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ JUMP START EINHELL CC-JS 12 12000MAH + ΦΑΚΟΣ + POWERBANK USB

1091520

 

δεν είναι και η κατάλληλότερη για να δίνεις τροφοδοσία μέσα στη νύχτα. Έχει 2 outputs.

 

Σύνδεση 1: 12V/10A.

Σύνδεση 2: 19V/3,5 A.

 

Αν συνδέσεις βάση / κάμερα ή οτιδήποτε άλλο αστρονομικό στη 2η έξοδο που δίνει 19V δε θα μείνει κολυμπηθρόξυλο! Θα καεί σίγουρα κάτι.. (Οι περισσότερες αστρονομικές συσκευές δουλεύουν αποκλειστικά με 12-14V max)!

 

Μεγάλη προσοχή ειδικά μέσα στη νύχτα που πολύ εύκολα γίνεται το λάθος!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή!!!

 

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, με την προϋπόθεση ότι δεν θα βάλεις την στήριξη επάνω όσο αυτό είναι στην πρίζα και φορτίζει. Όμως πριν το αγοράσεις κοίτα και κάτι άλλο. Διότι «λογικό» είναι ότι σε αυτό να πληρώνεις κάτι παρά πάνω για μπαταρίες οι οποίες να αντέχουν τα πάρα πολλά amber που τραβάει η μίζα. Έ εμείς δεν θέλουμε τόσα. Εμείς θέλουμε σχετικά λίγα και να κρατάει η μπαταρία πολλές ώρες.

Αυτό που παίζει ρόλο στο να κάψουμε κάτι είναι η πολικότητα που θα το συνδέσουμε. Αυτό πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα.

 

Αυτή η συσκευή από το eshop:

 

ΜΟΝΑΔΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ JUMP START EINHELL CC-JS 12 12000MAH + ΦΑΚΟΣ + POWERBANK USB

1091520

 

δεν είναι και η κατάλληλότερη για να δίνεις τροφοδοσία μέσα στη νύχτα. Έχει 2 outputs.

 

Σύνδεση 1: 12V/10A.

Σύνδεση 2: 19V/3,5 A.

 

Αν συνδέσεις βάση / κάμερα ή οτιδήποτε άλλο αστρονομικό στη 2η έξοδο που δίνει 19V δε θα μείνει κολυμπηθρόξυλο! Θα καεί σίγουρα κάτι.. (Οι περισσότερες αστρονομικές συσκευές δουλεύουν αποκλειστικά με 12-14V max)!

 

Μεγάλη προσοχή ειδικά μέσα στη νύχτα που πολύ εύκολα γίνεται το λάθος!

Επειδή το έχω, έχω ταπώσει τη 19v θύρα ώστε να μην κανω πότε το λάθος!! Κατα τα άλλα για απλή βάση ξεχνάς να τη φορτίσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης