Jump to content

Προτάσεις για τηλεσκόπιο παρατήρησης-φωτογραφίας και Bino


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κώστα το πόσους ξέρεις που ξεκίνησαν με κατοπτρικό είναι άνευ σημασίας γιατί δεν έχει καμία στατιστική αξία. Ούτε το πόσους ξέρω εγώ που ξεκίνησαν με κατοπτρικό και το πούλησαν στην συνέχεια έχει καμία σημασία για τον ίδιο λόγο. Σημασία έχει αντικειμενικά να δούμε με τι φωτογραφίζουν οι περισσότεροι για να μπορέσουμε να δώσουμε κι εμείς μία συμβουλή και αυτό με κάθε επιφύλαξη. Και λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν φωτογραφίζουμε, οπότε δεν δικαιούμαστε καν να έχουμε γνώμη. Προσωπικά δεν θα απαντούσα αν οι αστροφωτογράφοι δεν είχαν σιγήσει εδώ και καιρό. Γι αυτό παραθέτω τα λίγα που γνωρίζω κι ελπίζω να μην κάνω κακό στον νεοεισερχόμενο. Κι επίσης είναι λάθος να λες πως τα μέλη μας δεν έχουν ιδέα περί διακριτικής ικανότητας. Ετσι ακυρώνεις τόσους και τόσους που έχουν γράψει για όλα αυτά πριν από εσένα κι από εμένα. Συνεπώς δεν νομίζω πως κανείς διαφωνεί για τα πλεονεκτήματα της μεγαλύτερης διαμέτρου. Καλά όλα αυτά στην θεωρία, αλλά στην πράξη εγώ βλέπω να μην χρησιμοποιεί σχεδόν κανείς νευτώνειο για αστροφωτογράφιση. Οι περισσότεροι είναι με διοπτρικά και καταδιοπτρικά.

Επίσης θα ήθελα να πω πως οτιδήποτε φωτογραφίζεται και μένει στην φωτογραφία έχει απλά εικαστική αξία. Εχει δεν έχει πληροφορία επάνω της δεν παύει να είναι απλά μία φωτογραφία.

Τώρα αν πρέπει αναγκαστικά να έχει μόνο ένα σωλήνα ναι έχεις απόλυτο δίκιο και πρέπει να πάρει το 200/1000. Αν όμως έχει διάθεση να το προχωρήσει η γνώμη μου είναι να πάρει το dob χωρίς πολλά πολλά, και σιγά σιγά να χτίσει τον εξοπλισμό του. Ο Γιάννης τα είπε πολύ ωραία και συμφωνώ σε όλα μαζί του.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη κάθε άνθρωπος είναι ειδική περίπτωση,με διαφορετικές ικανότητες και αντιλήψεις επί του θέματος!Δεν μιλάω γενικά και αόριστα,ούτε με στατιστικές διαπιστώσεις...

Γνωρίζω προσωπικά ανθρώπους που φωτογραφίζουν με 200/1000 και με μεγαλύτερα SCT,έχω δεί φωτογραφίες τους, μου έχουν εξηγήσει αρκετά πράγματα αναλυτικά και με συμβούλεψαν αυτά που μετέφερα στα πόστ μου!

Ο Μάνος έχει κάποια ενδιαφέροντα στην αστρονομία πιο σοβαρά από τους πολλούς..ήθελε και ΕΝΑ τηλεσκόπιο και για παρατήρηση+φωτογράφιση.

Εννοείται ότι αυτό που πρότεινα είναι συμβιβασμός!Αλλά λειτουργεί!

Νομίζω ότι με μια προσεκτική ανάγνωση αυτών που έγραψα,ξεκαθαρίζουν όλα!

Όσο για το θέμα της διακριτικής ικανότητας που παραθεωρείται,το έχω διαπιστώσει όλα αυτά τα χρόνια που παρακολουθώ το forum!

Και βέβαια δεν απαξιώνω ούτε ακυρώνω αυτούς που δεν το επισημαίνουν!

Αυτός ο χαρακτηρισμός είναι δική σου άποψη!

Δεν έχω τέτοια πρόθεση,απλώς το διαπιστώνω συνεχώς,και το υπενθυμίζω ειδικά στους νεοεισερχόμενους!

Ξεκαθαρίστηκε το όλο θέμα?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι Κώστα Ξεκαθαρίστηκε. Δεν ήθελα να σε προσβάλω. Αν το έκανα ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει Παναγιώτη δεκτή η συγνώμη σου,κανένα πρόβλημα!

Εσύ ξέρω ότι είσαι άνθρωπος με καλό χαρακτήρα,ήθος και αρχές!

Γι'αυτό και σε εκτιμώ!

Για μένα όπως σου έχω πει και ιδιωτικά,μεγαλύτερη σημασία έχει το ήθος και η συμπεριφορά,παρά οι απόψεις επί τεχνικών και επιστημονικών θεμάτων!

Σε αυτό το forum,που ασχολείται με μια τόσο ευγενική και όμορφη ασχολία όπως η αστρονομία,που πιστεύω ότι δημιουργεί ψυχική ανάταση,ας είμαστε όλοι αγαπημένοι χωρίς κόντρες...

Σε αυτή την περίοδο της οικονομικής αλλά και γενικότερα πνευματικής κρίσης,είμαστε λίγο πολύ όλοι "τσιτωμένοι"...

Έχω φάει άσχημο και παρατεταμένο τρολλάρισμα εδώ,για θέμα που παρεξηγήθηκε (αγορές από το εξωτερικό,πριν ένα χρόνο),και από τότε κάποιες φορές νιώθω την ανάγκη να αμυνθώ γενικά ή και να είμαι λίγο επιθετικός,χωρίς να μου αρέσει αυτό...

Και εγώ σου ζητάω συγνώμη και δημόσια,που σε στεναχώρησα πριν λίγο καιρό για το θέμα των φακών!!

Δεν αξίζει-και αυτό το λέω για όλους μας-να χαλάμε τις καρδιές μας,μέσα σε έναν χώρο που μας αρέσει,ασχολούμενοι με ένα τόσο ευγενικό και συναρπαστικό χόμπυ όπως η αστρονομία!

Φιλικά-Κώστας :cheesy:

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποια στοιχεία που είχα μαζέψει στο παρελθόν για bino. Ίσως σε βοηθήσουν στην κατανόηση του μηχανισμού τους.

Binoviewers.doc

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποια στοιχεία που είχα μαζέψει στο παρελθόν για bino. Ίσως σε βοηθήσουν στην κατανόηση του μηχανισμού τους.

 

Ευχαριστώ πολύ Πάνο θα το διαβάσω. Θα κάνω κάποια στιγμή και ερώτηση σε νέο θέμα στο φόρουμ για πιθανές δοκιμασμένες προτάσεις, που έχουν δηλαδή στην κατοχή τους κάποιοι bino σε συνδυασμό με τα νευτώνεια που με ενδιαφέρουν και δουλεύουν...

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποια στοιχεία που είχα μαζέψει στο παρελθόν για bino. Ίσως σε βοηθήσουν στην κατανόηση του μηχανισμού τους.

 

Ευχαριστώ πολύ Πάνο θα το διαβάσω. Θα κάνω κάποια στιγμή και ερώτηση σε νέο θέμα στο φόρουμ για πιθανές δοκιμασμένες προτάσεις, που έχουν δηλαδή στην κατοχή τους κάποιοι bino σε συνδυασμό με τα νευτώνεια που με ενδιαφέρουν και δουλεύουν...

 

 

Όταν βρω λίγο χρόνο, θα σου στείλω και άλλα στοιχεία που έχω μαζέψει καθώς μου πήρε αρκετά χρόνια η αναζήτηση. Είναι δύσκολη αγορά......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης