Jump to content

Βοήθεια για επιλογή κάμερας για βιντεοαστρονομια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Το τηλεσκόπιο που θέλω να χρησιμοποιήσω για βιντεοαστρονομια είναι το Skywatcher Star Discovery 150/750 f5.

Διάβασα όλα τα σχετικά άρθρα μέσα στο φόρουμ. Τα χέρια μου και οι γνώσεις μου δεν φτάνουν για μια από τις λύσεις ιδιοκατασκευης. Οπότε σκεπτόμουν κάτι έτοιμο, να τρέχει σε Mac.

Από όσο κατάλαβα μια asi 224c είναι καλή λύση και βρίσκεται στα ανώτατα όρια του προϋπολογισμού μου. (άντε με το ζόρι και στα κρυφά asi 290)

Το μονό που καταλαβαίνω όμως από τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι το τελικό οπτικό πεδίο και πώς να το υπολογίζω . Οπότε δυσκολεύομαι να επιλέξω ανάμεσα σε περισσότερες επιλογές. Τέλος σε όλα τα δικτυακά καταστήματα που είδα δεν έχουν κάποιο χαρακτηρισμό για τις κάμερες που είναι κατάλληλες για βιντεοαστρονομια πλην της atik infinity.

Η asi 224 που προανέφερα θα δουλέψει καλά και σίγουρα στα όρια των δυνατοτήτων της(βρήκα μπόλικο υλικό online). Αυτό που αναρωτιόμουν είναι αν υπάρχει κάποια κάμερα κοντά σε αυτή την τιμή με ίσως ελαφρός καλύτερα χαρακτηριστικά για την συγκεκριμένη χρήση με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο.

Ο ουρανός μου δεν είναι πολύ σκοτεινός. Με το μάτι φτάνω μέχρι 4 mag.

Προτεραιότητα θα έδινα σε στόχους deep sky άλλα αν η κάμερα έχει την δυνατότητα για πλανητική σίγουρα δεν θα πάει χαμένη.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ASI224 είναι εξαιρετική για βιντεοαστρονομία και είναι μια κάμερα πασπαρτού, ειδικά για την τιμή της. Μοναδικό μειονέκτημα είναι το μικρό πεδίο που δίνει ειδικά με 750mm εστιακής. Αν ανέβαινα οικονομικά θα πήγαινα σε 290 mono, και όχι osc. Ακόμα πιο ψηλά βρίσκεις την lodestar x2, και ακόμα πιο ψηλά την atik infinity.

Υπάρχουν και άλλες επιλογές με μεγαλύτερους αισθητήρες αλλά θυσιάζουν ευαισθησία και θέλουν μεγαλύτερες εκθέσεις άρα πας πιο κοντά σε κλασσική αστροφωτογραφία.

Δοκίμασε λοιπόν την 224, και με ένα φθηνό 0.5 reducer καθώς ο μικρός αισθητήρας είναι πιο ανεκτικός στις παραμορφώσεις που θα εισάγει ο μειωτής στο σύστημα.

Σε αυτό το επίπεδο τιμής είναι η καλύτερη επιλογή με διαφορά.

Για το πέδίο δες εδώ:

http://astronomy.tools/calculators/field_of_view/

Για περισσότερη έμπνευση δές και εδώ:

https://www.cloudynights.com/topic/630096-al-herschel-ii-400-objects-project-8-sct-using-rt-imx224/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Diorip .

Εντυπωσιακό το νήμα που έβαλες.. πραγματικά ανοίγει την όρεξη.

 

Saved as viewed σημαίνει ότι η Φώτο σηκώνει και άλλη βελτίωση κατάλαβα καλά;

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

2 1/2 χρόνια είχα την infinity color. Δαγκωτό. Ακριβή αλλά ο πρωταθλητής στο βίντεο. Δες σε site εξωτερικού για μεταχειρισμένη, εδώ στην Ελλάδα δεν νομίζω να την βρεις μεταχειρισμένη. Πούλησα την δικιά μου πριν 2 μήνες ,ατύχησες. Αν δεν μπορείς οικονομικά ,πήγαινε σε lodestar (νομίζω οτι έχουν τον ίδιο σένσορα) ,απλά το μεγάλο + της atik είναι το software της ,εκπληκτικό να εξαλείφει θόρυβο και field rotation.
carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την είχα δει την αγγελία σου ήταν σε πολύ καλή τιμή ,αλλά τότε είχα μόνο ένα dobsthonian. Μιας και ανέφερες μεταχειρισμένες από εξωτερικό είναι ασφαλής μια τέτοια συναλλαγή; Έχεις κάποιο site να προτείνεις; Σε περίπτωση που βρεθεί κάτι σε αγγελία θα μπορούσα να την ανεβάσω σε αυτό το post να μου πείτε την γνώμη σας; Όπως είπα μόλις τώρα άρχισα να μαθαίνω τα βασικά για κάμερες.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την είχα δει την αγγελία σου ήταν σε πολύ καλή τιμή ,αλλά τότε είχα μόνο ένα dobsthonian. Μιας και ανέφερες μεταχειρισμένες από εξωτερικό είναι ασφαλής μια τέτοια συναλλαγή; Έχεις κάποιο site να προτείνεις; Σε περίπτωση που βρεθεί κάτι σε αγγελία θα μπορούσα να την ανεβάσω σε αυτό το post να μου πείτε την γνώμη σας; Όπως είπα μόλις τώρα άρχισα να μαθαίνω τα βασικά για κάμερες.

 

Σου έστειλα πμ. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται η δημοσίευση άλλων site στο vox

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω κι εγώ το παραπάνω τηλεσκόπιο. Και έχω κάνει δοκιμές με webcam και dslr. Αν πάω σε κάτι πιο κατάλληλο για video και stacking θα δω φαντάζομαι διαφορά ? Τι προτείνετε ανάμεσα στις ZWO ASI 224MC τη ZWO ASI 120MC COLOR (απέξω) ή την TELESKOP SERVICE CCD CAMERA High Speed, Color ?

Επίσης μια μονόχρωμη στα ίδια χρήματα θα έχειδιαφορά στη ποιότητα - ανάλυση? Μετά χρειάζομαι φίλτρα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dslr με αυτό το τηλεσκόπιο; κατάφερες να εστιάσεις; προσωπικά έχω προμηθευτεί την 224. Έχει μόλις 5 με 6 ώρες φουλ λειτουργίας και παρόλα αυτά έχω ενθουσιαστεί με τα αποτελέσματα. Για άλλες δεν ξέρω αλλά έπεσα πάνω σε άλλες προτάσεις θα ψάξω να της βρω και θα βάλω τα link. Από ότι διάβασα οι ασπρόμαυρες είναι πιο αποδοτικές αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Αν μπορέσει κάποιος με εμπειρία στα φίλτρα να μας πει για την απόδοση της μονόχρωμη αλλά και για την εμπειρία του κατά την χρήση. Ακούγεται πολύπλοκο.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τη canon αλλά και με olympus εστίασα, αλλά με barlow x2. Χωρίς απότι κατάλαβα δε γίνεται γιατί θέλει κάποιο αποστάτη.

Οι παρακάτω φωτογραφίες ειναι με webcan ο Δίας (με autostakkert επεξεργασια) και το φεγγάρι με dslr (φωτογραφία). Απλα φαντάζομαι αν πάρω τη 224 θα δω διαφορά...?

 

image2.jpeg.aa66665bb49bb1d66719fe7e93f994cf.jpeg

Jupiter

 

image1.thumb.jpeg.a27d8f8b35e3eb0ed8f8e2159f99332b.jpeg

Moon

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το ιδιο τηλεσκοπιο και την 224

moon1.thumb.jpg.f4b9044a9edc1e43c2116ac55eabd629.jpg

saturn_lapl2_ap14_Drizzle15.jpg.7f6ffe3e1c7f3315ba14ebe3042caea1.jpg

1436335211_thering1.thumb.jpg.0a3490895eabc53423758889812f0ae5.jpg

6_24_lapl2_ap7.jpg.47cf31575a21113704f1aa27c124d43c.jpg

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλές. Οι μονόχρωμες λενε οτι ειναι καλύτερες αλλά λογικά για να βγάλεις κάτι με χρώμα, θα πρεπει να χρησιμοποιήσεις φίλτρα LRGB. Ας μας πεί και κάποιος άλλος τη γνώμη του! Παντως ειμαι μεταξύ της 224 και της 120MC απο site εξωτερικου. Αραγε οι διαφορές τους ειναι αισθητές?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρα για το συγκεκριμένο (κατοπτρικό νευτώνιο) τηλεσκόπιο, dslr εστιάζει μόνο με Barlow χ2 κλπ. εστιάζει. Τωρα με ενα barlow X5 θα φτάσω εστιακή απόσταση λογικά μιας zwo. Μήπως εχω ίδια ποιότητα αν βγάλω video με τη DSLR (που εχει μεχρι και 4Κ) απτο να πάρω τη 224?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ αρχήν να διευκρινίσουμε τι είναι βιντεοαστρονομία: η (σχεδόν) ζωντανή θέαση ουρανίων αντικειμένων σε οθόνη. Συνεπώς μονόχρωμη κάμερα και φίλτρα δεν έχει να κάνει με βιντεοαστρονομία αλλά με αστροφωτογράφηση. Αν θέλεις barlow για να εστιάσεις τότε θέλει πιο μέσα η κάμερα για να εστιάσει και δεν λύνεται με αποστάτες το θέμα. Θέλει κοντύτερο εστιαστή ή μετακίνηση του πρωτεύοντως κατόπτρου προς τα πάνω (αν ειναι νευτώνιο το τηλεσκόπιο).
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λάθος κόλλαγε ο υπολογιστής μου εβαλα μήνυμα να τις διαγράψει ο διαχειριστής.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σε ενδιαφέρει η ζωντανή θέαση/βιντεοαστρονομία πας για έγχρωμη κάμερα. Αν σε ενδιαφέρει και η αστροφωτογραφία πας για ασπρόμαυρη κάμερα που είναι και πιο ευαίσθητη. Προσωπικά ΔΕΝ θα πήγαινα με τιποτα σε ασπρόμαυρη κάμερα εκτός και έκανα τις λήψεις ξεχνώντας πως υπάρχει χρώμα και έβγαζα αποκλειστικά ασπρόμαυρες εικόνες.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τελικό αποτέλεσμα θα ειναι φωτογραφίες! Ομως αν χρειάζεται ασπρόμαυρη camera και extra φίλτρα (τα οποία φαντάζομαι πρεπει να ειναι και ποιοτικά), θα ανεβουμε πολύ και στη τιμή. Γι αυτό λέω να κανω μια αρχή με μια έγχρωμη camera, που όμως να μου δώσει κάτι περισσότερο απο ότι πχ μια dslr ή μια webcam που εχω τώρα μετατρέψει και πειραματίζομαι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης