Jump to content

Αναβάθμιση πλανητικής κάμερας - ASI224mc?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την πλανητική μου κάμερα. Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ μια ZWO ASI 120MM-S με RGB φίλτρα της Baader, 5Χ Powermate και 2.5X barlow GSO σε ένα Skywatcher 200pds πάνω σε μια Skywatcher NEQ-6pro.

 

Αν και τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικά σκέφτομαι να πάω σε μια ZWO ASI 224mc για τους εξης λόγους:

- καλύτερα zoom της σελήνης με IR pass φίλτρο (μικρότερη επίδραση κακού seeing)

- πιθανή χρήση για βιντεοαστρονομία που θέλω πολύ να δοκιμάσω

- ΄πιο εύκολες RGB πλανητικές χωρίς φίλτρα (λιγότερη επεξεργασία) με IR-cut φίλτρο.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας τόσο για την λογική μου σχετικά με τις πιθανές εφαρμογές, όσο και για την επιλογή του συγκεκριμένου μοντέλου.

 

Έχει νόημα η προτεινομενη αναβάθμιση ή να καθίσω με την κάμερα που έχω?

 

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιλάμε πάντα για οικονομικές λύσεις

 

Για πλανητική, ήλιο, σελήνη να μείνειες με την κάμερα που έχεις. Οι μονόχρωμες κάμερες με υψηλό frames per second είναι κατάλληλες για το παραπάνω είδος φωτογράφησης. Εάν θες να αναβαθμίσεις (με μικρή διαφορά στο αποτέλεσμα) τον εξοπλισμό σου τα επόμενα οικονομικά βήματα είναι η ASI290MM ή η AΣΙ174ΜΜ (και οι δυο μονόχρωμες).

 

Για βιντεοαστονομία η ASI224 (βγαίνει μόνο σε έγχρωμη) είναι καλή. Πολύ καλή είναι και η ASI290MC

 

Κάμερες με τους ίδιους αισθητήρες όλων των παραπάνω μοντέλων παράγονται (και είναι και αρκετά φθηνότερες) και από άλλες εταιρείες. πχ Touptek, Altair, Rising tech. Όλες είναι συμβατές με το sharpcap το πρόγραμμα που κατ' εξοχή χρησιμοποιείται για βιντεοαστρονομία.

 

Έχω την Touptek

https://www.astroshop.eu/astronomical-cameras/touptek-camera-gp-2000-kpa-deep-sky-color/p,51866

 

με αισθητήρα ΙΜΧ290 την οποία και χρησιμοποιώ συχνότερα από την ΑSI224 και την ASI290

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. δεν είχα υπ' όψη μου τις εναλλακτικές λύσεις που μου προτείνεις. Θα τις κοιτάξω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης