AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Φωτό τον Δία χωρίς τηλεσκόπιο? Μόνο με dslr στα 250mm ?
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Φωτό τον Δία χωρίς τηλεσκόπιο? Μόνο με dslr στα 250mm ?

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστροφωτογράφιση - Γενική συζήτηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
nkoumoOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 28 Αύγ 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 59
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:51    Θέμα δημοσίευσης: Φωτό τον Δία χωρίς τηλεσκόπιο? Μόνο με dslr στα 250mm ? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια
Μπορω να φωτογραφίσω τον Δία με μόνο μια Dslr και φακό (στα 250mm) χωρίς Τηλεσκόπιο?
Εβγαλα μια με ελευθερο χέρι , για να είναι ακούνητη έβαλα iso52000 . Τραβήχτηκε σε 1/20 sec.
Το αποτέλεσμα ήταν να βγεί ο Διας σαν φωτεινή πηγή . Το εντυπωσιακό είναι ότι έβγαλε και τα 3 φεγγάρια! Μεν πολύ παραμορφωμένα , σαν σφαίρες αρκετά μεγάλες περίπου το 1/4 το μέγεθος του Δία.
Για πείτε μου πια είναι η σωστή λήψη χωρίς Τηλεσκοπιο ? Ποσο ISO, ταχύητητα, Διαφραγμα. Ο τηλεφακός μου πάει μέχρι 250mm.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GeorgegrammOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 08 Φεβ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 188
Τόπος: Χαλκίδα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα
Πιστεύω ότι η φωτογράφιση του Δία αλλά και των δορυφόρων του είναι δυνατή ακόμα και χωρίς τηλεσκόπιο. Είχα κάνει παλαιότερα μια απόπειρα με μια βιντεοκάμερα (δε θυμάμαι την ακριβή τιμή του ζουμ) αλλά διέκρινα χαρακτηριστικά της ατμόσφαιρας.

Αναφέρεις ότι οι 3 δορυφόροι του Δία ήταν περίπου το 1/4 αυτού. Κανονικά δε φαίνονται τόσο μεγάλοι. Προσπάθησε να πειραματιστείς με διάφορες εκθέσεις και ISO καθώς επίσης έλεγξε την εστίασή σου (νομίζω ότι πρέπει να είναι στο άπειρο δεν είμαι σίγουρος). Κάποια στιγμή θα πετύχεις τον σωστό συνδυασμό. Βέβαια δε ξέρω πόσο καλό θα είναι το αποτέλεσμα, τουλάχιστον όμως η φωτογράφισή του είναι δυνατή Smile

Φιλικά Γιώργος

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
fotodektisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 570
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2019, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν ασχολούμαι με αστροφωτογραφία,παρά μόνο με την "κανονική" φωτογραφία.Δεν έχω φωτογραφίσει ποτέ τον Δία,αλλά σαν φωτογράφος έχω να σου πω γ ε ν ι κ ά τα εξής:
1)Όταν έχουμε τηλεφακό και μάλιστα 250mm,η ελάχιστη ταχύτητα που πρέπει να βάλουμε για να βγεί ακούνητη στο χέρι η φωτογραφία,πρέπει να είναι κοντά στα mm του φακού(εμπειρικός κανόνας).Δηλ.για φακό 200-250mm,η ελάχιστη ταχύτητα είναι η 1/250sec(εκτός αν έχει σύστημα οπτικού σταθεροποιητή)!!Όχι το 1/20sec,που έβαλε η μηχανή σου.
Γι'αυτό πρέπει σε νυχτερινές λήψεις,να βάλουμε την μηχανή σε σταθερό τρίποδο,για να μπορούμε να βάλουμε χαμηλότερες ταχύτητες!
2)Επειδή ο Δίας και κάθε ουράνιο σώμα κινείται,η ελάχιστη ταχύτητα θα πρέπει να είναι-εμπειρικά το λέω-τουλάχιστον 1/30sec.Στη Σελήνη που έχω βγάλει είναι το όριο (1/30sec,f/5.6,ISO=100).
3)Το διάφραγμα εξαρτάται από τα ISO...Αν έχει spot (σημειακό),φωτόμετρο η μηχανή σου,παίξε με τα ISO,ώστε να με ταχύτητα 1/30sec ή μεγαλύτερη,πχ 1/60sec,να έχεις μια ένδειξη στο διάφραγμα,και ΑΝΟΙΞΕ 2 stop!!
Όταν φωτομετρούμε λευκές περιοχές (και σε φως ημέρας),και το φωτόμετρό μας επηρεάζεται από την περιοχή εξ' ο λ ο -- κ λ ή ρ ο υ,τότε από την ένδειξη που παίρνουμε ανοίγουμε 2-2.5 stop,είτε από το διάφραγμα,είτε από την ταχύτητα,είτε από την ευαισθησία-ISO.
Αν δεν έχεις spot φωτόμετρο,επειδή το φωτόμετρο θα επηρεαστεί από τον φωτεινό Δία και από το σκοτεινό του ουρανού,κάνε δοκιμές,δηλ.συνδυασμούς διαφραγμάτων και ISO,και δες το αποτέλεσμα...
Μην ξεχνάς το τρίποδο,την ταχύτητα πάνω από 1/30sec,και βέβαια εστίαση του φακού στο ά π ε ι ρ ο!Συνήθως οι αποδόσεις των φακών είναι καλύτερες στα μεσαία διαφράγματα,δηλ.f/5.6-8,οπότε καλύτερη οξύτητα θα έχεις σε αυτά,ίσως και στο f/4,ανάλογα με τον φακό.
Γενικά για φωτογράφιση του νυχτερινού ουρανού,χωρίς τηλεσκόπιο,χρειάζεσαι α σ τ ρ ο σ τ ά τ η,που θα παρακολουθεί το ουράνιο σώμα και θα μένει ακίνητο μέσα στο οπτικό πεδίο του φακού της μηχανής!
Για τα υπόλοιπα θα σου πουν τα έμπειρα μέλη που έχουν ασχοληθεί με το θέμα!
Φιλικά-Κώστας.

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 286
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/07/2019, ημέρα Τρίτη και ώρα 10:46    Θέμα δημοσίευσης: Δίας με dslr Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις κάτι ικανοποιητικό με 250mm εστιακής σε πλανητική. Αυτήν εδώ την τράβηξα στα 750mm, και πάλι είναι πολύ ευρύ το πεδίο:
https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=21575
Θα χρειαστείς οπωσδήποτε τηλεσκόπιο + barlow/telextender.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Νοέ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1023
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/07/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:36    Θέμα δημοσίευσης: Re: Δίας με dslr Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

diorip έγραψε:
Δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις κάτι ικανοποιητικό με 250mm εστιακής σε πλανητική. Αυτήν εδώ την τράβηξα στα 750mm, και πάλι είναι πολύ ευρύ το πεδίο:
https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=21575
Θα χρειαστείς οπωσδήποτε τηλεσκόπιο + barlow/telextender.

Ακριβώς. Ότι και να βγάλεις με αυτόν τον εξοπλισμό θα είναι πάντα μια φωτεινή πηγή. Μπορούν να βγουν και οι δορυφόροι, αλλά όχι στο 1/4 του Δία.

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
tastroOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 23 Μαϊ 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 72
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/07/2019, ημέρα Τετάρτη και ώρα 13:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μάλλον χρειάζεσαι μία τέτοια μηχανή για αυτό που θες να κάνεις:

https://www.youtube.com/watch?v=mfshAzV0FN4

Dancing Dancing Dancing

υγ:

υπάρχει και αυτή εδώ:

https://www.skroutz.gr/s/15798362/Nikon-Coolpix-P1000.html

αλλά είναι και πιο ακριβή βεβαίως βεβαίως.

https://www.youtube.com/watch?v=Ltfd7OwVu5E

Cheesy Grin Cheesy Grin Cheesy Grin

Νομίζω τα βίντεο είναι παραπάνω από ενδιαφέροντα!!!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Αστροφωτογράφιση - Γενική συζήτηση Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης