AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Για eq1 πήγαινα, eq3-1 μου βγήκε μάλλον...
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Για eq1 πήγαινα, eq3-1 μου βγήκε μάλλον...

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Haris DesdenovaOffline
Νέος
Ένταξη: 09 Ιούν 2019
Σύνολο δημοσιεύσεων: 9
Τόπος: Γιάννινα
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/06/2019, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:11    Θέμα δημοσίευσης: Για eq1 πήγαινα, eq3-1 μου βγήκε μάλλον... Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όπως θα έχουν καταλάβει όσοι έχουν διαβάσει τα ελάχιστα ποστ που έχω κάνει κυνηγάω τις ευκαιρίες!
Αποφάσισα, λοιπόν πριν λίγο καιρό ότι θα επενδύσω σε μια φθηνή ισημερινή στήριξη και μιας και το τηλεσκόπιο μου είναι ελαφρύ θεώρησα πως η eq1 θα μου είναι μια χαρά.
Διαπίστωσα με λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο πως έβγαινε πιο φθηνά να πάρω κάποιο σαραβαλιασμένο τηλεσκόπιο με ισημερινή στήριξη παρά καινούρια eq1.
Και αυτό έπραξα, με 42 ευρώ(με τα μεταφορικά) πήρα ένα Bresser 70/700 χωρίς προσοφθάλμια, με ένα διαγώνιο για πέταμα αφού έχει ένα απίστευτο σημάδι στο κάτοπτρο, και το οποίο τηλεσκόπιο αρνούμαι έστω και να δοκιμάσω γιατί είναι απίστευτα σκονισμένο και δε θέλω να κάνω ζημιά στα προσοφθάλμια μου.
Η στήριξη του όμως, που ο τύπος στο e-bay έλεγε ότι είναι η eq1, αν και σκουριασμένη σε διάφορα σημεία και με δύο παξιμαδάκια στο τρίποδο να της λείπουν, με την κατάλληλη φροντίδα και με μπόλικο WD-40, εντάξει δεν έγινε και σαν καινούρια, αλλά έφυγε η πολλή σκουριά(απορώ πού το είχε πεταμένο το τηλεσκόπιο) και έγινε πλήρως λειτουργική. Καλά δεν το συζητώ ότι στις παρατηρήσεις το να χρησιμοποιείς ισημερινή σε σχέση με αλταζιμουθιακή στήριξη είναι μέρα με τη νύχτα! Απίστευτη ευκολία στο να ακολουθείς το αντικείμενο που θες.
Έλα όμως που μάλλον δεν είναι η eq1.
Νομίζω είναι ίδια με αυτές: εδώ περιγράφεται σαν eq-3 https://www.astroshop.eu/telescopes/bresser-telescope-ac-102-600-eq-3-at-3/p,43996#tab_bar_1_select , εδώ σαν eq-sky https://www.astroshop.eu/telescopes/bresser-telescope-ac-70-900-lyra-eq-sky/p,4132#tab_bar_1_select και εδώ σαν eq 3-1 https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p684_TS-Optics-Newtonian-114-900mm-EQ3-1---complete-telescope-for-beginners-8-.html , επίσης μοιάζει αρκετά και με αυτήν https://explorescientificusa.com/collections/mounts/products/exos-nano-mount-fl-exosnanot1-00
Η αλήθεια είναι πως δε με νοιάζει και πολύ πώς τη λένε, περισσότερο ενημερωτικά για να ξέρω κι εγώ τι εξοπλισμό έχω, αλλιώς αυτό που με νοιάζει είναι ότι με έχει βολέψει απίστευτα.
ΥΓ. οι φωτογραφίες δεν είναι και πολύ καλές γιατί τις τράβηξα βράδυ.

tripodi1.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.05 MB
 Διαβάστηκε:  13 φορές

tripodi1.jpg

tripodi2.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  1.01 MB
 Διαβάστηκε:  14 φορές

tripodi2.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2559
Τόπος: Φιλιατρά
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/06/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 0:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτη τη βάση την είχε βάλει το Lidl 80 ευρώ πριν 15 χρόνια με ένα Bresser 70/700 που έχω ακόμη. Με αυτό είχα δει την έκλειψη στο Καστελόριζο το 2006. Αν θυμάμαι καλά την έλεγε eq 3-1. Πολύ τρέμολο αλλά για μικρούς σωλήνες καλή είναι.
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 286
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/06/2019, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:59    Θέμα δημοσίευσης: eq3 Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είχα και εγώ μια. Για μικρά τηλεσκόπια μέχρι 4-5 κιλά είναι μια χαρά. Είναι κλάσεις ανώτερη από eq1 ή eq2 μόνο και μόνο επειδή έχει και στους δύο άξονες worm gears και όχι tangent arm. Με μια μικρή πατέντα μπορεί να ρυθμιστεί σε latitude 90°, που την μετατρέπει σε alt-az με μικρορυθμισεις. Μοναδικό μειονέκτημα 2 πλαστικά "ρουλεμάν" που χρειάστηκε πολύ ψάξιμο και πατέντα για να τα αντικαταστήσω με κανονικά ρουλεμάν.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης