Jump to content

Φωτό τον Δία χωρίς τηλεσκόπιο? Μόνο με dslr στα 250mm ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια

Μπορω να φωτογραφίσω τον Δία με μόνο μια Dslr και φακό (στα 250mm) χωρίς Τηλεσκόπιο?

Εβγαλα μια με ελευθερο χέρι , για να είναι ακούνητη έβαλα iso52000 . Τραβήχτηκε σε 1/20 sec.

Το αποτέλεσμα ήταν να βγεί ο Διας σαν φωτεινή πηγή . Το εντυπωσιακό είναι ότι έβγαλε και τα 3 φεγγάρια! Μεν πολύ παραμορφωμένα , σαν σφαίρες αρκετά μεγάλες περίπου το 1/4 το μέγεθος του Δία.

Για πείτε μου πια είναι η σωστή λήψη χωρίς Τηλεσκοπιο ? Ποσο ISO, ταχύητητα, Διαφραγμα. Ο τηλεφακός μου πάει μέχρι 250mm.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Πιστεύω ότι η φωτογράφιση του Δία αλλά και των δορυφόρων του είναι δυνατή ακόμα και χωρίς τηλεσκόπιο. Είχα κάνει παλαιότερα μια απόπειρα με μια βιντεοκάμερα (δε θυμάμαι την ακριβή τιμή του ζουμ) αλλά διέκρινα χαρακτηριστικά της ατμόσφαιρας.

 

Αναφέρεις ότι οι 3 δορυφόροι του Δία ήταν περίπου το 1/4 αυτού. Κανονικά δε φαίνονται τόσο μεγάλοι. Προσπάθησε να πειραματιστείς με διάφορες εκθέσεις και ISO καθώς επίσης έλεγξε την εστίασή σου (νομίζω ότι πρέπει να είναι στο άπειρο δεν είμαι σίγουρος). Κάποια στιγμή θα πετύχεις τον σωστό συνδυασμό. Βέβαια δε ξέρω πόσο καλό θα είναι το αποτέλεσμα, τουλάχιστον όμως η φωτογράφισή του είναι δυνατή :)

 

Φιλικά Γιώργος

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν ασχολούμαι με αστροφωτογραφία,παρά μόνο με την "κανονική" φωτογραφία.Δεν έχω φωτογραφίσει ποτέ τον Δία,αλλά σαν φωτογράφος έχω να σου πω γ ε ν ι κ ά τα εξής:

1)Όταν έχουμε τηλεφακό και μάλιστα 250mm,η ελάχιστη ταχύτητα που πρέπει να βάλουμε για να βγεί ακούνητη στο χέρι η φωτογραφία,πρέπει να είναι κοντά στα mm του φακού(εμπειρικός κανόνας).Δηλ.για φακό 200-250mm,η ελάχιστη ταχύτητα είναι η 1/250sec(εκτός αν έχει σύστημα οπτικού σταθεροποιητή)!!Όχι το 1/20sec,που έβαλε η μηχανή σου.

Γι'αυτό πρέπει σε νυχτερινές λήψεις,να βάλουμε την μηχανή σε σταθερό τρίποδο,για να μπορούμε να βάλουμε χαμηλότερες ταχύτητες!

2)Επειδή ο Δίας και κάθε ουράνιο σώμα κινείται,η ελάχιστη ταχύτητα θα πρέπει να είναι-εμπειρικά το λέω-τουλάχιστον 1/30sec.Στη Σελήνη που έχω βγάλει είναι το όριο (1/30sec,f/5.6,ISO=100).

3)Το διάφραγμα εξαρτάται από τα ISO...Αν έχει spot (σημειακό),φωτόμετρο η μηχανή σου,παίξε με τα ISO,ώστε να με ταχύτητα 1/30sec ή μεγαλύτερη,πχ 1/60sec,να έχεις μια ένδειξη στο διάφραγμα,και ΑΝΟΙΞΕ 2 stop!!

Όταν φωτομετρούμε λευκές περιοχές (και σε φως ημέρας),και το φωτόμετρό μας επηρεάζεται από την περιοχή εξ' ο λ ο -- κ λ ή ρ ο υ,τότε από την ένδειξη που παίρνουμε ανοίγουμε 2-2.5 stop,είτε από το διάφραγμα,είτε από την ταχύτητα,είτε από την ευαισθησία-ISO.

Αν δεν έχεις spot φωτόμετρο,επειδή το φωτόμετρο θα επηρεαστεί από τον φωτεινό Δία και από το σκοτεινό του ουρανού,κάνε δοκιμές,δηλ.συνδυασμούς διαφραγμάτων και ISO,και δες το αποτέλεσμα...

Μην ξεχνάς το τρίποδο,την ταχύτητα πάνω από 1/30sec,και βέβαια εστίαση του φακού στο ά π ε ι ρ ο!Συνήθως οι αποδόσεις των φακών είναι καλύτερες στα μεσαία διαφράγματα,δηλ.f/5.6-8,οπότε καλύτερη οξύτητα θα έχεις σε αυτά,ίσως και στο f/4,ανάλογα με τον φακό.

Γενικά για φωτογράφιση του νυχτερινού ουρανού,χωρίς τηλεσκόπιο,χρειάζεσαι α σ τ ρ ο σ τ ά τ η,που θα παρακολουθεί το ουράνιο σώμα και θα μένει ακίνητο μέσα στο οπτικό πεδίο του φακού της μηχανής!

Για τα υπόλοιπα θα σου πουν τα έμπειρα μέλη που έχουν ασχοληθεί με το θέμα!

Φιλικά-Κώστας.

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις κάτι ικανοποιητικό με 250mm εστιακής σε πλανητική. Αυτήν εδώ την τράβηξα στα 750mm, και πάλι είναι πολύ ευρύ το πεδίο:

https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=21575

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε τηλεσκόπιο + barlow/telextender.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις κάτι ικανοποιητικό με 250mm εστιακής σε πλανητική. Αυτήν εδώ την τράβηξα στα 750mm, και πάλι είναι πολύ ευρύ το πεδίο:

https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=21575

Θα χρειαστείς οπωσδήποτε τηλεσκόπιο + barlow/telextender.

 

Ακριβώς. Ότι και να βγάλεις με αυτόν τον εξοπλισμό θα είναι πάντα μια φωτεινή πηγή. Μπορούν να βγουν και οι δορυφόροι, αλλά όχι στο 1/4 του Δία.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον χρειάζεσαι μία τέτοια μηχανή για αυτό που θες να κάνεις:

 

 

\:D/ \:D/ \:D/

 

υγ:

 

υπάρχει και αυτή εδώ:

 

https://www.skroutz.gr/s/15798362/Nikon-Coolpix-P1000.html

 

αλλά είναι και πιο ακριβή βεβαίως βεβαίως.

 

 

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Νομίζω τα βίντεο είναι παραπάνω από ενδιαφέροντα!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης